Prichádza JAR
Jar je čas, keď príroda prebúdza zo zimného spánku a záhradkári môžu začať pracovať na svojich záhradách. Po dlhej zime je to ideálny čas na úpravu záhrady a prípravu na letné mesiace. Tu je zopár nápadov na to, čo môžete robiť v záhrade na jar.
Úprava pôdy
Jar je čas na to, aby ste si pohrali s pôdou vo vašej záhrade. Môžete ju ovláčať, prehrabať, hnojiť a uvoľniť. Odstráňte všetky suché listy a odumreté stonky z jesene, aby sa zlepšil prístup kyslíku k rastlinám.
Príprava záhonov
Predtým, než začnete s výsadbou nových rastlín, dôkladne prehrabte záhony a odstráňte burinu. Ak máte záhradu s ovocím a zeleninou, pripravte pôdu tak, aby bola pripravená na výsadbu a pristavanie.
Výsadba
Jar je ideálnym časom na výsadbu rastlín. Vysaďte rastliny, ktoré majú radi chladnú pôdu, ako napríklad hrášok, mrkvu, šalát, cibuľu, cesnak a zemiaky. Môžete tiež vysadiť rastliny, ktoré kvitnú na jar, ako napríklad tulipány, narcisy, hyacinty a čerešne.
Hnojenie
V závislosti od toho, aké rastliny máte v záhrade, môže byť jar ideálnym časom na hnojenie. Použite organické hnojivá, ktoré obsahujú dusík, fosfor a draslík, aby vaše rastliny mali všetky potrebné živiny.
Pestovanie byliniek
Bylinky sú skvelým doplnkom k vašim jedlám a môžete ich pestovať aj v záhrade. Jar je ideálnym časom na pestovanie byliniek, ako napríklad bazalky, mäty, rozmarínu a petržlenu.
Rezanie stromov
Ak máte ovocné stromy alebo kríky, jar je tiež ideálnym časom na prerezávanie. Prerezávanie odstráni poškodené, suché alebo choré konáre a podporuje rast nových.
Pestovanie trávy
Jar je tiež ideálnym časom na pestovanie trávy, ak máte trávnik. Prehrabte pôdu, aby bola uvoľnená a pripravená na nové osivo. Následne rozsejte novú trávu a pravidelne ju zavlažujte, aby sa mohla rýchlo zakoreniť. Ak plánujete chovať sliepky, zasaďte aj žihľavu, ďatelinu, lúčne semená a skorocel.
Kontrola škodcov
S príchodom jari prichádza aj množstvo škodcov a chorôb, ktoré môžu poškodiť vaše rastliny. Je dôležité pravidelne kontrolovať svoju záhradu a odstraňovať poškodené alebo choré rastliny. Ak zistíte prítomnosť škodcov, môžete použiť rôzne prírodné prostriedky, ako napríklad roztok na báze mydla a vody, ktoré môžu pomôcť pri ich odstránení.
Úprava trvalých záhonov
Ak máte v záhrade trvalé záhony, môžete ich na jar upraviť a pridať nové rastliny. Odstráňte suché a odumreté časti rastlín, zarovnajte kameňové časti a dodajte novú vrstvu mulča, aby sa zlepšila pôda a zadržiavala vlhkosť.
Plánovanie
Nakoniec, jar je tiež ideálnym časom na plánovanie budúcej záhradnej sezóny. Rozmyslite si, ktoré rastliny sa vám páčia a ktoré by ste chceli vyskúšať, či už ide o nové druhy kvetov alebo zeleniny. Príprava zoznamu a plánovanie vám pomôže pri príprave na ďalšie sezóny v záhrade.
Vytvorte si parenisko alebo založte fóliovník
Vo fóliovníku sa kumuluje teplo a vlhkosť, čo pomôže vašim plantám rásť a vytvoríte tým ideálne podmienky pre ich život. Zriadením fóliovníka urýchlite rast vašich rastlín a rajčiny, cviklu, či papriku si budete môcť odtrhnúť podstatne skôr, než ktokoľvek iný.
V záhrade sa na jar robí veľa práce, ale to všetko sa oplatí, keď uvidíte svoje krásne kvitnúce rastliny a plody vašej práce. Dúfame, že tieto nápady vám pomôžu vytvoriť si krásnu a zdravú záhradu na jar.
Máte vlastnú záhradku? Chceli by ste si záhradu kúpiť alebo iba prenajať?