Ako funguje školský systém?
Dospievajúce deti a teenageri častokrát podceňujú chodenie do školy. Majú strach z učenia sa a navštevovanie školy považujú za nepríjemnú povinnosť a nudu. Ak patríte k tým, ktorí školu berú alebo brali rovnako, spozornite, škola nie je iba o akademickom vzdelávaní, ale aj o poskytovaní bezpečného a štruktúrovaného prostredia pre deti, ktorých rodičia majú náročnú prácu. Lekári, vodiči autobusov, dôstojníci, úradníci ako aj ktokoľvek iný sa spolieha na to, že kým oni sú v práci, niekto sa postará o ich ratolesti. Sami na sebe raz možno uvidíte, že keď budete mať dieťa, tak budete radi, že vaše dieťa nebudete musieť mať na krku nonstop.
Ako si nájsť priateľov?
Niektorí môžu tvrdiť, že škola nie je potrebná na nadväzovanie priateľstva, je dôležité si uvedomiť, že socializácia je základným aspektom osobného rozvoja. Školy poskytujú mladým ľuďom jedinečnú príležitosť na interakciu so svojimi rovesníkmi a príležitosť na vytváranie zmysluplných priateľských vzťahov. To môže pomôcť tínedžerom rozvíjať sociálne zručnosti a budovať trvalé priateľstvá, ktoré im môžu byť prospešné počas celého života.
Mobilné telefóny v školách menia tvoju budúcnosť, ale ktorým smerom…
V školách sa najčastejšie v priebehu prestávok stretávame s iným problémom. Technológie môžu byť veľkým rozptýlením, pokiaľ ide o socializáciu v škole. Mnoho tínedžerov je prilepených ku svojím telefónom a tak premeškajú príležitosti na interakciu so svojimi spolužiakmi a spolužiačkami. Keby práve počas tej alebo onej prestávky nebol na mobile, možno by spoznal najlepšieho priateľa. Namiesto skrolovania cez sociálne siete alebo četovania s priateľmi počas prestávok je dôležité odložiť telefón a zapojiť sa do osobnej konverzácie. Žiaci môžu napríklad zájsť za niekým, kto stojí sám introvertne v kúte chodby a skúsiť s ním prehodiť pár slov. Môže z toho vzniknúť silné priateľstvo. Tínedžeri si môžu posilniť svoje medziľudské zručnosti a vybudovať si vzťahy, ktoré vydržia dlho, aj po skončení školského obdobia. (článok pokračuje pod obrázkom…)
Zober loptu, nie mobil.
Účasť na mimoškolských aktivitách môže byť pre tínedžerov skvelým spôsobom, ako nájsť podobne zmýšľajúcich rovesníkov a nadviazať nové priateľstvá. Či už ide o vstup do športového tímu, hudobnej skupiny alebo debatného klubu, mimoškolské aktivity ponúkajú tínedžerom príležitosti spojiť sa s ostatnými, ktorí zdieľajú ich záujmy a vášne. Súčasná doba prináša aj e-športy a turnaje v hrách, ktoré sú obľúbené najmä medzi stredoškolákmi.
ZHRNUTIE
Hoci môže byť lákavé považovať školu za nič iné ako miesto, kde sa chodí iba z povinnosti a na otravné vyučovanie, je dôležité vyzdvihnúť jej širšiu úlohu v spoločnosti. Mnohým pracujúcim rodičom poskytujú školy nevyhnutnú službu tým, že ponúkajú bezpečné prostredie pre ich deti. Školy navyše ponúkajú tínedžerom jedinečnú príležitosť nadviazať zmysluplné spojenia so svojimi rovesníkmi a rozvíjať dôležité sociálne zručnosti. Tínedžeri si môžu niečím tak jednoduchým, ako je odloženie mobilného telefónu, úplne zmeniť svoj život- nájsť si skutočných priateľov, lásku na celý život, nájsť ľudí s podobnými záujmami. Čas strávený v škole má byť využitý naplno. Stačí len trochu zmeniť uhol pohľadu. Budujme si vzťahy medzi sebou kdekoľvek sme a nebuďme len otrokmi technológií.