20.9 C
Bratislava
pondelok, 5 júna, 2023
ÚvodZaujímavostiČo je spánková paralýza...

Čo je spánková paralýza a ako ju prekonať? Videl som démona?

Zdieľaj priateľom a známym

Prečo som sa nemohol vôbec hýbať?

Spánková paralýza je stav, keď sa človek prebudí z hlbokého spánku, ale nemôže sa pohnúť ani hovoriť. Zároveň môže zažívať halucinácie, ako napríklad pocit tlaku na hrudi, prítomnosť nejakých postáv alebo zvukov v izbe, alebo pocit pádu z výšky. Tento stav môže trvať niekoľko sekúnd až minút a je často sprevádzaný strachom a panikou.

História spánkovej paralýzy

Spánková paralýza je známa už od staroveku a v rôznych kultúrach sa jej pripisovali rôzne vysvetlenia. Napríklad, v starom Egypte sa verilo, že je to dôsledok návštevy boha Anubisa, ktorý odnášal duše mŕtvych. V stredoveku sa spánkovú paralýzu považovali za dielo diabla alebo čarodejníc, ktoré sa snažili ovládnuť telo spiacich ľudí. V niektorých ázijských krajinách sa spánková paralýza nazýva “duchovný útok” a je spojená s nadprirodzenými bytosťami, ako sú duchovia, démoni alebo upíri.

Kedy vzniká spánková paralýza? Spánková paralýza v súčasnosti

V modernej dobe sa spánková paralýza skúma z vedeckého hľadiska a je považovaná za poruchu spánku. Spánková paralýza vzniká vtedy, keď sa naruší prechod medzi REM fázou spánku a bdením. REM fáza je fáza spánku, kedy sa snívajú sny a telo je ochrnuté, aby sa zabránilo pohybu svalov podľa snov. Ak sa človek prebudí počas REM fázy alebo tesne pred ňou, môže sa stať, že telo zostane ochrnuté, zatiaľ čo mozog je už čiastočne bdelý. Vtedy môže dôjsť k zmiešaniu snov a reality a vzniku halucinácií.

Čo spôsobuje spánkovú paralýzu?

Spánkovú paralýzu môže spôsobovať viacero faktorov, ako napríklad narušený spánkový cyklus, nedostatok spánku, stres, úzkosť, depresia, užívanie niektorých liekov alebo drog, genetické predispozície alebo iné zdravotné problémy.
(text pokračuje pod obrázkom…)

Spánková paralýza: Otvorené oči, vnímanie okolia, ale bez možnosti hýbať sa

Je spánková paralýza nebezpečná?

Spánková paralýza nie je nebezpečná pre fyzické zdravie, ale môže mať negatívny vplyv na psychické zdravie a kvalitu života.

Ako sa zbaviť spánkovej paralýzy alebo ako ju zmierniť?

 • Dodržiavať pravidelný spánkový režim a spať dostatočne dlho (7-9 hodín denne).
 • Znížiť stres a úzkosť pomocou relaxačných techník, meditácie, cvičenia alebo terapie.
 • Vyhnúť sa alkoholu, kofeínu, nikotínu a iným stimulantom pred spaním.
 • Nejesť ťažké jedlá ani nepiť veľa tekutín pred spaním.
 • Spať na chrbte alebo na boku a mať pohodlnú posteľ a vankúš.
 • Vytvoriť si príjemné prostredie na spanie, ktoré je tiché, tmavé a chladné.
 • Pred spaním sa vyhnúť sledovaniu televízie, počítača, mobilu alebo iných elektronických zariadení, ktoré môžu rušiť spánok.
 • Pred spaním si prečítať knihu, počúvať relaxačnú hudbu alebo robiť inú pokojnú aktivitu.
 • Ak sa prebudíš s pocitom spánkovej paralýzy, snaž sa upokojiť a uvedomiť si, že je to len dočasný stav a nič ti nehrozí.
 • Snaž sa pohnúť niektorou časťou tela, napríklad prstami na rukách alebo nohách, očami alebo jazykom. To môže pomôcť prelomiť paralýzu a obnoviť kontrolu nad telom.
 • Snaž sa dýchať hlboko a pravidelne. To môže pomôcť znížiť strach a paniku a zlepšiť krvný obeh.
 • Snaž sa zamerať na niečo príjemné alebo neutrálne, napríklad na svojho domáceho miláčika, obľúbenú pieseň alebo farbu. To môže pomôcť odvrátiť pozornosť od halucinácií a zvýšiť pocit bezpečia.
 • Ak sa ti podarí prebudiť sa z paralýzy, vstaň z postele a urob si niečo iné na chvíľu. To môže pomôcť zabrániť opakovaniu paralýzy pri ďalšom zaspávaní.

Spánková paralýza je zaujímavý a zároveň strašidelný fenomén, ktorý má dlhú históriu a rôzne interpretácie. Aj keď je to nepríjemný zážitok, nie je to nič nebezpečné ani nenormálne. S pomocou niektorých tipov a trikov sa dá spánkovej paralýze predchádzať alebo ju zvládať lepšie. Dôležité je mať dostatok kvalitného spánku a udržiavať si zdravý životný štýl.

Spánková paralýza ako ochrana pred rozutekaním sa zo sna

Spánková paralýza je porucha spánku, ktorá vzniká vtedy, keď sa naruší prechod medzi REM fázou spánku a bdením. REM fáza je fáza spánku, kedy sa snívajú sny a telo je ochrnuté, aby sa zabránilo pohybu svalov podľa snov. Telo musí ísť do spánkovej paralýzy počas REM fázy, nie pred ňou. Ak sa človek prebudí počas REM fázy alebo tesne pred ňou, môže sa stať, že telo zostane ochrnuté, zatiaľ čo mozog je už čiastočne bdelý. Vtedy môže dôjsť k zmiešaniu snov a reality a vzniku halucinácií.

Ako môžem zažiť spánkovú paralýzu?

Spánková paralýza je stav, ktorý sa môže zdať ako nočná mora, ale niektorí ľudia ho považujú za zaujímavý a vzrušujúci zážitok. Ak patríš medzi nich a chceš zažiť spánkovú paralýzu, existujú spôsoby, ako si ju vyvolať. 

Ako si privodiť spánkovú paralýzu?

 • Narušiť si spánkový cyklus. Spánková paralýza sa častejšie vyskytuje pri nedostatku spánku, nepravidelnom spánkovom režime alebo pri častom menení časových pásiem. Ak chceš zvýšiť šancu na spánkovú paralýzu, skús si nastaviť budík na nepravidelné časy, spať menej ako obvykle alebo si zdriemnuť počas dňa.
 • Zostať vedomý pri zaspávaní. Spánková paralýza sa môže stať, keď sa prebudíš počas REM fázy spánku alebo tesne pred ňou . Ak sa ti podarí zostať pri vedomí pri prechode do REM fázy, môžeš zažiť spánkovú paralýzu. Na to existujú rôzne techniky, ako napríklad sledovanie svojho dýchania, opakovanie nejakého slova alebo frázy v mysli alebo používanie špeciálnych zvukových nahrávok.
 • Ležať na chrbte. Spánková paralýza sa častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí spia na chrbte. Táto poloha môže súvisieť s väčším pocitom tlaku na hrudi a dýchavičnosťou počas spánkovej paralýzy. Ak chceš zažiť spánkovú paralýzu, skús si ľahnúť na chrbát a udržať túto polohu po celú noc.

Ak sa ti podarí vyvolať si spánkovú paralýzu, buď pripravený na to, že to môže byť veľmi strašidelné a nepríjemné. Môžeš zažiť halucinácie, strach, paniku a pocit bezmocnosti. Ak sa chceš z toho dostať, snaž sa upokojiť a pohnúť niektorou časťou tela alebo zavolať o pomoc . Ak sa ti nepodarí prebudiť sa z paralýzy, snaž sa užiť si tento nezvyčajný stav a skúmať svoje vnemy.

Prečo mnou pri zaspávaní cuká?

Ak človeka pri zaspávaní telo cuká, tak nie je pravdou, že telo skúša, či už sa mu môžu začať snívať sny. Tento jav sa nazýva hypnagogické šklbanie a je spôsobené náhodnou kontrakciou svalov pri prechode z bdenia do spánku. Nie je to znak toho, že sa začína REM fáza spánku, ale skôr toho, že sa telo uvoľňuje a pripravuje na spánok. Hypnagogické šklbanie nie je nebezpečné ani nezvyčajné a väčšina ľudí ho zažije aspoň raz v živote.

Neschopnosť rozprávať alebo kričať v sne: Čo to znamená?

Ak si niekedy sníval, že nemôžeš rozprávať alebo kričať v sne, nie si sám. Tento jav je pomerne bežný a môže mať rôzne príčiny a významy. 

 • Spánková paralýza. Ako sme už spomínali, spánková paralýza je stav, keď sa prebudíš z REM fázy spánku, ale nemôžeš sa pohnúť ani hovoriť. Môže sa stať, že sa ti zdá, že si ešte stále v sne, ale nemôžeš ovplyvniť svoje okolie ani komunikovať s ním. Toto môže byť veľmi frustrujúce a desivé, najmä ak sa ti sníva o nejakej hrozbe alebo nebezpečenstve.
 • Strach z konfliktu alebo odmietnutia. Ak nemôžeš rozprávať alebo kričať v sne, môže to byť odrazom tvojich pocitov v bdelom živote. Možno máš problém vyjadriť svoje názory, pocity alebo potreby pred inými ľuďmi. Možno sa bojíš konfrontácie, kritiky alebo zamietnutia. Možno sa cítiš bezmocný alebo podriadený v nejakej situácii. Tvoj sen ti môže ukazovať, že potrebuješ nájsť svoj hlas a zvýšiť svoje sebavedomie.
 • Potlačené emócie alebo trauma. Ak nemôžeš rozprávať alebo kričať v sne, môže to byť znakom toho, že máš nejaké emócie alebo spomienky, ktoré si nechceš alebo nevieš priznať alebo vyjadriť. Možno si zažil nejakú traumu alebo zranenie, ktoré si potláčaš alebo popieraš. Možno máš nejaké pocity viny, hanby alebo hnevu, ktoré si nevieš odpustiť alebo vyrovnať sa s nimi. Tvoj sen ti môže naznačovať, že potrebuješ spracovať svoje vnútorné konflikty a vyrovnať sa so svojou minulosťou.
 • Tvorivosť alebo intuícia. Ak si nemôžeš rozprávať alebo kričať v sne, môže to byť aj prejavom tvojej tvorivosti alebo intuície. Možno sa ti snaží niečo povedať tvoje podvedomie, ktoré používa iné spôsoby komunikácie ako slová. Možno máš nejaký nápad, inšpiráciu alebo riešenie, ktoré sa ti zjavuje v sne. Možno sa ti otvára nová perspektíva alebo možnosť, ktorú si ešte nevšimol. Tvoj sen ti môže naznačovať, že potrebuješ počúvať svoju intuíciu a rozvíjať svoju tvorivosť.
 • Duchovný rast alebo prebudenie. Ak nemôžeš rozprávať alebo kričať v sne, môže to byť aj súčasťou tvojho duchovného rastu alebo uvedomenia. Možno sa ti otvára nová úroveň vedomia, ktorá presahuje slovnú komunikáciu. Možno sa približuješ k nejakej vyššej pravde, múdrosti alebo láske, ktorú nevieš opísať slovami. Možno sa ti prejavuje tvoja duša, ktorá komunikuje s tebou cez sny. Tvoj sen ti môže ukazovať, že potrebuješ rozšíriť svoje videnie a otvoriť sa duchovnej dimenzii.

Okrem spánkovej paralýzy sa ľuďom dejú aj tzv. lucídne sny, prečítajte si o nich viac a zistite, o aký iný fenomén ide.

Ďalšie zdroje:

my.clevelandclinic.org

sleepfoundation.org

nhs.uk

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

More from Author

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete....

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z...

Čítaj teraz

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta v ľadovom hokeji. Bolo to prvýkrát v histórii, čo sa im podarilo získať zlatú medailu na tomto prestížnom turnaji. Ako prežívali tento deň slovenskí fanúšikovia, hráči a tréneri? Bol to deň plný napätia, radosti a slávy. Slovenská...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu prospešné. Niektoré z nich sa dajú konzumovať priamo po odtrhnutí, bez potreby tepelnej úpravy alebo iného spracovania. Tieto rastliny môžu byť zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok pre naše telo. Niektoré z nich sú...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete. Je to vlastne záliv Indického oceánu, ktorý sa nachádza medzi Afrikou a Áziou. Na juhu sa spája s Indickým oceánom cez úžinu Bab el Mandeb a záliv Aden. Na severe sa delí na dva zálivy: Suezský...

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z viacerých dôvodov. Jedným z nich je dlhodobá politická nestabilita a korupcia, ktorá podkopáva dôveru v demokratické inštitúcie a spôsobuje frustráciu a hnev medzi občanmi. Ďalším dôvodom je sociálno-ekonomická situácia, ktorá sa zhoršila aj v dôsledku pandémie...

Psychologický trik, bez ktorého nemôžete žiť: Rýchla pomoc pri depresii, úzkostiach a strachu

Všetci poznáme ten pocit, keď sa cítime úzkostlivo, nervózne alebo depresívne. Či už je to kvôli stresu v práci, problémom v osobnom živote alebo neistote o budúcnosti, niekedy sa zdá, že nič nám nepomôže. Ale, čo ak by sme vám povedali, že existuje jednoduchý a účinný spôsob,...

Lucídne sny a ako si ich privodiť: Tajomný svet vedomého snívania

Čo je lucídny sen? Lucídne sny sú typ snov, v ktorých si spiaci uvedomuje, že sníva. Môže mať aj určitú mieru kontroly nad postavami, dejom alebo prostredím snu. Lucídne sny sa skúmajú a popisujú už dlhé roky. Mnohí významní ľudia z dávnej i modernej doby sa zaujímali o...

Ako sa nenechať nahnevať inými ľuďmi?

Nahnevanie je prirodzená ľudská emócia, ktorá sa objavuje v rôznych situáciách. Môžeme sa nahnevať na seba, na iných ľudí, na okolnosti alebo na svet. Nahnevanie môže mať aj svoje pozitívne stránky, ak nás motivuje k zmene alebo k riešeniu problémov. Avšak, ak sa necháme nahnevať inými ľuďmi,...

Kde sú vaše deti? Šokujúce príbehy, ktoré vás donútia zmeniť svoj prístup k výchove

Viete, kde sú vaše deti práve teraz? Viete, s kým sa stretávajú, čo robia a ako sa cítia? Viete, aké majú záujmy, problémy a sny? Ak nie, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú vedieť, že sa o...

Menopauza: Čo by ste mali vedieť o menopauze. Treba sa jej báť?

Menopauza je prirodzený proces, ktorý prebieha u každej ženy v určitom veku. Menopauza znamená koniec plodnosti a menštruačných cyklov. Menopauza môže byť sprevádzaná rôznymi príznakmi a zmenami v tele a mysli. V tomto článku sa dozviete viac o tom, čo je menopauza, kedy začína, aký to má...

Som tehotná? Ako zistím, že čakám dieťa?

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Ako však zistiť, či ste naozaj tehotná? Existuje niekoľko spôsobov, ako to overiť, od príznakov po testy. V tomto článku vám predstavíme niektoré z nich. Príznaky tehotenstva Prvým a najzrejmejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak máte pravidelný cyklus a...

Skutočne chceme nájsť mimozemské civilizácie? Výhody a hrozby kontaktu s vyspelou mimozemskou civilizáciou

Ľudstvo už dlho sníva o tom, že nie je vo vesmíre samo, a že existujú iné inteligentné bytosti, ktoré by sme mohli spoznať a komunikovať s nimi. Na druhej strane sa však niektorí obávajú, že takýto kontakt by mohol byť nebezpečný a priniesť viac problémov ako výhod....

Keď vesmír láme rekordy: Niekoľko neuveriteľných faktov o našom vesmíre

Guinessova kniha rekordov 2023 zozbierala tie najextrémnejšie kuriozity z vesmíru my sa spolu pozrieme na niektoré z nich. Najchladnejšie miesto vo vesmíre Hmlovina Bumerang je mladá planetárna hmlovina a najchladnejší objekt doteraz objavený vo vesmíre, zachytený Hubbleovým vesmírnym teleskopom NASA/ESA. Nachádza sa 5000 svetelných rokov od Zeme a má...