20.9 C
Bratislava
pondelok, 5 júna, 2023
ÚvodZaujímavostiLucídne sny a ako...

Lucídne sny a ako si ich privodiť: Tajomný svet vedomého snívania

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je lucídny sen?

Lucídne sny sú typ snov, v ktorých si spiaci uvedomuje, že sníva. Môže mať aj určitú mieru kontroly nad postavami, dejom alebo prostredím snu. Lucídne sny sa skúmajú a popisujú už dlhé roky. Mnohí významní ľudia z dávnej i modernej doby sa zaujímali o lucídne sny a hľadali spôsoby, ako lepšie pochopiť ich príčiny a účel. Existuje veľa rôznych teórií, ktoré vyplynuli z vedeckého výskumu na túto tému a ktoré sa dokonca objavili aj v populárnej kultúre.

Kedy sa sníva lucídny sen?

Lucídne sny sa najčastejšie vyskytujú počas fázy spánku s rýchlym pohybom očí (REM), ktorá je obdobím veľmi hlbokého spánku charakterizovaného pohybom očí, rýchlejším dýchaním a väčšou aktivitou mozgu. Do fázy REM spánku zvyčajne vstupujete asi 90 minút po zaspávaní. Trvá asi 10 minút. Počas spánku je každé obdobie REM dlhšie ako to predchádzajúce, nakoniec trvá až hodinu.

Lucídne sny sú fascinujúcim fenoménom, ktorý láka pozornosť vedcov, psychológov a bežných ľudí. V tomto článku sa priblížime k tomuto zaujímavému svetu a naučíme sa, čo sú lucídne sny, ako si ich privodiť a ako sa zbaviť nežiaducich lucídnych snov.

Ako si privodiť lucídne sny?

 • DILD (Dream Induced Lucid Dreaming) – Táto metóda spočíva v tom, že si uvedomíte, že snívate, keď ste už vo sne. Môžete si pomôcť napríklad tým, že sa počas dňa budete často pýtať: „Snívam?“ Toto sa potom prenesie do vášho snu a môže vám to pomôcť získať luciditu.
 • WILD (Wake Initiated Lucid Dreaming) – Pri tejto technike sa snažíte prejsť priamo z bdelosti do lucídneho snu. Pred spaním sa sústredíte na udržanie vedomia a pozorujete prechod do spánkového stavu.
 • MILD (Mnemonic Induced Lucid Dreaming) – V tejto metóde používate mnemotechnické pomôcky, ako sú opakovanie afirmácií alebo vizualizácie, aby ste si pred spaním pripomenuli, že budete mať lucídny sen.
 • Pravidelná kontrola reality – Počas dňa si urobte zvyk kontrolovať realitu. Napríklad sa môžete pozrieť na hodinky a overiť, či čas plynie normálne. V sne sa hodinky často správajú neobvykle, čo môže vyvolat luciditu. Môžete sa počas dňa pozrieť do zrkadla, aby ste kontrolovali realitu.
 • Veďte si denník snov a pravidelne si pripomínajte svoje sny.
 • Používajte techniky vizualizácie alebo meditácie pred spaním, môžete spolupracovať so sprievodcom (inou osobou), ktorá vás bude sprevádzať snom.
 • Používajte pomôcky na indukciu lucídnych snov, napríklad masky na spanie alebo hudbu.
 • Nastavte si budík na prerušenie REM fázy a potom sa vráťte do spánku.

Aké sú výhody lucídnych snov?

 • Menej úzkostí. Pocit kontroly, ktorý cítite počas lucídneho snu, môže zostať s vami a dať vám pocit sebavedomia. Keď si uvedomíte, že ste vo sne, môžete ovplyvňovať príbeh a jeho koniec. To môže byť terapiou pre ľudí, ktorí majú nočné mory, učiac ich, ako kontrolovať svoje sny.
 • Lepšie motorické zručnosti. Obmedzené štúdie naznačujú, že je možné zlepšiť jednoduché veci, ako je rýchlejšie ťukanie prstami, tým, že „cviky“ robíte v priebehu vášho lucídneho sna. Rovnaká časť vášho mozgu sa aktivuje, či už si predstavujete pohyby počas bdenia alebo ich vykonávate počas lucídneho sna.
 • Lepšie riešenie problémov. Výskumníci našli nejaké dôkazy o tom, že lucídne sny môžu pomôcť ľuďom riešiť problémy, ktoré súvisia s kreativitou (napríklad konflikt s inou osobou), viac ako s logikou (napríklad matematický problém).
 • Viac kreativity. Niektorí ľudia, ktorí sa zúčastnili štúdií o lucídnych snoch, boli schopní prísť s novými nápadmi alebo novým uhlom pohľadu na veci za pomocoi postáv vo svojich snoch.

Aké sú možné nevýhody a riziká lucídnych snov?

 • Nespavosť. Niektoré techniky na indukciu lucídnych snov môžu narušiť váš spánkový cyklus a spôsobiť vám problémy so zaspávaním alebo prebúdzaním.
 • Zmätenosť. Niektorí ľudia môžu mať ťažkosti rozlíšiť sen a realitu, najmä ak majú časté lucídne sny. To môže viesť k pocitu dezorientácie, strate identity alebo strachu z bláznovstva.
 • Nočné mory. Niektoré lucídne sny môžu byť veľmi intenzívne alebo desivé, najmä ak nad nimi nemáte dostatok kontroly. Môžete sa stretnúť s nepríjemnými postavami, situáciami alebo pocitmi, ktoré by ste radšej zabudli.
 • Emočné vyčerpanie. Niektoré lucídne sny môžu byť veľmi emotívne alebo náročné, najmä ak sa týkajú osobných problémov alebo traumy. Môžete sa prebudiť unavení, smutní alebo frustrovaní.

Príčiny lucídnych snov nie sú presne známe, ale môžu súvisieť s niektorými faktormi, ako napríklad:

 • Fyzické rozdiely v mozgu. Štúdie zistili, že predná časť mozgu, nazývaná prefrontálny kortex – miesto vykonávania úloh vysokej úrovne, ako je rozhodovanie a pripomínanie si spomienok – je väčšia u ľudí, ktorí majú lucídne sny. To naznačuje, že ľudia, ktorí majú najväčšiu pravdepodobnosť lucídnych snov, majú tendenciu byť sebareflexívni a premýšľať nad svojimi myšlienkami.
 • Stav medzi bdením a spánkom. Jedna malá štúdia v Nemecku sledovala elektrickú aktivitu mozgu dobrovoľníkov počas spánku. Na základe týchto meraní tvrdia vedci, že lucídne snívanie môže byť akýmsi „medzistavom“, v ktorom nie ste úplne hore, ale ani úplne nespíte.
 • Zvýšené podvedomie počas bdenia. Vaša úroveň vedomia je podobná počas bdenia a snívania. Takže zvýšením svojho podvedomia počas bdenia môžete zlepšich svoje podvedomie počas snívania. Testovanie reality je populárny spôsob, ako to dosiahnuť. Trénuje váš mozog rozpoznávať vaše vlastné podvedomie počas bdenia. Metóda spočíva v tom, že robíte kontroly reality počas dňa. Keď sa testovanie reality stane zvykom, budete môcť vyvolať podvedomie počas snívania.

Ako sa zbaviť nežiadúcich lucídnych snov?

 • Zmena spánkových návykov – Skúste zmeniť svoj spánkový cyklus alebo zmeniť prostredie, v ktorom spíte. Tieto zmeny môžu pomôcť znížiť pravdepodobnosť vzniku lucídnych snov.
 • Relaxačné techniky – Pred spaním vyskúšajte meditáciu, dýchanie alebo jemné strečingové cvičenia na uvoľnenie tela a mysle. Tieto techniky môžu napomôcť k pokojnejším a menej intenzívnym snom.
 • Vyhýbanie sa spúšťačom – Zistite, čo spúšťa vaše lucídne sny. Môže to byť napríklad stres, konzumácia alkoholu alebo určité potraviny. Keď zistíte, čo vášmu telu nesvedčí, môžete sa týmto faktorom vyhnúť.
 • Vyjadrenie zámeru – Pred spaním si povedzte, že nechcete mať lucídny sen. To môže pomôcť nastaviť vašu myseľ na menej intenzívne sny.
 • Konfrontácia so snom – Ak sa vám zdá nepríjemný lucídny sen, skúste ho konfrontovať a zistiť, čo vám chce povedať. Možno sa tým zbavíte nejakého vnútorného konfliktu alebo stresu, čo vám pomôže mať pokojnejšie sny.

Zaujímavosti o lucídnych snoch:

 • Niektorí vynálezci, matematici a umelci tvrdili, že lucídne sny im pomohli prísť na nové nápady, riešenia alebo diela. Napríklad Nikola Tesla, Srinivasa Ramanujan, Salvador Dali a Lewis Carroll boli známi lucídni snívači.
 • Niektorí ľudia používajú lucídne sny na zábavu, splnenie svojich túžob alebo prekonanie svojich strachov. Napríklad môžu lietať, cestovať do iných svetov, stretávať sa so slávnymi osobnosťami alebo bojovať s príšerami.
 • Niektorí ľudia používajú lucídne sny na sebarozvoj, duchovný rast alebo liečenie. Napríklad môžu komunikovať so svojím podvedomím, vyhľadávať vnútorné vedenie, liečiť svoje fyzické alebo emocionálne rany alebo prežívať transcendentálne stavy vedomia.
 • Niektorí ľudia majú lucídne sny spontánne bez akéhokoľvek úsilia alebo tréningu. Toto sa môže stať z rôznych dôvodov, napríklad keď si všimnú niečo nezvyčajné alebo nesúladné vo sne, keď sa prebudia a potom zaspia späť do rovnakého snu alebo keď majú veľmi intenzívny alebo emocionálny sen.
 • Približne 55% ľudí zažilo aspoň jeden lucídny sen v priebehu svojho života, ale len 23% ľudí malo jeden alebo viac lucídnych snov za mesiac.
 • Lucídne sny sa môžu vyskytovať častejšie u žien a ich počet môže klesať s vekom.
 • Lucídne sny sa môžu vyskytovať aj u ľudí s narkolepsiou, stavom sprevádzaným nekontrolovateľnými záchvatmi spánku počas dňa a poruchami spánku v noci. Viac ako 77% pacientov s narkolepsiou zažilo lucídne sny.
 • Lucídne sny môžu mať pozitívne aj negatívne účinky. Napríklad môžu pomôcť zlepšiť motorické zručnosti, kreativitu a riešenie problémov. Na druhej strane môžu narušiť kvalitu spánku a spôsobiť zmätenosť alebo nočné mory.

Lucídne sny sú zaujímavým a fascinujúcim fenoménom, ktorý ponúka možnosť skúmať svoju podvedomú myseľ a ovplyvňovať svoje skúsenosti vo sne. Tento fenomén nám môže priniesť úžasné zážitky a pomôcť nám spoznať samých seba. Učením sa, ako si privodiť a regulovať lucídne sny, môžeme využiť ich potenciál pre sebarozvoj a zlepšenie kvality nášho života. Ak sa chcete naučiť lucídne snívať, môžete vyskúšať niektoré z vyššie uvedených techník a vidieť, čo sa stane. Pamätajte však na to, že lucídne sny nie sú pre každého a môžu mať aj svoje nevýhody. Preto je dôležité zachovať si zdravý rozum a rešpektovať svoje hranice a potreby.

ZDROJE:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

More from Author

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete....

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z...

Čítaj teraz

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta v ľadovom hokeji. Bolo to prvýkrát v histórii, čo sa im podarilo získať zlatú medailu na tomto prestížnom turnaji. Ako prežívali tento deň slovenskí fanúšikovia, hráči a tréneri? Bol to deň plný napätia, radosti a slávy. Slovenská...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu prospešné. Niektoré z nich sa dajú konzumovať priamo po odtrhnutí, bez potreby tepelnej úpravy alebo iného spracovania. Tieto rastliny môžu byť zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok pre naše telo. Niektoré z nich sú...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete. Je to vlastne záliv Indického oceánu, ktorý sa nachádza medzi Afrikou a Áziou. Na juhu sa spája s Indickým oceánom cez úžinu Bab el Mandeb a záliv Aden. Na severe sa delí na dva zálivy: Suezský...

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z viacerých dôvodov. Jedným z nich je dlhodobá politická nestabilita a korupcia, ktorá podkopáva dôveru v demokratické inštitúcie a spôsobuje frustráciu a hnev medzi občanmi. Ďalším dôvodom je sociálno-ekonomická situácia, ktorá sa zhoršila aj v dôsledku pandémie...

Čo je spánková paralýza a ako ju prekonať? Videl som démona?

Prečo som sa nemohol vôbec hýbať? Spánková paralýza je stav, keď sa človek prebudí z hlbokého spánku, ale nemôže sa pohnúť ani hovoriť. Zároveň môže zažívať halucinácie, ako napríklad pocit tlaku na hrudi, prítomnosť nejakých postáv alebo zvukov v izbe, alebo pocit pádu z výšky. Tento stav môže...

Psychologický trik, bez ktorého nemôžete žiť: Rýchla pomoc pri depresii, úzkostiach a strachu

Všetci poznáme ten pocit, keď sa cítime úzkostlivo, nervózne alebo depresívne. Či už je to kvôli stresu v práci, problémom v osobnom živote alebo neistote o budúcnosti, niekedy sa zdá, že nič nám nepomôže. Ale, čo ak by sme vám povedali, že existuje jednoduchý a účinný spôsob,...

Ako sa nenechať nahnevať inými ľuďmi?

Nahnevanie je prirodzená ľudská emócia, ktorá sa objavuje v rôznych situáciách. Môžeme sa nahnevať na seba, na iných ľudí, na okolnosti alebo na svet. Nahnevanie môže mať aj svoje pozitívne stránky, ak nás motivuje k zmene alebo k riešeniu problémov. Avšak, ak sa necháme nahnevať inými ľuďmi,...

Kde sú vaše deti? Šokujúce príbehy, ktoré vás donútia zmeniť svoj prístup k výchove

Viete, kde sú vaše deti práve teraz? Viete, s kým sa stretávajú, čo robia a ako sa cítia? Viete, aké majú záujmy, problémy a sny? Ak nie, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú vedieť, že sa o...

Menopauza: Čo by ste mali vedieť o menopauze. Treba sa jej báť?

Menopauza je prirodzený proces, ktorý prebieha u každej ženy v určitom veku. Menopauza znamená koniec plodnosti a menštruačných cyklov. Menopauza môže byť sprevádzaná rôznymi príznakmi a zmenami v tele a mysli. V tomto článku sa dozviete viac o tom, čo je menopauza, kedy začína, aký to má...

Som tehotná? Ako zistím, že čakám dieťa?

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Ako však zistiť, či ste naozaj tehotná? Existuje niekoľko spôsobov, ako to overiť, od príznakov po testy. V tomto článku vám predstavíme niektoré z nich. Príznaky tehotenstva Prvým a najzrejmejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak máte pravidelný cyklus a...

Skutočne chceme nájsť mimozemské civilizácie? Výhody a hrozby kontaktu s vyspelou mimozemskou civilizáciou

Ľudstvo už dlho sníva o tom, že nie je vo vesmíre samo, a že existujú iné inteligentné bytosti, ktoré by sme mohli spoznať a komunikovať s nimi. Na druhej strane sa však niektorí obávajú, že takýto kontakt by mohol byť nebezpečný a priniesť viac problémov ako výhod....

Keď vesmír láme rekordy: Niekoľko neuveriteľných faktov o našom vesmíre

Guinessova kniha rekordov 2023 zozbierala tie najextrémnejšie kuriozity z vesmíru my sa spolu pozrieme na niektoré z nich. Najchladnejšie miesto vo vesmíre Hmlovina Bumerang je mladá planetárna hmlovina a najchladnejší objekt doteraz objavený vo vesmíre, zachytený Hubbleovým vesmírnym teleskopom NASA/ESA. Nachádza sa 5000 svetelných rokov od Zeme a má...