nedeľa, 3 decembra, 2023
ÚvodZaujímavostiLucídne sny a ako...

Lucídne sny a ako si ich privodiť: Tajomný svet vedomého snívania

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je lucídny sen?

Lucídne sny sú typ snov, v ktorých si spiaci uvedomuje, že sníva. Môže mať aj určitú mieru kontroly nad postavami, dejom alebo prostredím snu. Lucídne sny sa skúmajú a popisujú už dlhé roky. Mnohí významní ľudia z dávnej i modernej doby sa zaujímali o lucídne sny a hľadali spôsoby, ako lepšie pochopiť ich príčiny a účel. Existuje veľa rôznych teórií, ktoré vyplynuli z vedeckého výskumu na túto tému a ktoré sa dokonca objavili aj v populárnej kultúre.

Kedy sa sníva lucídny sen?

Lucídne sny sa najčastejšie vyskytujú počas fázy spánku s rýchlym pohybom očí (REM), ktorá je obdobím veľmi hlbokého spánku charakterizovaného pohybom očí, rýchlejším dýchaním a väčšou aktivitou mozgu. Do fázy REM spánku zvyčajne vstupujete asi 90 minút po zaspávaní. Trvá asi 10 minút. Počas spánku je každé obdobie REM dlhšie ako to predchádzajúce, nakoniec trvá až hodinu.

Lucídne sny sú fascinujúcim fenoménom, ktorý láka pozornosť vedcov, psychológov a bežných ľudí. V tomto článku sa priblížime k tomuto zaujímavému svetu a naučíme sa, čo sú lucídne sny, ako si ich privodiť a ako sa zbaviť nežiaducich lucídnych snov.

Ako si privodiť lucídne sny?

 • DILD (Dream Induced Lucid Dreaming) – Táto metóda spočíva v tom, že si uvedomíte, že snívate, keď ste už vo sne. Môžete si pomôcť napríklad tým, že sa počas dňa budete často pýtať: „Snívam?“ Toto sa potom prenesie do vášho snu a môže vám to pomôcť získať luciditu.
 • WILD (Wake Initiated Lucid Dreaming) – Pri tejto technike sa snažíte prejsť priamo z bdelosti do lucídneho snu. Pred spaním sa sústredíte na udržanie vedomia a pozorujete prechod do spánkového stavu.
 • MILD (Mnemonic Induced Lucid Dreaming) – V tejto metóde používate mnemotechnické pomôcky, ako sú opakovanie afirmácií alebo vizualizácie, aby ste si pred spaním pripomenuli, že budete mať lucídny sen.
 • Pravidelná kontrola reality – Počas dňa si urobte zvyk kontrolovať realitu. Napríklad sa môžete pozrieť na hodinky a overiť, či čas plynie normálne. V sne sa hodinky často správajú neobvykle, čo môže vyvolat luciditu. Môžete sa počas dňa pozrieť do zrkadla, aby ste kontrolovali realitu.
 • Veďte si denník snov a pravidelne si pripomínajte svoje sny.
 • Používajte techniky vizualizácie alebo meditácie pred spaním, môžete spolupracovať so sprievodcom (inou osobou), ktorá vás bude sprevádzať snom.
 • Používajte pomôcky na indukciu lucídnych snov, napríklad masky na spanie alebo hudbu.
 • Nastavte si budík na prerušenie REM fázy a potom sa vráťte do spánku.

Aké sú výhody lucídnych snov?

 • Menej úzkostí. Pocit kontroly, ktorý cítite počas lucídneho snu, môže zostať s vami a dať vám pocit sebavedomia. Keď si uvedomíte, že ste vo sne, môžete ovplyvňovať príbeh a jeho koniec. To môže byť terapiou pre ľudí, ktorí majú nočné mory, učiac ich, ako kontrolovať svoje sny.
 • Lepšie motorické zručnosti. Obmedzené štúdie naznačujú, že je možné zlepšiť jednoduché veci, ako je rýchlejšie ťukanie prstami, tým, že „cviky“ robíte v priebehu vášho lucídneho sna. Rovnaká časť vášho mozgu sa aktivuje, či už si predstavujete pohyby počas bdenia alebo ich vykonávate počas lucídneho sna.
 • Lepšie riešenie problémov. Výskumníci našli nejaké dôkazy o tom, že lucídne sny môžu pomôcť ľuďom riešiť problémy, ktoré súvisia s kreativitou (napríklad konflikt s inou osobou), viac ako s logikou (napríklad matematický problém).
 • Viac kreativity. Niektorí ľudia, ktorí sa zúčastnili štúdií o lucídnych snoch, boli schopní prísť s novými nápadmi alebo novým uhlom pohľadu na veci za pomocoi postáv vo svojich snoch.

Aké sú možné nevýhody a riziká lucídnych snov?

 • Nespavosť. Niektoré techniky na indukciu lucídnych snov môžu narušiť váš spánkový cyklus a spôsobiť vám problémy so zaspávaním alebo prebúdzaním.
 • Zmätenosť. Niektorí ľudia môžu mať ťažkosti rozlíšiť sen a realitu, najmä ak majú časté lucídne sny. To môže viesť k pocitu dezorientácie, strate identity alebo strachu z bláznovstva.
 • Nočné mory. Niektoré lucídne sny môžu byť veľmi intenzívne alebo desivé, najmä ak nad nimi nemáte dostatok kontroly. Môžete sa stretnúť s nepríjemnými postavami, situáciami alebo pocitmi, ktoré by ste radšej zabudli.
 • Emočné vyčerpanie. Niektoré lucídne sny môžu byť veľmi emotívne alebo náročné, najmä ak sa týkajú osobných problémov alebo traumy. Môžete sa prebudiť unavení, smutní alebo frustrovaní.

Príčiny lucídnych snov nie sú presne známe, ale môžu súvisieť s niektorými faktormi, ako napríklad:

 • Fyzické rozdiely v mozgu. Štúdie zistili, že predná časť mozgu, nazývaná prefrontálny kortex – miesto vykonávania úloh vysokej úrovne, ako je rozhodovanie a pripomínanie si spomienok – je väčšia u ľudí, ktorí majú lucídne sny. To naznačuje, že ľudia, ktorí majú najväčšiu pravdepodobnosť lucídnych snov, majú tendenciu byť sebareflexívni a premýšľať nad svojimi myšlienkami.
 • Stav medzi bdením a spánkom. Jedna malá štúdia v Nemecku sledovala elektrickú aktivitu mozgu dobrovoľníkov počas spánku. Na základe týchto meraní tvrdia vedci, že lucídne snívanie môže byť akýmsi „medzistavom“, v ktorom nie ste úplne hore, ale ani úplne nespíte.
 • Zvýšené podvedomie počas bdenia. Vaša úroveň vedomia je podobná počas bdenia a snívania. Takže zvýšením svojho podvedomia počas bdenia môžete zlepšich svoje podvedomie počas snívania. Testovanie reality je populárny spôsob, ako to dosiahnuť. Trénuje váš mozog rozpoznávať vaše vlastné podvedomie počas bdenia. Metóda spočíva v tom, že robíte kontroly reality počas dňa. Keď sa testovanie reality stane zvykom, budete môcť vyvolať podvedomie počas snívania.

Ako sa zbaviť nežiadúcich lucídnych snov?

 • Zmena spánkových návykov – Skúste zmeniť svoj spánkový cyklus alebo zmeniť prostredie, v ktorom spíte. Tieto zmeny môžu pomôcť znížiť pravdepodobnosť vzniku lucídnych snov.
 • Relaxačné techniky – Pred spaním vyskúšajte meditáciu, dýchanie alebo jemné strečingové cvičenia na uvoľnenie tela a mysle. Tieto techniky môžu napomôcť k pokojnejším a menej intenzívnym snom.
 • Vyhýbanie sa spúšťačom – Zistite, čo spúšťa vaše lucídne sny. Môže to byť napríklad stres, konzumácia alkoholu alebo určité potraviny. Keď zistíte, čo vášmu telu nesvedčí, môžete sa týmto faktorom vyhnúť.
 • Vyjadrenie zámeru – Pred spaním si povedzte, že nechcete mať lucídny sen. To môže pomôcť nastaviť vašu myseľ na menej intenzívne sny.
 • Konfrontácia so snom – Ak sa vám zdá nepríjemný lucídny sen, skúste ho konfrontovať a zistiť, čo vám chce povedať. Možno sa tým zbavíte nejakého vnútorného konfliktu alebo stresu, čo vám pomôže mať pokojnejšie sny.

Zaujímavosti o lucídnych snoch:

 • Niektorí vynálezci, matematici a umelci tvrdili, že lucídne sny im pomohli prísť na nové nápady, riešenia alebo diela. Napríklad Nikola Tesla, Srinivasa Ramanujan, Salvador Dali a Lewis Carroll boli známi lucídni snívači.
 • Niektorí ľudia používajú lucídne sny na zábavu, splnenie svojich túžob alebo prekonanie svojich strachov. Napríklad môžu lietať, cestovať do iných svetov, stretávať sa so slávnymi osobnosťami alebo bojovať s príšerami.
 • Niektorí ľudia používajú lucídne sny na sebarozvoj, duchovný rast alebo liečenie. Napríklad môžu komunikovať so svojím podvedomím, vyhľadávať vnútorné vedenie, liečiť svoje fyzické alebo emocionálne rany alebo prežívať transcendentálne stavy vedomia.
 • Niektorí ľudia majú lucídne sny spontánne bez akéhokoľvek úsilia alebo tréningu. Toto sa môže stať z rôznych dôvodov, napríklad keď si všimnú niečo nezvyčajné alebo nesúladné vo sne, keď sa prebudia a potom zaspia späť do rovnakého snu alebo keď majú veľmi intenzívny alebo emocionálny sen.
 • Približne 55% ľudí zažilo aspoň jeden lucídny sen v priebehu svojho života, ale len 23% ľudí malo jeden alebo viac lucídnych snov za mesiac.
 • Lucídne sny sa môžu vyskytovať častejšie u žien a ich počet môže klesať s vekom.
 • Lucídne sny sa môžu vyskytovať aj u ľudí s narkolepsiou, stavom sprevádzaným nekontrolovateľnými záchvatmi spánku počas dňa a poruchami spánku v noci. Viac ako 77% pacientov s narkolepsiou zažilo lucídne sny.
 • Lucídne sny môžu mať pozitívne aj negatívne účinky. Napríklad môžu pomôcť zlepšiť motorické zručnosti, kreativitu a riešenie problémov. Na druhej strane môžu narušiť kvalitu spánku a spôsobiť zmätenosť alebo nočné mory.

Lucídne sny sú zaujímavým a fascinujúcim fenoménom, ktorý ponúka možnosť skúmať svoju podvedomú myseľ a ovplyvňovať svoje skúsenosti vo sne. Tento fenomén nám môže priniesť úžasné zážitky a pomôcť nám spoznať samých seba. Učením sa, ako si privodiť a regulovať lucídne sny, môžeme využiť ich potenciál pre sebarozvoj a zlepšenie kvality nášho života. Ak sa chcete naučiť lucídne snívať, môžete vyskúšať niektoré z vyššie uvedených techník a vidieť, čo sa stane. Pamätajte však na to, že lucídne sny nie sú pre každého a môžu mať aj svoje nevýhody. Preto je dôležité zachovať si zdravý rozum a rešpektovať svoje hranice a potreby.

ZDROJE:

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane...

Čítaj teraz

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä ak ide o zvyšky stromov. Odstránenie pňa stromu môže byť prirodzené a netoxické. V tomto článku vám ponúkame 4 spôsoby, ako odstrániť peň z vášho pozemku alebo záhrady. Peň odstraňujeme z dôvodu, že je...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane vás, nejaké tajomstvá, o ktorých jednoducho nikdy nikomu nepovie. Život je jednoduchý a pritom komplikovaný zároveň. V súčasnosti máme však internet, ktorý nám, pod rúškom anonymity, umožňuje zdieľať tie najdivnejšie priznania mužov, ako aj priznania žien....

Týchto 5 vecí vám zmení život od základov! Úspech zaručený!

Životy mnohých ľudí sú pestré, usporiadané a plné elánu. Ako to tí ľudia robia? Čo robím zle? Prečo sa mi nedarí? Celý život ma prenasleduje len nešťastie a ja stále neviem prečo. Čo mám urobiť, aby som sa cítil lepšie? Ako začať riešiť to, že sa mi...

Odfoťte si peknú profilovú fotografiu na sociálne siete! TAKTO to docielite!

Tento článok venujeme najmä čitateľom a čitateľkám, ktorí vždy žasli nad tým, aké majú niektorí ľudia pekné fotografie na profilovej fotografii Facebooku alebo na zoznamkách. Vždy ste obdivovali ľudí s peknými fotografiami a vaša fotografia bola vždy akási slabá, nepodarená, nudná? Ste na správnom mieste, vysvetlíme vám...

Bzdocha: Ako sa zbaviť bzdochy? Zapáchajúci hmyz v domácnosti

Čo je bzdocha obyčajná? Bzdocha obyčajná je malý zapáchajúci hmyz, ktorý sa skrýva v najnepravdepodobnejších kútoch nášho domova a častokrát sa stávajú zdrojom veľkej frustrácie. Prečo sa objavujú v našich domoch a ako sa s nimi vysporiadať? V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú bzdochy obyčajné...

Ako vznikol Mikuláš? Aká je história sv. Mikuláša?

Kto bol svätý Mikuláš? Mikuláš sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na území Turecka. Bol synom bohatých rodičov, ktorí zomreli, keď bol ešte mladý. Mikuláš sa rozhodol venovať svoj život Bohu a pomáhať chudobným a utláčaným ľuďom. Stal sa...

Ako vznikol Adventný kalendár? Adventné kalendáre v súčasnosti

Adventný kalendár je dnes neoddeliteľnou súčasťou vianočnej sezóny. Ale odkiaľ táto tradícia vzišla a ako sa vyvíjala? Ako vznikol Adventný kalendár? Prvý adventný kalendár bol vytvorený v roku 1851 a bol ručne vyrobený. Predtým si ľudia jednoducho robili čiarky na stene za každý deň decembra až do Vianoc. V roku...

Viete kto vynašiel vianočné svetielka na vianočný stromček?

Vianočné svetielka sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry počas vianočných sviatkov. Ale kto vynašiel tieto jasné vianočné symboly radosti a pokoja? Toto je história vianočných svetielok: Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku a potom to už išlo! Edward Hibberd a prvý vianočný stromček so svetielkami Edward Hibberd Johnson je považovaný za...

VIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných tradícií z celého sveta, ktoré vás môžu prekvapiť!

Každá krajina sveta má svoje vlastné tradície a zvyky, niektoré z nich sú naozaj zaujímavé a inšpiratívne. Mnohé kultúry sveta pristupujú ku vianočným sviatkom svojsky. Aj my na Slovensku máme vianočné tradície, ktoré sa mnohé desaťročia presúvajú z generácie na generáciu. Niektoré tradície zanikajú, iné vznikajú. Vianoce na...

VIANOCE: Umelý vianočný stromček alebo živý vianočný stromček. Ktorý si vybrať?

Vianoce a vianočné stromčeky? Vianoce sú časom pokoja, radosti a spoločného trávenia času s rodinou a priateľmi. K neodmysliteľným symbolom Vianoc patrí aj vianočný stromček, ktorý zdobíme rôznymi ozdobami, svetielkami a pod ktorým sa nachádzajú darčeky. No aký vianočný stromček si vybrať? Máme sa rozhodnúť pre živý alebo...