20.9 C
Bratislava
pondelok, 5 júna, 2023
ÚvodLáska a vzťahySlováci sú psychicky vyčerpaní...

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Zdieľaj priateľom a známym

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z viacerých dôvodov. Jedným z nich je dlhodobá politická nestabilita a korupcia, ktorá podkopáva dôveru v demokratické inštitúcie a spôsobuje frustráciu a hnev medzi občanmi. Ďalším dôvodom je sociálno-ekonomická situácia, ktorá sa zhoršila aj v dôsledku pandémie koronavírusu a jej opatrení. Mnohí ľudia prišli o prácu, príjem alebo podnikanie a musia čeliť chudobe, zadĺženosti alebo neistote. Tretím dôvodom je nárast extrémizmu a násilia v spoločnosti, ktorý vyvoláva strach, neistotu a neznášanlivosť. Všetky tieto dôvody spolu súvisia a ovplyvňujú psychické zdravie ľudí, ktorí sa cítia bezmocní, beznádejní a sklamaní zo svojho života.

Toto nie je politika, toto je život

Tento článok nie je politický, neprikláňa sa ku žiadnym ideológiám, nesnaží sa ľudí deliť na tých dobrých a tých zlých. V tomto článku si prezradíme, ako veci jednoducho sú a ako byť v dnešnej dobe obozretný a nenechať sa zmanipulovať problémami iných. Všetci naokolo vám budú tvrdiť, že niečo je zlé, a že musíme proti niečomu brojiť… Tu ide iba o politické body: čím väčšie nátlaky a brojenie, či už voči skupine ľudí alebo voličom nejakej strany, tým viac politických bodov, ale aj rastúca nenávisť medzi ľuďmi. Politické strany si vždy musia nájsť nepriateľa, na ktorého budú nadávať. V tomto biznise ide o peniaze. Politické strany majú milióny EUR z toho, že majú vysoký počet percent vo voľbách.

Aký je ale náš uhol pohľadu? Najdôležitejšie je sa vedieť postarať o seba, svoje deti, venovať im svoj čas, robiť z nich dobrých ľudí, pretože iba tak sa môže zlepšiť stav celej spoločnosti. Všetko ostatné je vedľajšie, hoci nám napr. politici dávajú pocit, že by sme sa mali voči niekomu alebo niečomu postaviť.

V našej krajine nie je nikto, proti komu treba bojovať. Práve naopak, je potrebné spolupracovať ako jeden organizmus. Sme ľudia, robíme chyby, máme múdre, ale aj hlúpe názory. Každý má svoj obraz o tom, čo je podľa neho múdre alebo hlúpe, ide však len o NÁZOR JEDNOTLIVCA, ktorý je potrebné si vždy preverovať a nebrať ho ako fakt. Každý z nás má svoju pravdu. Každý z nás má právo na svoju pravdu. Asi najdôležitejšie je neustále hľadať pravdu a nebáť sa nových informácií. Žijeme v dynamickom svete, kde to, čo bolo v učebniciach o vesmíre pred rokom, dnes už vďaka novým vedeckým poznatkom neplatí.

Ak si myslíte, že už ste objavili skutočnú pravdu, neuzatvárajte sa voči svetu, hľadajte stále nové a nové zdroje, porovnávajte ich, buďte otvorení a nebojte sa meniť názor. Nie je hanbou vedieť zmeniť názor, naopak, ide o znak vyspelosti a uvedomelosti.

V poslednej dobe sa často stretávame s označovaním ľudí za dezolátov alebo slniečkárov. Tieto slová sa používajú na zneváženie alebo urážku tých, ktorí majú iný názor, postoje alebo hodnoty ako my. Dezolát je podľa synonymického slovníka slovenčiny biedny, chudobný, nešťastný, zúfalý človek. Slniečkár je podľa jazykovedca Mareka Mikušiaka človek, ktorý je naivný, optimistický a nekritický voči svetu. Tieto označenia sú však zavádzajúce a neprispievajú k dialógu a porozumeniu v spoločnosti. Naopak, rozdeľujú ľudí na tábory a vyvolávajú konflikty a nenávisť.

Ľudia sú unavení z označovania za dezoláta, extrémistu, slniečkára, pretože cítia, že sa im nedostáva rešpektu a tolerancie. Chcú mať možnosť vyjadriť svoj názor bez strachu z odsúdenia alebo napadnutia. Chcú počuť aj iné argumenty a náhľady na problémy, ktoré nás trápia. Chcú sa dozvedieť niečo nové a rozšíriť si svoje obzory. Chcú diskutovať v spoločnosti a uvedomiť si, ako sa hovorí, že: „Tvoja sloboda končí na špičke môjho nosa.“ To znamená, že každý má právo na svoju slobodu, ale musí rešpektovať aj slobodu druhých. Majte názor, nebojte sa ho meniť a načúvajte ostatným.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí sú unavení zo súčasného stavu spoločnosti, pridajte sa k nám na Facebooku a spoločne môžeme šíriť ideu príjemného a spokojného Slovenska, bez nenávistí, hádok a výtržností. Odoberajte nás na FACEBOOKU a vytvorme skvelú komunitu uvedomelých ľudí: https://facebook.com/expostmagazin

Darmo je niekto extrémista, aj tak sa posunieme ďalej iba tým, že nastane normálna a ľudská diskusia plná pochopenia. Ak sa dva tábory hádajú, nikto nezvíťazí. Všetko treba riešiť diskusiou a úplne v pokoji. Ak sa niekto chce hádať, chce tým získať len politické body, nič viac.

Nenechajme sa preto zlákať manipulatívnymi rečami politikov, ktorí z nás chcú urobiť ovce, aby sme kopali za ich ideológiu, či už slniečkári, kotlebovci, komunisti alebo iné skupiny, kašlime na nich. Chceme jednoducho spokojný život, chceme sa ráno zobudiť a cítiť sa spokojne, chceme sa ráno pozdraviť so susedom s úsmevom, spokojne odviezť deti do školy, chceme si pozrieť televízor bez toho, aby na nás neustále vyskakovali samé negatívne správy. Chceme, aby štát fungoval a chceme byť na seba príjemní. Jednoducho chceme pokoj. Staň sa odberateľom stránky www.EXPOST.sk na Facebooku a daj tým najavo, že sa chceš cítiť dobre.

SME UŽ PSYCHICKY VYČERPANÍ Z NENÁVISTI OKOLO NÁS, CHCEME POKOJNE ŽIŤ.

Ľudia na Slovensku

Neriešme podliezavé politické ani iné skupiny, venujme sa hlavne sebe a svojej rodinke, svojmu vzdelaniu, svojej vášni, venujme sa svojim deťom, vnučkám a učme ich dobré veci, ktoré poženú celú spoločnosť vpred. Nenechajte sa rozohniť iba preto, že politici chcú politické body. Všetko okolo je len manipulácia pre politické body. Politické body znamenajú viac percent vo voľbách a to následne vedie k státisícom, až miliónom eur na kontách politických strán. Je to biznis, presne taký, ako keď vy idete do práce a z práce. Tiež potrebujú peniaze. Nenechajme si kvôli biznisu politikov zobrať pokoj na duši.

Každý z nás má iba jeden život a každý by ho mal žiť v pokoji a šťastne, s rešpektom a úctou k druhým a sebe samému. Základné pravidlo vesmíru je, že akú energiu vysielaš, takú aj dostaneš naspäť. Buďme ľudskí a láskaví k sebe i k druhým. To je jediný spôsob, ako dosiahnuť kľudný a pokojný život.

Ako dosiahnuť, aby sme sa navzájom prestali označovať za dezolátov alebo slniečkárov? Ako nadviazať konštruktívny dialóg s tými, ktorí majú iný názor ako my?

 1. Buďte otvorení a zvedaví. Namiesto toho, aby ste hneď odsúdili alebo zavrhli niekoho, kto má iný názor ako vy, skúste sa ho opýtať, prečo si to myslí. Úplne normálne sa rozprávajte a ťažkú politiku ani neriešte, aj tak ju nevyriešite. Zaujímajte sa o pohnútky, skúsenosti a argumenty. Možno zistíte, že máte niečo spoločné alebo že jeho názor nie je taký extrémny, ako ste si mysleli. Nikdy so zvedavosťou neskončite. Čím viac názorov vám ľudia povedia, tým obozretnejší v danej téme budete.
 2. Buďte rešpektujúci a slušní. Nenechajte sa uniesť emóciami a nevyjadrujte sa urážlivo alebo posmešne o druhej strane. Neznižujte sa na úroveň nadávok a urážok. Nebuďte agresívni, agresivita je znakom jednoduchého a zaostalého človeka. Silný človek je práve ten, ktorý hnev a agresivitu udrží a napriek všetkému zostane pokojný. Uvedomte si, že každý človek má svoju hodnotu a dôstojnosť, má právo na svoj názor. Rešpektujte ho ako osobu, aj keď nesúhlasíte s jeho názorom. Je to jeho život, vy máte svoj. Žijeme na jednej planéte, obaja máte právo žiť podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia s pokojom na duši.
 3. Buďte pokorní a sebakritickí. Nezabúdajte, že váš názor nie je jediný správny a že sa môžete mýliť alebo nevedieť úplne všetko. Buďte ochotní priznať svoje chyby alebo nedostatky a počúvať oprávnené výhrady druhej strany, stále ich však nemusíte brať ako fakt a berte to ako cestu k uvedomelosti. Opäť ste sa niečo nové dozvedeli, beriete to na vedomie a to vás šľachtí. Nebojte sa zmeniť svoj názor, ak sa dozviete nové fakty alebo argumenty. Nekričte nahlas názor alebo krivú pravdu, ktorú vám niekto podstrčil. Skúste používať vlastnú hlavu a neustále pátrať.
 4. Buďte empatickí a šírte porozumenie. Snažte sa vcítiť do situácie a pocitov druhej strany. Skúste pochopiť, čo ju motivuje, čoho sa bojí alebo čo ju trápi. Snažte sa nájsť spoločnú reč a spoločné záujmy. Najdôležitejšie je to, že chcete spokojne žiť, chcete s láskou v bezpečí vychovávať svoje deti a každý, kto je vlastne mimo vášho rodinného kruhu je v zásade zbytočný a rozčuľovať sa kvôli tomu, čo sa vás priamo netýka je zbytočné.
 5. Buďte tolerantní a pluralitní. Uznajte, že v spoločnosti existuje rôznorodosť názorov, postojov a hodnôt a že to je normálne a zdravé. Nechajte každému jeho slobodu prejavu a svedomia a nevyvíjajte naňho tlak alebo násilie. Môžte sa stať pre niekoho vzorom, ale neprikazujte. Inšpirujte. Každý má svoj životný štýl, nezasahujte doň bezdôvodne. Vy máte svoj život, riešte si ten. Uznajte, že každý má právo na svoje šťastie, lebo je to tak.

Ak budeme dodržiavať tieto rady, môžeme sa vyhnúť označovaniu ľudí v spoločnosti za dezolátov alebo slniečkárov a nadviazať konštruktívny dialóg s tými, ktorí majú iný názor ako my. Tým prispejeme k lepšej atmosfére v spoločnosti a k väčšiemu porozumeniu medzi ľuďmi.

V dnešnom článku vám chceme tiež ponúknuť niekoľko rád, ako viesť kľudný a pokojný život v čase, keď sa mnohí z nás cítia rezignovaní a unavení z dôvodu politiky, vojny, dozvukov korony a iných problémov v spoločnosti. Ľudia chcú svoj pokoj a nechcú sa nechať ovplyvňovať manipulatívnymi rečami politikov. 

Ak chcete kľudný a pokojný život, tak:

 1. Blokujte negativitu. Negativitu možno nájsť skutočne kdekoľvek a to aj bez toho, aby ste ju hľadali. Robenie činností, ktoré vám pomôžu blokovať negativitu, povedie k vášmu dlhodobému šťastiu a produktivite tam, kde je to potrebné. Prestaňte nasávať negatívne správy z novín, či televízie. Namiesto toho, aby ste sa zaoberali tragickými udalosťami alebo počúvali negatívne reči okolia, myslite pozitívne. Urobte niečo pozitívne, potešte niekoho bez toho, aby ste očakávali, že sa vám to vráti.
 2. Buďte trpezlivejší. Sú situácie, ktoré preskúšajú aj toho najtrpezlivejšieho z nás. Hovorí sa, že všetko dobré príde k tomu, kto čaká. Navyše, trpezlivosť vám dáva čas premýšľať a pomáha predchádzať konfliktom. Pamätajte, že nie všetko dokážete ovládať. Či už stojíte v rade v obchode alebo čakáte na to, kým vám zavolá zákazník, zachovajte pokoj a buďte trpezliví. Buďte trpezliví s ľuďmi v práci, aj doma.
 3. Prerušte vzťahy s toxickými ľuďmi. Ak sa zbavíte toxických ľudí, ktorí vás držia na jednom mieste alebo ťahajú dole, bude sa vám žiť jednoduchšie. Toxickou osobou môže byť ktokoľvek, dokonca aj blízky člen rodiny alebo váš priateľ, napríklad alkoholik, gambler, feťák alebo iný človek, ktorý vás bude navádzať na ohováranie iných a na zamýšľanie sa nad vecami, ktoré neovplyvníte. Toxickí ľudia môžu s vami zaobchádzať kruto, manipulovať s vami alebo vás neustále kritizovať a vy ste z nich často smutní. Nepotrebujete to, odstrihnite to, máte na viac. Odstránenie toxických ľudí z vášho života bude to najlepšie, čo môžete pre svoju duševnú a fyzickú pohodu urobiť. Váš život sa zmení. Trávte čas iba s ľuďmi, ktorí sú produktívni, inšpiratívni, nápomocní a sami sa takým človekom snažte stať. Iba tak zmeníme spoločnosť k lepšiemu.
 4. Buďte láskaví. Skutky láskavosti majú potenciál urobiť svet šťastnejším miestom. Buďte láskaví k ľuďom, ktorých stretnete, aj keď sú to úplne cudzí ľudia, vyznávajú iný životný štýl, vieru, ideológiu, pretože nikdy neviete, čím všetkým si v živote prechádzajú. Buďte pre nich inšpiráciou ako žiť spokojne.
 5. Zbavte sa materializmu. Žijeme vo svete, ktorý je ovládaný materialistickým bytím. Ak chcete byť šťastní, musíte to obmedziť. Prestaňte si kupovať drahé veci len preto, že ich má váš sused. Nepotrebujete to. Omnoho cennejšie sú vzťahy s deťmi, manželom, priateľmi. Materiálne veci ako nový mobil, či auto vám možno prinesú chvíľkové šťastie, ale potom to vo vás zanechá dieru, kvôli ktorej budete chcieť stále viac a viac. Nepotrebujete to. Nájdite si prácu, ktorá bude pre vás príjemná. Nepotrebujete milióny, aby ste boli šťastní.
 6. Hľadajte riešenia, ale neprikazujte. Život bez konfliktov je pokojný život. Snažte sa konfliktom vyhýbať, a ak máte možnosť, skúste im úplne zabrániť. V prípade, že sa už do nejakého konfliktu dostanete, snažte sa ho vyriešiť zrelým spôsobom. Ak v sebe nosíte nenávisť, zbytočne to vo vás vyvoláva nepríjemné pocity. A hlavne, ak sa dvaja hádajú, tak nikto neodchádza ako víťaz. Zvyšovaním hlasu v hádke nevnútite niekomu svoju ideológiu.
 7. Každý deň urobte pre niekoho niečo milé. Ak urobíte niečo nečakané a dobré pre niekoho iného, najmä pre niekoho, koho ani nepoznáte, môžete sa znova cítiť ako človek. Dobrý skutok každý deň odvráti negativitu. A platí základné pravidlo: Ak budete robiť druhých šťastnými, budete šťastní aj vy.
 8. Zjednodušte si život, ako sa len dá. Zbavte sa zbytočných vecí, ktoré vám len zaberajú miesto a energiu. Upracte si svoj domov a pracovisko tak, aby ste mali len to, čo potrebujete a čo vás teší. Zjednodušenie si života vám pomôže mať viac času a priestoru na to, čo je pre vás dôležité. Všetko ostatné je zbytočné.
 9. Starajte sa o svoje zdravie. Pečeň je zdrojom hnevu, frustrácie a podráždenosti. Ak napríklad pečeň nepracuje správne, spoznáme to v prvom rade na správaní človeka, ktoré sa vyznačuje iracionálnym hnevom, návalmi zlosti či chronickou frustráciou a podráždenosťou. Preto je dôležité dbať o svoje zdravie. Vyvarujte sa veciam, ktoré škodia, či už jedlo, alkohol, ale aj zbytočné plýtvanie energiou na staranie sa do životov iných, ktorí si chcú žiť svoj kúsok šťastia na tejto planéte. Neprikazujeme, odporúčajme. Ukážme im príkladný život u nás doma. Jedzte viac ovocia, zeleniny, pite dostatok vody, cvičte pravidelne a užívajte si krásne pôžitky života vy, tak isto ako aj iní.
 10. Meditujte a relaxujte. Meditácia je jednou z najlepších metód na dosiahnutie vnútorného pokoja a harmónie. Pomáha upokojiť myseľ, zbaviť sa stresu a negatívnych myšlienok a napojiť sa na svoju podstatu. Meditovať môžete kedykoľvek a kdekoľvek, stačí si nájsť tiché miesto a pár minút času. Okrem meditácie môžete tiež relaxovať inými spôsobmi, napríklad počúvaním hudby, čítaním knihy alebo robením niečoho, čo vás baví. Nájdite si niečo, pre čo budete mať vášeň. Ak máte pre niečo vášeň a milujete to, spokojnosť vo vašom živote narastie skokovo.
 11. Spojte sa s ľuďmi, ktorí majú rovnaké ciele a záujmy ako vy. Ak chcete žiť kľudný a pokojný život, je dobré mať okolo seba ľudí, ktorí vás podporujú a inšpirujú. Spojte sa a namiesto nadávania na celý svet, dajte dokopy niečo skvelé a vybudujte niečo, čo zlepší život vo vašom okolí a v konečnom dôsledku aj na Slovensku. Pracujte, vzdelávajte sa, zlepšijte sa a neseďte nečinne za televízorom. Inšpirujte iných vecami, pre ktoré máte vášeň.

Nájdite si komunitu ľudí, ktorí zdieľajú vaše hodnoty a vízie a ktorí sa tiež snažia žiť kľudný a pokojný život, napríklad tak, že sa pridáte na ODOBERANIE facebookovej stránky EXPOST.sk.

Dúfame, že vám tieto tipy pomôžu viesť kľudný a pokojný život. Nezabúdajte, že pokoj nie je niečo, čo sa dá kúpiť alebo dosiahnuť raz a navždy. Je to proces, ktorý si vyžaduje neustálu prácu na sebe a na svojom blízkom okolí.

Ak chceme spokojne žiť, šírme myšlienky tohto článku ďalej. Zdieľanie článku priateľom je jednoduchým krokom, ktorý môžete urobiť práve teraz pre šírenie pokoja.

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

More from Author

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete....

Čo je spánková paralýza a ako ju prekonať? Videl som démona?

Prečo som sa nemohol vôbec hýbať? Spánková paralýza je stav, keď sa...

Čítaj teraz

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta v ľadovom hokeji. Bolo to prvýkrát v histórii, čo sa im podarilo získať zlatú medailu na tomto prestížnom turnaji. Ako prežívali tento deň slovenskí fanúšikovia, hráči a tréneri? Bol to deň plný napätia, radosti a slávy. Slovenská...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu prospešné. Niektoré z nich sa dajú konzumovať priamo po odtrhnutí, bez potreby tepelnej úpravy alebo iného spracovania. Tieto rastliny môžu byť zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok pre naše telo. Niektoré z nich sú...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete. Je to vlastne záliv Indického oceánu, ktorý sa nachádza medzi Afrikou a Áziou. Na juhu sa spája s Indickým oceánom cez úžinu Bab el Mandeb a záliv Aden. Na severe sa delí na dva zálivy: Suezský...

Čo je spánková paralýza a ako ju prekonať? Videl som démona?

Prečo som sa nemohol vôbec hýbať? Spánková paralýza je stav, keď sa človek prebudí z hlbokého spánku, ale nemôže sa pohnúť ani hovoriť. Zároveň môže zažívať halucinácie, ako napríklad pocit tlaku na hrudi, prítomnosť nejakých postáv alebo zvukov v izbe, alebo pocit pádu z výšky. Tento stav môže...

Psychologický trik, bez ktorého nemôžete žiť: Rýchla pomoc pri depresii, úzkostiach a strachu

Všetci poznáme ten pocit, keď sa cítime úzkostlivo, nervózne alebo depresívne. Či už je to kvôli stresu v práci, problémom v osobnom živote alebo neistote o budúcnosti, niekedy sa zdá, že nič nám nepomôže. Ale, čo ak by sme vám povedali, že existuje jednoduchý a účinný spôsob,...

Lucídne sny a ako si ich privodiť: Tajomný svet vedomého snívania

Čo je lucídny sen? Lucídne sny sú typ snov, v ktorých si spiaci uvedomuje, že sníva. Môže mať aj určitú mieru kontroly nad postavami, dejom alebo prostredím snu. Lucídne sny sa skúmajú a popisujú už dlhé roky. Mnohí významní ľudia z dávnej i modernej doby sa zaujímali o...

Ako sa nenechať nahnevať inými ľuďmi?

Nahnevanie je prirodzená ľudská emócia, ktorá sa objavuje v rôznych situáciách. Môžeme sa nahnevať na seba, na iných ľudí, na okolnosti alebo na svet. Nahnevanie môže mať aj svoje pozitívne stránky, ak nás motivuje k zmene alebo k riešeniu problémov. Avšak, ak sa necháme nahnevať inými ľuďmi,...

Kde sú vaše deti? Šokujúce príbehy, ktoré vás donútia zmeniť svoj prístup k výchove

Viete, kde sú vaše deti práve teraz? Viete, s kým sa stretávajú, čo robia a ako sa cítia? Viete, aké majú záujmy, problémy a sny? Ak nie, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú vedieť, že sa o...

Menopauza: Čo by ste mali vedieť o menopauze. Treba sa jej báť?

Menopauza je prirodzený proces, ktorý prebieha u každej ženy v určitom veku. Menopauza znamená koniec plodnosti a menštruačných cyklov. Menopauza môže byť sprevádzaná rôznymi príznakmi a zmenami v tele a mysli. V tomto článku sa dozviete viac o tom, čo je menopauza, kedy začína, aký to má...

Som tehotná? Ako zistím, že čakám dieťa?

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Ako však zistiť, či ste naozaj tehotná? Existuje niekoľko spôsobov, ako to overiť, od príznakov po testy. V tomto článku vám predstavíme niektoré z nich. Príznaky tehotenstva Prvým a najzrejmejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak máte pravidelný cyklus a...

Skutočne chceme nájsť mimozemské civilizácie? Výhody a hrozby kontaktu s vyspelou mimozemskou civilizáciou

Ľudstvo už dlho sníva o tom, že nie je vo vesmíre samo, a že existujú iné inteligentné bytosti, ktoré by sme mohli spoznať a komunikovať s nimi. Na druhej strane sa však niektorí obávajú, že takýto kontakt by mohol byť nebezpečný a priniesť viac problémov ako výhod....

Keď vesmír láme rekordy: Niekoľko neuveriteľných faktov o našom vesmíre

Guinessova kniha rekordov 2023 zozbierala tie najextrémnejšie kuriozity z vesmíru my sa spolu pozrieme na niektoré z nich. Najchladnejšie miesto vo vesmíre Hmlovina Bumerang je mladá planetárna hmlovina a najchladnejší objekt doteraz objavený vo vesmíre, zachytený Hubbleovým vesmírnym teleskopom NASA/ESA. Nachádza sa 5000 svetelných rokov od Zeme a má...