nedeľa, 16 júna, 2024
ÚvodTipy a trikyNepríjemný zápach z úst...

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý vám znižuje sebavedomie!

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Ako sa prejavuje zápach z úst?

Zápach z úst, známy aj ako halitóza, je nepríjemný a intímny problém, ktorý ovplyvňuje sebavedomie človeka a celkovo aj jeho spoločenský život. Zápach z úst je najčastejšie spôsobený nahromadenými baktériami v ústnej dutine. Baktérie môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou zápachu z úst.

Nepríjemný zápach, zápach z úst alebo zápach z úst a žalúdka, sú len niektoré zo synoným a nemáme radi, keď sme práve my objektom, ktorý rozširuje tento nepríjemný zápach do svojho okolia, najmä v kruhu iných ľudí. Stáva sa, že ľudia sa začnú jednoducho úplne strániť alebo budú s nami iba pod podmienkou veľkého odstupu.

Ako zistím, že mi zapácha z úst?

Využite svojich blízkych a priateľov. Spýtajte sa ich, či vám zapácha z úst. Aj keď to môže pôsobiť negustiózne, môže to byť veľmi užitočné najmä, ak máte prísť do dôležitejšej spoločnosti. Takmer všetky problémy so zápachom z úst začínajú v ústach, je tam totiž množstvo premenných, ktoré váš dych môžu ovplyvniť.

Ak si nie ste istí, či vám z úst zapácha, existuje niekoľko spôsobov, ako to zistiť. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:

 1. Pýtajte sa priateľov alebo rodiny: Ak sa vám zdá, že vám páchne z úst, môžete sa opýtať niekoho, kto vám je blízky, či to cíti aj on. Buďte však pripravení na to, že nie každý bude ochotný byť úprimný.
 2. Použite test zrkadla: Pozrite sa do zrkadla a skontrolujte farbu a vlhkosť jazyka. Ak je váš jazyk suchý a biely, môže to byť znakom zápachu z úst.
 3. Použite test pachu: Držte si dlaň pred ústami a fúknite do nej vzduch. Následne si ovoňajte dlaň. Ak cítite nepríjemný zápach, môže to byť znakom zápachu z úst.

Príčiny zápachu z úst:

Rozpoznať, čo spôsobuje zápach z úst, ako mu predchádzať a ako sa ho zbaviť, ak sa objaví, je kľúčové, ak chceme voči týmto nepríjemnostiam bojovať. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k zápachu z úst, vrátane potravín, ich konzumácie, ako aj zdravotných problémov a návykov.

Jedlo a nápoje, ktoré konzumujeme, sa zachytávajú na ďasná v ústach, ako aj okolo zubov alebo vo vnútri zubov so zubným kazom, bez ohľadu na to, aké zdravé jedlo konzumujeme.

Konzumácia potravín s výraznou chuťou, ako je cesnak, korenie, cibuľa, môže zvýšiť množstvo baktérií v ústnej dutine. Nevyvážené konzumovanie potravín môže tiež spôsobiť aj pálenie záhy a ďalšie zdravotné problémy.

Zápach z úst – problematické faktory:

 1. Nedostatočná ústna hygiena: Ak si nečistíte zuby a jazyk pravidelne, môžu sa v ústach hromadiť baktérie a zvyšky potravy, ktoré môžu spôsobiť zápach z úst.
 2. Sucho v ústach: Ak máte málo slín, môže to spôsobiť zápach z úst. Slina pomáha odstraňovať baktérie a zvyšky potravy z ústnej dutiny.
 3. Zubné problémy a zápal ďasien: Zubný kaz, paradentóza a iné zubné problémy môžu tiež spôsobiť zápach z úst.
 4. Potraviny: Niektoré potraviny, ako napríklad cesnak a cibuľa, sú úzko späté so zápachom z úst.
 5. Fajčenie a alkohol: Fajčenie môže spôsobiť zápach z úst a poškodiť zuby a ďasná, tak ako aj alkohol, či iný zlozvyk.
 6. Zdravotné problémy: Niektoré zdravotné problémy, choroby tráviaceho traktu, ako napríklad reflux, cukrovka, obličkové ochorenia a ochorenia dýchacieho systému, môžu spôsobiť zápach z úst. Onkologickí pacienti po liečbe zvyknú trpieť zápachom z úst.
 7. Lieky

Ako sa zbaviť zápachu z úst?

Dôsledné čistenie zubov a ústnej dutiny často dokáže vyriešiť problémy so zápachom z úst. Ak žiadna zo svojpomocných techník nefunguje, odporúčame vám navštíviť vášho zubára, pretože môže ísť o aj vážnejší problém, ktorého diagnostika je nutná.

Sú ľudia, ktorí sa prehnane obávajú zápachu z úst. Iní si zápach z úst ani neuvedomujú, nakoľko sú mu vystavovaní nepretržite a potom sa iba čudujú, že sa s nimi iní ľudia v spoločnosti neradi rozprávajú, resp. vyhýbajú sa spoločným dialógom.

Ak si zuby pravidelne nečistíte a nepoužívate ani zubnú niť, vytvorí sa vám na zuboch bezfarebný, lepkavý povlak, ktorý sa stáva hniezdom pre baktérie spôsobujúce zápach z úst.

Práve ste sa zobudili? Vypite väčšie množstvo vody, aby ste spláchli všetky baktérie, ktoré sa nahromadili počas noci vo vašich ústach. Pred pitím vody odporúčame menšie množstvo vody najprv kloktať a následne vypľuť.

Tipy, ako sa zbaviť zápachu z úst:

 1. Čistite si zuby a jazyk: Čistenie zubov a jazyka dvakrát denne po dobu 2 minút, môže pomôcť odstrániť baktérie a zvyšky potravy, ktoré môžu spôsobiť zápach z úst. Použite zubnú niť a ústnu vodu na odstránenie zvyškov potravy a baktérií z medzizubných priestorov. Používajte škrabku na jazyk alebo zubnú kefku na odstránenie povlaku z jazyka. Zubnú kefku vymieňajte každé 2 až 3 mesiace, ako aj po chorobe. Ústna voda by mohla byť účinná aj v prípade, že zápach z úst spôsobujú lieky alebo chronické ochorenia.
 2. Pite dostatok vody: Nedostatok vody v ústach môže spôsobiť suchosť úst a zápach z úst. Pitie dostatku vody môže pomôcť udržať ústnu dutinu hydratovanú a odstrániť baktérie a zvyšky potravy.
 3. Použite žuvačky bez cukru: Žuvacie gumy bez cukru môžu pomôcť odstrániť zvyšky potravy a baktérie z ústnej dutiny a zlepšiť čerstvosť dychu.
 4. Jedzte potraviny, ktoré pomáhajú odstraňovať zápach z úst: Niektoré potraviny, ako napríklad jablká, mrkva a zeler, môžu pomôcť odstraňovať zápach z úst. Vyhýbajte sa jedlám a nápojom s vysokým obsahom cukru.
 5. Navštívte zubného lekára: Ak máte zápach z úst, ktorý nezmizne po vyskúšaní týchto tipov, mali by ste navštíviť zubného lekára. Zubný lekár môže odstrániť zubné kaz a iné problémy, ktoré môžu spôsobovať zápach z úst.

Ďalšie užitočné tipy na voňavý dych a zbavenie sa nepríjemného zápachu z úst:

 • Žujte žuvačku alebo čerstvú mätu.
 • Vypláchnite si ústa ústnou vodou.
 • Použite ústny sprej.
 • Cmúľajte bylinkové alebo eukalyptové cukríky alebo pastilky bez cukru.
 • Vyhýbajte sa fajčeniu a alkoholu.

Zápach z úst a stomatológ

Ak sa budete riadiť týmito tipmi, mali by ste byť schopní odstrániť zápach z úst a získať svieži dych.

Ešte raz pripomíname: Nezabúdajte na jazyk. Tak ako si čistíte zuby, venujte sa aj svojmu jazyku a špeciálnou kefkou sa o svoj jazyk starajte.

A ak už nič vyššie spomenuté nefunguje, zamerajte sa na použitie prístrojov, ktoré pomáhajú odstraňovať zubný povlak a plak z úst. Takéto prístroje by mohli byť účinné najmä v prípade, že si ľudia nevedia alebo nemôžu sami čistiť zuby a ústa dostatočne dôkladne. Urobte si preto prieskum trhu a poraďte sa so svojím stomatológom, aby ste si nespôsobili viac škody, než úžitku.

Vývoj nových produktov a technológií, ktoré pomáhajú ľuďom zbaviť sa zápachu z úst, je teda perspektívnym smerom, ktorý by mohol pomôcť mnohým ľuďom s týmto nepríjemným problémom.

Ak považujete náš článok za užitočný, posuňte ho ďalej, aby sa o ňom dozvedeli tí, ktorí majú spomínaný problém!

Pokračovať v čítaní ďalších článkov online magazínu EXPOST.sk

Viac o zápachu z úst sa dočítate aj na zahraničných weboch:
Home Remedies for Bad Breath: Baking Soda, Vinegar, and More (healthline.com)
Bad breath – NHS (www.nhs.uk)
Bad breath – Diagnosis and treatment – Mayo Clinic
4 Ways to Get Rid of Bad Breath – wikiHow

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť...

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala...

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Čítaj teraz

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť vaše prijatie na vysnívanú vysokú školu. Je dôležité, aby bol dobre štruktúrovaný, jasný a presvedčivý. ROZDIEL: Motivačný list a štruktúrovaný životopis Štrukturovaný životopis je predstavenie osobného profilu uchádzača, ktorý v bodoch opíše svoje schopnosti, skúsenosti a pod....

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala z toho, že jej dcéra trávi príliš veľa času s mobilom a preto sa rozhodla pre zásadný krok, ktorý matke, aj dcére zmenil život! Matka, počas spánku svojej malej dcéry, naniesla na obe oči čierne očné tiene....

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu aj tajomstvo, je vták, ktorý už dlho priťahuje predstavivosť ľudí. Tento nádherný morský vták, ktorý dokáže bez oddychu vzlietnuť do neuveriteľných vzdialeností, je zázrakom prírodného sveta. Tu je niekoľko fascinujúcich faktov o tomto výnimočnom stvorení. Obrovský vták...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...