streda, 21 februára, 2024
ÚvodTipy a trikyNepríjemný zápach z úst...

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý vám znižuje sebavedomie!

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Ako sa prejavuje zápach z úst?

Zápach z úst, známy aj ako halitóza, je nepríjemný a intímny problém, ktorý ovplyvňuje sebavedomie človeka a celkovo aj jeho spoločenský život. Zápach z úst je najčastejšie spôsobený nahromadenými baktériami v ústnej dutine. Baktérie môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou zápachu z úst.

Nepríjemný zápach, zápach z úst alebo zápach z úst a žalúdka, sú len niektoré zo synoným a nemáme radi, keď sme práve my objektom, ktorý rozširuje tento nepríjemný zápach do svojho okolia, najmä v kruhu iných ľudí. Stáva sa, že ľudia sa začnú jednoducho úplne strániť alebo budú s nami iba pod podmienkou veľkého odstupu.

Ako zistím, že mi zapácha z úst?

Využite svojich blízkych a priateľov. Spýtajte sa ich, či vám zapácha z úst. Aj keď to môže pôsobiť negustiózne, môže to byť veľmi užitočné najmä, ak máte prísť do dôležitejšej spoločnosti. Takmer všetky problémy so zápachom z úst začínajú v ústach, je tam totiž množstvo premenných, ktoré váš dych môžu ovplyvniť.

Ak si nie ste istí, či vám z úst zapácha, existuje niekoľko spôsobov, ako to zistiť. Tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť:

 1. Pýtajte sa priateľov alebo rodiny: Ak sa vám zdá, že vám páchne z úst, môžete sa opýtať niekoho, kto vám je blízky, či to cíti aj on. Buďte však pripravení na to, že nie každý bude ochotný byť úprimný.
 2. Použite test zrkadla: Pozrite sa do zrkadla a skontrolujte farbu a vlhkosť jazyka. Ak je váš jazyk suchý a biely, môže to byť znakom zápachu z úst.
 3. Použite test pachu: Držte si dlaň pred ústami a fúknite do nej vzduch. Následne si ovoňajte dlaň. Ak cítite nepríjemný zápach, môže to byť znakom zápachu z úst.

Príčiny zápachu z úst:

Rozpoznať, čo spôsobuje zápach z úst, ako mu predchádzať a ako sa ho zbaviť, ak sa objaví, je kľúčové, ak chceme voči týmto nepríjemnostiam bojovať. Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu prispieť k zápachu z úst, vrátane potravín, ich konzumácie, ako aj zdravotných problémov a návykov.

Jedlo a nápoje, ktoré konzumujeme, sa zachytávajú na ďasná v ústach, ako aj okolo zubov alebo vo vnútri zubov so zubným kazom, bez ohľadu na to, aké zdravé jedlo konzumujeme.

Konzumácia potravín s výraznou chuťou, ako je cesnak, korenie, cibuľa, môže zvýšiť množstvo baktérií v ústnej dutine. Nevyvážené konzumovanie potravín môže tiež spôsobiť aj pálenie záhy a ďalšie zdravotné problémy.

Zápach z úst – problematické faktory:

 1. Nedostatočná ústna hygiena: Ak si nečistíte zuby a jazyk pravidelne, môžu sa v ústach hromadiť baktérie a zvyšky potravy, ktoré môžu spôsobiť zápach z úst.
 2. Sucho v ústach: Ak máte málo slín, môže to spôsobiť zápach z úst. Slina pomáha odstraňovať baktérie a zvyšky potravy z ústnej dutiny.
 3. Zubné problémy a zápal ďasien: Zubný kaz, paradentóza a iné zubné problémy môžu tiež spôsobiť zápach z úst.
 4. Potraviny: Niektoré potraviny, ako napríklad cesnak a cibuľa, sú úzko späté so zápachom z úst.
 5. Fajčenie a alkohol: Fajčenie môže spôsobiť zápach z úst a poškodiť zuby a ďasná, tak ako aj alkohol, či iný zlozvyk.
 6. Zdravotné problémy: Niektoré zdravotné problémy, choroby tráviaceho traktu, ako napríklad reflux, cukrovka, obličkové ochorenia a ochorenia dýchacieho systému, môžu spôsobiť zápach z úst. Onkologickí pacienti po liečbe zvyknú trpieť zápachom z úst.
 7. Lieky

Ako sa zbaviť zápachu z úst?

Dôsledné čistenie zubov a ústnej dutiny často dokáže vyriešiť problémy so zápachom z úst. Ak žiadna zo svojpomocných techník nefunguje, odporúčame vám navštíviť vášho zubára, pretože môže ísť o aj vážnejší problém, ktorého diagnostika je nutná.

Sú ľudia, ktorí sa prehnane obávajú zápachu z úst. Iní si zápach z úst ani neuvedomujú, nakoľko sú mu vystavovaní nepretržite a potom sa iba čudujú, že sa s nimi iní ľudia v spoločnosti neradi rozprávajú, resp. vyhýbajú sa spoločným dialógom.

Ak si zuby pravidelne nečistíte a nepoužívate ani zubnú niť, vytvorí sa vám na zuboch bezfarebný, lepkavý povlak, ktorý sa stáva hniezdom pre baktérie spôsobujúce zápach z úst.

Práve ste sa zobudili? Vypite väčšie množstvo vody, aby ste spláchli všetky baktérie, ktoré sa nahromadili počas noci vo vašich ústach. Pred pitím vody odporúčame menšie množstvo vody najprv kloktať a následne vypľuť.

Tipy, ako sa zbaviť zápachu z úst:

 1. Čistite si zuby a jazyk: Čistenie zubov a jazyka dvakrát denne po dobu 2 minút, môže pomôcť odstrániť baktérie a zvyšky potravy, ktoré môžu spôsobiť zápach z úst. Použite zubnú niť a ústnu vodu na odstránenie zvyškov potravy a baktérií z medzizubných priestorov. Používajte škrabku na jazyk alebo zubnú kefku na odstránenie povlaku z jazyka. Zubnú kefku vymieňajte každé 2 až 3 mesiace, ako aj po chorobe. Ústna voda by mohla byť účinná aj v prípade, že zápach z úst spôsobujú lieky alebo chronické ochorenia.
 2. Pite dostatok vody: Nedostatok vody v ústach môže spôsobiť suchosť úst a zápach z úst. Pitie dostatku vody môže pomôcť udržať ústnu dutinu hydratovanú a odstrániť baktérie a zvyšky potravy.
 3. Použite žuvačky bez cukru: Žuvacie gumy bez cukru môžu pomôcť odstrániť zvyšky potravy a baktérie z ústnej dutiny a zlepšiť čerstvosť dychu.
 4. Jedzte potraviny, ktoré pomáhajú odstraňovať zápach z úst: Niektoré potraviny, ako napríklad jablká, mrkva a zeler, môžu pomôcť odstraňovať zápach z úst. Vyhýbajte sa jedlám a nápojom s vysokým obsahom cukru.
 5. Navštívte zubného lekára: Ak máte zápach z úst, ktorý nezmizne po vyskúšaní týchto tipov, mali by ste navštíviť zubného lekára. Zubný lekár môže odstrániť zubné kaz a iné problémy, ktoré môžu spôsobovať zápach z úst.

Ďalšie užitočné tipy na voňavý dych a zbavenie sa nepríjemného zápachu z úst:

 • Žujte žuvačku alebo čerstvú mätu.
 • Vypláchnite si ústa ústnou vodou.
 • Použite ústny sprej.
 • Cmúľajte bylinkové alebo eukalyptové cukríky alebo pastilky bez cukru.
 • Vyhýbajte sa fajčeniu a alkoholu.

Zápach z úst a stomatológ

Ak sa budete riadiť týmito tipmi, mali by ste byť schopní odstrániť zápach z úst a získať svieži dych.

Ešte raz pripomíname: Nezabúdajte na jazyk. Tak ako si čistíte zuby, venujte sa aj svojmu jazyku a špeciálnou kefkou sa o svoj jazyk starajte.

A ak už nič vyššie spomenuté nefunguje, zamerajte sa na použitie prístrojov, ktoré pomáhajú odstraňovať zubný povlak a plak z úst. Takéto prístroje by mohli byť účinné najmä v prípade, že si ľudia nevedia alebo nemôžu sami čistiť zuby a ústa dostatočne dôkladne. Urobte si preto prieskum trhu a poraďte sa so svojím stomatológom, aby ste si nespôsobili viac škody, než úžitku.

Vývoj nových produktov a technológií, ktoré pomáhajú ľuďom zbaviť sa zápachu z úst, je teda perspektívnym smerom, ktorý by mohol pomôcť mnohým ľuďom s týmto nepríjemným problémom.

Ak považujete náš článok za užitočný, posuňte ho ďalej, aby sa o ňom dozvedeli tí, ktorí majú spomínaný problém!

Pokračovať v čítaní ďalších článkov online magazínu EXPOST.sk

Viac o zápachu z úst sa dočítate aj na zahraničných weboch:
Home Remedies for Bad Breath: Baking Soda, Vinegar, and More (healthline.com)
Bad breath – NHS (www.nhs.uk)
Bad breath – Diagnosis and treatment – Mayo Clinic
4 Ways to Get Rid of Bad Breath – wikiHow

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je...

Čítaj teraz

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je vždy ľahká úloha, najmä ak ste už v určitom veku a máte určité skúsenosti s mužmi. Ak patríte do vekovej kategórie od 30 do 60 rokov, možno sa vám zdá, že už nie ste taká príťažlivá...

Ako zvládnuť život na dedine? Dedina alebo mesto?

Ak ste narazili na tento článok, zaujíma vás život na dedine, hľadáte odpoveď na to, či je dobré žiť na dedine, či sa oplatí sťahovať do dediny, aký je rozdiel medzi mestom a dedinou, či je na dedine väčší kľud a jednoducho zvažujete všetky pre a proti...

Satelitné informácie v REÁLNOM ČASE na týchto weboch!

Disponovať najaktuálnejšími informáciami priamo zo satelitov z celého sveta, v reálnom čase je vzrušujúce pre každého pozorovateľa, ktorý má rád o všetkom prehľad. V tomto článku prinášame 3 najzaujímavejšie weby, ktoré sú užitočné a zároveň si nimi môže čitateľ rozšíriť svoje obzory. Počasie v reálnom čase, celosvetové...

TOP 3 NAJLEPŠIE mimoškolské aktivity pre moje dieťa!

V dnešnej dobe je dôležité, aby sa deti základnej školy venovali mimoškolským aktivitám, ktoré im pomôžu rozvíjať ich zručnosti a záujmy. Sú aktivity, ktoré nemajú perspektívu a rodičia ich volia, len aby sa zbavili dieťaťa a mali nejaký voľný čas pre seba. Ale ktoré mimoškolské aktivity...

Aké sú príznaky demencie a čo robiť, ak rodič trpí demenciou?

Každý človek starne a so starobou prichádzajú aj rôzne choroby. Zdravotné problémy sa nabaľujú a stávajú sa mnohokrát neriešiteľnými. Obzvlášť znepokojujúcim problémom je demencia. Už prvé príznaky demencie sú čitateľné a nemali by sme ich prehliadať. Čo by sme mali robiť, keď sa u rodiča rozvinie demencia? Čo...

Biele varené víno s medom – Jednoduchý recept od babičky

Chcete vedieť ako sa robí varené víno chutne a úplne jednoducho? Varené víno si môžete robiť v priebehu celého roka, no najčastejšie si ho ľudia pripravujú na jeseň alebo najmä počas Vianoc ako vianočný nápoj. Kombinácia škorice, klinčekov a medu vám vyvonia celú vašu domácnosť. Varené víno mnohí...

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä ak ide o zvyšky stromov. Odstránenie pňa stromu môže byť prirodzené a netoxické. V tomto článku vám ponúkame 4 spôsoby, ako odstrániť peň z vášho pozemku alebo záhrady. Peň odstraňujeme z dôvodu, že je...