nedeľa, 16 júna, 2024
ÚvodTipy a trikyTOTO STE NEVEDELI: Ako...

TOTO STE NEVEDELI: Ako zistiť, či je vajce čerstvé? Kedy je vajce pokazené?

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Je vajce ešte dobré?

Vajcia sú základnou zložkou mnohých jedál a je dôležité vedieť, ako určiť ich čerstvosť a kvalitu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako zistiť, či je vajíčko dobré alebo zlé, ako zistiť, aké staré je vajíčko a pár tipov a trikov na varenie s vajíčkami.

Prečo musí byť vajce čerstvé?

Čerstvosť vajec je rozhodujúca nielen pre najlepšiu chuť a textúru, ale aj pre bezpečnosť. Ako vajíčko starne, jeho kvalita a bezpečnosť pre naše zdravie, môže klesať v dôsledku postupného rozpadu jeho ochranných štruktúr. Čerstvosť vajíčka hrá kľúčovú úlohu pri určovaní jeho vhodnosti pre rôzne kulinárske použitia, od pečenia a varenia až po varenie a vyprážanie.

Ako zistím, či je vajce dobré?

Rozpoznať rozdiel medzi čerstvým vajcom a starším vajíčkom môže byť problém, ale pomôcť vám môže niekoľko metód. Tu je niekoľko rád, ktoré treba zvážiť:

Vzhľad škrupiny

Čerstvé vajce sa zvyčajne môže pochváliť čistou, hladkou škrupinou bez viditeľných prasklín alebo škvŕn. Vyhnite sa vajciam so špinavými alebo zafarbenými škrupinami, pretože by mohli mať narušenú ochrannú vrstvu.

Veľkosť vzduchovej bubliny

Vajcia časom strácajú vlhkosť a vzduch vstupuje cez škrupinu, čím sa vytvára vzduchová bublina. Čím väčšia je vzduchová bublina vo vajci, tým je vajíčko staršie. Jemne potraste vajíčkom pri uchu – väčšia vzduchová komôrka vydá zreteľný zvuk žblnkania.

Test s vodou a vajíčkom (plavákový test)

Naplňte misku vodou a jemne do nej vložte vajíčko. Čerstvé vajcia majú tendenciu ležať vodorovne na dne, zatiaľ čo o niečo staršie vajcia stoja vzpriamene alebo naklonené. Vajíčko, ktoré vypláva na povrch, je pravdepodobne príliš staré a malo by sa zlikvidovať.

Ako zistiť či je vajíčko čerstvé? Je vajíčko ešte dobré?

Určenie veku vajec

Rozlúštiť záhadu veku vajíčka si vyžaduje trochu investigatívnej práce. Vajcia sú zvyčajne označené dátumom „predaja“ alebo „minimálnej trvanlivosti“, ale pre presnejší odhad zvážte tieto metódy:

Dátum balenia

Niektoré kartóny obsahujú juliánsky dátum, čo je trojmiestne číslo označujúce deň v roku, kedy boli vajcia zabalené. Odčítajte toto číslo od 365, aby ste odhadli počet dní od balenia. Dátum predaja vám nepovie, či sú vaše vajcia zhnité, ale dá vám predstavu o tom, aké staré sú vaše vajcia.

Presvecovanie vajíčka

Táto tradičná metóda spočíva v prežiarení jasného svetla cez vajíčko v tmavej miestnosti. Veľkosť vzduchovej bunky, pohyb žĺtka a ďalšie vizuálne podnety môžu poskytnúť pohľad na vek vajíčka.

Hodnotenie čerstvosti

Okrem určenia veku vajíčka je rovnako dôležitá aj jeho čerstvosť. Ak chcete zistiť, či je vajce dostatočne čerstvé na konzumáciu:

Test prasknutia

Rozbitím vajca otvorte na rovný povrch. Čerstvé vajce bude mať kompaktný, dobre definovaný vaječný bielok, ktorý sa nadmerne neroztečie. Žĺtok by mal byť zaoblený a dobre vycentrovaný.

Ak vajce rozbijete a vytečie z neho biely sliz, je veľká šanca, že je zhnité. Čerstvé vajcia budú mať mliečne alebo číre bielka a žiarivo žltý alebo oranžový žĺtok. Ak je vajce zhnité, bielka budú riedke a vodnaté alebo môžu vyzerať ružovo a žĺtok sa rozleje po stole.

Kontrola zápachu

Čerstvé vajcia majú zvyčajne veľmi jemný alebo žiadny zápach. Silný, nepríjemný zápach naznačuje znehodnotenie. Ak rozbijete vajíčko a všimnete si, že má tento nepríjemný zápach alebo vyzerá nezvyčajne, okamžite ho vyhoďte.

Test varenia

Ak si stále nie ste istí, uvarte vajíčko. Čerstvé vajcia si počas varenia zachovajú svoj tvar a štruktúru, zatiaľ čo staršie vajcia sa môžu na panvici viac rozliať.

Tipy, triky a zaujímavé fakty o vajciach

 • Na skladovaní záleží: Vajcia skladujte v ich pôvodnej škatuli na poličke chladničky, nie vo dverách. Teplota je konzistentnejšia, znižuje stratu vlhkosti a rast vzduchových buniek.
 • Ochranný povlak vajec: Vajcia pred uskladnením neumývajte, pretože to môže odstrániť ich ochranný povlak a tým skrátite ich životnosť. Ak máte čerstvo znesené vajíčka, ktoré sú zašpinené, použite suchú handričku alebo kefku na očistenie- bez vody.
 • Týždňové vajíčka: Na varenie sú vhodné týždňové vajíčka. Úplne čerstvé vajíčka sa môžu ťažšie šúpať.
 • Pridajte soľ: by ste zabránili prasknutiu vajec pri varení, pridajte do vody soľ alebo ocot.
 • Delenie bielka od žĺtka: Na oddelenie žĺtkov od bielkov môžete použiť plastovú fľašu s malým otvorom.
 • Miešané vajcia: Ak chcete pripraviť dokonalé miešané vajcia, varte ich na miernom ohni a neustále miešajte.
 • Znáškovosť sliepok: Priemerná sliepka znesie ročne asi 300-325 vajec, závisí od plemena.
 • Obsah vitamínov: Vajcia sú skvelým zdrojom bielkovín, vitamínov D a B12 a minerálov, ako je železo a zinok.
 • Farba škrupiny: Farba vaječnej škrupiny (biela, hnedá alebo dokonca modrá alebo zelená) neovplyvňuje čerstvosť ani chuť. Je to určené plemenom kurčaťa. Čerstvo znesené vajcia sú matné, lesklé vajcia môžu byť problém
 • Kurčatá a strava: Strava kurčiat ovplyvňuje nutričný obsah vajec. Kurčatá, ktoré jedia pestrú stravu, produkujú vajcia s bohatšou farbou a chuťou.
 • Vaječná výživa: Vajcia sú nutričnou elektrárňou, bohatou na bielkoviny, vitamíny a minerály. Poskytujú základné živiny, ako je cholín, ktorý je dôležitý pre zdravie mozgu.

Zhrnutie k slepačím vajíčkam

Vedieť, ako určiť, či je vajce dobré alebo zlé, aké je staré a úroveň jeho čerstvosti, vám môže pomôcť vyhnúť sa otrave jedlom a zabezpečiť, aby vaše jedlá chutili čo najlepšie. Dodržiavaním týchto tipov a trikov na varenie s vajíčkami si môžete pripraviť chutné jedlá, ktoré budú chutiť každému.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť...

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala...

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Čítaj teraz

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť vaše prijatie na vysnívanú vysokú školu. Je dôležité, aby bol dobre štruktúrovaný, jasný a presvedčivý. ROZDIEL: Motivačný list a štruktúrovaný životopis Štrukturovaný životopis je predstavenie osobného profilu uchádzača, ktorý v bodoch opíše svoje schopnosti, skúsenosti a pod....

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala z toho, že jej dcéra trávi príliš veľa času s mobilom a preto sa rozhodla pre zásadný krok, ktorý matke, aj dcére zmenil život! Matka, počas spánku svojej malej dcéry, naniesla na obe oči čierne očné tiene....

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu aj tajomstvo, je vták, ktorý už dlho priťahuje predstavivosť ľudí. Tento nádherný morský vták, ktorý dokáže bez oddychu vzlietnuť do neuveriteľných vzdialeností, je zázrakom prírodného sveta. Tu je niekoľko fascinujúcich faktov o tomto výnimočnom stvorení. Obrovský vták...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...