18.4 C
Bratislava
streda, 27 septembra, 2023
ÚvodTipy a trikyTOTO STE NEVEDELI: Ako...

TOTO STE NEVEDELI: Ako zistiť, či je vajce čerstvé? Kedy je vajce pokazené?

Zdieľaj priateľom a známym

Je vajce ešte dobré?

Vajcia sú základnou zložkou mnohých jedál a je dôležité vedieť, ako určiť ich čerstvosť a kvalitu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako zistiť, či je vajíčko dobré alebo zlé, ako zistiť, aké staré je vajíčko a pár tipov a trikov na varenie s vajíčkami.

Prečo musí byť vajce čerstvé?

Čerstvosť vajec je rozhodujúca nielen pre najlepšiu chuť a textúru, ale aj pre bezpečnosť. Ako vajíčko starne, jeho kvalita a bezpečnosť pre naše zdravie, môže klesať v dôsledku postupného rozpadu jeho ochranných štruktúr. Čerstvosť vajíčka hrá kľúčovú úlohu pri určovaní jeho vhodnosti pre rôzne kulinárske použitia, od pečenia a varenia až po varenie a vyprážanie.

Ako zistím, či je vajce dobré?

Rozpoznať rozdiel medzi čerstvým vajcom a starším vajíčkom môže byť problém, ale pomôcť vám môže niekoľko metód. Tu je niekoľko rád, ktoré treba zvážiť:

Vzhľad škrupiny

Čerstvé vajce sa zvyčajne môže pochváliť čistou, hladkou škrupinou bez viditeľných prasklín alebo škvŕn. Vyhnite sa vajciam so špinavými alebo zafarbenými škrupinami, pretože by mohli mať narušenú ochrannú vrstvu.

Veľkosť vzduchovej bubliny

Vajcia časom strácajú vlhkosť a vzduch vstupuje cez škrupinu, čím sa vytvára vzduchová bublina. Čím väčšia je vzduchová bublina vo vajci, tým je vajíčko staršie. Jemne potraste vajíčkom pri uchu – väčšia vzduchová komôrka vydá zreteľný zvuk žblnkania.

Test s vodou a vajíčkom (plavákový test)

Naplňte misku vodou a jemne do nej vložte vajíčko. Čerstvé vajcia majú tendenciu ležať vodorovne na dne, zatiaľ čo o niečo staršie vajcia stoja vzpriamene alebo naklonené. Vajíčko, ktoré vypláva na povrch, je pravdepodobne príliš staré a malo by sa zlikvidovať.

Ako zistiť či je vajíčko čerstvé? Je vajíčko ešte dobré?

Určenie veku vajec

Rozlúštiť záhadu veku vajíčka si vyžaduje trochu investigatívnej práce. Vajcia sú zvyčajne označené dátumom „predaja“ alebo „minimálnej trvanlivosti“, ale pre presnejší odhad zvážte tieto metódy:

Dátum balenia

Niektoré kartóny obsahujú juliánsky dátum, čo je trojmiestne číslo označujúce deň v roku, kedy boli vajcia zabalené. Odčítajte toto číslo od 365, aby ste odhadli počet dní od balenia. Dátum predaja vám nepovie, či sú vaše vajcia zhnité, ale dá vám predstavu o tom, aké staré sú vaše vajcia.

Presvecovanie vajíčka

Táto tradičná metóda spočíva v prežiarení jasného svetla cez vajíčko v tmavej miestnosti. Veľkosť vzduchovej bunky, pohyb žĺtka a ďalšie vizuálne podnety môžu poskytnúť pohľad na vek vajíčka.

Hodnotenie čerstvosti

Okrem určenia veku vajíčka je rovnako dôležitá aj jeho čerstvosť. Ak chcete zistiť, či je vajce dostatočne čerstvé na konzumáciu:

Test prasknutia

Rozbitím vajca otvorte na rovný povrch. Čerstvé vajce bude mať kompaktný, dobre definovaný vaječný bielok, ktorý sa nadmerne neroztečie. Žĺtok by mal byť zaoblený a dobre vycentrovaný.

Ak vajce rozbijete a vytečie z neho biely sliz, je veľká šanca, že je zhnité. Čerstvé vajcia budú mať mliečne alebo číre bielka a žiarivo žltý alebo oranžový žĺtok. Ak je vajce zhnité, bielka budú riedke a vodnaté alebo môžu vyzerať ružovo a žĺtok sa rozleje po stole.

Kontrola zápachu

Čerstvé vajcia majú zvyčajne veľmi jemný alebo žiadny zápach. Silný, nepríjemný zápach naznačuje znehodnotenie. Ak rozbijete vajíčko a všimnete si, že má tento nepríjemný zápach alebo vyzerá nezvyčajne, okamžite ho vyhoďte.

Test varenia

Ak si stále nie ste istí, uvarte vajíčko. Čerstvé vajcia si počas varenia zachovajú svoj tvar a štruktúru, zatiaľ čo staršie vajcia sa môžu na panvici viac rozliať.

Tipy, triky a zaujímavé fakty o vajciach

 • Na skladovaní záleží: Vajcia skladujte v ich pôvodnej škatuli na poličke chladničky, nie vo dverách. Teplota je konzistentnejšia, znižuje stratu vlhkosti a rast vzduchových buniek.
 • Ochranný povlak vajec: Vajcia pred uskladnením neumývajte, pretože to môže odstrániť ich ochranný povlak a tým skrátite ich životnosť. Ak máte čerstvo znesené vajíčka, ktoré sú zašpinené, použite suchú handričku alebo kefku na očistenie- bez vody.
 • Týždňové vajíčka: Na varenie sú vhodné týždňové vajíčka. Úplne čerstvé vajíčka sa môžu ťažšie šúpať.
 • Pridajte soľ: by ste zabránili prasknutiu vajec pri varení, pridajte do vody soľ alebo ocot.
 • Delenie bielka od žĺtka: Na oddelenie žĺtkov od bielkov môžete použiť plastovú fľašu s malým otvorom.
 • Miešané vajcia: Ak chcete pripraviť dokonalé miešané vajcia, varte ich na miernom ohni a neustále miešajte.
 • Znáškovosť sliepok: Priemerná sliepka znesie ročne asi 300-325 vajec, závisí od plemena.
 • Obsah vitamínov: Vajcia sú skvelým zdrojom bielkovín, vitamínov D a B12 a minerálov, ako je železo a zinok.
 • Farba škrupiny: Farba vaječnej škrupiny (biela, hnedá alebo dokonca modrá alebo zelená) neovplyvňuje čerstvosť ani chuť. Je to určené plemenom kurčaťa. Čerstvo znesené vajcia sú matné, lesklé vajcia môžu byť problém
 • Kurčatá a strava: Strava kurčiat ovplyvňuje nutričný obsah vajec. Kurčatá, ktoré jedia pestrú stravu, produkujú vajcia s bohatšou farbou a chuťou.
 • Vaječná výživa: Vajcia sú nutričnou elektrárňou, bohatou na bielkoviny, vitamíny a minerály. Poskytujú základné živiny, ako je cholín, ktorý je dôležitý pre zdravie mozgu.

Zhrnutie k slepačím vajíčkam

Vedieť, ako určiť, či je vajce dobré alebo zlé, aké je staré a úroveň jeho čerstvosti, vám môže pomôcť vyhnúť sa otrave jedlom a zabezpečiť, aby vaše jedlá chutili čo najlepšie. Dodržiavaním týchto tipov a trikov na varenie s vajíčkami si môžete pripraviť chutné jedlá, ktoré budú chutiť každému.

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov....

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje...

Čítaj teraz

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je jednou z najťažších skúseností, ktorými môžeme prejsť. Okrem emocionálnej bolesti a smútku sa musíme vysporiadať aj s praktickými záležitosťami, ktoré sú spojené so smrťou. Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste mali podniknúť, ak vám zomrie...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný čas, a mnohí z nás sa pýtajú: "Ako dlho by sme mali čakať, než začneme znova chodiť na rande?" Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoduchá, ale existujú niektoré zásady, ktoré by ste mali zvážiť. Emócie...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov. Na celom svete však existuje nespočetné množstvo jedinečných a fascinujúcich zvykov, ktoré páry zakomponujú do svojho výnimočného dňa. Jednou z takýchto tradícií, ktorá niektorým môže zdvihnúť obočie, no pre iných má hlboký kultúrny význam, je svadobný...

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje a dôležité informácie ukladajú na internete, je bezpečnosť hesiel jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by sme nemali zabudnúť. Napriek tomu sa stále stretávame s tým, že mnoho ľudí používa slabé a veľmi bežné heslá, čo...

Návod na ospravedlnenie: Učte sa komunikovať so súcitom a empatiou

Vedieť sa ospravedlniť je jednou z najdôležitejších sociálnych zručností, ktoré môžeme mať. Bez ohľadu na to, či sme spravili chybu vo vzťahu, v práci alebo v osobnom živote, schopnosť ospravedlniť sa je kľúčová pre zachovanie zdravých vzťahov a komunikáciu so spolupracovníkmi, priateľmi a rodinou. V tomto článku...

Živelné pohromy Zeme: Strhujúce prírodné katastrofy zachytené na VIDEU!

Príroda nás obklopuje svojou nádherou a nevyspytateľnou silou. Pod jej klamlivým pokojom sa skrývajú nebezpečné javy, ktoré môžu spôsobiť ničivé katastrofy. Tieto udalosti nám pripomínajú, akí malí sme v porovnaní s prírodnými silami a dávajú nám najavo potrebu byť pripravení a informovaní, aby sme mohli reagovať v...

Prečo mačka pradie? Čo znamená, ak moja mačka pradie?

Skúmanie mnohostrannej povahy mačacieho pradenia – Harmonická zmes komunikácie Ako robí mačka? Mačka robí MŇAU. Aké iné zvuky vydáva mačka, či kocúr? Vo svete domestikovaných mačkovitých šeliem je len málo zvukov takých očarujúcich a podmanivých ako jemné bzučanie mačacieho pradenia. Je to symfónia, ktorá rezonuje s tajomstvom, pohodlím a komunikáciou, pričom...

Prekvapujúce potešenie: Uhorka s medom – generačná pochúťka

Vo svete dezertov, kde sa sladkosť a dekadencia často dostávajú do centra pozornosti, čaká na objavenie skrytý klenot: uhorka s medom. Táto nepravdepodobná kombinácia môže na prvý pohľad zdvihnúť obočie, ale vo svojich jednoduchých ingredienciách má históriu bohatú na tradície a chuťový profil, ktorý príjemne prekvapí chuťové...

Stojí za ochutnanie: Melón s osviežujúcou šťavou z citróna

Leto je synonymom pre osviežujúce chute a výnimočné lahôdky, a medzi ne nepochybne patrí aj melón. No predstavte si, že môžete tento už tak lahodný kúsok ovocia ešte viac oživiť a rozjasniť. S novým spôsobom prípravy melóna, ktorý zahŕňa skvostnú šťavu z čerstvého citróna, už nikdy nebudete...

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti: Rady a zaujímavosti o mravcoch

Ako sa zbaviť mravcov? Mravce sú fascinujúce tvory, no keď si s nimi začneme deliť náš domov, môžu sa stať dosť obťažujúcimi spoločníkmi. Nezvítanými hosťami, ktorí sa rýchlo môžu rozmnožiť a zanechať za sebou neporiadok. V tomto článku sa pozrieme na spôsoby, ako sa zbaviť mravcov v dome...

Zarastanie chĺpkov: Mám vyrážky z holenia alebo ako sa zbaviť červených bodiek po holení

Zarastanie chĺpkov je pre mnohých ľudí nežiadúcou záležitosťou, ktorá môže ovplyvniť ich vzhľad a sebavedomie. Bez ohľadu na pohlavie a vek sa veľa ľudí snaží nájsť spôsoby, ako zamedziť alebo aspoň oneskoriť proces zarastania chĺpkov ako aj obmedzenie výskytu červených bodiek a vyrážok po holení. Našťastie existuje...

Respirátor FFP2 ako ochrana nielen proti koronavírusu: Existuje široká škála jeho využitia, aby sme sa ochránili

Čo je respirátor? V dnešnom rýchlo sa meniacom svete je dôležité venovať pozornosť svojmu zdraviu viac ako kedykoľvek predtým. S nástupom rôznych ohrozujúcich faktorov, ako je znečistenie ovzdušia a rôzne infekčné choroby, sa stáva ochrana dýchacích ciest kľúčovou záležitosťou. A práve tu prichádza do hry respirátor FFP2. Tento...