utorok, 20 februára, 2024
ÚvodTipy a trikyTOTO STE NEVEDELI: Ako...

TOTO STE NEVEDELI: Ako zistiť, či je vajce čerstvé? Kedy je vajce pokazené?

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Je vajce ešte dobré?

Vajcia sú základnou zložkou mnohých jedál a je dôležité vedieť, ako určiť ich čerstvosť a kvalitu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako zistiť, či je vajíčko dobré alebo zlé, ako zistiť, aké staré je vajíčko a pár tipov a trikov na varenie s vajíčkami.

Prečo musí byť vajce čerstvé?

Čerstvosť vajec je rozhodujúca nielen pre najlepšiu chuť a textúru, ale aj pre bezpečnosť. Ako vajíčko starne, jeho kvalita a bezpečnosť pre naše zdravie, môže klesať v dôsledku postupného rozpadu jeho ochranných štruktúr. Čerstvosť vajíčka hrá kľúčovú úlohu pri určovaní jeho vhodnosti pre rôzne kulinárske použitia, od pečenia a varenia až po varenie a vyprážanie.

Ako zistím, či je vajce dobré?

Rozpoznať rozdiel medzi čerstvým vajcom a starším vajíčkom môže byť problém, ale pomôcť vám môže niekoľko metód. Tu je niekoľko rád, ktoré treba zvážiť:

Vzhľad škrupiny

Čerstvé vajce sa zvyčajne môže pochváliť čistou, hladkou škrupinou bez viditeľných prasklín alebo škvŕn. Vyhnite sa vajciam so špinavými alebo zafarbenými škrupinami, pretože by mohli mať narušenú ochrannú vrstvu.

Veľkosť vzduchovej bubliny

Vajcia časom strácajú vlhkosť a vzduch vstupuje cez škrupinu, čím sa vytvára vzduchová bublina. Čím väčšia je vzduchová bublina vo vajci, tým je vajíčko staršie. Jemne potraste vajíčkom pri uchu – väčšia vzduchová komôrka vydá zreteľný zvuk žblnkania.

Test s vodou a vajíčkom (plavákový test)

Naplňte misku vodou a jemne do nej vložte vajíčko. Čerstvé vajcia majú tendenciu ležať vodorovne na dne, zatiaľ čo o niečo staršie vajcia stoja vzpriamene alebo naklonené. Vajíčko, ktoré vypláva na povrch, je pravdepodobne príliš staré a malo by sa zlikvidovať.

Ako zistiť či je vajíčko čerstvé? Je vajíčko ešte dobré?

Určenie veku vajec

Rozlúštiť záhadu veku vajíčka si vyžaduje trochu investigatívnej práce. Vajcia sú zvyčajne označené dátumom „predaja“ alebo „minimálnej trvanlivosti“, ale pre presnejší odhad zvážte tieto metódy:

Dátum balenia

Niektoré kartóny obsahujú juliánsky dátum, čo je trojmiestne číslo označujúce deň v roku, kedy boli vajcia zabalené. Odčítajte toto číslo od 365, aby ste odhadli počet dní od balenia. Dátum predaja vám nepovie, či sú vaše vajcia zhnité, ale dá vám predstavu o tom, aké staré sú vaše vajcia.

Presvecovanie vajíčka

Táto tradičná metóda spočíva v prežiarení jasného svetla cez vajíčko v tmavej miestnosti. Veľkosť vzduchovej bunky, pohyb žĺtka a ďalšie vizuálne podnety môžu poskytnúť pohľad na vek vajíčka.

Hodnotenie čerstvosti

Okrem určenia veku vajíčka je rovnako dôležitá aj jeho čerstvosť. Ak chcete zistiť, či je vajce dostatočne čerstvé na konzumáciu:

Test prasknutia

Rozbitím vajca otvorte na rovný povrch. Čerstvé vajce bude mať kompaktný, dobre definovaný vaječný bielok, ktorý sa nadmerne neroztečie. Žĺtok by mal byť zaoblený a dobre vycentrovaný.

Ak vajce rozbijete a vytečie z neho biely sliz, je veľká šanca, že je zhnité. Čerstvé vajcia budú mať mliečne alebo číre bielka a žiarivo žltý alebo oranžový žĺtok. Ak je vajce zhnité, bielka budú riedke a vodnaté alebo môžu vyzerať ružovo a žĺtok sa rozleje po stole.

Kontrola zápachu

Čerstvé vajcia majú zvyčajne veľmi jemný alebo žiadny zápach. Silný, nepríjemný zápach naznačuje znehodnotenie. Ak rozbijete vajíčko a všimnete si, že má tento nepríjemný zápach alebo vyzerá nezvyčajne, okamžite ho vyhoďte.

Test varenia

Ak si stále nie ste istí, uvarte vajíčko. Čerstvé vajcia si počas varenia zachovajú svoj tvar a štruktúru, zatiaľ čo staršie vajcia sa môžu na panvici viac rozliať.

Tipy, triky a zaujímavé fakty o vajciach

 • Na skladovaní záleží: Vajcia skladujte v ich pôvodnej škatuli na poličke chladničky, nie vo dverách. Teplota je konzistentnejšia, znižuje stratu vlhkosti a rast vzduchových buniek.
 • Ochranný povlak vajec: Vajcia pred uskladnením neumývajte, pretože to môže odstrániť ich ochranný povlak a tým skrátite ich životnosť. Ak máte čerstvo znesené vajíčka, ktoré sú zašpinené, použite suchú handričku alebo kefku na očistenie- bez vody.
 • Týždňové vajíčka: Na varenie sú vhodné týždňové vajíčka. Úplne čerstvé vajíčka sa môžu ťažšie šúpať.
 • Pridajte soľ: by ste zabránili prasknutiu vajec pri varení, pridajte do vody soľ alebo ocot.
 • Delenie bielka od žĺtka: Na oddelenie žĺtkov od bielkov môžete použiť plastovú fľašu s malým otvorom.
 • Miešané vajcia: Ak chcete pripraviť dokonalé miešané vajcia, varte ich na miernom ohni a neustále miešajte.
 • Znáškovosť sliepok: Priemerná sliepka znesie ročne asi 300-325 vajec, závisí od plemena.
 • Obsah vitamínov: Vajcia sú skvelým zdrojom bielkovín, vitamínov D a B12 a minerálov, ako je železo a zinok.
 • Farba škrupiny: Farba vaječnej škrupiny (biela, hnedá alebo dokonca modrá alebo zelená) neovplyvňuje čerstvosť ani chuť. Je to určené plemenom kurčaťa. Čerstvo znesené vajcia sú matné, lesklé vajcia môžu byť problém
 • Kurčatá a strava: Strava kurčiat ovplyvňuje nutričný obsah vajec. Kurčatá, ktoré jedia pestrú stravu, produkujú vajcia s bohatšou farbou a chuťou.
 • Vaječná výživa: Vajcia sú nutričnou elektrárňou, bohatou na bielkoviny, vitamíny a minerály. Poskytujú základné živiny, ako je cholín, ktorý je dôležitý pre zdravie mozgu.

Zhrnutie k slepačím vajíčkam

Vedieť, ako určiť, či je vajce dobré alebo zlé, aké je staré a úroveň jeho čerstvosti, vám môže pomôcť vyhnúť sa otrave jedlom a zabezpečiť, aby vaše jedlá chutili čo najlepšie. Dodržiavaním týchto tipov a trikov na varenie s vajíčkami si môžete pripraviť chutné jedlá, ktoré budú chutiť každému.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je...

Čítaj teraz

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je vždy ľahká úloha, najmä ak ste už v určitom veku a máte určité skúsenosti s mužmi. Ak patríte do vekovej kategórie od 30 do 60 rokov, možno sa vám zdá, že už nie ste taká príťažlivá...

Ako zvládnuť život na dedine? Dedina alebo mesto?

Ak ste narazili na tento článok, zaujíma vás život na dedine, hľadáte odpoveď na to, či je dobré žiť na dedine, či sa oplatí sťahovať do dediny, aký je rozdiel medzi mestom a dedinou, či je na dedine väčší kľud a jednoducho zvažujete všetky pre a proti...

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý vám znižuje sebavedomie!

Ako sa prejavuje zápach z úst? Zápach z úst, známy aj ako halitóza, je nepríjemný a intímny problém, ktorý ovplyvňuje sebavedomie človeka a celkovo aj jeho spoločenský život. Zápach z úst je najčastejšie spôsobený nahromadenými baktériami v ústnej dutine. Baktérie môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou...

Satelitné informácie v REÁLNOM ČASE na týchto weboch!

Disponovať najaktuálnejšími informáciami priamo zo satelitov z celého sveta, v reálnom čase je vzrušujúce pre každého pozorovateľa, ktorý má rád o všetkom prehľad. V tomto článku prinášame 3 najzaujímavejšie weby, ktoré sú užitočné a zároveň si nimi môže čitateľ rozšíriť svoje obzory. Počasie v reálnom čase, celosvetové...

TOP 3 NAJLEPŠIE mimoškolské aktivity pre moje dieťa!

V dnešnej dobe je dôležité, aby sa deti základnej školy venovali mimoškolským aktivitám, ktoré im pomôžu rozvíjať ich zručnosti a záujmy. Sú aktivity, ktoré nemajú perspektívu a rodičia ich volia, len aby sa zbavili dieťaťa a mali nejaký voľný čas pre seba. Ale ktoré mimoškolské aktivity...

Aké sú príznaky demencie a čo robiť, ak rodič trpí demenciou?

Každý človek starne a so starobou prichádzajú aj rôzne choroby. Zdravotné problémy sa nabaľujú a stávajú sa mnohokrát neriešiteľnými. Obzvlášť znepokojujúcim problémom je demencia. Už prvé príznaky demencie sú čitateľné a nemali by sme ich prehliadať. Čo by sme mali robiť, keď sa u rodiča rozvinie demencia? Čo...

Biele varené víno s medom – Jednoduchý recept od babičky

Chcete vedieť ako sa robí varené víno chutne a úplne jednoducho? Varené víno si môžete robiť v priebehu celého roka, no najčastejšie si ho ľudia pripravujú na jeseň alebo najmä počas Vianoc ako vianočný nápoj. Kombinácia škorice, klinčekov a medu vám vyvonia celú vašu domácnosť. Varené víno mnohí...

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...