utorok, 20 februára, 2024
ÚvodZaujímavostiAko dlho trvajú kiahne?...

Ako dlho trvajú kiahne? Liečba kiahní, príznaky kiahní a ich pôvod

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Čo sú ovčie kiahne?

Kiahne, známe aj ako varicella, sú infekčným ochorením spôsobeným vírusom varicella-zoster. Ide o vyrážkové ochorenie, ktoré je najčastejšie diagnostikované u detí, ale môže postihnúť aj dospelých. Toto ochorenie má charakteristickú vyrážku v podobe pľuzgierikov, ktorá sa môže šíriť po tele. V tomto článku si prejdeme podstatné informácie týkajúce sa kiahní, ako sú príčiny, prejavy, dôsledky, a spôsoby liečby.

Sú detské kiahne nebezpečné?

Pôvod a príčiny

Kiahne sú spôsobené vírusom varicella-zoster, ktorý patrí do skupiny herpesvírusov. Tento vírus sa šíri vzdušnými kvapôčkami alebo priamo dotykom s pľuzgierikmi, ktoré sa vytvárajú počas ochorenia. Inkubačná doba kiahní je približne 10 až 21 dní, počas ktorej sa vírus môže množiť v organizme bez prejavov.

Počet epizód kiahní a rozšírenosť

Človek môže vo svojom živote prejsť kiahňami iba raz. Po prekonaní ochorenia vytvorí organizmus imunitu, ktorá by mala chrániť pred opakovaným výskytom. Avšak u niektorých jednotlivcov môže vírus zostávať v nervových bunkách a neskôr sa môže prejaviť ako pásový opar. Toto ochorenie sa však líši od kiahní a prebieha iným spôsobom.

Infekčnosť kiahní

Kiahne sú pomerne nákazlivým ochorením, pretože sa šíria vzdušnými kvapôčkami alebo priamym kontaktom s pľuzgierikmi infikovanej osoby. Osoba s kiahňami je najviac nákazlivá 1-2 dni (48 hodín) pred výskytom vyrážky a zostáva nákazlivá, kým všetky pľuzgieriky nezaschnú a nezahojia sa. Vzhľadom na túto vysokú mieru nákazlivosti je dôležité prijať preventívne opatrenia na minimalizáciu šírenia ochorenia.

Ak má niekto kiahne, mali by sa dodržiavať tieto opatrenia:

 1. Izolácia: Osoba s kiahňami by mala zostať doma, aby sa minimalizoval kontakt s ďalšími ľuďmi, najmä so zraniteľnými jedincami, ako sú tehotné ženy, dojčatá a osoby so zhoršeným imunitným systémom.
 2. Hygiena: Dôležitá je pravidelná hygiena rúk a tela, aby sa minimalizovalo šírenie vírusu. Dieťa by nemalo škrabať pľuzgieriky, pretože to môže spôsobiť infekciu a zhoršiť stav.
 3. Kontakt s inými: Je vhodné minimalizovať kontakt s ďalšími ľuďmi, najmä s neochránenými osobami, aby sa predišlo prenosu vírusu.
 4. Informovanie: Ak dieťa chodí do kolektívnych zariadení, ako sú školy alebo škôlky, je dôležité informovať tieto inštitúcie o prítomnosti kiahní. Týmto spôsobom sa dá zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia medzi deťmi.
 5. Očkovanie: Očkovanie proti kiahniam je účinným spôsobom ochrany pred ochorením a zároveň môže prispieť k zníženiu infekčnosti v populácii.

Tieto preventívne opatrenia sú dôležité nielen pre ochranu jednotlivcov, ale aj pre kontrolu šírenia kiahní v komunite. Zabezpečujú, že sa ochorenie nerozšíri medzi osoby, ktoré by mohli byť náchylnejšie na závažné komplikácie.

Príznaky a priebeh

Po inkubačnej dobe sa začnú prejavovať príznaky kiahní. Typické začínajú horúčkou, únava a nevoľnosťou. Neskôr sa na koži objavujú charakteristické svrbivé vyrážky v podobe malých červenkastých škvŕn, ktoré sa postupne menia na pľuzgieriky naplnené tekutinou. Tieto pľuzgieriky môžu byť veľmi svrbivé a nepríjemné. Postihnutá osoba je najviac nákazlivá 1-2 dni pred vyrážkou až do chvíle, kým všetky pľuzgieriky nezaschnú a nezahojia sa.

Dôsledky a komplikácie

Väčšina prípadov kiahní prebieha bez vážnych komplikácií a s dostatočnou liečbou sa pacient rýchlo zotaví. Avšak existujú prípady, kedy sa môžu vyskytnúť závažnejšie dôsledky:

 1. Bakteriálne Infekcie: Pri neodbornom ošetrovaní pľuzgierikov sa môžu infikovať baktériami, čo vedie k zhoršeniu stavu a možno aj k jazvám na koži.
 2. Pneumónia: U dospelých osôb a osôb so slabším imunitným systémom môže vírus spôsobiť zápal pľúc.
 3. Encefalitída: Zriedkavo sa môže vyvinúť zápal mozgových blán, čo môže viesť k neurologickým komplikáciám.
 4. Pásový Opar: Po zotavení z kiahní môže vírus pretrvávať v nervových bunkách a neskôr sa môže prejaviť ako pásový opar.

Liečba a prevencia

Kiahne sa zvyčajne liečia domácou starostlivosťou a podpornou liečbou, ktorá zahŕňa užívanie liekov proti horúčke a svrbeniu, udržiavanie pľuzgierikov suchými a čistými, a zabezpečenie dostatočného odpočinku. Pri závažnejších prípadoch sa môže použiť antivírusová liečba.

Prevencia kiahní zahŕňa očkovanie, ktoré je účinným spôsobom ochrany pred ochorením. Očkovanie sa zvyčajne podáva deťom v dvoch dávkach v ranom detstve.

Rozšírenosť a nákaza

Kiahne sa môžu šíriť veľmi ľahko, najmä v miestach, kde je väčší kontakt medzi ľuďmi. Detské kolektívy, ako školy a škôlky, sú často miestami, kde sa kiahne rýchlo šíria. Okrem toho, kiahne sa môžu šíriť aj prostredníctvom vzdušných kvapôčok, kedy stačí kontakt s nákazou jedného jediného infikovaného človeka na to, aby sa ochorenie rozšírilo. Vzhľadom na vysokú nákazlivosť a rýchlosť šírenia, je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia a očkovanie na minimalizáciu rizika prenosu kiahní.

Moje dieťa má kiahne, mám ísť ku doktorke?

Ak má vaše dieťa kiahne, je dobré zvážiť rôzne faktory, aby ste sa rozhodli, či je potrebná návšteva lekára. Vo väčšine prípadov kiahne u detí prebiehajú bez vážnych komplikácií a organizmus si s nimi dokáže poradiť. Tu je niekoľko faktorov, ktoré by ste mali zohľadniť:

1. Príznaky a stav dieťaťa: Ak sú príznaky kiahní mierné a dieťa sa cíti relatívne dobre, môžete skúsiť zvládnuť starostlivosť doma. To zahŕňa udržiavanie pľuzgierikov suché a čisté, podávanie liekov proti svrbeniu a horúčke a zabezpečenie primeranej hydratácie.

2. Komplikácie: Ak vaše dieťa zažíva závažnejšie príznaky, ako vysoká horúčka, silné svrbenie, príznaky infekcie pľuzgierikov alebo akékoľvek iné nezvyčajné príznaky, je dobré zvážiť návštevu lekára. Rovnako, ak má vaše dieťa oslabený imunitný systém alebo iné zdravotné problémy, je vhodné konzultovať situáciu s vaším lekárom.

3. Kontakty s ďalšími ľuďmi: Ak sa dieťa zúčastňuje kolektívnych aktivít, ako sú škola alebo škôlka, môže byť dobré informovať aj tieto zariadenia o ochorení. Niektoré inštitúcie majú pravidlá týkajúce sa doby, počas ktorej dieťa s kiahňami nemôže prísť do kontaktu s ostatnými deťmi.

4. Očkovanie: Ak dieťa nie je očkované proti kiahniam, môže byť vhodné zvážiť očkovanie. Očkovanie môže chrániť pred ťažšími prípadmi kiahní a komplikáciami.

5. Neistota a zmätok: Ak máte akékoľvek obavy, neistoty alebo otázky týkajúce sa zdravotného stavu vášho dieťaťa, je lepšie konzultovať s lekárom. Lekár vám môže poskytnúť relevantné informácie a pokyny na základe konkrétnej situácie.

Zaujímavosti

 • Kiahne boli považované za bežnú súčasť detstva, kým nebola vyvinutá vakcína.
 • Varicella-zoster vírus je tiež zodpovedný za vyvolávanie pásových oparov u dospelých.
 • Historicky boli kiahne považované za menej nebezpečné ako iné detské choroby, no komplikácie môžu byť vážne.

Kiahne sú infekčným ochorením spôsobeným vírusom varicella-zoster, ktoré sa prejavuje charakteristickými svrbivými pľuzgierikmi na koži. Väčšina prípadov prebieha bez vážnych komplikácií, ale u niektorých osôb môžu vzniknúť závažnejšie dôsledky. Prevencia kiahní je možná očkovaním, ktoré je odporúčané pre deti. Je dôležité venovať im dostatočnú pozornosť a primeranú liečbu na zmiernenie príznakov a minimalizáciu rizika komplikácií.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je...

Čítaj teraz

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je vždy ľahká úloha, najmä ak ste už v určitom veku a máte určité skúsenosti s mužmi. Ak patríte do vekovej kategórie od 30 do 60 rokov, možno sa vám zdá, že už nie ste taká príťažlivá...

Ako zvládnuť život na dedine? Dedina alebo mesto?

Ak ste narazili na tento článok, zaujíma vás život na dedine, hľadáte odpoveď na to, či je dobré žiť na dedine, či sa oplatí sťahovať do dediny, aký je rozdiel medzi mestom a dedinou, či je na dedine väčší kľud a jednoducho zvažujete všetky pre a proti...

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý vám znižuje sebavedomie!

Ako sa prejavuje zápach z úst? Zápach z úst, známy aj ako halitóza, je nepríjemný a intímny problém, ktorý ovplyvňuje sebavedomie človeka a celkovo aj jeho spoločenský život. Zápach z úst je najčastejšie spôsobený nahromadenými baktériami v ústnej dutine. Baktérie môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou...

Satelitné informácie v REÁLNOM ČASE na týchto weboch!

Disponovať najaktuálnejšími informáciami priamo zo satelitov z celého sveta, v reálnom čase je vzrušujúce pre každého pozorovateľa, ktorý má rád o všetkom prehľad. V tomto článku prinášame 3 najzaujímavejšie weby, ktoré sú užitočné a zároveň si nimi môže čitateľ rozšíriť svoje obzory. Počasie v reálnom čase, celosvetové...

TOP 3 NAJLEPŠIE mimoškolské aktivity pre moje dieťa!

V dnešnej dobe je dôležité, aby sa deti základnej školy venovali mimoškolským aktivitám, ktoré im pomôžu rozvíjať ich zručnosti a záujmy. Sú aktivity, ktoré nemajú perspektívu a rodičia ich volia, len aby sa zbavili dieťaťa a mali nejaký voľný čas pre seba. Ale ktoré mimoškolské aktivity...

Aké sú príznaky demencie a čo robiť, ak rodič trpí demenciou?

Každý človek starne a so starobou prichádzajú aj rôzne choroby. Zdravotné problémy sa nabaľujú a stávajú sa mnohokrát neriešiteľnými. Obzvlášť znepokojujúcim problémom je demencia. Už prvé príznaky demencie sú čitateľné a nemali by sme ich prehliadať. Čo by sme mali robiť, keď sa u rodiča rozvinie demencia? Čo...

Biele varené víno s medom – Jednoduchý recept od babičky

Chcete vedieť ako sa robí varené víno chutne a úplne jednoducho? Varené víno si môžete robiť v priebehu celého roka, no najčastejšie si ho ľudia pripravujú na jeseň alebo najmä počas Vianoc ako vianočný nápoj. Kombinácia škorice, klinčekov a medu vám vyvonia celú vašu domácnosť. Varené víno mnohí...

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...