18.4 C
Bratislava
streda, 27 septembra, 2023
ÚvodZaujímavostiAko dlho trvajú kiahne?...

Ako dlho trvajú kiahne? Liečba kiahní, príznaky kiahní a ich pôvod

Zdieľaj priateľom a známym

Čo sú ovčie kiahne?

Kiahne, známe aj ako varicella, sú infekčným ochorením spôsobeným vírusom varicella-zoster. Ide o vyrážkové ochorenie, ktoré je najčastejšie diagnostikované u detí, ale môže postihnúť aj dospelých. Toto ochorenie má charakteristickú vyrážku v podobe pľuzgierikov, ktorá sa môže šíriť po tele. V tomto článku si prejdeme podstatné informácie týkajúce sa kiahní, ako sú príčiny, prejavy, dôsledky, a spôsoby liečby.

Sú detské kiahne nebezpečné?

Pôvod a príčiny

Kiahne sú spôsobené vírusom varicella-zoster, ktorý patrí do skupiny herpesvírusov. Tento vírus sa šíri vzdušnými kvapôčkami alebo priamo dotykom s pľuzgierikmi, ktoré sa vytvárajú počas ochorenia. Inkubačná doba kiahní je približne 10 až 21 dní, počas ktorej sa vírus môže množiť v organizme bez prejavov.

Počet epizód kiahní a rozšírenosť

Človek môže vo svojom živote prejsť kiahňami iba raz. Po prekonaní ochorenia vytvorí organizmus imunitu, ktorá by mala chrániť pred opakovaným výskytom. Avšak u niektorých jednotlivcov môže vírus zostávať v nervových bunkách a neskôr sa môže prejaviť ako pásový opar. Toto ochorenie sa však líši od kiahní a prebieha iným spôsobom.

Infekčnosť kiahní

Kiahne sú pomerne nákazlivým ochorením, pretože sa šíria vzdušnými kvapôčkami alebo priamym kontaktom s pľuzgierikmi infikovanej osoby. Osoba s kiahňami je najviac nákazlivá 1-2 dni (48 hodín) pred výskytom vyrážky a zostáva nákazlivá, kým všetky pľuzgieriky nezaschnú a nezahojia sa. Vzhľadom na túto vysokú mieru nákazlivosti je dôležité prijať preventívne opatrenia na minimalizáciu šírenia ochorenia.

Ak má niekto kiahne, mali by sa dodržiavať tieto opatrenia:

  1. Izolácia: Osoba s kiahňami by mala zostať doma, aby sa minimalizoval kontakt s ďalšími ľuďmi, najmä so zraniteľnými jedincami, ako sú tehotné ženy, dojčatá a osoby so zhoršeným imunitným systémom.
  2. Hygiena: Dôležitá je pravidelná hygiena rúk a tela, aby sa minimalizovalo šírenie vírusu. Dieťa by nemalo škrabať pľuzgieriky, pretože to môže spôsobiť infekciu a zhoršiť stav.
  3. Kontakt s inými: Je vhodné minimalizovať kontakt s ďalšími ľuďmi, najmä s neochránenými osobami, aby sa predišlo prenosu vírusu.
  4. Informovanie: Ak dieťa chodí do kolektívnych zariadení, ako sú školy alebo škôlky, je dôležité informovať tieto inštitúcie o prítomnosti kiahní. Týmto spôsobom sa dá zabrániť ďalšiemu šíreniu ochorenia medzi deťmi.
  5. Očkovanie: Očkovanie proti kiahniam je účinným spôsobom ochrany pred ochorením a zároveň môže prispieť k zníženiu infekčnosti v populácii.

Tieto preventívne opatrenia sú dôležité nielen pre ochranu jednotlivcov, ale aj pre kontrolu šírenia kiahní v komunite. Zabezpečujú, že sa ochorenie nerozšíri medzi osoby, ktoré by mohli byť náchylnejšie na závažné komplikácie.

Príznaky a priebeh

Po inkubačnej dobe sa začnú prejavovať príznaky kiahní. Typické začínajú horúčkou, únava a nevoľnosťou. Neskôr sa na koži objavujú charakteristické svrbivé vyrážky v podobe malých červenkastých škvŕn, ktoré sa postupne menia na pľuzgieriky naplnené tekutinou. Tieto pľuzgieriky môžu byť veľmi svrbivé a nepríjemné. Postihnutá osoba je najviac nákazlivá 1-2 dni pred vyrážkou až do chvíle, kým všetky pľuzgieriky nezaschnú a nezahojia sa.

Dôsledky a komplikácie

Väčšina prípadov kiahní prebieha bez vážnych komplikácií a s dostatočnou liečbou sa pacient rýchlo zotaví. Avšak existujú prípady, kedy sa môžu vyskytnúť závažnejšie dôsledky:

  1. Bakteriálne Infekcie: Pri neodbornom ošetrovaní pľuzgierikov sa môžu infikovať baktériami, čo vedie k zhoršeniu stavu a možno aj k jazvám na koži.
  2. Pneumónia: U dospelých osôb a osôb so slabším imunitným systémom môže vírus spôsobiť zápal pľúc.
  3. Encefalitída: Zriedkavo sa môže vyvinúť zápal mozgových blán, čo môže viesť k neurologickým komplikáciám.
  4. Pásový Opar: Po zotavení z kiahní môže vírus pretrvávať v nervových bunkách a neskôr sa môže prejaviť ako pásový opar.

Liečba a prevencia

Kiahne sa zvyčajne liečia domácou starostlivosťou a podpornou liečbou, ktorá zahŕňa užívanie liekov proti horúčke a svrbeniu, udržiavanie pľuzgierikov suchými a čistými, a zabezpečenie dostatočného odpočinku. Pri závažnejších prípadoch sa môže použiť antivírusová liečba.

Prevencia kiahní zahŕňa očkovanie, ktoré je účinným spôsobom ochrany pred ochorením. Očkovanie sa zvyčajne podáva deťom v dvoch dávkach v ranom detstve.

Rozšírenosť a nákaza

Kiahne sa môžu šíriť veľmi ľahko, najmä v miestach, kde je väčší kontakt medzi ľuďmi. Detské kolektívy, ako školy a škôlky, sú často miestami, kde sa kiahne rýchlo šíria. Okrem toho, kiahne sa môžu šíriť aj prostredníctvom vzdušných kvapôčok, kedy stačí kontakt s nákazou jedného jediného infikovaného človeka na to, aby sa ochorenie rozšírilo. Vzhľadom na vysokú nákazlivosť a rýchlosť šírenia, je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia a očkovanie na minimalizáciu rizika prenosu kiahní.

Moje dieťa má kiahne, mám ísť ku doktorke?

Ak má vaše dieťa kiahne, je dobré zvážiť rôzne faktory, aby ste sa rozhodli, či je potrebná návšteva lekára. Vo väčšine prípadov kiahne u detí prebiehajú bez vážnych komplikácií a organizmus si s nimi dokáže poradiť. Tu je niekoľko faktorov, ktoré by ste mali zohľadniť:

1. Príznaky a stav dieťaťa: Ak sú príznaky kiahní mierné a dieťa sa cíti relatívne dobre, môžete skúsiť zvládnuť starostlivosť doma. To zahŕňa udržiavanie pľuzgierikov suché a čisté, podávanie liekov proti svrbeniu a horúčke a zabezpečenie primeranej hydratácie.

2. Komplikácie: Ak vaše dieťa zažíva závažnejšie príznaky, ako vysoká horúčka, silné svrbenie, príznaky infekcie pľuzgierikov alebo akékoľvek iné nezvyčajné príznaky, je dobré zvážiť návštevu lekára. Rovnako, ak má vaše dieťa oslabený imunitný systém alebo iné zdravotné problémy, je vhodné konzultovať situáciu s vaším lekárom.

3. Kontakty s ďalšími ľuďmi: Ak sa dieťa zúčastňuje kolektívnych aktivít, ako sú škola alebo škôlka, môže byť dobré informovať aj tieto zariadenia o ochorení. Niektoré inštitúcie majú pravidlá týkajúce sa doby, počas ktorej dieťa s kiahňami nemôže prísť do kontaktu s ostatnými deťmi.

4. Očkovanie: Ak dieťa nie je očkované proti kiahniam, môže byť vhodné zvážiť očkovanie. Očkovanie môže chrániť pred ťažšími prípadmi kiahní a komplikáciami.

5. Neistota a zmätok: Ak máte akékoľvek obavy, neistoty alebo otázky týkajúce sa zdravotného stavu vášho dieťaťa, je lepšie konzultovať s lekárom. Lekár vám môže poskytnúť relevantné informácie a pokyny na základe konkrétnej situácie.

Zaujímavosti

  • Kiahne boli považované za bežnú súčasť detstva, kým nebola vyvinutá vakcína.
  • Varicella-zoster vírus je tiež zodpovedný za vyvolávanie pásových oparov u dospelých.
  • Historicky boli kiahne považované za menej nebezpečné ako iné detské choroby, no komplikácie môžu byť vážne.

Kiahne sú infekčným ochorením spôsobeným vírusom varicella-zoster, ktoré sa prejavuje charakteristickými svrbivými pľuzgierikmi na koži. Väčšina prípadov prebieha bez vážnych komplikácií, ale u niektorých osôb môžu vzniknúť závažnejšie dôsledky. Prevencia kiahní je možná očkovaním, ktoré je odporúčané pre deti. Je dôležité venovať im dostatočnú pozornosť a primeranú liečbu na zmiernenie príznakov a minimalizáciu rizika komplikácií.

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov....

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje...

Čítaj teraz

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je jednou z najťažších skúseností, ktorými môžeme prejsť. Okrem emocionálnej bolesti a smútku sa musíme vysporiadať aj s praktickými záležitosťami, ktoré sú spojené so smrťou. Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste mali podniknúť, ak vám zomrie...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný čas, a mnohí z nás sa pýtajú: "Ako dlho by sme mali čakať, než začneme znova chodiť na rande?" Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoduchá, ale existujú niektoré zásady, ktoré by ste mali zvážiť. Emócie...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov. Na celom svete však existuje nespočetné množstvo jedinečných a fascinujúcich zvykov, ktoré páry zakomponujú do svojho výnimočného dňa. Jednou z takýchto tradícií, ktorá niektorým môže zdvihnúť obočie, no pre iných má hlboký kultúrny význam, je svadobný...

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje a dôležité informácie ukladajú na internete, je bezpečnosť hesiel jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by sme nemali zabudnúť. Napriek tomu sa stále stretávame s tým, že mnoho ľudí používa slabé a veľmi bežné heslá, čo...

Návod na ospravedlnenie: Učte sa komunikovať so súcitom a empatiou

Vedieť sa ospravedlniť je jednou z najdôležitejších sociálnych zručností, ktoré môžeme mať. Bez ohľadu na to, či sme spravili chybu vo vzťahu, v práci alebo v osobnom živote, schopnosť ospravedlniť sa je kľúčová pre zachovanie zdravých vzťahov a komunikáciu so spolupracovníkmi, priateľmi a rodinou. V tomto článku...

Živelné pohromy Zeme: Strhujúce prírodné katastrofy zachytené na VIDEU!

Príroda nás obklopuje svojou nádherou a nevyspytateľnou silou. Pod jej klamlivým pokojom sa skrývajú nebezpečné javy, ktoré môžu spôsobiť ničivé katastrofy. Tieto udalosti nám pripomínajú, akí malí sme v porovnaní s prírodnými silami a dávajú nám najavo potrebu byť pripravení a informovaní, aby sme mohli reagovať v...

Prečo mačka pradie? Čo znamená, ak moja mačka pradie?

Skúmanie mnohostrannej povahy mačacieho pradenia – Harmonická zmes komunikácie Ako robí mačka? Mačka robí MŇAU. Aké iné zvuky vydáva mačka, či kocúr? Vo svete domestikovaných mačkovitých šeliem je len málo zvukov takých očarujúcich a podmanivých ako jemné bzučanie mačacieho pradenia. Je to symfónia, ktorá rezonuje s tajomstvom, pohodlím a komunikáciou, pričom...

Prekvapujúce potešenie: Uhorka s medom – generačná pochúťka

Vo svete dezertov, kde sa sladkosť a dekadencia často dostávajú do centra pozornosti, čaká na objavenie skrytý klenot: uhorka s medom. Táto nepravdepodobná kombinácia môže na prvý pohľad zdvihnúť obočie, ale vo svojich jednoduchých ingredienciách má históriu bohatú na tradície a chuťový profil, ktorý príjemne prekvapí chuťové...

TOTO STE NEVEDELI: Ako zistiť, či je vajce čerstvé? Kedy je vajce pokazené?

Je vajce ešte dobré? Vajcia sú základnou zložkou mnohých jedál a je dôležité vedieť, ako určiť ich čerstvosť a kvalitu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako zistiť, či je vajíčko dobré alebo zlé, ako zistiť, aké staré je vajíčko a pár tipov a trikov na varenie...

Stojí za ochutnanie: Melón s osviežujúcou šťavou z citróna

Leto je synonymom pre osviežujúce chute a výnimočné lahôdky, a medzi ne nepochybne patrí aj melón. No predstavte si, že môžete tento už tak lahodný kúsok ovocia ešte viac oživiť a rozjasniť. S novým spôsobom prípravy melóna, ktorý zahŕňa skvostnú šťavu z čerstvého citróna, už nikdy nebudete...

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti: Rady a zaujímavosti o mravcoch

Ako sa zbaviť mravcov? Mravce sú fascinujúce tvory, no keď si s nimi začneme deliť náš domov, môžu sa stať dosť obťažujúcimi spoločníkmi. Nezvítanými hosťami, ktorí sa rýchlo môžu rozmnožiť a zanechať za sebou neporiadok. V tomto článku sa pozrieme na spôsoby, ako sa zbaviť mravcov v dome...

Zarastanie chĺpkov: Mám vyrážky z holenia alebo ako sa zbaviť červených bodiek po holení

Zarastanie chĺpkov je pre mnohých ľudí nežiadúcou záležitosťou, ktorá môže ovplyvniť ich vzhľad a sebavedomie. Bez ohľadu na pohlavie a vek sa veľa ľudí snaží nájsť spôsoby, ako zamedziť alebo aspoň oneskoriť proces zarastania chĺpkov ako aj obmedzenie výskytu červených bodiek a vyrážok po holení. Našťastie existuje...