20.9 C
Bratislava
pondelok, 5 júna, 2023
ÚvodTipy a trikyCucflek: znamienko lásky alebo...

Cucflek: znamienko lásky alebo nepríjemná modrina?

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je cucflek?

Cucflek je ľudové označenie pre dočasnú modrinu alebo škvrnu, ktorá vzniká intenzívnym bozkávaním alebo cucaním kože, prípadne jej jemným hryzením. Tým sa poškodia drobné podkožné cievy, z ktorých sa cez praskliny dostane krv. Z lekárskeho hľadiska ide o malý hematóm. Má modrofialovú farbu a je podobný iným typom podliatín. A môže byť tvorený zhlukom červených fliačikov. Môže byť výsledkom milostnej predohry a môže sa objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie však na krku. Doba, po ktorú je cucflek viditeľný, kolíše od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov.

História cucfleku

Cucflek nie je novodobý fenomén, ale existuje už dlhšie. Už v starovekom Ríme sa verilo, že cucflek je znakom lásky a vernosti.

V stredoveku sa cucflek považoval za dôkaz cudnosti a nevinnosti dievčat, pretože sa predpokladalo, že ak by mali sexuálny styk, tak by stratili panenstvo a krv by im vytekala z pošvy.

V 19. storočí sa cucflek stal symbolom vášne a erotiky a bol často zobrazovaný v literatúre a umení.

V 20. storočí sa cucflek stal populárnym medzi mladistvými ako spôsob, ako si označiť svojho partnera alebo partnerku pred ostatnými.

Význam cucfleku v rôznych krajinách a kultúrach

ČÍNA

V Číne sa cucflek považuje za hanbu a neuctivosť voči rodine a spoločnosti. Ľudia sa snažia ho zakryť alebo odstrániť čo najskôr.

JAPONSKO

V Japonsku sa cucflek nazýva „akuma no kisu“ (diablov bozk) a je považovaný za znak nevery a nevernosti. Ľudia sa ho hanbia a boja sa ho ukázať verejne.

INDIA

V Indii sa cucflek nazýva „kaala teeka“ (čierna škvrna) a je považovaný za ochranu pred zlým okom a nešťastím. Ľudia si ho robia na čele alebo na tvári.

BRAZÍLIA

V Brazílii sa cucflek nazýva „chupão“ (veľké sátie) a je považovaný za dôkaz lásky a horúcej noci. Ľudia si ho robia na viditeľných miestach a chvália sa ním pred priateľmi.

Ako vzniká cucflek?

 1. Vznik – cucflek sa vytvorí v dôsledku poškodenia drobných podkožných ciev pri intenzívnom líbaní, sání alebo skúšaní. Tým unikne krv a vytvorí sa modrofialová skvrna na koži.
 2. Začiatok hojenia – po niekoľkých dňoch sa cucflek môže začať hojiť. V tomto štádiu sa modrofialová farba môže meniť na zelenkavú alebo žltastú, keď sa rozpadajú krvné zrazeniny a telo začína čistiť zvyšky krvi.
 3. Rozpad krvných zrazenín – krvné zrazeniny sa v cucfleku môžu rozpadať a rozptýliť pod kožou. Tým sa môže cucflek stať viditeľne svetlejším alebo modrofialový odtieň môže byť nahradený žltou alebo zelenou farbou.
 4. Koniec hojenia – cucflek sa po niekoľkých dňoch alebo týždňoch začne pomaly hojiť. V tomto štádiu sa môže jeho farba zmeniť na svetlohnedejšiu alebo svetlšiu, keď sa obnovujú kožné bunky a krvné cievy sa uzdravujú.
 5. Zmiznutie – nakoniec, po zhruba 1 až 3 týždňoch, sa cucflek úplne vstrebá a zmizne, keď sa koža obnoví a krvné cievy sa vrátia do normálu.

Nepríjemné následky cucfleku

 • Cucflek môže byť bolestivý a citlivý na dotyk, najmä ak je veľký alebo hlboký.
 • Cucflek môže spôsobiť alergickú reakciu alebo infekciu, ak je koža poškodená alebo znečistená.
 • Cucflek môže byť príčinou závisti, žiarlivosti alebo konfliktov medzi partnermi alebo s inými ľuďmi.
 • Cucflek môže byť dôvodom posmechu, výsmechu alebo hanby, ak je viditeľný na verejnosti alebo v práci.

Ako sa zbaviť cucfleku alebo ako odstrániť cucflek?

Cucflek odtránime aj týmito spôsobmi:

 • Masírovanie. Kefkou alebo prstami jemne masírujte cucflek. Krv pod kožou sa rozptýli a zmierni sa opuch a začervenanie. Problematické miesto si masírujte 6 až 12 minút.
 • Chladenie. Studený obklad je vhodný ako na monokel pod okom, tak aj na odstránenie cucfleku. Studený obklad aplikujte na cucflek, prípadne môžete požiť aj ľad alebo studenú lyžicu.
 • Zohrievanie. Na cucflek si prikladáme teplý obklad, buď uterák namočený v teplej vode alebo využijeme fľašu s teplou vodou. Opakujte niekoľkokrát v priebehu dňa po dobu 10 až 20 minút, až kým cucflek nezmizne.
 • Prírodné prostriedky. Aloe vera, banánová šupka, jablčný ocot, citrónová šťava, med, cesnak, petržlen a tiež aj zubná pasta. Všetky spomenuté prostriedky majú antiseptické, protizápalové a upokojujúce účinky. Ich aplikáciou na cucflek a ich niekoľko minútovým alebo hodinovým pôsobením odstránite cucflek.

Môže cucflek spôsobiť infarkt?

Existuje mýtus, že cucfleky môžu viesť k tvorbe krvných zrazenín a dokonca k infarktu. Tento mýtus však nie je podložený vedeckými dôkazmi. Cucflek je len malá modrina alebo skvrna, ktorá vzniká v dôsledku poškodenia drobných podkožných ciev. Tento druh poškodenia ciev sa líši od poškodenia ciev, ktoré vedie k tvorbe krvných zrazenín. Krvné zrazeniny sa vyskytujú v hlbokých žilách a artériách a môžu byť dôsledkom mnohých faktorov, ako sú napríklad genetické faktory, hormonálne poruchy, obezita, sedavý spôsob života a podobne. Takže, povedať, že cucflek môže spôsobiť infarkt, nie je správne a nie je podložené vedeckými dôkazmi.

Dá sa z cucfleku nakaziť pohlavnou chorobou?

Cucflek nie je infekčný a nemôže sa prostredníctvom neho prenášať pohlavná choroba. Cucflek je len fyzikálna reakcia na poranenie tkaniva, ktorá vedie k zahusťovaniu krvi v mieste poranenia a k tvorbe modriny. Pohlavné choroby sú závažné infekcie, ktoré sa prenášajú cez sexuálny styk a môžu mať rôzne dôsledky pre zdravie. Ak máte podozrenie na pohlavnú chorobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť testovanie a liečbu. Testovať na pohlavné choroby sa môžete u kožného lekára, urológa, alebo využijete platené testovanie.

Píše sa správne cucflek alebo cucfľak?

Mnohí ľudia si kladú otázku, či sa správne píše cucflek alebo cucfľak. Správna verzia slova je cucflek s písmenom „e“. Toto slovo pochádza z nemeckého výrazu „Knutschfleck“, čo znamená „líbací fliačik“. V slovenčine sa však tento výraz často nesprávne prekladá ako „cucfľak“. Je to však len nesprávna transkripcia z nemeckého slova, ktoré sa u nás dlhodobo používa. Pre správnu komunikáciu a porozumenie je však lepšie používať správne slovo cucflek.

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

More from Author

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete....

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z...

Čítaj teraz

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta v ľadovom hokeji. Bolo to prvýkrát v histórii, čo sa im podarilo získať zlatú medailu na tomto prestížnom turnaji. Ako prežívali tento deň slovenskí fanúšikovia, hráči a tréneri? Bol to deň plný napätia, radosti a slávy. Slovenská...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu prospešné. Niektoré z nich sa dajú konzumovať priamo po odtrhnutí, bez potreby tepelnej úpravy alebo iného spracovania. Tieto rastliny môžu byť zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok pre naše telo. Niektoré z nich sú...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete. Je to vlastne záliv Indického oceánu, ktorý sa nachádza medzi Afrikou a Áziou. Na juhu sa spája s Indickým oceánom cez úžinu Bab el Mandeb a záliv Aden. Na severe sa delí na dva zálivy: Suezský...

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z viacerých dôvodov. Jedným z nich je dlhodobá politická nestabilita a korupcia, ktorá podkopáva dôveru v demokratické inštitúcie a spôsobuje frustráciu a hnev medzi občanmi. Ďalším dôvodom je sociálno-ekonomická situácia, ktorá sa zhoršila aj v dôsledku pandémie...

Čo je spánková paralýza a ako ju prekonať? Videl som démona?

Prečo som sa nemohol vôbec hýbať? Spánková paralýza je stav, keď sa človek prebudí z hlbokého spánku, ale nemôže sa pohnúť ani hovoriť. Zároveň môže zažívať halucinácie, ako napríklad pocit tlaku na hrudi, prítomnosť nejakých postáv alebo zvukov v izbe, alebo pocit pádu z výšky. Tento stav môže...

Psychologický trik, bez ktorého nemôžete žiť: Rýchla pomoc pri depresii, úzkostiach a strachu

Všetci poznáme ten pocit, keď sa cítime úzkostlivo, nervózne alebo depresívne. Či už je to kvôli stresu v práci, problémom v osobnom živote alebo neistote o budúcnosti, niekedy sa zdá, že nič nám nepomôže. Ale, čo ak by sme vám povedali, že existuje jednoduchý a účinný spôsob,...

Lucídne sny a ako si ich privodiť: Tajomný svet vedomého snívania

Čo je lucídny sen? Lucídne sny sú typ snov, v ktorých si spiaci uvedomuje, že sníva. Môže mať aj určitú mieru kontroly nad postavami, dejom alebo prostredím snu. Lucídne sny sa skúmajú a popisujú už dlhé roky. Mnohí významní ľudia z dávnej i modernej doby sa zaujímali o...

Ako sa nenechať nahnevať inými ľuďmi?

Nahnevanie je prirodzená ľudská emócia, ktorá sa objavuje v rôznych situáciách. Môžeme sa nahnevať na seba, na iných ľudí, na okolnosti alebo na svet. Nahnevanie môže mať aj svoje pozitívne stránky, ak nás motivuje k zmene alebo k riešeniu problémov. Avšak, ak sa necháme nahnevať inými ľuďmi,...

Kde sú vaše deti? Šokujúce príbehy, ktoré vás donútia zmeniť svoj prístup k výchove

Viete, kde sú vaše deti práve teraz? Viete, s kým sa stretávajú, čo robia a ako sa cítia? Viete, aké majú záujmy, problémy a sny? Ak nie, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú vedieť, že sa o...

Menopauza: Čo by ste mali vedieť o menopauze. Treba sa jej báť?

Menopauza je prirodzený proces, ktorý prebieha u každej ženy v určitom veku. Menopauza znamená koniec plodnosti a menštruačných cyklov. Menopauza môže byť sprevádzaná rôznymi príznakmi a zmenami v tele a mysli. V tomto článku sa dozviete viac o tom, čo je menopauza, kedy začína, aký to má...

Som tehotná? Ako zistím, že čakám dieťa?

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Ako však zistiť, či ste naozaj tehotná? Existuje niekoľko spôsobov, ako to overiť, od príznakov po testy. V tomto článku vám predstavíme niektoré z nich. Príznaky tehotenstva Prvým a najzrejmejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak máte pravidelný cyklus a...

Skutočne chceme nájsť mimozemské civilizácie? Výhody a hrozby kontaktu s vyspelou mimozemskou civilizáciou

Ľudstvo už dlho sníva o tom, že nie je vo vesmíre samo, a že existujú iné inteligentné bytosti, ktoré by sme mohli spoznať a komunikovať s nimi. Na druhej strane sa však niektorí obávajú, že takýto kontakt by mohol byť nebezpečný a priniesť viac problémov ako výhod....