nedeľa, 3 decembra, 2023
ÚvodTipy a trikyCucflek: znamienko lásky alebo...

Cucflek: znamienko lásky alebo nepríjemná modrina?

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je cucflek?

Cucflek je ľudové označenie pre dočasnú modrinu alebo škvrnu, ktorá vzniká intenzívnym bozkávaním alebo cucaním kože, prípadne jej jemným hryzením. Tým sa poškodia drobné podkožné cievy, z ktorých sa cez praskliny dostane krv. Z lekárskeho hľadiska ide o malý hematóm. Má modrofialovú farbu a je podobný iným typom podliatín. A môže byť tvorený zhlukom červených fliačikov. Môže byť výsledkom milostnej predohry a môže sa objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie však na krku. Doba, po ktorú je cucflek viditeľný, kolíše od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov.

História cucfleku

Cucflek nie je novodobý fenomén, ale existuje už dlhšie. Už v starovekom Ríme sa verilo, že cucflek je znakom lásky a vernosti.

V stredoveku sa cucflek považoval za dôkaz cudnosti a nevinnosti dievčat, pretože sa predpokladalo, že ak by mali sexuálny styk, tak by stratili panenstvo a krv by im vytekala z pošvy.

V 19. storočí sa cucflek stal symbolom vášne a erotiky a bol často zobrazovaný v literatúre a umení.

V 20. storočí sa cucflek stal populárnym medzi mladistvými ako spôsob, ako si označiť svojho partnera alebo partnerku pred ostatnými.

Význam cucfleku v rôznych krajinách a kultúrach

ČÍNA

V Číne sa cucflek považuje za hanbu a neuctivosť voči rodine a spoločnosti. Ľudia sa snažia ho zakryť alebo odstrániť čo najskôr.

JAPONSKO

V Japonsku sa cucflek nazýva „akuma no kisu“ (diablov bozk) a je považovaný za znak nevery a nevernosti. Ľudia sa ho hanbia a boja sa ho ukázať verejne.

INDIA

V Indii sa cucflek nazýva „kaala teeka“ (čierna škvrna) a je považovaný za ochranu pred zlým okom a nešťastím. Ľudia si ho robia na čele alebo na tvári.

BRAZÍLIA

V Brazílii sa cucflek nazýva „chupão“ (veľké sátie) a je považovaný za dôkaz lásky a horúcej noci. Ľudia si ho robia na viditeľných miestach a chvália sa ním pred priateľmi.

Ako vzniká cucflek?

 1. Vznik – cucflek sa vytvorí v dôsledku poškodenia drobných podkožných ciev pri intenzívnom líbaní, sání alebo skúšaní. Tým unikne krv a vytvorí sa modrofialová skvrna na koži.
 2. Začiatok hojenia – po niekoľkých dňoch sa cucflek môže začať hojiť. V tomto štádiu sa modrofialová farba môže meniť na zelenkavú alebo žltastú, keď sa rozpadajú krvné zrazeniny a telo začína čistiť zvyšky krvi.
 3. Rozpad krvných zrazenín – krvné zrazeniny sa v cucfleku môžu rozpadať a rozptýliť pod kožou. Tým sa môže cucflek stať viditeľne svetlejším alebo modrofialový odtieň môže byť nahradený žltou alebo zelenou farbou.
 4. Koniec hojenia – cucflek sa po niekoľkých dňoch alebo týždňoch začne pomaly hojiť. V tomto štádiu sa môže jeho farba zmeniť na svetlohnedejšiu alebo svetlšiu, keď sa obnovujú kožné bunky a krvné cievy sa uzdravujú.
 5. Zmiznutie – nakoniec, po zhruba 1 až 3 týždňoch, sa cucflek úplne vstrebá a zmizne, keď sa koža obnoví a krvné cievy sa vrátia do normálu.

Nepríjemné následky cucfleku

 • Cucflek môže byť bolestivý a citlivý na dotyk, najmä ak je veľký alebo hlboký.
 • Cucflek môže spôsobiť alergickú reakciu alebo infekciu, ak je koža poškodená alebo znečistená.
 • Cucflek môže byť príčinou závisti, žiarlivosti alebo konfliktov medzi partnermi alebo s inými ľuďmi.
 • Cucflek môže byť dôvodom posmechu, výsmechu alebo hanby, ak je viditeľný na verejnosti alebo v práci.

Ako sa zbaviť cucfleku alebo ako odstrániť cucflek?

Cucflek odtránime aj týmito spôsobmi:

 • Masírovanie. Kefkou alebo prstami jemne masírujte cucflek. Krv pod kožou sa rozptýli a zmierni sa opuch a začervenanie. Problematické miesto si masírujte 6 až 12 minút.
 • Chladenie. Studený obklad je vhodný ako na monokel pod okom, tak aj na odstránenie cucfleku. Studený obklad aplikujte na cucflek, prípadne môžete požiť aj ľad alebo studenú lyžicu.
 • Zohrievanie. Na cucflek si prikladáme teplý obklad, buď uterák namočený v teplej vode alebo využijeme fľašu s teplou vodou. Opakujte niekoľkokrát v priebehu dňa po dobu 10 až 20 minút, až kým cucflek nezmizne.
 • Prírodné prostriedky. Aloe vera, banánová šupka, jablčný ocot, citrónová šťava, med, cesnak, petržlen a tiež aj zubná pasta. Všetky spomenuté prostriedky majú antiseptické, protizápalové a upokojujúce účinky. Ich aplikáciou na cucflek a ich niekoľko minútovým alebo hodinovým pôsobením odstránite cucflek.

Môže cucflek spôsobiť infarkt?

Existuje mýtus, že cucfleky môžu viesť k tvorbe krvných zrazenín a dokonca k infarktu. Tento mýtus však nie je podložený vedeckými dôkazmi. Cucflek je len malá modrina alebo skvrna, ktorá vzniká v dôsledku poškodenia drobných podkožných ciev. Tento druh poškodenia ciev sa líši od poškodenia ciev, ktoré vedie k tvorbe krvných zrazenín. Krvné zrazeniny sa vyskytujú v hlbokých žilách a artériách a môžu byť dôsledkom mnohých faktorov, ako sú napríklad genetické faktory, hormonálne poruchy, obezita, sedavý spôsob života a podobne. Takže, povedať, že cucflek môže spôsobiť infarkt, nie je správne a nie je podložené vedeckými dôkazmi.

Dá sa z cucfleku nakaziť pohlavnou chorobou?

Cucflek nie je infekčný a nemôže sa prostredníctvom neho prenášať pohlavná choroba. Cucflek je len fyzikálna reakcia na poranenie tkaniva, ktorá vedie k zahusťovaniu krvi v mieste poranenia a k tvorbe modriny. Pohlavné choroby sú závažné infekcie, ktoré sa prenášajú cez sexuálny styk a môžu mať rôzne dôsledky pre zdravie. Ak máte podozrenie na pohlavnú chorobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť testovanie a liečbu. Testovať na pohlavné choroby sa môžete u kožného lekára, urológa, alebo využijete platené testovanie.

Píše sa správne cucflek alebo cucfľak?

Mnohí ľudia si kladú otázku, či sa správne píše cucflek alebo cucfľak. Správna verzia slova je cucflek s písmenom „e“. Toto slovo pochádza z nemeckého výrazu „Knutschfleck“, čo znamená „líbací fliačik“. V slovenčine sa však tento výraz často nesprávne prekladá ako „cucfľak“. Je to však len nesprávna transkripcia z nemeckého slova, ktoré sa u nás dlhodobo používa. Pre správnu komunikáciu a porozumenie je však lepšie používať správne slovo cucflek.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane...

Čítaj teraz

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä ak ide o zvyšky stromov. Odstránenie pňa stromu môže byť prirodzené a netoxické. V tomto článku vám ponúkame 4 spôsoby, ako odstrániť peň z vášho pozemku alebo záhrady. Peň odstraňujeme z dôvodu, že je...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane vás, nejaké tajomstvá, o ktorých jednoducho nikdy nikomu nepovie. Život je jednoduchý a pritom komplikovaný zároveň. V súčasnosti máme však internet, ktorý nám, pod rúškom anonymity, umožňuje zdieľať tie najdivnejšie priznania mužov, ako aj priznania žien....

Týchto 5 vecí vám zmení život od základov! Úspech zaručený!

Životy mnohých ľudí sú pestré, usporiadané a plné elánu. Ako to tí ľudia robia? Čo robím zle? Prečo sa mi nedarí? Celý život ma prenasleduje len nešťastie a ja stále neviem prečo. Čo mám urobiť, aby som sa cítil lepšie? Ako začať riešiť to, že sa mi...

Odfoťte si peknú profilovú fotografiu na sociálne siete! TAKTO to docielite!

Tento článok venujeme najmä čitateľom a čitateľkám, ktorí vždy žasli nad tým, aké majú niektorí ľudia pekné fotografie na profilovej fotografii Facebooku alebo na zoznamkách. Vždy ste obdivovali ľudí s peknými fotografiami a vaša fotografia bola vždy akási slabá, nepodarená, nudná? Ste na správnom mieste, vysvetlíme vám...

Bzdocha: Ako sa zbaviť bzdochy? Zapáchajúci hmyz v domácnosti

Čo je bzdocha obyčajná? Bzdocha obyčajná je malý zapáchajúci hmyz, ktorý sa skrýva v najnepravdepodobnejších kútoch nášho domova a častokrát sa stávajú zdrojom veľkej frustrácie. Prečo sa objavujú v našich domoch a ako sa s nimi vysporiadať? V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú bzdochy obyčajné...

Ako vznikol Mikuláš? Aká je história sv. Mikuláša?

Kto bol svätý Mikuláš? Mikuláš sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na území Turecka. Bol synom bohatých rodičov, ktorí zomreli, keď bol ešte mladý. Mikuláš sa rozhodol venovať svoj život Bohu a pomáhať chudobným a utláčaným ľuďom. Stal sa...

Ako vznikol Adventný kalendár? Adventné kalendáre v súčasnosti

Adventný kalendár je dnes neoddeliteľnou súčasťou vianočnej sezóny. Ale odkiaľ táto tradícia vzišla a ako sa vyvíjala? Ako vznikol Adventný kalendár? Prvý adventný kalendár bol vytvorený v roku 1851 a bol ručne vyrobený. Predtým si ľudia jednoducho robili čiarky na stene za každý deň decembra až do Vianoc. V roku...

Viete kto vynašiel vianočné svetielka na vianočný stromček?

Vianočné svetielka sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry počas vianočných sviatkov. Ale kto vynašiel tieto jasné vianočné symboly radosti a pokoja? Toto je história vianočných svetielok: Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku a potom to už išlo! Edward Hibberd a prvý vianočný stromček so svetielkami Edward Hibberd Johnson je považovaný za...

VIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných tradícií z celého sveta, ktoré vás môžu prekvapiť!

Každá krajina sveta má svoje vlastné tradície a zvyky, niektoré z nich sú naozaj zaujímavé a inšpiratívne. Mnohé kultúry sveta pristupujú ku vianočným sviatkom svojsky. Aj my na Slovensku máme vianočné tradície, ktoré sa mnohé desaťročia presúvajú z generácie na generáciu. Niektoré tradície zanikajú, iné vznikajú. Vianoce na...

VIANOCE: Umelý vianočný stromček alebo živý vianočný stromček. Ktorý si vybrať?

Vianoce a vianočné stromčeky? Vianoce sú časom pokoja, radosti a spoločného trávenia času s rodinou a priateľmi. K neodmysliteľným symbolom Vianoc patrí aj vianočný stromček, ktorý zdobíme rôznymi ozdobami, svetielkami a pod ktorým sa nachádzajú darčeky. No aký vianočný stromček si vybrať? Máme sa rozhodnúť pre živý alebo...