štvrtok, 18 apríla, 2024
ÚvodTipy a trikyCucflek: znamienko lásky alebo...

Cucflek: znamienko lásky alebo nepríjemná modrina?

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je cucflek?

Cucflek je ľudové označenie pre dočasnú modrinu alebo škvrnu, ktorá vzniká intenzívnym bozkávaním alebo cucaním kože, prípadne jej jemným hryzením. Tým sa poškodia drobné podkožné cievy, z ktorých sa cez praskliny dostane krv. Z lekárskeho hľadiska ide o malý hematóm. Má modrofialovú farbu a je podobný iným typom podliatín. A môže byť tvorený zhlukom červených fliačikov. Môže byť výsledkom milostnej predohry a môže sa objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie však na krku. Doba, po ktorú je cucflek viditeľný, kolíše od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov.

História cucfleku

Cucflek nie je novodobý fenomén, ale existuje už dlhšie. Už v starovekom Ríme sa verilo, že cucflek je znakom lásky a vernosti.

V stredoveku sa cucflek považoval za dôkaz cudnosti a nevinnosti dievčat, pretože sa predpokladalo, že ak by mali sexuálny styk, tak by stratili panenstvo a krv by im vytekala z pošvy.

V 19. storočí sa cucflek stal symbolom vášne a erotiky a bol často zobrazovaný v literatúre a umení.

V 20. storočí sa cucflek stal populárnym medzi mladistvými ako spôsob, ako si označiť svojho partnera alebo partnerku pred ostatnými.

Význam cucfleku v rôznych krajinách a kultúrach

ČÍNA

V Číne sa cucflek považuje za hanbu a neuctivosť voči rodine a spoločnosti. Ľudia sa snažia ho zakryť alebo odstrániť čo najskôr.

JAPONSKO

V Japonsku sa cucflek nazýva „akuma no kisu“ (diablov bozk) a je považovaný za znak nevery a nevernosti. Ľudia sa ho hanbia a boja sa ho ukázať verejne.

INDIA

V Indii sa cucflek nazýva „kaala teeka“ (čierna škvrna) a je považovaný za ochranu pred zlým okom a nešťastím. Ľudia si ho robia na čele alebo na tvári.

BRAZÍLIA

V Brazílii sa cucflek nazýva „chupão“ (veľké sátie) a je považovaný za dôkaz lásky a horúcej noci. Ľudia si ho robia na viditeľných miestach a chvália sa ním pred priateľmi.

Ako vzniká cucflek?

 1. Vznik – cucflek sa vytvorí v dôsledku poškodenia drobných podkožných ciev pri intenzívnom líbaní, sání alebo skúšaní. Tým unikne krv a vytvorí sa modrofialová skvrna na koži.
 2. Začiatok hojenia – po niekoľkých dňoch sa cucflek môže začať hojiť. V tomto štádiu sa modrofialová farba môže meniť na zelenkavú alebo žltastú, keď sa rozpadajú krvné zrazeniny a telo začína čistiť zvyšky krvi.
 3. Rozpad krvných zrazenín – krvné zrazeniny sa v cucfleku môžu rozpadať a rozptýliť pod kožou. Tým sa môže cucflek stať viditeľne svetlejším alebo modrofialový odtieň môže byť nahradený žltou alebo zelenou farbou.
 4. Koniec hojenia – cucflek sa po niekoľkých dňoch alebo týždňoch začne pomaly hojiť. V tomto štádiu sa môže jeho farba zmeniť na svetlohnedejšiu alebo svetlšiu, keď sa obnovujú kožné bunky a krvné cievy sa uzdravujú.
 5. Zmiznutie – nakoniec, po zhruba 1 až 3 týždňoch, sa cucflek úplne vstrebá a zmizne, keď sa koža obnoví a krvné cievy sa vrátia do normálu.

Nepríjemné následky cucfleku

 • Cucflek môže byť bolestivý a citlivý na dotyk, najmä ak je veľký alebo hlboký.
 • Cucflek môže spôsobiť alergickú reakciu alebo infekciu, ak je koža poškodená alebo znečistená.
 • Cucflek môže byť príčinou závisti, žiarlivosti alebo konfliktov medzi partnermi alebo s inými ľuďmi.
 • Cucflek môže byť dôvodom posmechu, výsmechu alebo hanby, ak je viditeľný na verejnosti alebo v práci.

Ako sa zbaviť cucfleku alebo ako odstrániť cucflek?

Cucflek odtránime aj týmito spôsobmi:

 • Masírovanie. Kefkou alebo prstami jemne masírujte cucflek. Krv pod kožou sa rozptýli a zmierni sa opuch a začervenanie. Problematické miesto si masírujte 6 až 12 minút.
 • Chladenie. Studený obklad je vhodný ako na monokel pod okom, tak aj na odstránenie cucfleku. Studený obklad aplikujte na cucflek, prípadne môžete požiť aj ľad alebo studenú lyžicu.
 • Zohrievanie. Na cucflek si prikladáme teplý obklad, buď uterák namočený v teplej vode alebo využijeme fľašu s teplou vodou. Opakujte niekoľkokrát v priebehu dňa po dobu 10 až 20 minút, až kým cucflek nezmizne.
 • Prírodné prostriedky. Aloe vera, banánová šupka, jablčný ocot, citrónová šťava, med, cesnak, petržlen a tiež aj zubná pasta. Všetky spomenuté prostriedky majú antiseptické, protizápalové a upokojujúce účinky. Ich aplikáciou na cucflek a ich niekoľko minútovým alebo hodinovým pôsobením odstránite cucflek.

Môže cucflek spôsobiť infarkt?

Existuje mýtus, že cucfleky môžu viesť k tvorbe krvných zrazenín a dokonca k infarktu. Tento mýtus však nie je podložený vedeckými dôkazmi. Cucflek je len malá modrina alebo skvrna, ktorá vzniká v dôsledku poškodenia drobných podkožných ciev. Tento druh poškodenia ciev sa líši od poškodenia ciev, ktoré vedie k tvorbe krvných zrazenín. Krvné zrazeniny sa vyskytujú v hlbokých žilách a artériách a môžu byť dôsledkom mnohých faktorov, ako sú napríklad genetické faktory, hormonálne poruchy, obezita, sedavý spôsob života a podobne. Takže, povedať, že cucflek môže spôsobiť infarkt, nie je správne a nie je podložené vedeckými dôkazmi.

Dá sa z cucfleku nakaziť pohlavnou chorobou?

Cucflek nie je infekčný a nemôže sa prostredníctvom neho prenášať pohlavná choroba. Cucflek je len fyzikálna reakcia na poranenie tkaniva, ktorá vedie k zahusťovaniu krvi v mieste poranenia a k tvorbe modriny. Pohlavné choroby sú závažné infekcie, ktoré sa prenášajú cez sexuálny styk a môžu mať rôzne dôsledky pre zdravie. Ak máte podozrenie na pohlavnú chorobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť testovanie a liečbu. Testovať na pohlavné choroby sa môžete u kožného lekára, urológa, alebo využijete platené testovanie.

Píše sa správne cucflek alebo cucfľak?

Mnohí ľudia si kladú otázku, či sa správne píše cucflek alebo cucfľak. Správna verzia slova je cucflek s písmenom „e“. Toto slovo pochádza z nemeckého výrazu „Knutschfleck“, čo znamená „líbací fliačik“. V slovenčine sa však tento výraz často nesprávne prekladá ako „cucfľak“. Je to však len nesprávna transkripcia z nemeckého slova, ktoré sa u nás dlhodobo používa. Pre správnu komunikáciu a porozumenie je však lepšie používať správne slovo cucflek.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý...

Čítaj teraz

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je vždy ľahká úloha, najmä ak ste už v určitom veku a máte určité skúsenosti s mužmi. Ak patríte do vekovej kategórie od 30 do 60 rokov, možno sa vám zdá, že už nie ste taká príťažlivá...

Ako zvládnuť život na dedine? Dedina alebo mesto?

Ak ste narazili na tento článok, zaujíma vás život na dedine, hľadáte odpoveď na to, či je dobré žiť na dedine, či sa oplatí sťahovať do dediny, aký je rozdiel medzi mestom a dedinou, či je na dedine väčší kľud a jednoducho zvažujete všetky pre a proti...

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý vám znižuje sebavedomie!

Ako sa prejavuje zápach z úst? Zápach z úst, známy aj ako halitóza, je nepríjemný a intímny problém, ktorý ovplyvňuje sebavedomie človeka a celkovo aj jeho spoločenský život. Zápach z úst je najčastejšie spôsobený nahromadenými baktériami v ústnej dutine. Baktérie môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou...