nedeľa, 3 decembra, 2023
ÚvodTipy a trikyPískanie a pulzovanie v...

Pískanie a pulzovanie v ušiach: Čo je Tinnitus a ako sa s ním vysporiadať?

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je tinnitus?

Tinnitus je stav, pri ktorom počujete zvonenie alebo iné zvuky v ušiach, ktoré nie sú spôsobené vonkajším zdrojom. Tieto zvuky môžu byť rôzneho charakteru, napríklad bzučanie, hučanie, klikanie, pískanie alebo pulzovanie. Tinnitus môže byť subjektívny, čo znamená, že ho počujete len vy, alebo objektívny, čo znamená, že ho môže počuť aj lekár pri vyšetrení. Tinnitus je bežný problém, ktorý postihuje asi 15% až 20% ľudí a je obzvlášť častý u starších dospelých.

Príčiny a rizikové faktory tinnitu

Tinnitus je zvyčajne spôsobený nejakým základným stavom, ktorý ovplyvňuje sluchový systém. Medzi najčastejšie príčiny patria:

S vekom súvisiaca strata sluchu

S pribúdajúcim vekom sa sluchové bunky v vnútornom uchu (kochlea) opotrebúvajú a produkujú menej elektrických signálov do mozgu. To môže spôsobiť tinnitus alebo ho zhoršiť.

Nadmerná hlučnosť

Hlasné zvuky, ako sú streľba, koncerty, vŕtačky alebo slúchadlá, môžu poškodiť sluchové bunky a spôsobiť dočasný alebo trvalý tinnitus.

Poranenie ucha alebo hlavy

Trauma na uchu alebo hlave môže poškodiť sluchové nervy alebo vnútorné ucho a spôsobiť tinnitus.

Problém s obehovým systémom

Zmena prietoku krvi v cievach blízko ucha môže spôsobiť pulzujúci tinnitus, ktorý sa zdá byť v súlade s tepom srdca. To môže byť spôsobené vysokým krvným tlakom, aterosklerózou, nádorom hlavy alebo krku, abnormálnymi kapilármi alebo inými stavmi.

Zmeny kostí v strednom uchu

Niektorí ľudia majú nadmerný rast kosti v strednom uchu (otoskleróza), čo môže ovplyvniť sluch a spôsobiť tinnitus.

Niektoré lieky

Niektoré lieky, ako napríklad aspirín, antibiotiká, diuretiká alebo antidepresíva, môžu mať vedľajší účinok tinnitu.

Medzi ďalšie možné príčiny tinnitu patria:

 • Ušná zátka
 • Infekcia ucha
 • Meniérova choroba
 • Akustický neurom
 • Ménièrova choroba
 • Temporomandibulárny porucha (TMJ)
 • Eustachova trubica dysfunkcia

Diagnóza a liečba tinnitu:

Ak máte tinnitus, ktorý vás obťažuje, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám vyšetrí uši a zistí prípadnú základnú príčinu. Lekár vám môže tiež spraviť sluchové testy, aby zistil, či máte nejakú stratu sluchu. V niektorých prípadoch vám lekár môže tiež predpísať nejaké zobrazovacie testy, ako sú ultrazvuk, MRI, CT alebo angiografia, aby sa vylúčili vážnejšie príčiny tinnitu.

Liečba tinnitu závisí od jeho príčiny a závažnosti. Niektoré možné liečby sú:

 • Liečba základnej príčiny. Ak je tinnitus spôsobený nejakým stavom, ktorý sa dá liečiť, ako je infekcia ucha, ušná zátka, nadmerná hlučnosť alebo vysoký krvný tlak, liečba tohto stavu môže pomôcť znížiť alebo odstrániť tinnitus.
 • Zmena liekov. Ak je tinnitus spôsobený nejakým liekom, ktorý užívate, lekár vám môže odporučiť zmenu dávky alebo náhradu iným liekom.
 • Sluchové pomôcky. Ak máte stratu sluchu spolu s tinnitusom, sluchové pomôcky vám môžu pomôcť zlepšiť sluch a znížiť vnímanie tinnitu. Sluchové pomôcky môžu tiež obsahovať funkciu maskovania tinnitu, ktorá produkuje nízky úroveň bieleho šumu alebo iného zvuku, ktorý pomáha potlačiť tinnitus.
 • Maskovacie zariadenia. Tieto sú podobné sluchovým pomôckam, ale neslúžia na zlepšenie sluchu, ale iba na maskovanie tinnitu. Maskovacie zariadenia produkujú nepretržitý alebo pulzujúci zvuk na nízkej úrovni, ktorý pomáha prekryť tinnitus.
 • Terapia zvukom. Toto je typ liečby, ktorý využíva rôzne druhy zvukov na zníženie vnímania a nepohodlia spôsobeného tinnitusom. Terapia zvukom môže zahŕňať použitie maskovacích zariadení, sluchových pomôcok, hudby, prirodzených zvukov alebo terapeutických zvukov.
 • Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT). Toto je typ psychologickej liečby, ktorý vám pomáha naučiť sa lepšie zvládať svoje emócie a myšlienky spojené s tinnitusom. KBT vám môže pomôcť znížiť stres, úzkosť a depresiu spôsobené tinnitusom a zlepšiť vašu kvalitu života.
 • Poradenstvo a podpora. Tinnitus môže byť veľmi frustrujúci a osamelý problém. Hovorenie s lekárom, psychológom alebo skupinou podpory ľudí s tinnitusom vám môže pomôcť pochopiť váš stav a naučiť sa spôsoby, ako tinnitus a riziká vzniku eliminovať.

Prevencia a životný štýl s tinnitusom

Tinnitus sa nemusí dať úplne vyliečiť, ale existujú spôsoby, ako sa mu zabrániť alebo zmierniť jeho príznaky. Niektoré tipy na prevenciu a životný štýl s tinnitusom sú:

 • Chráňte si sluch. Vyhnite sa nadmernej hlučnosti a používajte ochranu sluchu, ako sú ušné tampóny alebo slúchadlá, keď ste vystavení hlasným zvukom. Pravidelne si nechajte kontrolovať sluch lekárom.
 • Zdravo sa stravujte a cvičte. Zdravá strava a pravidelné cvičenie môžu pomôcť zlepšiť váš obehový systém a znížiť riziko vysokého krvného tlaku, ktorý môže spôsobiť tinnitus. Vyhnite sa fajčeniu, alkoholu a kofeínu, ktoré môžu zhoršiť tinnitus.
 • Zvládajte stres. Stres môže zintenzívniť tinnitus a spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Naučte sa relaxačné techniky, ako je meditácia, jóga, dýchanie alebo masáž. Hľadajte spôsoby, ako si užívať život a mať pozitívny postoj.
 • Zlepšite svoj spánok. Nedostatok spánku môže zhoršiť tinnitus a ovplyvniť vaše celkové zdravie. Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim a vytvorte si pohodlné a tiché prostredie na spanie. Môžete použiť maskovacie zariadenia, hudbu alebo ventilátor na utíšenie tinnitu a uľahčenie zaspávania.
 • Hľadajte pomoc a podporu. Tinnitus môže byť izolujúci a depresívny problém. Nebojte sa hľadať pomoc od lekára, psychológa alebo skupiny podpory ľudí s tinnitusom. Môžete tiež nájsť užitočné informácie a zdroje na internete alebo v knihách.

ZHRNUTIE

Tinnitus je stav, pri ktorom počujete zvonenie alebo iné zvuky v ušiach, ktoré nie sú spôsobené vonkajším zdrojom. Tinnitus je bežný problém, ktorý postihuje asi 15% až 20% ľudí a je obzvlášť častý u starších dospelých. Tinnitus je zvyčajne spôsobený nejakým základným stavom, ktorý ovplyvňuje sluchový systém, ako je strata sluchu, nadmerná hlučnosť, poranenie ucha alebo problém s obehovým systémom. Liečba tinnitu závisí od jeho príčiny a závažnosti a môže zahŕňať liečbu základnej príčiny, zmenu liekov, sluchové pomôcky, maskovacie zariadenia, terapiu zvukom, kognitívno-behaviorálnu terapiu, poradenstvo a podporu. 

Tinnitus sa nemusí dať úplne vyliečiť, ale existujú spôsoby, ako sa mu zabrániť alebo zmierniť jeho príznaky. Niektoré tipy na prevenciu a životný štýl s tinnitusom sú: chrániť si sluch, zdravo sa stravovať a cvičiť, zvládať stres, zlepšiť svoj spánok a hľadať pomoc a podporu. Ak máte tinnitus, ktorý vás obťažuje, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám vyšetrí uši a zistí prípadnú základnú príčinu. Tinnitus sa dá zvládnuť a neznamená, že máte vážny zdravotný problém.

ZDROJE A ODKAZY:

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane...

Čítaj teraz

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä ak ide o zvyšky stromov. Odstránenie pňa stromu môže byť prirodzené a netoxické. V tomto článku vám ponúkame 4 spôsoby, ako odstrániť peň z vášho pozemku alebo záhrady. Peň odstraňujeme z dôvodu, že je...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane vás, nejaké tajomstvá, o ktorých jednoducho nikdy nikomu nepovie. Život je jednoduchý a pritom komplikovaný zároveň. V súčasnosti máme však internet, ktorý nám, pod rúškom anonymity, umožňuje zdieľať tie najdivnejšie priznania mužov, ako aj priznania žien....

Týchto 5 vecí vám zmení život od základov! Úspech zaručený!

Životy mnohých ľudí sú pestré, usporiadané a plné elánu. Ako to tí ľudia robia? Čo robím zle? Prečo sa mi nedarí? Celý život ma prenasleduje len nešťastie a ja stále neviem prečo. Čo mám urobiť, aby som sa cítil lepšie? Ako začať riešiť to, že sa mi...

Odfoťte si peknú profilovú fotografiu na sociálne siete! TAKTO to docielite!

Tento článok venujeme najmä čitateľom a čitateľkám, ktorí vždy žasli nad tým, aké majú niektorí ľudia pekné fotografie na profilovej fotografii Facebooku alebo na zoznamkách. Vždy ste obdivovali ľudí s peknými fotografiami a vaša fotografia bola vždy akási slabá, nepodarená, nudná? Ste na správnom mieste, vysvetlíme vám...

Bzdocha: Ako sa zbaviť bzdochy? Zapáchajúci hmyz v domácnosti

Čo je bzdocha obyčajná? Bzdocha obyčajná je malý zapáchajúci hmyz, ktorý sa skrýva v najnepravdepodobnejších kútoch nášho domova a častokrát sa stávajú zdrojom veľkej frustrácie. Prečo sa objavujú v našich domoch a ako sa s nimi vysporiadať? V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú bzdochy obyčajné...

Ako vznikol Mikuláš? Aká je história sv. Mikuláša?

Kto bol svätý Mikuláš? Mikuláš sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na území Turecka. Bol synom bohatých rodičov, ktorí zomreli, keď bol ešte mladý. Mikuláš sa rozhodol venovať svoj život Bohu a pomáhať chudobným a utláčaným ľuďom. Stal sa...

Ako vznikol Adventný kalendár? Adventné kalendáre v súčasnosti

Adventný kalendár je dnes neoddeliteľnou súčasťou vianočnej sezóny. Ale odkiaľ táto tradícia vzišla a ako sa vyvíjala? Ako vznikol Adventný kalendár? Prvý adventný kalendár bol vytvorený v roku 1851 a bol ručne vyrobený. Predtým si ľudia jednoducho robili čiarky na stene za každý deň decembra až do Vianoc. V roku...

Viete kto vynašiel vianočné svetielka na vianočný stromček?

Vianočné svetielka sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry počas vianočných sviatkov. Ale kto vynašiel tieto jasné vianočné symboly radosti a pokoja? Toto je história vianočných svetielok: Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku a potom to už išlo! Edward Hibberd a prvý vianočný stromček so svetielkami Edward Hibberd Johnson je považovaný za...

VIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných tradícií z celého sveta, ktoré vás môžu prekvapiť!

Každá krajina sveta má svoje vlastné tradície a zvyky, niektoré z nich sú naozaj zaujímavé a inšpiratívne. Mnohé kultúry sveta pristupujú ku vianočným sviatkom svojsky. Aj my na Slovensku máme vianočné tradície, ktoré sa mnohé desaťročia presúvajú z generácie na generáciu. Niektoré tradície zanikajú, iné vznikajú. Vianoce na...

VIANOCE: Umelý vianočný stromček alebo živý vianočný stromček. Ktorý si vybrať?

Vianoce a vianočné stromčeky? Vianoce sú časom pokoja, radosti a spoločného trávenia času s rodinou a priateľmi. K neodmysliteľným symbolom Vianoc patrí aj vianočný stromček, ktorý zdobíme rôznymi ozdobami, svetielkami a pod ktorým sa nachádzajú darčeky. No aký vianočný stromček si vybrať? Máme sa rozhodnúť pre živý alebo...