20.9 C
Bratislava
pondelok, 5 júna, 2023
ÚvodTipy a trikyPískanie a pulzovanie v...

Pískanie a pulzovanie v ušiach: Čo je Tinnitus a ako sa s ním vysporiadať?

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je tinnitus?

Tinnitus je stav, pri ktorom počujete zvonenie alebo iné zvuky v ušiach, ktoré nie sú spôsobené vonkajším zdrojom. Tieto zvuky môžu byť rôzneho charakteru, napríklad bzučanie, hučanie, klikanie, pískanie alebo pulzovanie. Tinnitus môže byť subjektívny, čo znamená, že ho počujete len vy, alebo objektívny, čo znamená, že ho môže počuť aj lekár pri vyšetrení. Tinnitus je bežný problém, ktorý postihuje asi 15% až 20% ľudí a je obzvlášť častý u starších dospelých.

Príčiny a rizikové faktory tinnitu

Tinnitus je zvyčajne spôsobený nejakým základným stavom, ktorý ovplyvňuje sluchový systém. Medzi najčastejšie príčiny patria:

S vekom súvisiaca strata sluchu

S pribúdajúcim vekom sa sluchové bunky v vnútornom uchu (kochlea) opotrebúvajú a produkujú menej elektrických signálov do mozgu. To môže spôsobiť tinnitus alebo ho zhoršiť.

Nadmerná hlučnosť

Hlasné zvuky, ako sú streľba, koncerty, vŕtačky alebo slúchadlá, môžu poškodiť sluchové bunky a spôsobiť dočasný alebo trvalý tinnitus.

Poranenie ucha alebo hlavy

Trauma na uchu alebo hlave môže poškodiť sluchové nervy alebo vnútorné ucho a spôsobiť tinnitus.

Problém s obehovým systémom

Zmena prietoku krvi v cievach blízko ucha môže spôsobiť pulzujúci tinnitus, ktorý sa zdá byť v súlade s tepom srdca. To môže byť spôsobené vysokým krvným tlakom, aterosklerózou, nádorom hlavy alebo krku, abnormálnymi kapilármi alebo inými stavmi.

Zmeny kostí v strednom uchu

Niektorí ľudia majú nadmerný rast kosti v strednom uchu (otoskleróza), čo môže ovplyvniť sluch a spôsobiť tinnitus.

Niektoré lieky

Niektoré lieky, ako napríklad aspirín, antibiotiká, diuretiká alebo antidepresíva, môžu mať vedľajší účinok tinnitu.

Medzi ďalšie možné príčiny tinnitu patria:

 • Ušná zátka
 • Infekcia ucha
 • Meniérova choroba
 • Akustický neurom
 • Ménièrova choroba
 • Temporomandibulárny porucha (TMJ)
 • Eustachova trubica dysfunkcia

Diagnóza a liečba tinnitu:

Ak máte tinnitus, ktorý vás obťažuje, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám vyšetrí uši a zistí prípadnú základnú príčinu. Lekár vám môže tiež spraviť sluchové testy, aby zistil, či máte nejakú stratu sluchu. V niektorých prípadoch vám lekár môže tiež predpísať nejaké zobrazovacie testy, ako sú ultrazvuk, MRI, CT alebo angiografia, aby sa vylúčili vážnejšie príčiny tinnitu.

Liečba tinnitu závisí od jeho príčiny a závažnosti. Niektoré možné liečby sú:

 • Liečba základnej príčiny. Ak je tinnitus spôsobený nejakým stavom, ktorý sa dá liečiť, ako je infekcia ucha, ušná zátka, nadmerná hlučnosť alebo vysoký krvný tlak, liečba tohto stavu môže pomôcť znížiť alebo odstrániť tinnitus.
 • Zmena liekov. Ak je tinnitus spôsobený nejakým liekom, ktorý užívate, lekár vám môže odporučiť zmenu dávky alebo náhradu iným liekom.
 • Sluchové pomôcky. Ak máte stratu sluchu spolu s tinnitusom, sluchové pomôcky vám môžu pomôcť zlepšiť sluch a znížiť vnímanie tinnitu. Sluchové pomôcky môžu tiež obsahovať funkciu maskovania tinnitu, ktorá produkuje nízky úroveň bieleho šumu alebo iného zvuku, ktorý pomáha potlačiť tinnitus.
 • Maskovacie zariadenia. Tieto sú podobné sluchovým pomôckam, ale neslúžia na zlepšenie sluchu, ale iba na maskovanie tinnitu. Maskovacie zariadenia produkujú nepretržitý alebo pulzujúci zvuk na nízkej úrovni, ktorý pomáha prekryť tinnitus.
 • Terapia zvukom. Toto je typ liečby, ktorý využíva rôzne druhy zvukov na zníženie vnímania a nepohodlia spôsobeného tinnitusom. Terapia zvukom môže zahŕňať použitie maskovacích zariadení, sluchových pomôcok, hudby, prirodzených zvukov alebo terapeutických zvukov.
 • Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT). Toto je typ psychologickej liečby, ktorý vám pomáha naučiť sa lepšie zvládať svoje emócie a myšlienky spojené s tinnitusom. KBT vám môže pomôcť znížiť stres, úzkosť a depresiu spôsobené tinnitusom a zlepšiť vašu kvalitu života.
 • Poradenstvo a podpora. Tinnitus môže byť veľmi frustrujúci a osamelý problém. Hovorenie s lekárom, psychológom alebo skupinou podpory ľudí s tinnitusom vám môže pomôcť pochopiť váš stav a naučiť sa spôsoby, ako tinnitus a riziká vzniku eliminovať.

Prevencia a životný štýl s tinnitusom

Tinnitus sa nemusí dať úplne vyliečiť, ale existujú spôsoby, ako sa mu zabrániť alebo zmierniť jeho príznaky. Niektoré tipy na prevenciu a životný štýl s tinnitusom sú:

 • Chráňte si sluch. Vyhnite sa nadmernej hlučnosti a používajte ochranu sluchu, ako sú ušné tampóny alebo slúchadlá, keď ste vystavení hlasným zvukom. Pravidelne si nechajte kontrolovať sluch lekárom.
 • Zdravo sa stravujte a cvičte. Zdravá strava a pravidelné cvičenie môžu pomôcť zlepšiť váš obehový systém a znížiť riziko vysokého krvného tlaku, ktorý môže spôsobiť tinnitus. Vyhnite sa fajčeniu, alkoholu a kofeínu, ktoré môžu zhoršiť tinnitus.
 • Zvládajte stres. Stres môže zintenzívniť tinnitus a spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Naučte sa relaxačné techniky, ako je meditácia, jóga, dýchanie alebo masáž. Hľadajte spôsoby, ako si užívať život a mať pozitívny postoj.
 • Zlepšite svoj spánok. Nedostatok spánku môže zhoršiť tinnitus a ovplyvniť vaše celkové zdravie. Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim a vytvorte si pohodlné a tiché prostredie na spanie. Môžete použiť maskovacie zariadenia, hudbu alebo ventilátor na utíšenie tinnitu a uľahčenie zaspávania.
 • Hľadajte pomoc a podporu. Tinnitus môže byť izolujúci a depresívny problém. Nebojte sa hľadať pomoc od lekára, psychológa alebo skupiny podpory ľudí s tinnitusom. Môžete tiež nájsť užitočné informácie a zdroje na internete alebo v knihách.

ZHRNUTIE

Tinnitus je stav, pri ktorom počujete zvonenie alebo iné zvuky v ušiach, ktoré nie sú spôsobené vonkajším zdrojom. Tinnitus je bežný problém, ktorý postihuje asi 15% až 20% ľudí a je obzvlášť častý u starších dospelých. Tinnitus je zvyčajne spôsobený nejakým základným stavom, ktorý ovplyvňuje sluchový systém, ako je strata sluchu, nadmerná hlučnosť, poranenie ucha alebo problém s obehovým systémom. Liečba tinnitu závisí od jeho príčiny a závažnosti a môže zahŕňať liečbu základnej príčiny, zmenu liekov, sluchové pomôcky, maskovacie zariadenia, terapiu zvukom, kognitívno-behaviorálnu terapiu, poradenstvo a podporu. 

Tinnitus sa nemusí dať úplne vyliečiť, ale existujú spôsoby, ako sa mu zabrániť alebo zmierniť jeho príznaky. Niektoré tipy na prevenciu a životný štýl s tinnitusom sú: chrániť si sluch, zdravo sa stravovať a cvičiť, zvládať stres, zlepšiť svoj spánok a hľadať pomoc a podporu. Ak máte tinnitus, ktorý vás obťažuje, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám vyšetrí uši a zistí prípadnú základnú príčinu. Tinnitus sa dá zvládnuť a neznamená, že máte vážny zdravotný problém.

ZDROJE A ODKAZY:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

More from Author

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete....

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z...

Čítaj teraz

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta v ľadovom hokeji. Bolo to prvýkrát v histórii, čo sa im podarilo získať zlatú medailu na tomto prestížnom turnaji. Ako prežívali tento deň slovenskí fanúšikovia, hráči a tréneri? Bol to deň plný napätia, radosti a slávy. Slovenská...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu prospešné. Niektoré z nich sa dajú konzumovať priamo po odtrhnutí, bez potreby tepelnej úpravy alebo iného spracovania. Tieto rastliny môžu byť zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok pre naše telo. Niektoré z nich sú...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete. Je to vlastne záliv Indického oceánu, ktorý sa nachádza medzi Afrikou a Áziou. Na juhu sa spája s Indickým oceánom cez úžinu Bab el Mandeb a záliv Aden. Na severe sa delí na dva zálivy: Suezský...

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z viacerých dôvodov. Jedným z nich je dlhodobá politická nestabilita a korupcia, ktorá podkopáva dôveru v demokratické inštitúcie a spôsobuje frustráciu a hnev medzi občanmi. Ďalším dôvodom je sociálno-ekonomická situácia, ktorá sa zhoršila aj v dôsledku pandémie...

Čo je spánková paralýza a ako ju prekonať? Videl som démona?

Prečo som sa nemohol vôbec hýbať? Spánková paralýza je stav, keď sa človek prebudí z hlbokého spánku, ale nemôže sa pohnúť ani hovoriť. Zároveň môže zažívať halucinácie, ako napríklad pocit tlaku na hrudi, prítomnosť nejakých postáv alebo zvukov v izbe, alebo pocit pádu z výšky. Tento stav môže...

Psychologický trik, bez ktorého nemôžete žiť: Rýchla pomoc pri depresii, úzkostiach a strachu

Všetci poznáme ten pocit, keď sa cítime úzkostlivo, nervózne alebo depresívne. Či už je to kvôli stresu v práci, problémom v osobnom živote alebo neistote o budúcnosti, niekedy sa zdá, že nič nám nepomôže. Ale, čo ak by sme vám povedali, že existuje jednoduchý a účinný spôsob,...

Lucídne sny a ako si ich privodiť: Tajomný svet vedomého snívania

Čo je lucídny sen? Lucídne sny sú typ snov, v ktorých si spiaci uvedomuje, že sníva. Môže mať aj určitú mieru kontroly nad postavami, dejom alebo prostredím snu. Lucídne sny sa skúmajú a popisujú už dlhé roky. Mnohí významní ľudia z dávnej i modernej doby sa zaujímali o...

Ako sa nenechať nahnevať inými ľuďmi?

Nahnevanie je prirodzená ľudská emócia, ktorá sa objavuje v rôznych situáciách. Môžeme sa nahnevať na seba, na iných ľudí, na okolnosti alebo na svet. Nahnevanie môže mať aj svoje pozitívne stránky, ak nás motivuje k zmene alebo k riešeniu problémov. Avšak, ak sa necháme nahnevať inými ľuďmi,...

Kde sú vaše deti? Šokujúce príbehy, ktoré vás donútia zmeniť svoj prístup k výchove

Viete, kde sú vaše deti práve teraz? Viete, s kým sa stretávajú, čo robia a ako sa cítia? Viete, aké majú záujmy, problémy a sny? Ak nie, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú vedieť, že sa o...

Menopauza: Čo by ste mali vedieť o menopauze. Treba sa jej báť?

Menopauza je prirodzený proces, ktorý prebieha u každej ženy v určitom veku. Menopauza znamená koniec plodnosti a menštruačných cyklov. Menopauza môže byť sprevádzaná rôznymi príznakmi a zmenami v tele a mysli. V tomto článku sa dozviete viac o tom, čo je menopauza, kedy začína, aký to má...

Som tehotná? Ako zistím, že čakám dieťa?

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Ako však zistiť, či ste naozaj tehotná? Existuje niekoľko spôsobov, ako to overiť, od príznakov po testy. V tomto článku vám predstavíme niektoré z nich. Príznaky tehotenstva Prvým a najzrejmejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak máte pravidelný cyklus a...

Skutočne chceme nájsť mimozemské civilizácie? Výhody a hrozby kontaktu s vyspelou mimozemskou civilizáciou

Ľudstvo už dlho sníva o tom, že nie je vo vesmíre samo, a že existujú iné inteligentné bytosti, ktoré by sme mohli spoznať a komunikovať s nimi. Na druhej strane sa však niektorí obávajú, že takýto kontakt by mohol byť nebezpečný a priniesť viac problémov ako výhod....