nedeľa, 3 decembra, 2023
ÚvodPrírodaBzdocha: Ako sa zbaviť...

Bzdocha: Ako sa zbaviť bzdochy? Zapáchajúci hmyz v domácnosti

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je bzdocha obyčajná?

Bzdocha obyčajná je malý zapáchajúci hmyz, ktorý sa skrýva v najnepravdepodobnejších kútoch nášho domova a častokrát sa stávajú zdrojom veľkej frustrácie. Prečo sa objavujú v našich domoch a ako sa s nimi vysporiadať? V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú bzdochy obyčajné problémom, spôsoby, ako ich zlikvidovať, zaujímavosti o ich správaní a ako sa brániť proti ich invázii v našej domácnosti.

Krátka história bzdochy

Bzdochy sú invazívny hmyz pôvodom z juhovýchodnej Ázie. Presnejšie z teplých a vlhkých oblastí Ázie, kde sa živili rastlinami a organickým odpadom. Existuje takmer 5000 rôznych druhov bzdôch (existujú aj užitočné, aj škodlivé bzdochy).

Zaujímavé je, že bzdochy boli prvýkrát zaznamenané v USA až v roku 1998. Ich prítomnosť bola zistená v Allentowne v Pensylvánii. Vďaka svojej schopnosti vedieť sa dobre ukryť a prežiť v rôznych prostrediach sa rýchlo šírili po celej krajine. Ich celosvetové šírenie bolo spôsobené tým, že sa schovávali v krabiciach s ovocím, ktoré boli prevážané z miesta na miesto, čím sa dostávali do nových oblastí sveta.

Ako vyzerá bzdocha?

Bzdocha je malý hmyz, ktorý sa môže líšiť vzhľadom v závislosti od druhu. Všeobecne je však charakteristický svojím zeleným alebo hnedým telom, ktoré môže byť pokryté rôznymi vzormi a textúrami. Bzdochy majú tri články na svojom tele, vrátane hlavy, hrudníka a brucha, a šesť nožičiek. Ich hlava obsahuje tykadlá a hryzadlá, ktoré používajú na hľadanie potravy a interakciu s prostredím. Napriek svojim malým rozmerom sú bzdochy schopné rýchleho pohybu a často sa skrývajú v trhlinách, kde sú dobre ukryté pred pohľadmi ľudí v domácnosti. Ich výrazným znakom je charakteristický tvar tela a obrys, ktorý im dáva vzhľad malého štítu.

Bzdochy v domácnostiach: Výskyt bzdôch

Bzdochy patria medzi malé hmyzie druhy, ktoré sa do našich domovov dostávajú najmä v chladnejších mesiacoch, keď hľadajú teplé miesto na prezimovanie. Sú priťahované dobre izolovaným, klimatizovaným a suchým prostredím, ktoré je ideálne nielen pre ľudí, ale aj pre iné zvieratá a hmyz v priebehu zimných mesiacov. Hlavnými signálmi pre nich, že sa blíži zima, sú nižšie nočné teploty a skracujúce sa dni, a keďže ich oči sú dokonale schopné detekovať zmeny svetla, hneď sa začnú prispôsobovať situácií, čo môže spôsobiť inváziu bzdoch do ľudských obydlí.

Môžem bzdochu chytiť do ruky? Je bzdocha jedovatá?

Ak v domácnosti zazriete bzdochu, dôležité je postupovať opatrne. Bzdochy nie sú jedovaté a vo všeobecnosti nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo. Napriek tomu však niektoré druhy bzdôch môžu štípať, a hoci tieto štipnutia nie sú jedovaté, môžu byť nepríjemné.

Bzdochy a alergie na vylúčený sekrét

Niektorí ľudia môžu byť alergickí na látky, ktoré bzdochy uvoľňujú, a tak by mali byť opatrní. Príznaky tejto alergie môžu zahŕňať nádchu a dermatitídu, najmä ak prídu do priameho kontaktu s rozpučenými bzdochami.

Ako chytiť a zneškodniť bzdochu?

Ak sa rozhodnete zbaviť bzdochy vo vašom dome vlastnými silami, je dôležité postupovať opatrne, aby ste zabránili uvoľneniu ich zápachu.

Jedným z možných spôsobov je jemné zatlačenie bzdochy do vedra s mydlovou vodou. Bzdochy sa rýchlo utopia vo vode s mydlom, čo môže pomôcť minimalizovať uvoľnenie ich zápachu alebo maskovať ho.

Ďalšou možnosťou je použiť lepkavé pasce na hmyz, ktoré nájdete v špecializovaných predajniach na škodcov alebo v drogérií, a umiestniť ich do rôznych miestností vo vašom dome. Tieto lepkavé pasce vám pomôžu chytiť bzdochy a zistiť, kde sa vyskytuje najväčší počet tohto nepríjemne zapáchajúceho hmyzu.

Ak máte vo svojom dome otvory alebo trhliny, mali by ste ich opraviť pomocou silikónovej tesniacej hmoty. Navyše, sieťky na oknách a dverách môžu byť užitočné na prevenciu vniknutia bzdochy do vášho domova. V prípade, že sa chcete zbaviť bzdôch natrvalo a situácia sa zdá byť nekontrolovateľná, môže byť najlepším riešením obrátiť sa na profesionálnych deratizérov, ktorí majú potrebné skúsenosti a nástroje na riešenie tejto problematiky.

Ako predchádzať invázií bzdôch v byte?

Prevencia je kľúčom k ochrane pred bzdochami. Zbaviť sa bzdôch nie je vždy jednoduché, ale nasledujúce kroky môžu pomôcť predchádzať ich presťahovaniu do domácnosti:

 • Identifikujte zdroj: Prvým krokom je identifikácia zdroju bzdochy. Bez toho by všetky vaše snahy o čistenie boli márne. Zistite, odkiaľ prichádzajú a čo môže byť dôvodom ich výskytu.
 • Ventilujte: Pravidelne vetrajte, aby ste umožnili prúdenie čerstvého vzduchu. Na oknách je potrebné mať sieťky proti hmyzu
 • Používajte prírodné vône: Prírodné vône, ako éterické oleje, sviečky alebo sušené byliny, môžu pomôcť prekryť nepríjemné pachy od bzdôch. Bzdochy nemajú radi vôňu mäty, levanduľe a eukalyptu, a hoci ide o pre ľudí príjemné vône, bzdochy odpudzujú. Tiež pomáha aj rozmarín, tymián, škorica, cesnak a ocot.
 • Upratujte kúpeľňu: Bzdochy láka do kúpeľne najmä vlhkosť a pleseň. Používajte vysoko kvalitné čističe na zničenie plesní a udržujte kúpeľňu čo najsuchšiu a čistú.
 • Udržujte čistotu v domácnosti: Pravidelné upratovanie a vysávanie môžu pomôcť zabrániť vzniku invázie bzdôch do domácnosti. Bzdochy nevysávajte, pretože zápach vám chytí celý vysávač.
 • Použitie prášku do pečiva: Prášok do pečiva je užitočný na čistenie kobercov a textílií, ktoré môžu absorbovať a udržiavať zápach od bzdôch.

Zaujímavosti o bzdochách:

Bzdochy majú niekoľko svojich špecifík a zaujímavostí.

 • Rýchlosť rozmnožovanie: Samička bzdochy môže vytvoriť 50 až 100 jedincov za deň, čo z nich robí jeden z najrýchlejšie sa množiaci hmyz.
 • Obranný mechanizmus: Keď sa bzdochy cítia ohrozené, tak uvoľňujú páchnucu látku zo špeciálnych žliaz na svojom hrudnom segmente, čím odpudzujú potenciálnych dravcov.
 • Rodičovská starostlivosť: Niektoré druhy bzdôch prejavujú rodičovskú starostlivosť o svoje potomstvo. Matka bzdocha má vo zvyku strážiť svoje vajíčka a brániť ich pred narušiteľom.

Výskyt bzdochy v záhrade

Bzdocha má v záhrade svoje miesto a úlohu. Bzdochy sa často skrývajú v tráve, pod listami a kameňmi, v hlinených záhonoch a na iných tmavých a vlhkých miestach. V záhrade sa živia rôznymi organickými zvyškami, hnilobou, šťavou z rastlín.

Bzdocha je škodcom, ktorý škodí rastlinám vo vašej záhrade. Častokrát je na odtrhnutej plodine zo záhrady cítiť zápach od bzdochy, ktorá ňou prechádzala a teda zvýšené množstvo bzdôch v záhrade môže byť naozaj problémom pre pestovateľov.

Je bzdocha užitočný hmyz?

Napriek tomu, že väčšina ľudí vníma bzdochu ako nežiaduceho a nepríjemného obyvateľa, niektoré druhy môžu byť pre prírodu užitočné. Medzi ich prínosy patrí viacero aspektov, ktoré súvisia s ich vplyvom na životné prostredie a ľudí.

 • Potrava pre mravce a osy: Určité druhy bzdochy majú schopnosť živiť sa rastlinami a v priebehu tohto procesu uvoľňujú cukry. Tieto cukry následne konzumujú mravce a osy. Tento vzťah môže byť symbiotický, pričom tieto hmyzí druhy poskytujú potravu pre iné organizmy v ekosystéme1.
 • Ochrana plodín: Mäsožravé druhy bzdôch sú schopné loviť škodlivý hmyz ako sú chrobáky a húsenice. Vďaka tomu môžu tieto druhy pomôcť chrániť plodiny pred škodcami, čím prispievajú k zachovaniu ekologickej rovnováhy a minimalizácii škôd na rastlinách.
 • Liečivé vlastnosti: Niektoré druhy bzdôch môžu obsahovať zlúčeniny s potenciálnymi liečivými účinkami. V juhovýchodnej Ázii sú tieto hmyzie druhy konzumované pre svoje predpokladané liečivé vlastnosti, ktoré sú využívané v tradičnej medicíne. Ale keďže existujú stovky druhov bzdôch, neriskujte to zbytočne. Bzdochy jesť naozaj nepotrebujete a nechcete.
 • Ekosystém a potravinový reťazec: V určitých prípadoch sa bzdochy považujú za prospešné, pretože poskytujú ekologickú kontrolu nad populáciou iných škodcov ako sú napríklad húsenice. Ich prítomnosť môže prispieť k udržaniu škodcov pod kontrolou v prírodných prostrediach a poľnohospodárskych oblastiach.

Je potrebné poznamenať, že aj keď môžu byť niektoré druhy bzdôch užitočné, väčšina druhov je považovaných za škodlivý hmyz, ktorý jednoducho škodí ako ľuďom v domácnosti, tak záhradkárom v záhradách.

Bzdochy môžu byť nepríjemnými návštevníkmi v domácnostiach, ale aj fascinujúcimi tvormi, ktoré majú svoje miesto v prírode. Prevencia a rýchla reakcia sú kľúčové, aby ste si, či už interiér, alebo záhradu udržali pod kontrolou.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane...

Čítaj teraz

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä ak ide o zvyšky stromov. Odstránenie pňa stromu môže byť prirodzené a netoxické. V tomto článku vám ponúkame 4 spôsoby, ako odstrániť peň z vášho pozemku alebo záhrady. Peň odstraňujeme z dôvodu, že je...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane vás, nejaké tajomstvá, o ktorých jednoducho nikdy nikomu nepovie. Život je jednoduchý a pritom komplikovaný zároveň. V súčasnosti máme však internet, ktorý nám, pod rúškom anonymity, umožňuje zdieľať tie najdivnejšie priznania mužov, ako aj priznania žien....

Týchto 5 vecí vám zmení život od základov! Úspech zaručený!

Životy mnohých ľudí sú pestré, usporiadané a plné elánu. Ako to tí ľudia robia? Čo robím zle? Prečo sa mi nedarí? Celý život ma prenasleduje len nešťastie a ja stále neviem prečo. Čo mám urobiť, aby som sa cítil lepšie? Ako začať riešiť to, že sa mi...

Odfoťte si peknú profilovú fotografiu na sociálne siete! TAKTO to docielite!

Tento článok venujeme najmä čitateľom a čitateľkám, ktorí vždy žasli nad tým, aké majú niektorí ľudia pekné fotografie na profilovej fotografii Facebooku alebo na zoznamkách. Vždy ste obdivovali ľudí s peknými fotografiami a vaša fotografia bola vždy akási slabá, nepodarená, nudná? Ste na správnom mieste, vysvetlíme vám...

Ako vznikol Mikuláš? Aká je história sv. Mikuláša?

Kto bol svätý Mikuláš? Mikuláš sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na území Turecka. Bol synom bohatých rodičov, ktorí zomreli, keď bol ešte mladý. Mikuláš sa rozhodol venovať svoj život Bohu a pomáhať chudobným a utláčaným ľuďom. Stal sa...

Ako vznikol Adventný kalendár? Adventné kalendáre v súčasnosti

Adventný kalendár je dnes neoddeliteľnou súčasťou vianočnej sezóny. Ale odkiaľ táto tradícia vzišla a ako sa vyvíjala? Ako vznikol Adventný kalendár? Prvý adventný kalendár bol vytvorený v roku 1851 a bol ručne vyrobený. Predtým si ľudia jednoducho robili čiarky na stene za každý deň decembra až do Vianoc. V roku...

Viete kto vynašiel vianočné svetielka na vianočný stromček?

Vianočné svetielka sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry počas vianočných sviatkov. Ale kto vynašiel tieto jasné vianočné symboly radosti a pokoja? Toto je história vianočných svetielok: Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku a potom to už išlo! Edward Hibberd a prvý vianočný stromček so svetielkami Edward Hibberd Johnson je považovaný za...

VIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných tradícií z celého sveta, ktoré vás môžu prekvapiť!

Každá krajina sveta má svoje vlastné tradície a zvyky, niektoré z nich sú naozaj zaujímavé a inšpiratívne. Mnohé kultúry sveta pristupujú ku vianočným sviatkom svojsky. Aj my na Slovensku máme vianočné tradície, ktoré sa mnohé desaťročia presúvajú z generácie na generáciu. Niektoré tradície zanikajú, iné vznikajú. Vianoce na...

VIANOCE: Umelý vianočný stromček alebo živý vianočný stromček. Ktorý si vybrať?

Vianoce a vianočné stromčeky? Vianoce sú časom pokoja, radosti a spoločného trávenia času s rodinou a priateľmi. K neodmysliteľným symbolom Vianoc patrí aj vianočný stromček, ktorý zdobíme rôznymi ozdobami, svetielkami a pod ktorým sa nachádzajú darčeky. No aký vianočný stromček si vybrať? Máme sa rozhodnúť pre živý alebo...

VIANOCE: Vianočné nápady a dobré skutky, ktoré môžete robiť počas vianočných sviatkov!

Vianoce sú časom radosti, pokoja a lásky. Je to tiež príležitosť, ako prejaviť svoju dobrotu a štedrosť voči druhým. Ak chcete urobiť niečo dobré počas vianočných sviatkov, tu je 10 nápadov na dobré skutky, ktoré môžete vyskúšať: Darujte svoj čas! Či chceme alebo nie, ale náš osobný čas je...