nedeľa, 19 mája, 2024
ÚvodPrírodaBzdocha: Ako sa zbaviť...

Bzdocha: Ako sa zbaviť bzdochy? Zapáchajúci hmyz v domácnosti

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je bzdocha obyčajná?

Bzdocha obyčajná je malý zapáchajúci hmyz, ktorý sa skrýva v najnepravdepodobnejších kútoch nášho domova a častokrát sa stávajú zdrojom veľkej frustrácie. Prečo sa objavujú v našich domoch a ako sa s nimi vysporiadať? V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú bzdochy obyčajné problémom, spôsoby, ako ich zlikvidovať, zaujímavosti o ich správaní a ako sa brániť proti ich invázii v našej domácnosti.

Krátka história bzdochy

Bzdochy sú invazívny hmyz pôvodom z juhovýchodnej Ázie. Presnejšie z teplých a vlhkých oblastí Ázie, kde sa živili rastlinami a organickým odpadom. Existuje takmer 5000 rôznych druhov bzdôch (existujú aj užitočné, aj škodlivé bzdochy).

Zaujímavé je, že bzdochy boli prvýkrát zaznamenané v USA až v roku 1998. Ich prítomnosť bola zistená v Allentowne v Pensylvánii. Vďaka svojej schopnosti vedieť sa dobre ukryť a prežiť v rôznych prostrediach sa rýchlo šírili po celej krajine. Ich celosvetové šírenie bolo spôsobené tým, že sa schovávali v krabiciach s ovocím, ktoré boli prevážané z miesta na miesto, čím sa dostávali do nových oblastí sveta.

Ako vyzerá bzdocha?

Bzdocha je malý hmyz, ktorý sa môže líšiť vzhľadom v závislosti od druhu. Všeobecne je však charakteristický svojím zeleným alebo hnedým telom, ktoré môže byť pokryté rôznymi vzormi a textúrami. Bzdochy majú tri články na svojom tele, vrátane hlavy, hrudníka a brucha, a šesť nožičiek. Ich hlava obsahuje tykadlá a hryzadlá, ktoré používajú na hľadanie potravy a interakciu s prostredím. Napriek svojim malým rozmerom sú bzdochy schopné rýchleho pohybu a často sa skrývajú v trhlinách, kde sú dobre ukryté pred pohľadmi ľudí v domácnosti. Ich výrazným znakom je charakteristický tvar tela a obrys, ktorý im dáva vzhľad malého štítu.

Bzdochy v domácnostiach: Výskyt bzdôch

Bzdochy patria medzi malé hmyzie druhy, ktoré sa do našich domovov dostávajú najmä v chladnejších mesiacoch, keď hľadajú teplé miesto na prezimovanie. Sú priťahované dobre izolovaným, klimatizovaným a suchým prostredím, ktoré je ideálne nielen pre ľudí, ale aj pre iné zvieratá a hmyz v priebehu zimných mesiacov. Hlavnými signálmi pre nich, že sa blíži zima, sú nižšie nočné teploty a skracujúce sa dni, a keďže ich oči sú dokonale schopné detekovať zmeny svetla, hneď sa začnú prispôsobovať situácií, čo môže spôsobiť inváziu bzdoch do ľudských obydlí.

Môžem bzdochu chytiť do ruky? Je bzdocha jedovatá?

Ak v domácnosti zazriete bzdochu, dôležité je postupovať opatrne. Bzdochy nie sú jedovaté a vo všeobecnosti nepredstavujú pre človeka nebezpečenstvo. Napriek tomu však niektoré druhy bzdôch môžu štípať, a hoci tieto štipnutia nie sú jedovaté, môžu byť nepríjemné.

Bzdochy a alergie na vylúčený sekrét

Niektorí ľudia môžu byť alergickí na látky, ktoré bzdochy uvoľňujú, a tak by mali byť opatrní. Príznaky tejto alergie môžu zahŕňať nádchu a dermatitídu, najmä ak prídu do priameho kontaktu s rozpučenými bzdochami.

Ako chytiť a zneškodniť bzdochu?

Ak sa rozhodnete zbaviť bzdochy vo vašom dome vlastnými silami, je dôležité postupovať opatrne, aby ste zabránili uvoľneniu ich zápachu.

Jedným z možných spôsobov je jemné zatlačenie bzdochy do vedra s mydlovou vodou. Bzdochy sa rýchlo utopia vo vode s mydlom, čo môže pomôcť minimalizovať uvoľnenie ich zápachu alebo maskovať ho.

Ďalšou možnosťou je použiť lepkavé pasce na hmyz, ktoré nájdete v špecializovaných predajniach na škodcov alebo v drogérií, a umiestniť ich do rôznych miestností vo vašom dome. Tieto lepkavé pasce vám pomôžu chytiť bzdochy a zistiť, kde sa vyskytuje najväčší počet tohto nepríjemne zapáchajúceho hmyzu.

Ak máte vo svojom dome otvory alebo trhliny, mali by ste ich opraviť pomocou silikónovej tesniacej hmoty. Navyše, sieťky na oknách a dverách môžu byť užitočné na prevenciu vniknutia bzdochy do vášho domova. V prípade, že sa chcete zbaviť bzdôch natrvalo a situácia sa zdá byť nekontrolovateľná, môže byť najlepším riešením obrátiť sa na profesionálnych deratizérov, ktorí majú potrebné skúsenosti a nástroje na riešenie tejto problematiky.

Ako predchádzať invázií bzdôch v byte?

Prevencia je kľúčom k ochrane pred bzdochami. Zbaviť sa bzdôch nie je vždy jednoduché, ale nasledujúce kroky môžu pomôcť predchádzať ich presťahovaniu do domácnosti:

 • Identifikujte zdroj: Prvým krokom je identifikácia zdroju bzdochy. Bez toho by všetky vaše snahy o čistenie boli márne. Zistite, odkiaľ prichádzajú a čo môže byť dôvodom ich výskytu.
 • Ventilujte: Pravidelne vetrajte, aby ste umožnili prúdenie čerstvého vzduchu. Na oknách je potrebné mať sieťky proti hmyzu
 • Používajte prírodné vône: Prírodné vône, ako éterické oleje, sviečky alebo sušené byliny, môžu pomôcť prekryť nepríjemné pachy od bzdôch. Bzdochy nemajú radi vôňu mäty, levanduľe a eukalyptu, a hoci ide o pre ľudí príjemné vône, bzdochy odpudzujú. Tiež pomáha aj rozmarín, tymián, škorica, cesnak a ocot.
 • Upratujte kúpeľňu: Bzdochy láka do kúpeľne najmä vlhkosť a pleseň. Používajte vysoko kvalitné čističe na zničenie plesní a udržujte kúpeľňu čo najsuchšiu a čistú.
 • Udržujte čistotu v domácnosti: Pravidelné upratovanie a vysávanie môžu pomôcť zabrániť vzniku invázie bzdôch do domácnosti. Bzdochy nevysávajte, pretože zápach vám chytí celý vysávač.
 • Použitie prášku do pečiva: Prášok do pečiva je užitočný na čistenie kobercov a textílií, ktoré môžu absorbovať a udržiavať zápach od bzdôch.

Zaujímavosti o bzdochách:

Bzdochy majú niekoľko svojich špecifík a zaujímavostí.

 • Rýchlosť rozmnožovanie: Samička bzdochy môže vytvoriť 50 až 100 jedincov za deň, čo z nich robí jeden z najrýchlejšie sa množiaci hmyz.
 • Obranný mechanizmus: Keď sa bzdochy cítia ohrozené, tak uvoľňujú páchnucu látku zo špeciálnych žliaz na svojom hrudnom segmente, čím odpudzujú potenciálnych dravcov.
 • Rodičovská starostlivosť: Niektoré druhy bzdôch prejavujú rodičovskú starostlivosť o svoje potomstvo. Matka bzdocha má vo zvyku strážiť svoje vajíčka a brániť ich pred narušiteľom.

Výskyt bzdochy v záhrade

Bzdocha má v záhrade svoje miesto a úlohu. Bzdochy sa často skrývajú v tráve, pod listami a kameňmi, v hlinených záhonoch a na iných tmavých a vlhkých miestach. V záhrade sa živia rôznymi organickými zvyškami, hnilobou, šťavou z rastlín.

Bzdocha je škodcom, ktorý škodí rastlinám vo vašej záhrade. Častokrát je na odtrhnutej plodine zo záhrady cítiť zápach od bzdochy, ktorá ňou prechádzala a teda zvýšené množstvo bzdôch v záhrade môže byť naozaj problémom pre pestovateľov.

Je bzdocha užitočný hmyz?

Napriek tomu, že väčšina ľudí vníma bzdochu ako nežiaduceho a nepríjemného obyvateľa, niektoré druhy môžu byť pre prírodu užitočné. Medzi ich prínosy patrí viacero aspektov, ktoré súvisia s ich vplyvom na životné prostredie a ľudí.

 • Potrava pre mravce a osy: Určité druhy bzdochy majú schopnosť živiť sa rastlinami a v priebehu tohto procesu uvoľňujú cukry. Tieto cukry následne konzumujú mravce a osy. Tento vzťah môže byť symbiotický, pričom tieto hmyzí druhy poskytujú potravu pre iné organizmy v ekosystéme1.
 • Ochrana plodín: Mäsožravé druhy bzdôch sú schopné loviť škodlivý hmyz ako sú chrobáky a húsenice. Vďaka tomu môžu tieto druhy pomôcť chrániť plodiny pred škodcami, čím prispievajú k zachovaniu ekologickej rovnováhy a minimalizácii škôd na rastlinách.
 • Liečivé vlastnosti: Niektoré druhy bzdôch môžu obsahovať zlúčeniny s potenciálnymi liečivými účinkami. V juhovýchodnej Ázii sú tieto hmyzie druhy konzumované pre svoje predpokladané liečivé vlastnosti, ktoré sú využívané v tradičnej medicíne. Ale keďže existujú stovky druhov bzdôch, neriskujte to zbytočne. Bzdochy jesť naozaj nepotrebujete a nechcete.
 • Ekosystém a potravinový reťazec: V určitých prípadoch sa bzdochy považujú za prospešné, pretože poskytujú ekologickú kontrolu nad populáciou iných škodcov ako sú napríklad húsenice. Ich prítomnosť môže prispieť k udržaniu škodcov pod kontrolou v prírodných prostrediach a poľnohospodárskych oblastiach.

Je potrebné poznamenať, že aj keď môžu byť niektoré druhy bzdôch užitočné, väčšina druhov je považovaných za škodlivý hmyz, ktorý jednoducho škodí ako ľuďom v domácnosti, tak záhradkárom v záhradách.

Bzdochy môžu byť nepríjemnými návštevníkmi v domácnostiach, ale aj fascinujúcimi tvormi, ktoré majú svoje miesto v prírode. Prevencia a rýchla reakcia sú kľúčové, aby ste si, či už interiér, alebo záhradu udržali pod kontrolou.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý...

Čítaj teraz

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je vždy ľahká úloha, najmä ak ste už v určitom veku a máte určité skúsenosti s mužmi. Ak patríte do vekovej kategórie od 30 do 60 rokov, možno sa vám zdá, že už nie ste taká príťažlivá...

Ako zvládnuť život na dedine? Dedina alebo mesto?

Ak ste narazili na tento článok, zaujíma vás život na dedine, hľadáte odpoveď na to, či je dobré žiť na dedine, či sa oplatí sťahovať do dediny, aký je rozdiel medzi mestom a dedinou, či je na dedine väčší kľud a jednoducho zvažujete všetky pre a proti...

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý vám znižuje sebavedomie!

Ako sa prejavuje zápach z úst? Zápach z úst, známy aj ako halitóza, je nepríjemný a intímny problém, ktorý ovplyvňuje sebavedomie človeka a celkovo aj jeho spoločenský život. Zápach z úst je najčastejšie spôsobený nahromadenými baktériami v ústnej dutine. Baktérie môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou...