nedeľa, 3 decembra, 2023
ÚvodVianoceAko vznikol Mikuláš? Aká...

Ako vznikol Mikuláš? Aká je história sv. Mikuláša?

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Kto bol svätý Mikuláš?

Mikuláš sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na území Turecka. Bol synom bohatých rodičov, ktorí zomreli, keď bol ešte mladý. Mikuláš sa rozhodol venovať svoj život Bohu a pomáhať chudobným a utláčaným ľuďom. Stal sa biskupom v Myre a zúčastnil sa aj prvého nicejského koncilu, kde obhajoval pravú vieru proti herezii ariánstva. Počas svojho života sa preslávil mnohými zázrakmi a dobrými skutkami, ktoré sa zachovali v legendách a rozprávkach. Zomrel 6. decembra, pravdepodobne v roku 343, a bol pochovaný v Myre. Jeho hrob sa stal miestom púte a úcty.

Svätý Mikuláš z Myry
Autor obrázku: Pôvodne súbor načítal CulturalUniverse v projekte Wikipédia (EN) – CC BY-SA 2.5,

Deň svätého Mikuláša

Na Slovensku sa Mikuláš oslavuje 6. decembra, keď chodí po domoch spolu s anjelom a čertom. Anjel predstavuje dobro a nehu, čert zlo a strach. Mikuláš odmeňuje poslušné deti sladkosťami, ovocím alebo drobnými darčekmi, ktoré im necháva v čistých topánkach alebo čižmách pri okne alebo komíne. Neposlušné deti dostanú uhlie, cibuľu alebo zemiaky. Mikuláš tiež kontroluje znalosť modlitieb a básničiek detí.

Ako presne prebieha tradícia sv. Mikuláša?

Ráno, keď sa deti prebudia, nájdu vo svojich čižmách maškrty od svätého Mikuláša. Táto tradícia symbolizuje darčeky, ktoré svätý Mikuláš dával deťom a potrebujúcim v jeho časoch. Úlohou detí je pred spaním vyčistiť si čižmy a položiť ich na okno alebo pred dvere. V noci sa svätý Mikuláš potajomky dostane k čižmám a naplní ich sladkosťami a ovocím.

Básnička ku Mikulášovi, aby obdaroval deti

Mikulášku, dobrý strýčku,
modlím sa ti modlitbičku,
zlož tú svoju plnú tašku,
daj nám z darov tvojich trošku,
či koláča makového,
či koníka medového.
Vedˇ ty svätý Mikuláš,
veľa dobrých darov máš.

– básnička pre Mikuláša –

Mikuláš v školách

V školách je deň svätého Mikuláša veľmi špeciálny. Učitelia a študenti sa tešia na tento deň, pretože prináša zábavu a radosť do tried. Študenti majú možnosť ukázať svoju kreativitu a vtip, keď na tabuľu píšu a kreslia rôzne riekanky a obrázky. Jednou z obľúbených riekanok je: “Dnes je sviatok Mikuláša, neučí sa, neskúša sa.” Táto riekanka symbolizuje radostnú atmosféru tohto dňa.

Učitelia často organizujú rôzne aktivity a hry, aby tento deň bol pre deti nezabudnuteľný. Niektoré školy dokonca pozývajú svätého Mikuláša, aby prišiel osobne a rozdal darčeky. Deň svätého Mikuláša v školách je skutočne magickým zážitkom, ktorý deti nikdy nezabudnú.

Mestské a dedinské slávnosti Dňa sv. Mikuláša

Deň svätého Mikuláša je významným sviatkom, ktorý sa oslavuje nielen v domácnostiach, ale aj v mestách a dedinách na Slovensku. Mestské oslavy sú často veľkolepé, s množstvom atrakcií a aktivít pre deti. Môžete tu nájsť vystúpenia miestnych umeleckých skupín, remeselníckych trhov a dokonca aj príchod svätého Mikuláša na koči ťahanom koňmi.

Na druhej strane, dedinské oslavy sú skôr pokojné a intímne, s dôrazom na spoločenstvo a rodinné hodnoty. Oslavy sa často konajú v miestnych kostoloch alebo spoločenských centrách, kde sa deti a dospelí zhromažďujú, aby spolu oslavovali tento špeciálny deň. Aj tu môže svätý Mikuláš prísť osobne a rozdať darčeky deťom.

História svätého Mikuláša

Tento zvyk má svoje korene v stredoveku, keď sa Mikuláš stal symbolom adventu – obdobia prípravy na Vianoce. V tomto čase sa ľudia zamýšľali nad svojím životom, robili pokánie a konali dobročinnosť. Mikuláš bol príkladom týchto cností a jeho návšteva malo byť pripomenutím dôležitosti týchto hodnôt.

Mikuláš je teda nielen rozprávkovou postavou, ale aj reálnou historickou osobnosťou, ktorá ovplyvnila kultúru a tradície mnohých národov. Jeho odkaz je stále živý a aktuálny aj v dnešnej dobe. Nech je pre nás inšpiráciou k láske, spravodlivosti a štedrosti nielen v predvianočnom čase, ale po celý rok.

Najznámejšia legenda svätého Mikuláša o troch dcérach

V malebnom mestečku Patara, známom pre jeho prístav a obchodné centrum, žil muž, ktorý bol otcom troch krásnych slečien. Tento muž, hoci bol dôstojný a pracovitý, svoju rodinu už viac nedokázal uživiť v dôsledku nepredvídateľných okolností. Zasiahnutý finančnou krízou, strácal všetok svoj majetok a životné úspory. Nehľadiac na to, ako sa snažil, nebol schopný uživiť ani seba, ani svoje tri dcéry.

Svoje dcéry však neuvidel obklopené chudobou. Aj napriek tomu, že bol v hlbokých finančných ťažkostiach, rozhodol sa urobiť všetko pre svoje dievčatá. Chcel, aby sa stali dôstojnými nevestami, no bez vena pre ne nemohol nájsť hodných ženíchov.

Túto naháňajúcu úzkosť si všimol svätý Mikuláš. Bol to muž hlboko citlivý na trápenia iných. Keď sa dozvedel o otcovej situácii a o jeho vytrvalých snahách zabezpečiť budúcnosť svojich dcér, rozhodol sa pomôcť. Svätý Mikuláš, známy pre svoju milosrdnosť a lásky k deťom, nenápadne podstrčil mužovi toľko peňazí, koľko potreboval na prežitie a na to, aby mohol vydať svoje tri dcéry.

Otec peniaze našiel a bol dojatý až k slzám. Cítil silnú vďačnosť a úľavu, keď zistil, že jeho snahy neboli prehliadnuté a že bol zachránený z rúk chudoby a hanby. So svätým Mikulášom ako svojim tajným dobrodincom, otcovi sa podarilo vydať prvú dcéru.

Svätý Mikuláš však nezastavil svoje dobročinné skutky len pri jednej dcére. Opäť nenápadne podstrčil otcovi toľko peňazí, koľko potreboval na vydanie druhej dcéry. A keď prišiel čas na tretiu dcéru, svätý Mikuláš opäť neprestal pomáhať. Teraz už otec vedel, že sa môže spoľahnúť na svojho tajného dobrodincu.

Jednej noci, po tom, ako svätý Mikuláš hodil balíček peňazí oknom, otec rýchlo vybehol z domu a dobehol svätého Mikuláša. Opýtajúc sa ho, ako sa mu môže odvďačiť, svätý Mikuláš mu odpovedal, že všetko, čo potrebuje, je jeho mlčanie o týchto daroch a ich účelné využitie.

Aj keď otec sľúbil, že bude mlčať, nemohol udržať tajomstvo, čo pre neho a jeho dcéry urobil svätý Mikuláš. Príbeh sa šíril rýchlosťou blesku a celé mesto Patara slávilo a vzdávalo hold svätému Mikulášovi. Ale v tých chvíľach sa ukázala svätá skromnosť Mikuláša. Nebol človekom, ktorý by túžil po chvále a uznání, a tak sa rozhodol opustiť mestečko, aby unikol sláve a pokračoval vo svojej ceste pokory a láske k druhým.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane...

Čítaj teraz

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä ak ide o zvyšky stromov. Odstránenie pňa stromu môže byť prirodzené a netoxické. V tomto článku vám ponúkame 4 spôsoby, ako odstrániť peň z vášho pozemku alebo záhrady. Peň odstraňujeme z dôvodu, že je...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane vás, nejaké tajomstvá, o ktorých jednoducho nikdy nikomu nepovie. Život je jednoduchý a pritom komplikovaný zároveň. V súčasnosti máme však internet, ktorý nám, pod rúškom anonymity, umožňuje zdieľať tie najdivnejšie priznania mužov, ako aj priznania žien....

Týchto 5 vecí vám zmení život od základov! Úspech zaručený!

Životy mnohých ľudí sú pestré, usporiadané a plné elánu. Ako to tí ľudia robia? Čo robím zle? Prečo sa mi nedarí? Celý život ma prenasleduje len nešťastie a ja stále neviem prečo. Čo mám urobiť, aby som sa cítil lepšie? Ako začať riešiť to, že sa mi...

Odfoťte si peknú profilovú fotografiu na sociálne siete! TAKTO to docielite!

Tento článok venujeme najmä čitateľom a čitateľkám, ktorí vždy žasli nad tým, aké majú niektorí ľudia pekné fotografie na profilovej fotografii Facebooku alebo na zoznamkách. Vždy ste obdivovali ľudí s peknými fotografiami a vaša fotografia bola vždy akási slabá, nepodarená, nudná? Ste na správnom mieste, vysvetlíme vám...

Bzdocha: Ako sa zbaviť bzdochy? Zapáchajúci hmyz v domácnosti

Čo je bzdocha obyčajná? Bzdocha obyčajná je malý zapáchajúci hmyz, ktorý sa skrýva v najnepravdepodobnejších kútoch nášho domova a častokrát sa stávajú zdrojom veľkej frustrácie. Prečo sa objavujú v našich domoch a ako sa s nimi vysporiadať? V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú bzdochy obyčajné...

Ako vznikol Adventný kalendár? Adventné kalendáre v súčasnosti

Adventný kalendár je dnes neoddeliteľnou súčasťou vianočnej sezóny. Ale odkiaľ táto tradícia vzišla a ako sa vyvíjala? Ako vznikol Adventný kalendár? Prvý adventný kalendár bol vytvorený v roku 1851 a bol ručne vyrobený. Predtým si ľudia jednoducho robili čiarky na stene za každý deň decembra až do Vianoc. V roku...

Viete kto vynašiel vianočné svetielka na vianočný stromček?

Vianočné svetielka sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry počas vianočných sviatkov. Ale kto vynašiel tieto jasné vianočné symboly radosti a pokoja? Toto je história vianočných svetielok: Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku a potom to už išlo! Edward Hibberd a prvý vianočný stromček so svetielkami Edward Hibberd Johnson je považovaný za...

VIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných tradícií z celého sveta, ktoré vás môžu prekvapiť!

Každá krajina sveta má svoje vlastné tradície a zvyky, niektoré z nich sú naozaj zaujímavé a inšpiratívne. Mnohé kultúry sveta pristupujú ku vianočným sviatkom svojsky. Aj my na Slovensku máme vianočné tradície, ktoré sa mnohé desaťročia presúvajú z generácie na generáciu. Niektoré tradície zanikajú, iné vznikajú. Vianoce na...

VIANOCE: Umelý vianočný stromček alebo živý vianočný stromček. Ktorý si vybrať?

Vianoce a vianočné stromčeky? Vianoce sú časom pokoja, radosti a spoločného trávenia času s rodinou a priateľmi. K neodmysliteľným symbolom Vianoc patrí aj vianočný stromček, ktorý zdobíme rôznymi ozdobami, svetielkami a pod ktorým sa nachádzajú darčeky. No aký vianočný stromček si vybrať? Máme sa rozhodnúť pre živý alebo...

VIANOCE: Vianočné nápady a dobré skutky, ktoré môžete robiť počas vianočných sviatkov!

Vianoce sú časom radosti, pokoja a lásky. Je to tiež príležitosť, ako prejaviť svoju dobrotu a štedrosť voči druhým. Ak chcete urobiť niečo dobré počas vianočných sviatkov, tu je 10 nápadov na dobré skutky, ktoré môžete vyskúšať: Darujte svoj čas! Či chceme alebo nie, ale náš osobný čas je...