nedeľa, 19 mája, 2024
ÚvodVianoceAko vznikol Mikuláš? Aká...

Ako vznikol Mikuláš? Aká je história sv. Mikuláša?

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Kto bol svätý Mikuláš?

Mikuláš sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na území Turecka. Bol synom bohatých rodičov, ktorí zomreli, keď bol ešte mladý. Mikuláš sa rozhodol venovať svoj život Bohu a pomáhať chudobným a utláčaným ľuďom. Stal sa biskupom v Myre a zúčastnil sa aj prvého nicejského koncilu, kde obhajoval pravú vieru proti herezii ariánstva. Počas svojho života sa preslávil mnohými zázrakmi a dobrými skutkami, ktoré sa zachovali v legendách a rozprávkach. Zomrel 6. decembra, pravdepodobne v roku 343, a bol pochovaný v Myre. Jeho hrob sa stal miestom púte a úcty.

Svätý Mikuláš z Myry
Autor obrázku: Pôvodne súbor načítal CulturalUniverse v projekte Wikipédia (EN) – CC BY-SA 2.5,

Deň svätého Mikuláša

Na Slovensku sa Mikuláš oslavuje 6. decembra, keď chodí po domoch spolu s anjelom a čertom. Anjel predstavuje dobro a nehu, čert zlo a strach. Mikuláš odmeňuje poslušné deti sladkosťami, ovocím alebo drobnými darčekmi, ktoré im necháva v čistých topánkach alebo čižmách pri okne alebo komíne. Neposlušné deti dostanú uhlie, cibuľu alebo zemiaky. Mikuláš tiež kontroluje znalosť modlitieb a básničiek detí.

Ako presne prebieha tradícia sv. Mikuláša?

Ráno, keď sa deti prebudia, nájdu vo svojich čižmách maškrty od svätého Mikuláša. Táto tradícia symbolizuje darčeky, ktoré svätý Mikuláš dával deťom a potrebujúcim v jeho časoch. Úlohou detí je pred spaním vyčistiť si čižmy a položiť ich na okno alebo pred dvere. V noci sa svätý Mikuláš potajomky dostane k čižmám a naplní ich sladkosťami a ovocím.

Básnička ku Mikulášovi, aby obdaroval deti

Mikulášku, dobrý strýčku,
modlím sa ti modlitbičku,
zlož tú svoju plnú tašku,
daj nám z darov tvojich trošku,
či koláča makového,
či koníka medového.
Vedˇ ty svätý Mikuláš,
veľa dobrých darov máš.

– básnička pre Mikuláša –

Mikuláš v školách

V školách je deň svätého Mikuláša veľmi špeciálny. Učitelia a študenti sa tešia na tento deň, pretože prináša zábavu a radosť do tried. Študenti majú možnosť ukázať svoju kreativitu a vtip, keď na tabuľu píšu a kreslia rôzne riekanky a obrázky. Jednou z obľúbených riekanok je: “Dnes je sviatok Mikuláša, neučí sa, neskúša sa.” Táto riekanka symbolizuje radostnú atmosféru tohto dňa.

Učitelia často organizujú rôzne aktivity a hry, aby tento deň bol pre deti nezabudnuteľný. Niektoré školy dokonca pozývajú svätého Mikuláša, aby prišiel osobne a rozdal darčeky. Deň svätého Mikuláša v školách je skutočne magickým zážitkom, ktorý deti nikdy nezabudnú.

Mestské a dedinské slávnosti Dňa sv. Mikuláša

Deň svätého Mikuláša je významným sviatkom, ktorý sa oslavuje nielen v domácnostiach, ale aj v mestách a dedinách na Slovensku. Mestské oslavy sú často veľkolepé, s množstvom atrakcií a aktivít pre deti. Môžete tu nájsť vystúpenia miestnych umeleckých skupín, remeselníckych trhov a dokonca aj príchod svätého Mikuláša na koči ťahanom koňmi.

Na druhej strane, dedinské oslavy sú skôr pokojné a intímne, s dôrazom na spoločenstvo a rodinné hodnoty. Oslavy sa často konajú v miestnych kostoloch alebo spoločenských centrách, kde sa deti a dospelí zhromažďujú, aby spolu oslavovali tento špeciálny deň. Aj tu môže svätý Mikuláš prísť osobne a rozdať darčeky deťom.

História svätého Mikuláša

Tento zvyk má svoje korene v stredoveku, keď sa Mikuláš stal symbolom adventu – obdobia prípravy na Vianoce. V tomto čase sa ľudia zamýšľali nad svojím životom, robili pokánie a konali dobročinnosť. Mikuláš bol príkladom týchto cností a jeho návšteva malo byť pripomenutím dôležitosti týchto hodnôt.

Mikuláš je teda nielen rozprávkovou postavou, ale aj reálnou historickou osobnosťou, ktorá ovplyvnila kultúru a tradície mnohých národov. Jeho odkaz je stále živý a aktuálny aj v dnešnej dobe. Nech je pre nás inšpiráciou k láske, spravodlivosti a štedrosti nielen v predvianočnom čase, ale po celý rok.

Najznámejšia legenda svätého Mikuláša o troch dcérach

V malebnom mestečku Patara, známom pre jeho prístav a obchodné centrum, žil muž, ktorý bol otcom troch krásnych slečien. Tento muž, hoci bol dôstojný a pracovitý, svoju rodinu už viac nedokázal uživiť v dôsledku nepredvídateľných okolností. Zasiahnutý finančnou krízou, strácal všetok svoj majetok a životné úspory. Nehľadiac na to, ako sa snažil, nebol schopný uživiť ani seba, ani svoje tri dcéry.

Svoje dcéry však neuvidel obklopené chudobou. Aj napriek tomu, že bol v hlbokých finančných ťažkostiach, rozhodol sa urobiť všetko pre svoje dievčatá. Chcel, aby sa stali dôstojnými nevestami, no bez vena pre ne nemohol nájsť hodných ženíchov.

Túto naháňajúcu úzkosť si všimol svätý Mikuláš. Bol to muž hlboko citlivý na trápenia iných. Keď sa dozvedel o otcovej situácii a o jeho vytrvalých snahách zabezpečiť budúcnosť svojich dcér, rozhodol sa pomôcť. Svätý Mikuláš, známy pre svoju milosrdnosť a lásky k deťom, nenápadne podstrčil mužovi toľko peňazí, koľko potreboval na prežitie a na to, aby mohol vydať svoje tri dcéry.

Otec peniaze našiel a bol dojatý až k slzám. Cítil silnú vďačnosť a úľavu, keď zistil, že jeho snahy neboli prehliadnuté a že bol zachránený z rúk chudoby a hanby. So svätým Mikulášom ako svojim tajným dobrodincom, otcovi sa podarilo vydať prvú dcéru.

Svätý Mikuláš však nezastavil svoje dobročinné skutky len pri jednej dcére. Opäť nenápadne podstrčil otcovi toľko peňazí, koľko potreboval na vydanie druhej dcéry. A keď prišiel čas na tretiu dcéru, svätý Mikuláš opäť neprestal pomáhať. Teraz už otec vedel, že sa môže spoľahnúť na svojho tajného dobrodincu.

Jednej noci, po tom, ako svätý Mikuláš hodil balíček peňazí oknom, otec rýchlo vybehol z domu a dobehol svätého Mikuláša. Opýtajúc sa ho, ako sa mu môže odvďačiť, svätý Mikuláš mu odpovedal, že všetko, čo potrebuje, je jeho mlčanie o týchto daroch a ich účelné využitie.

Aj keď otec sľúbil, že bude mlčať, nemohol udržať tajomstvo, čo pre neho a jeho dcéry urobil svätý Mikuláš. Príbeh sa šíril rýchlosťou blesku a celé mesto Patara slávilo a vzdávalo hold svätému Mikulášovi. Ale v tých chvíľach sa ukázala svätá skromnosť Mikuláša. Nebol človekom, ktorý by túžil po chvále a uznání, a tak sa rozhodol opustiť mestečko, aby unikol sláve a pokračoval vo svojej ceste pokory a láske k druhým.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý...

Čítaj teraz

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je vždy ľahká úloha, najmä ak ste už v určitom veku a máte určité skúsenosti s mužmi. Ak patríte do vekovej kategórie od 30 do 60 rokov, možno sa vám zdá, že už nie ste taká príťažlivá...

Ako zvládnuť život na dedine? Dedina alebo mesto?

Ak ste narazili na tento článok, zaujíma vás život na dedine, hľadáte odpoveď na to, či je dobré žiť na dedine, či sa oplatí sťahovať do dediny, aký je rozdiel medzi mestom a dedinou, či je na dedine väčší kľud a jednoducho zvažujete všetky pre a proti...

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý vám znižuje sebavedomie!

Ako sa prejavuje zápach z úst? Zápach z úst, známy aj ako halitóza, je nepríjemný a intímny problém, ktorý ovplyvňuje sebavedomie človeka a celkovo aj jeho spoločenský život. Zápach z úst je najčastejšie spôsobený nahromadenými baktériami v ústnej dutine. Baktérie môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou...