nedeľa, 3 decembra, 2023
ÚvodLáska a vzťahyKde sú vaše deti?...

Kde sú vaše deti? Šokujúce príbehy, ktoré vás donútia zmeniť svoj prístup k výchove

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Viete, kde sú vaše deti práve teraz? Viete, s kým sa stretávajú, čo robia a ako sa cítia? Viete, aké majú záujmy, problémy a sny? Ak nie, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú vedieť, že sa o ne zaujímate a že im dôverujete. Potrebujú mať s vami otvorený a úprimný vzťah.

Čo robí moje dieťa na mobile?

Možno si myslíte, že vaše deti sú ešte malé a nevedia sa dostať do nebezpečenstva. Možno si myslíte, že vaše deti sú už dosť veľké a nechcú sa s vami deliť o svoj život. Možno si myslíte, že vaše deti sú dobré a poslušné a nemajú žiadne tajomstvá. Možno si myslíte, že vaše deti sú šťastné a spokojné a nemajú žiadne starosti.

Ale skutočnosť môže byť úplne iná. Vaše deti môžu byť v ohrození. Vaše deti môžu byť pod tlakom. Vaše deti môžu byť zranené. Vaše deti môžu byť sklamané. Vaše deti môžu byť osamelé.

Nechajte si povedať niekoľko príbehov z reálneho života:

 • Martin (12) je závislý na počítačových hrách. Trávi pri nich celé hodiny a ignoruje svoje povinnosti a záľuby. Jeho rodičia si myslia, že je to len nevinná zábava a nevidia v tom problém. Martin sa však stáva agresívny, izolovaný a depresívny. Nevie sa vyrovnať so stresom zo školy a má nízke sebavedomie.
 • Jana (14) si myslí, že už je dospelá a tak zdieľa svoje obnažené fotografie na internete. Veľa času trávi na sociálnych sieťach ako je Snapchat, Instagram, TikTok, či Facebook. Najprv sa odfotí iba s jedným ramienkom dole a následne ukazuje viac. Dostáva veľa nevhodných správ a ju teší, že sa o ňu niekto zaujíma. Lichotí jej to a naivne nevidí nebezpečenstvo.
 • Petra (14) je obeťou kyberšikany. Na sociálnych sieťach ju urážajú a ohovárajú jej spolužiaci. Jej rodičia si myslia, že je to len detský žart a nevidia v tom dôvod na obavy. Petra sa však cíti ponížená, vystrašená a bezmocná. Nevie sa brániť ani požiadať o pomoc. Má samovražedné myšlienky.
 • Lukáš (16) je zapletený do drogovej aféry. Experimentuje s rôznymi látkami a navštevuje podozrivé miesta. Jeho rodičia si myslia, že je to len fáza a nevidia v tom vážne riziko. Lukáš sa však dostáva do zdravotných, právnych a finančných problémov. V škole sa mu nedarí a vinu zvaľuje na učiteľov. Nevie sa vysporiadať so svojimi emóciami, ani nadviazať zdravé vzťahy. Má závislosť na drogách a ťahá do toho aj ďalších spolužiakov.
 • Eva (15) je tehotná. Mala nechránený sex s chlapcom, ktorého ani nepoznala. Jej rodičia si myslia, že je to len nešťastná náhoda a nevidia v tom dôsledok ich nedostatku záujmu. Eva sa však cíti opustená, zúfalá a zmätená. Nevie sa rozhodnúť, čo má robiť so svojím dieťaťom. Má strach z budúcnosti. Eva si ani neuvedomuje, aké všetky pohlavné choroby môže dostať, nikto jej totiž o nich nepovedal.
 • Adam (13) je zapojený do vandalizmu. Ničí cudzí majetok a spôsobuje škody. Jeho rodičia si myslia, že je to len prejav rebelstva a nevidia v tom prejav ich nedostatku autority. Adam sa však cíti nepochopený, frustrovaný a nudný. Nevie sa zapojiť do konštruktívnych aktivít ani rešpektovať pravidlá. Má problémy so zákonom.
 • Juraj (17) často trávi čas na zoznamkách a spoznal sa tam so starším chlapom, ktorý ho vlečie po hoteloch, aby sa s ním zahral, ale úplne inak, než si myslíte. Chlap mu dal voňavku a Juraj si naivne myslí, že ho starý Jozef ľúbi. Koľko mal pred ním ujo Jozef partnerov? Desiatky, možno stovky?

Venujte sa svojím deťom! Internet je nebezpečnejší viac, než si myslíte!

Toto sú len niektoré z mnohých príkladov, ktoré ukazujú, že vaše deti môžu robiť naozaj nevhodné veci, keď nie sú doma pod dohľadom a nejavíte o ne záujem. Nie sú to len výmysly ani prehnané scenáre. Sú to reálne situácie, ktoré sa môžu stať každému dieťaťu a každému rodičovi.

Nezatvárajte pred tým oči. Neignorujte signály. Nebuďte ľahostajní. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť teraz viac ako kedykoľvek predtým.

Ako im môžete pomôcť? Ako im môžete zabrániť v tom, aby sa dostali do problémov? Ako im môžete ukázať, že ich máte radi?

 • Komunikujte s vašimi deťmi. Zaujímajte sa o ich život, pocity, názory a plány. Počúvajte ich pozorne a s rešpektom. Nehodnoťte ich, ani nekritizujte ich. Buďte im oporou a poradcom.
 • Dohliadajte na vaše deti. Verte im, ale aj kontrolujte ich. Vyhľadajte si informácie o ich priateľoch, škole, voľnočasových aktivitách a miestach, ktoré navštevujú. Dohodnite si s nimi pravidlá a hranice, dodržiavajte ich.
 • Venovať sa vašim deťom. Trávte s nimi dostatok času. Robte spolu veci, ktoré ich bavia a tešia. Učte ich novým zručnostiam a poznatkom. Podporujte ich v ich záujmoch a cieľoch. Chváľte ich za ich úspechy a povzbudzujte ich pri neúspechoch.
 • Milujte vaše deti. Ukazujte im svoju lásku slovami aj skutkami. Objímajte ich, bozkávajte ich, hovorte im, že sú pre vás dôležité a že na nich hrdí. Rešpektujte ich individualitu a osobnosť. Buďte im vzorom a inšpiráciou.

Mám ako rodič sledovať mobil svojho dieťaťa?

Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu je citlivá téma, ktorá vyvoláva rôzne názory a pocity. Niektorí rodičia si myslia, že je to nevyhnutné pre bezpečnosť a ochranu svojich detí pred nebezpečenstvami internetu a sociálnych médií. Iní rodičia si myslia, že je to porušenie súkromia a dôvery svojich detí a že im tým ubližujú.

Čo robí váš syn na mobile? Tají niečo pred vami?

Nie je jednoduché nájsť správnu rovnováhu medzi starostlivosťou a rešpektom. Každý rodič musí zvážiť svoje vlastné hodnoty, situáciu a potreby svojho dieťaťa. Niektoré veci, ktoré by ste mali mať na pamäti, sú:

 • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy poslednou možnosťou, nie prvou voľbou. Predtým by ste mali skúsiť komunikovať so svojím dieťaťom, zaujímať sa o jeho život, pocity a problémy, vytvoriť s ním otvorený a úprimný vzťah.
 • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy transparentné, nie tajné. Mali by ste svojmu dieťaťu povedať, že máte prístup k jeho mobilu a prečo to robíte. Mali by ste mu vysvetliť, že to robíte pre jeho dobro a že mu dôverujete. Mali by ste mu tiež dať možnosť vyjadriť sa k tomu a rešpektovať jeho názor.
 • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy primerané, nie nadmerné. Mali by ste sledovať len to, čo je nevyhnutné pre bezpečnosť a ochranu svojho dieťaťa, nie jeho celý osobný život. Mali by ste rešpektovať jeho súkromie a intimitu, nie zasahovať do nich. Mali by ste používať len legálne a etické spôsoby sledovania, nie nelegálne a neetické.

Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu nie je jednoduché rozhodnutie. Vyžaduje si veľa uváženia, rešpektu a komunikácie. Nie je to ani všeliek na všetky problémy, ktoré môžu vaše dieťa potrápiť v online prostredí. Je to len jeden z nástrojov, ktoré máte k dispozícii ako rodič.

Dôležitejšie je, aby ste svojmu dieťaťu dali pocit bezpečia, dôvery a lásky. Aby ste mu ukázali, že sa o neho zaujímate a že mu chcete pomôcť. Aby ste mu boli vzorom a inšpiráciou. Aby ste mu umožnili rásť a učiť sa v digitálnom svete slobodne a zodpovedne.

Vaše deti sú vaším najväčším pokladom. Nezabúdajte na to. Nezanedbávajte ich. Neodkladajte ich. Neodpútavajte sa od nich.

Viete, kde sú vaše deti? Ak nie, zistite to. A urobte všetko pre to, aby ste boli s nimi v kontakte, v harmónii a v láske.

Tento článok je ťažký, ale verím, že vám aspoň trochu otvorí oči, pomôže a inšpiruje vás k tomu, aby ste sa viac venovali svojim ratolestiam a aby ste našli správnu rovnováhu medzi starostlivosťou a rešpektom voči svojmu dieťaťu.

Ak máte nejaké otázky, pripomienky alebo návrhy, napíšte ich do komentárov. Budeme sa tešiť na vašu spätnú väzbu.

Pomôžte nám s osvetou medzi rodičmi. Ak ste sa dostali až sem, je určite potrebné, aby si článok prečítali aj iní rodičia, prezdieľajte im ho.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane...

Čítaj teraz

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä ak ide o zvyšky stromov. Odstránenie pňa stromu môže byť prirodzené a netoxické. V tomto článku vám ponúkame 4 spôsoby, ako odstrániť peň z vášho pozemku alebo záhrady. Peň odstraňujeme z dôvodu, že je...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane vás, nejaké tajomstvá, o ktorých jednoducho nikdy nikomu nepovie. Život je jednoduchý a pritom komplikovaný zároveň. V súčasnosti máme však internet, ktorý nám, pod rúškom anonymity, umožňuje zdieľať tie najdivnejšie priznania mužov, ako aj priznania žien....

Týchto 5 vecí vám zmení život od základov! Úspech zaručený!

Životy mnohých ľudí sú pestré, usporiadané a plné elánu. Ako to tí ľudia robia? Čo robím zle? Prečo sa mi nedarí? Celý život ma prenasleduje len nešťastie a ja stále neviem prečo. Čo mám urobiť, aby som sa cítil lepšie? Ako začať riešiť to, že sa mi...

Odfoťte si peknú profilovú fotografiu na sociálne siete! TAKTO to docielite!

Tento článok venujeme najmä čitateľom a čitateľkám, ktorí vždy žasli nad tým, aké majú niektorí ľudia pekné fotografie na profilovej fotografii Facebooku alebo na zoznamkách. Vždy ste obdivovali ľudí s peknými fotografiami a vaša fotografia bola vždy akási slabá, nepodarená, nudná? Ste na správnom mieste, vysvetlíme vám...

Bzdocha: Ako sa zbaviť bzdochy? Zapáchajúci hmyz v domácnosti

Čo je bzdocha obyčajná? Bzdocha obyčajná je malý zapáchajúci hmyz, ktorý sa skrýva v najnepravdepodobnejších kútoch nášho domova a častokrát sa stávajú zdrojom veľkej frustrácie. Prečo sa objavujú v našich domoch a ako sa s nimi vysporiadať? V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú bzdochy obyčajné...

Ako vznikol Mikuláš? Aká je história sv. Mikuláša?

Kto bol svätý Mikuláš? Mikuláš sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na území Turecka. Bol synom bohatých rodičov, ktorí zomreli, keď bol ešte mladý. Mikuláš sa rozhodol venovať svoj život Bohu a pomáhať chudobným a utláčaným ľuďom. Stal sa...

Ako vznikol Adventný kalendár? Adventné kalendáre v súčasnosti

Adventný kalendár je dnes neoddeliteľnou súčasťou vianočnej sezóny. Ale odkiaľ táto tradícia vzišla a ako sa vyvíjala? Ako vznikol Adventný kalendár? Prvý adventný kalendár bol vytvorený v roku 1851 a bol ručne vyrobený. Predtým si ľudia jednoducho robili čiarky na stene za každý deň decembra až do Vianoc. V roku...

Viete kto vynašiel vianočné svetielka na vianočný stromček?

Vianočné svetielka sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry počas vianočných sviatkov. Ale kto vynašiel tieto jasné vianočné symboly radosti a pokoja? Toto je história vianočných svetielok: Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku a potom to už išlo! Edward Hibberd a prvý vianočný stromček so svetielkami Edward Hibberd Johnson je považovaný za...

VIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných tradícií z celého sveta, ktoré vás môžu prekvapiť!

Každá krajina sveta má svoje vlastné tradície a zvyky, niektoré z nich sú naozaj zaujímavé a inšpiratívne. Mnohé kultúry sveta pristupujú ku vianočným sviatkom svojsky. Aj my na Slovensku máme vianočné tradície, ktoré sa mnohé desaťročia presúvajú z generácie na generáciu. Niektoré tradície zanikajú, iné vznikajú. Vianoce na...

VIANOCE: Umelý vianočný stromček alebo živý vianočný stromček. Ktorý si vybrať?

Vianoce a vianočné stromčeky? Vianoce sú časom pokoja, radosti a spoločného trávenia času s rodinou a priateľmi. K neodmysliteľným symbolom Vianoc patrí aj vianočný stromček, ktorý zdobíme rôznymi ozdobami, svetielkami a pod ktorým sa nachádzajú darčeky. No aký vianočný stromček si vybrať? Máme sa rozhodnúť pre živý alebo...