nedeľa, 19 mája, 2024
ÚvodLáska a vzťahyKde sú vaše deti?...

Kde sú vaše deti? Šokujúce príbehy, ktoré vás donútia zmeniť svoj prístup k výchove

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Viete, kde sú vaše deti práve teraz? Viete, s kým sa stretávajú, čo robia a ako sa cítia? Viete, aké majú záujmy, problémy a sny? Ak nie, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú vedieť, že sa o ne zaujímate a že im dôverujete. Potrebujú mať s vami otvorený a úprimný vzťah.

Čo robí moje dieťa na mobile?

Možno si myslíte, že vaše deti sú ešte malé a nevedia sa dostať do nebezpečenstva. Možno si myslíte, že vaše deti sú už dosť veľké a nechcú sa s vami deliť o svoj život. Možno si myslíte, že vaše deti sú dobré a poslušné a nemajú žiadne tajomstvá. Možno si myslíte, že vaše deti sú šťastné a spokojné a nemajú žiadne starosti.

Ale skutočnosť môže byť úplne iná. Vaše deti môžu byť v ohrození. Vaše deti môžu byť pod tlakom. Vaše deti môžu byť zranené. Vaše deti môžu byť sklamané. Vaše deti môžu byť osamelé.

Nechajte si povedať niekoľko príbehov z reálneho života:

 • Martin (12) je závislý na počítačových hrách. Trávi pri nich celé hodiny a ignoruje svoje povinnosti a záľuby. Jeho rodičia si myslia, že je to len nevinná zábava a nevidia v tom problém. Martin sa však stáva agresívny, izolovaný a depresívny. Nevie sa vyrovnať so stresom zo školy a má nízke sebavedomie.
 • Jana (14) si myslí, že už je dospelá a tak zdieľa svoje obnažené fotografie na internete. Veľa času trávi na sociálnych sieťach ako je Snapchat, Instagram, TikTok, či Facebook. Najprv sa odfotí iba s jedným ramienkom dole a následne ukazuje viac. Dostáva veľa nevhodných správ a ju teší, že sa o ňu niekto zaujíma. Lichotí jej to a naivne nevidí nebezpečenstvo.
 • Petra (14) je obeťou kyberšikany. Na sociálnych sieťach ju urážajú a ohovárajú jej spolužiaci. Jej rodičia si myslia, že je to len detský žart a nevidia v tom dôvod na obavy. Petra sa však cíti ponížená, vystrašená a bezmocná. Nevie sa brániť ani požiadať o pomoc. Má samovražedné myšlienky.
 • Lukáš (16) je zapletený do drogovej aféry. Experimentuje s rôznymi látkami a navštevuje podozrivé miesta. Jeho rodičia si myslia, že je to len fáza a nevidia v tom vážne riziko. Lukáš sa však dostáva do zdravotných, právnych a finančných problémov. V škole sa mu nedarí a vinu zvaľuje na učiteľov. Nevie sa vysporiadať so svojimi emóciami, ani nadviazať zdravé vzťahy. Má závislosť na drogách a ťahá do toho aj ďalších spolužiakov.
 • Eva (15) je tehotná. Mala nechránený sex s chlapcom, ktorého ani nepoznala. Jej rodičia si myslia, že je to len nešťastná náhoda a nevidia v tom dôsledok ich nedostatku záujmu. Eva sa však cíti opustená, zúfalá a zmätená. Nevie sa rozhodnúť, čo má robiť so svojím dieťaťom. Má strach z budúcnosti. Eva si ani neuvedomuje, aké všetky pohlavné choroby môže dostať, nikto jej totiž o nich nepovedal.
 • Adam (13) je zapojený do vandalizmu. Ničí cudzí majetok a spôsobuje škody. Jeho rodičia si myslia, že je to len prejav rebelstva a nevidia v tom prejav ich nedostatku autority. Adam sa však cíti nepochopený, frustrovaný a nudný. Nevie sa zapojiť do konštruktívnych aktivít ani rešpektovať pravidlá. Má problémy so zákonom.
 • Juraj (17) často trávi čas na zoznamkách a spoznal sa tam so starším chlapom, ktorý ho vlečie po hoteloch, aby sa s ním zahral, ale úplne inak, než si myslíte. Chlap mu dal voňavku a Juraj si naivne myslí, že ho starý Jozef ľúbi. Koľko mal pred ním ujo Jozef partnerov? Desiatky, možno stovky?

Venujte sa svojím deťom! Internet je nebezpečnejší viac, než si myslíte!

Toto sú len niektoré z mnohých príkladov, ktoré ukazujú, že vaše deti môžu robiť naozaj nevhodné veci, keď nie sú doma pod dohľadom a nejavíte o ne záujem. Nie sú to len výmysly ani prehnané scenáre. Sú to reálne situácie, ktoré sa môžu stať každému dieťaťu a každému rodičovi.

Nezatvárajte pred tým oči. Neignorujte signály. Nebuďte ľahostajní. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť teraz viac ako kedykoľvek predtým.

Ako im môžete pomôcť? Ako im môžete zabrániť v tom, aby sa dostali do problémov? Ako im môžete ukázať, že ich máte radi?

 • Komunikujte s vašimi deťmi. Zaujímajte sa o ich život, pocity, názory a plány. Počúvajte ich pozorne a s rešpektom. Nehodnoťte ich, ani nekritizujte ich. Buďte im oporou a poradcom.
 • Dohliadajte na vaše deti. Verte im, ale aj kontrolujte ich. Vyhľadajte si informácie o ich priateľoch, škole, voľnočasových aktivitách a miestach, ktoré navštevujú. Dohodnite si s nimi pravidlá a hranice, dodržiavajte ich.
 • Venovať sa vašim deťom. Trávte s nimi dostatok času. Robte spolu veci, ktoré ich bavia a tešia. Učte ich novým zručnostiam a poznatkom. Podporujte ich v ich záujmoch a cieľoch. Chváľte ich za ich úspechy a povzbudzujte ich pri neúspechoch.
 • Milujte vaše deti. Ukazujte im svoju lásku slovami aj skutkami. Objímajte ich, bozkávajte ich, hovorte im, že sú pre vás dôležité a že na nich hrdí. Rešpektujte ich individualitu a osobnosť. Buďte im vzorom a inšpiráciou.

Mám ako rodič sledovať mobil svojho dieťaťa?

Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu je citlivá téma, ktorá vyvoláva rôzne názory a pocity. Niektorí rodičia si myslia, že je to nevyhnutné pre bezpečnosť a ochranu svojich detí pred nebezpečenstvami internetu a sociálnych médií. Iní rodičia si myslia, že je to porušenie súkromia a dôvery svojich detí a že im tým ubližujú.

Čo robí váš syn na mobile? Tají niečo pred vami?

Nie je jednoduché nájsť správnu rovnováhu medzi starostlivosťou a rešpektom. Každý rodič musí zvážiť svoje vlastné hodnoty, situáciu a potreby svojho dieťaťa. Niektoré veci, ktoré by ste mali mať na pamäti, sú:

 • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy poslednou možnosťou, nie prvou voľbou. Predtým by ste mali skúsiť komunikovať so svojím dieťaťom, zaujímať sa o jeho život, pocity a problémy, vytvoriť s ním otvorený a úprimný vzťah.
 • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy transparentné, nie tajné. Mali by ste svojmu dieťaťu povedať, že máte prístup k jeho mobilu a prečo to robíte. Mali by ste mu vysvetliť, že to robíte pre jeho dobro a že mu dôverujete. Mali by ste mu tiež dať možnosť vyjadriť sa k tomu a rešpektovať jeho názor.
 • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy primerané, nie nadmerné. Mali by ste sledovať len to, čo je nevyhnutné pre bezpečnosť a ochranu svojho dieťaťa, nie jeho celý osobný život. Mali by ste rešpektovať jeho súkromie a intimitu, nie zasahovať do nich. Mali by ste používať len legálne a etické spôsoby sledovania, nie nelegálne a neetické.

Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu nie je jednoduché rozhodnutie. Vyžaduje si veľa uváženia, rešpektu a komunikácie. Nie je to ani všeliek na všetky problémy, ktoré môžu vaše dieťa potrápiť v online prostredí. Je to len jeden z nástrojov, ktoré máte k dispozícii ako rodič.

Dôležitejšie je, aby ste svojmu dieťaťu dali pocit bezpečia, dôvery a lásky. Aby ste mu ukázali, že sa o neho zaujímate a že mu chcete pomôcť. Aby ste mu boli vzorom a inšpiráciou. Aby ste mu umožnili rásť a učiť sa v digitálnom svete slobodne a zodpovedne.

Vaše deti sú vaším najväčším pokladom. Nezabúdajte na to. Nezanedbávajte ich. Neodkladajte ich. Neodpútavajte sa od nich.

Viete, kde sú vaše deti? Ak nie, zistite to. A urobte všetko pre to, aby ste boli s nimi v kontakte, v harmónii a v láske.

Tento článok je ťažký, ale verím, že vám aspoň trochu otvorí oči, pomôže a inšpiruje vás k tomu, aby ste sa viac venovali svojim ratolestiam a aby ste našli správnu rovnováhu medzi starostlivosťou a rešpektom voči svojmu dieťaťu.

Ak máte nejaké otázky, pripomienky alebo návrhy, napíšte ich do komentárov. Budeme sa tešiť na vašu spätnú väzbu.

Pomôžte nám s osvetou medzi rodičmi. Ak ste sa dostali až sem, je určite potrebné, aby si článok prečítali aj iní rodičia, prezdieľajte im ho.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý...

Čítaj teraz

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je vždy ľahká úloha, najmä ak ste už v určitom veku a máte určité skúsenosti s mužmi. Ak patríte do vekovej kategórie od 30 do 60 rokov, možno sa vám zdá, že už nie ste taká príťažlivá...

Ako zvládnuť život na dedine? Dedina alebo mesto?

Ak ste narazili na tento článok, zaujíma vás život na dedine, hľadáte odpoveď na to, či je dobré žiť na dedine, či sa oplatí sťahovať do dediny, aký je rozdiel medzi mestom a dedinou, či je na dedine väčší kľud a jednoducho zvažujete všetky pre a proti...

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý vám znižuje sebavedomie!

Ako sa prejavuje zápach z úst? Zápach z úst, známy aj ako halitóza, je nepríjemný a intímny problém, ktorý ovplyvňuje sebavedomie človeka a celkovo aj jeho spoločenský život. Zápach z úst je najčastejšie spôsobený nahromadenými baktériami v ústnej dutine. Baktérie môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou...