20.9 C
Bratislava
pondelok, 5 júna, 2023
ÚvodLáska a vzťahyKde sú vaše deti?...

Kde sú vaše deti? Šokujúce príbehy, ktoré vás donútia zmeniť svoj prístup k výchove

Zdieľaj priateľom a známym

Viete, kde sú vaše deti práve teraz? Viete, s kým sa stretávajú, čo robia a ako sa cítia? Viete, aké majú záujmy, problémy a sny? Ak nie, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú vedieť, že sa o ne zaujímate a že im dôverujete. Potrebujú mať s vami otvorený a úprimný vzťah.

Čo robí moje dieťa na mobile?

Možno si myslíte, že vaše deti sú ešte malé a nevedia sa dostať do nebezpečenstva. Možno si myslíte, že vaše deti sú už dosť veľké a nechcú sa s vami deliť o svoj život. Možno si myslíte, že vaše deti sú dobré a poslušné a nemajú žiadne tajomstvá. Možno si myslíte, že vaše deti sú šťastné a spokojné a nemajú žiadne starosti.

Ale skutočnosť môže byť úplne iná. Vaše deti môžu byť v ohrození. Vaše deti môžu byť pod tlakom. Vaše deti môžu byť zranené. Vaše deti môžu byť sklamané. Vaše deti môžu byť osamelé.

Nechajte si povedať niekoľko príbehov z reálneho života:

  • Martin (12) je závislý na počítačových hrách. Trávi pri nich celé hodiny a ignoruje svoje povinnosti a záľuby. Jeho rodičia si myslia, že je to len nevinná zábava a nevidia v tom problém. Martin sa však stáva agresívny, izolovaný a depresívny. Nevie sa vyrovnať so stresom zo školy a má nízke sebavedomie.
  • Jana (14) si myslí, že už je dospelá a tak zdieľa svoje obnažené fotografie na internete. Veľa času trávi na sociálnych sieťach ako je Snapchat, Instagram, TikTok, či Facebook. Najprv sa odfotí iba s jedným ramienkom dole a následne ukazuje viac. Dostáva veľa nevhodných správ a ju teší, že sa o ňu niekto zaujíma. Lichotí jej to a naivne nevidí nebezpečenstvo.
  • Petra (14) je obeťou kyberšikany. Na sociálnych sieťach ju urážajú a ohovárajú jej spolužiaci. Jej rodičia si myslia, že je to len detský žart a nevidia v tom dôvod na obavy. Petra sa však cíti ponížená, vystrašená a bezmocná. Nevie sa brániť ani požiadať o pomoc. Má samovražedné myšlienky.
  • Lukáš (16) je zapletený do drogovej aféry. Experimentuje s rôznymi látkami a navštevuje podozrivé miesta. Jeho rodičia si myslia, že je to len fáza a nevidia v tom vážne riziko. Lukáš sa však dostáva do zdravotných, právnych a finančných problémov. V škole sa mu nedarí a vinu zvaľuje na učiteľov. Nevie sa vysporiadať so svojimi emóciami, ani nadviazať zdravé vzťahy. Má závislosť na drogách a ťahá do toho aj ďalších spolužiakov.
  • Eva (15) je tehotná. Mala nechránený sex s chlapcom, ktorého ani nepoznala. Jej rodičia si myslia, že je to len nešťastná náhoda a nevidia v tom dôsledok ich nedostatku záujmu. Eva sa však cíti opustená, zúfalá a zmätená. Nevie sa rozhodnúť, čo má robiť so svojím dieťaťom. Má strach z budúcnosti. Eva si ani neuvedomuje, aké všetky pohlavné choroby môže dostať, nikto jej totiž o nich nepovedal.
  • Adam (13) je zapojený do vandalizmu. Ničí cudzí majetok a spôsobuje škody. Jeho rodičia si myslia, že je to len prejav rebelstva a nevidia v tom prejav ich nedostatku autority. Adam sa však cíti nepochopený, frustrovaný a nudný. Nevie sa zapojiť do konštruktívnych aktivít ani rešpektovať pravidlá. Má problémy so zákonom.
  • Juraj (17) často trávi čas na zoznamkách a spoznal sa tam so starším chlapom, ktorý ho vlečie po hoteloch, aby sa s ním zahral, ale úplne inak, než si myslíte. Chlap mu dal voňavku a Juraj si naivne myslí, že ho starý Jozef ľúbi. Koľko mal pred ním ujo Jozef partnerov? Desiatky, možno stovky?

Venujte sa svojím deťom! Internet je nebezpečnejší viac, než si myslíte!

Toto sú len niektoré z mnohých príkladov, ktoré ukazujú, že vaše deti môžu robiť naozaj nevhodné veci, keď nie sú doma pod dohľadom a nejavíte o ne záujem. Nie sú to len výmysly ani prehnané scenáre. Sú to reálne situácie, ktoré sa môžu stať každému dieťaťu a každému rodičovi.

Nezatvárajte pred tým oči. Neignorujte signály. Nebuďte ľahostajní. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť teraz viac ako kedykoľvek predtým.

Ako im môžete pomôcť? Ako im môžete zabrániť v tom, aby sa dostali do problémov? Ako im môžete ukázať, že ich máte radi?

  • Komunikujte s vašimi deťmi. Zaujímajte sa o ich život, pocity, názory a plány. Počúvajte ich pozorne a s rešpektom. Nehodnoťte ich, ani nekritizujte ich. Buďte im oporou a poradcom.
  • Dohliadajte na vaše deti. Verte im, ale aj kontrolujte ich. Vyhľadajte si informácie o ich priateľoch, škole, voľnočasových aktivitách a miestach, ktoré navštevujú. Dohodnite si s nimi pravidlá a hranice, dodržiavajte ich.
  • Venovať sa vašim deťom. Trávte s nimi dostatok času. Robte spolu veci, ktoré ich bavia a tešia. Učte ich novým zručnostiam a poznatkom. Podporujte ich v ich záujmoch a cieľoch. Chváľte ich za ich úspechy a povzbudzujte ich pri neúspechoch.
  • Milujte vaše deti. Ukazujte im svoju lásku slovami aj skutkami. Objímajte ich, bozkávajte ich, hovorte im, že sú pre vás dôležité a že na nich hrdí. Rešpektujte ich individualitu a osobnosť. Buďte im vzorom a inšpiráciou.

Mám ako rodič sledovať mobil svojho dieťaťa?

Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu je citlivá téma, ktorá vyvoláva rôzne názory a pocity. Niektorí rodičia si myslia, že je to nevyhnutné pre bezpečnosť a ochranu svojich detí pred nebezpečenstvami internetu a sociálnych médií. Iní rodičia si myslia, že je to porušenie súkromia a dôvery svojich detí a že im tým ubližujú.

Čo robí váš syn na mobile? Tají niečo pred vami?

Nie je jednoduché nájsť správnu rovnováhu medzi starostlivosťou a rešpektom. Každý rodič musí zvážiť svoje vlastné hodnoty, situáciu a potreby svojho dieťaťa. Niektoré veci, ktoré by ste mali mať na pamäti, sú:

  • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy poslednou možnosťou, nie prvou voľbou. Predtým by ste mali skúsiť komunikovať so svojím dieťaťom, zaujímať sa o jeho život, pocity a problémy, vytvoriť s ním otvorený a úprimný vzťah.
  • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy transparentné, nie tajné. Mali by ste svojmu dieťaťu povedať, že máte prístup k jeho mobilu a prečo to robíte. Mali by ste mu vysvetliť, že to robíte pre jeho dobro a že mu dôverujete. Mali by ste mu tiež dať možnosť vyjadriť sa k tomu a rešpektovať jeho názor.
  • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy primerané, nie nadmerné. Mali by ste sledovať len to, čo je nevyhnutné pre bezpečnosť a ochranu svojho dieťaťa, nie jeho celý osobný život. Mali by ste rešpektovať jeho súkromie a intimitu, nie zasahovať do nich. Mali by ste používať len legálne a etické spôsoby sledovania, nie nelegálne a neetické.

Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu nie je jednoduché rozhodnutie. Vyžaduje si veľa uváženia, rešpektu a komunikácie. Nie je to ani všeliek na všetky problémy, ktoré môžu vaše dieťa potrápiť v online prostredí. Je to len jeden z nástrojov, ktoré máte k dispozícii ako rodič.

Dôležitejšie je, aby ste svojmu dieťaťu dali pocit bezpečia, dôvery a lásky. Aby ste mu ukázali, že sa o neho zaujímate a že mu chcete pomôcť. Aby ste mu boli vzorom a inšpiráciou. Aby ste mu umožnili rásť a učiť sa v digitálnom svete slobodne a zodpovedne.

Vaše deti sú vaším najväčším pokladom. Nezabúdajte na to. Nezanedbávajte ich. Neodkladajte ich. Neodpútavajte sa od nich.

Viete, kde sú vaše deti? Ak nie, zistite to. A urobte všetko pre to, aby ste boli s nimi v kontakte, v harmónii a v láske.

Tento článok je ťažký, ale verím, že vám aspoň trochu otvorí oči, pomôže a inšpiruje vás k tomu, aby ste sa viac venovali svojim ratolestiam a aby ste našli správnu rovnováhu medzi starostlivosťou a rešpektom voči svojmu dieťaťu.

Ak máte nejaké otázky, pripomienky alebo návrhy, napíšte ich do komentárov. Budeme sa tešiť na vašu spätnú väzbu.

Pomôžte nám s osvetou medzi rodičmi. Ak ste sa dostali až sem, je určite potrebné, aby si článok prečítali aj iní rodičia, prezdieľajte im ho.

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

More from Author

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete....

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z...

Čítaj teraz

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta v ľadovom hokeji. Bolo to prvýkrát v histórii, čo sa im podarilo získať zlatú medailu na tomto prestížnom turnaji. Ako prežívali tento deň slovenskí fanúšikovia, hráči a tréneri? Bol to deň plný napätia, radosti a slávy. Slovenská...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu prospešné. Niektoré z nich sa dajú konzumovať priamo po odtrhnutí, bez potreby tepelnej úpravy alebo iného spracovania. Tieto rastliny môžu byť zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok pre naše telo. Niektoré z nich sú...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete. Je to vlastne záliv Indického oceánu, ktorý sa nachádza medzi Afrikou a Áziou. Na juhu sa spája s Indickým oceánom cez úžinu Bab el Mandeb a záliv Aden. Na severe sa delí na dva zálivy: Suezský...

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z viacerých dôvodov. Jedným z nich je dlhodobá politická nestabilita a korupcia, ktorá podkopáva dôveru v demokratické inštitúcie a spôsobuje frustráciu a hnev medzi občanmi. Ďalším dôvodom je sociálno-ekonomická situácia, ktorá sa zhoršila aj v dôsledku pandémie...

Čo je spánková paralýza a ako ju prekonať? Videl som démona?

Prečo som sa nemohol vôbec hýbať? Spánková paralýza je stav, keď sa človek prebudí z hlbokého spánku, ale nemôže sa pohnúť ani hovoriť. Zároveň môže zažívať halucinácie, ako napríklad pocit tlaku na hrudi, prítomnosť nejakých postáv alebo zvukov v izbe, alebo pocit pádu z výšky. Tento stav môže...

Psychologický trik, bez ktorého nemôžete žiť: Rýchla pomoc pri depresii, úzkostiach a strachu

Všetci poznáme ten pocit, keď sa cítime úzkostlivo, nervózne alebo depresívne. Či už je to kvôli stresu v práci, problémom v osobnom živote alebo neistote o budúcnosti, niekedy sa zdá, že nič nám nepomôže. Ale, čo ak by sme vám povedali, že existuje jednoduchý a účinný spôsob,...

Lucídne sny a ako si ich privodiť: Tajomný svet vedomého snívania

Čo je lucídny sen? Lucídne sny sú typ snov, v ktorých si spiaci uvedomuje, že sníva. Môže mať aj určitú mieru kontroly nad postavami, dejom alebo prostredím snu. Lucídne sny sa skúmajú a popisujú už dlhé roky. Mnohí významní ľudia z dávnej i modernej doby sa zaujímali o...

Ako sa nenechať nahnevať inými ľuďmi?

Nahnevanie je prirodzená ľudská emócia, ktorá sa objavuje v rôznych situáciách. Môžeme sa nahnevať na seba, na iných ľudí, na okolnosti alebo na svet. Nahnevanie môže mať aj svoje pozitívne stránky, ak nás motivuje k zmene alebo k riešeniu problémov. Avšak, ak sa necháme nahnevať inými ľuďmi,...

Menopauza: Čo by ste mali vedieť o menopauze. Treba sa jej báť?

Menopauza je prirodzený proces, ktorý prebieha u každej ženy v určitom veku. Menopauza znamená koniec plodnosti a menštruačných cyklov. Menopauza môže byť sprevádzaná rôznymi príznakmi a zmenami v tele a mysli. V tomto článku sa dozviete viac o tom, čo je menopauza, kedy začína, aký to má...

Som tehotná? Ako zistím, že čakám dieťa?

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Ako však zistiť, či ste naozaj tehotná? Existuje niekoľko spôsobov, ako to overiť, od príznakov po testy. V tomto článku vám predstavíme niektoré z nich. Príznaky tehotenstva Prvým a najzrejmejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak máte pravidelný cyklus a...

Skutočne chceme nájsť mimozemské civilizácie? Výhody a hrozby kontaktu s vyspelou mimozemskou civilizáciou

Ľudstvo už dlho sníva o tom, že nie je vo vesmíre samo, a že existujú iné inteligentné bytosti, ktoré by sme mohli spoznať a komunikovať s nimi. Na druhej strane sa však niektorí obávajú, že takýto kontakt by mohol byť nebezpečný a priniesť viac problémov ako výhod....

Keď vesmír láme rekordy: Niekoľko neuveriteľných faktov o našom vesmíre

Guinessova kniha rekordov 2023 zozbierala tie najextrémnejšie kuriozity z vesmíru my sa spolu pozrieme na niektoré z nich. Najchladnejšie miesto vo vesmíre Hmlovina Bumerang je mladá planetárna hmlovina a najchladnejší objekt doteraz objavený vo vesmíre, zachytený Hubbleovým vesmírnym teleskopom NASA/ESA. Nachádza sa 5000 svetelných rokov od Zeme a má...