nedeľa, 3 decembra, 2023
ÚvodTipy a trikySom tehotná? Ako zistím,...

Som tehotná? Ako zistím, že čakám dieťa?

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Ako však zistiť, či ste naozaj tehotná? Existuje niekoľko spôsobov, ako to overiť, od príznakov po testy. V tomto článku vám predstavíme niektoré z nich.

Príznaky tehotenstva

Prvým a najzrejmejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak máte pravidelný cyklus a neprichádza vám menštruácia v očakávanom termíne, môže to byť signál, že ste otehotneli. Samozrejme, existujú aj iné dôvody, prečo sa môže menštruácia oneskoriť alebo vynechať, ako napríklad stres, choroba, hormonálna nerovnováha alebo užívanie niektorých liekov.

Okrem vynechania menštruácie môžete pociťovať aj ďalšie príznaky tehotenstva, ako napríklad:

  • zväčšenie a citlivosť prsníkov
  • nevoľnosť a zvracanie
  • únava a ospalosť
  • časté močenie
  • zmeny chuti do jedla a chute na nezvyčajné potraviny
  • nafukovanie a zápcha
  • nálady a citové výkyvy

Tieto príznaky sa môžu objaviť už v prvých týždňoch tehotenstva, alebo sa môžu prejaviť neskôr alebo vôbec. Každá žena je iná a prežíva tehotenstvo individuálne. Preto nie je možné sa spoľahnúť iba na príznaky tehotenstva, ale je potrebné ich overiť aj iným spôsobom.

Tehotenský test

Najspoľahlivejším a najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, či ste tehotná, je urobiť si test tehotenstva. Testy tehotenstva sú dostupné v lekárňach alebo drogériách bez lekárskeho predpisu. Testy fungujú tak, že merajú hladinu hormónu hCG (humánny choriový gonadotropín) v moči. Tento hormón sa začína tvoriť po oplodnení vajíčka a jeho hladina rastie s priebehom tehotenstva.

Test tehotenstva sa robí tak, že sa namočí testovacia tyčinka do moču alebo sa pod nej zachytí moč pri močení. Po niekoľkých minútach sa na tyčinke objaví indikátor výsledku. Zvyčajne ide o dve čiarky (pozitívny výsledok) alebo jednu čiarku (negatívny výsledok), alebo o slová “tehotná” alebo “netehotná”. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj nejasný alebo neplatný výsledok.

Test tehotenstva je najpresnejší, ak sa urobí po vynechaní menštruácie. Ak sa urobí priskoro, môže sa stať, že test nezachytí dostatočnú hladinu hCG a ukáže negatívny výsledok, aj keď ste tehotná. Preto sa odporúča opakovať test po niekoľkých dňoch, ak máte stále podozrenie na tehotenstvo.

Photo by Imani Bahati on Unsplash

Okrem domácich testov tehotenstva existujú aj lekárske testy tehotenstva, ktoré sa robia v laboratóriu. Tieto testy môžu byť buď močové alebo krvné. Močové testy sú podobné domácim testom, ale sú presnejšie a citlivejšie. Krvné testy merajú priamo hladinu hCG v krvi a môžu zistiť tehotenstvo už 6 až 8 dní po oplodnení. Krvné testy sa robia buď na žiadosť ženy, alebo na odporúčanie lekára, ak má žena nejaké zdravotné problémy alebo riziká.

Potvrdenie tehotenstva

Ak ste si urobili test tehotenstva a ukázal pozitívny výsledok, gratulujeme! Ste tehotná! Ďalším krokom je navštíviť svojho gynekológa, ktorý vám potvrdí tehotenstvo a zistí jeho priebeh a stav. Gynekológ vám urobí gynekologické vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrenie a odber krvi. Tieto vyšetrenia slúžia na overenie tehotenstva, určenie termínu pôrodu, zistenie počtu plodov a ich polohy, vylúčenie prípadných komplikácií alebo abnormalít a zistenie vašej krvnej skupiny a rhesus faktora.

Gynekológ vám tiež poradí, ako sa starať o seba a svoje dieťa počas tehotenstva. Dostanete informácie o správnej výžive, doplnkoch stravy, cvičení, odpočinku, sexuálnom živote, prenatálnych testoch a kurzech. Gynekológ vám tiež naplánuje ďalšie návštevy a kontroly počas tehotenstva.

Tehotenstvo je zázračné obdobie v živote každej ženy. Ak ste zistili, že ste tehotná, tešíme sa s vami a prajeme vám veľa šťastia a zdravia!

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Som neplnoletá a tehotná, čo mám robiť?

Ak ste neplnoleté dievča a zistili ste, že ste tehotná, je to určite veľký šok a stres. Možno sa cítite zmätená, vystrašená, smutná alebo nahnevaná. Možno neviete, čo robiť a komu sa zveriť. V tejto situácii je dôležité, aby ste si uvedomili, že nie ste sama a že máte právo na pomoc a podporu.

Býva mi zle, asi som tehotná

Prvým krokom je overiť si tehotenstvo testom alebo lekárskym vyšetrením. Ak je test pozitívny, mali by ste sa poradiť s dôveryhodnou osobou, napríklad s partnerom, kamarátkou, sestrou, učiteľkou alebo sociálnou pracovníčkou. Táto osoba vám môže poskytnúť emocionálnu oporu, poradiť vám ďalšie kroky a sprevádzať vás na ďalšie vyšetrenia a rozhovory.

Môžem ísť ako neplnoletá ku gynekológovi?

Druhým krokom je navštíviť gynekológa, ktorý vám potvrdí tehotenstvo a zistí jeho priebeh a stav. Ku gynekológovi môžete ísť kedykoľvek, keď máte ženské problémy. Gynekológ vám tiež poradí o možnostiach, ktoré máte. Môžete sa rozhodnúť donosiť dieťa a buď ho vychovávať sama alebo ho dať do adopcie. Alebo sa môžete rozhodnúť pre ukončenie tehotenstva potratom. V každom prípade je to vaše právo a vaše rozhodnutie. Nikto vás nemôže nútiť ani zneužiť. Dôležité je nerobiť unáhlené rozhodnutia, aby nedošlo k poškodeniu zdravia s trvalými následkami, či už fyzickými, alebo psychickými. Rozprávajte sa s ľuďmi okolo seba a nechajte si poradiť.

Photo by Rae Angela on Unsplash

Povedať rodičom, že som tehotná?

Tretím krokom je povedať o tehotenstve svojim rodičom. Vieme, že to môže byť veľmi ťažké a bojíte sa ich reakcie. Možno sa obávate, že vás budú trestať, nadávať vám, vyhodiť vás z domu alebo vás nútiť k niečomu, čo nechcete. Preto je dobré mať pri sebe niekoho, kto vám bude stáť pri boku a pomôže vám komunikovať s rodičmi. Môže to byť partner, kamarátka, sestra, učiteľka alebo sociálna pracovníčka. Snažte sa byť uprimná a pokojná a povedzte svojim rodičom o svojej situácii a o svojom rozhodnutí. Počúvajte ich názor a snažte sa pochopiť ich obavy a pocity. Zároveň im dajte najavo, že potrebujete ich lásku a podporu.

Tehotenstvo neplnoletého dievčaťa je veľkou výzvou pre celú rodinu. Vyžaduje si veľa odvahy, zodpovednosti a komunikácie. Ak ste v takejto situácii, nezúfajte a neuzatvárajte sa do seba. Hľadajte pomoc a podporu od ľudí, ktorým dôverujete a ktorí vás rešpektujú. Spolu to zvládnete!

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane...

Čítaj teraz

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä ak ide o zvyšky stromov. Odstránenie pňa stromu môže byť prirodzené a netoxické. V tomto článku vám ponúkame 4 spôsoby, ako odstrániť peň z vášho pozemku alebo záhrady. Peň odstraňujeme z dôvodu, že je...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane vás, nejaké tajomstvá, o ktorých jednoducho nikdy nikomu nepovie. Život je jednoduchý a pritom komplikovaný zároveň. V súčasnosti máme však internet, ktorý nám, pod rúškom anonymity, umožňuje zdieľať tie najdivnejšie priznania mužov, ako aj priznania žien....

Týchto 5 vecí vám zmení život od základov! Úspech zaručený!

Životy mnohých ľudí sú pestré, usporiadané a plné elánu. Ako to tí ľudia robia? Čo robím zle? Prečo sa mi nedarí? Celý život ma prenasleduje len nešťastie a ja stále neviem prečo. Čo mám urobiť, aby som sa cítil lepšie? Ako začať riešiť to, že sa mi...

Odfoťte si peknú profilovú fotografiu na sociálne siete! TAKTO to docielite!

Tento článok venujeme najmä čitateľom a čitateľkám, ktorí vždy žasli nad tým, aké majú niektorí ľudia pekné fotografie na profilovej fotografii Facebooku alebo na zoznamkách. Vždy ste obdivovali ľudí s peknými fotografiami a vaša fotografia bola vždy akási slabá, nepodarená, nudná? Ste na správnom mieste, vysvetlíme vám...

Bzdocha: Ako sa zbaviť bzdochy? Zapáchajúci hmyz v domácnosti

Čo je bzdocha obyčajná? Bzdocha obyčajná je malý zapáchajúci hmyz, ktorý sa skrýva v najnepravdepodobnejších kútoch nášho domova a častokrát sa stávajú zdrojom veľkej frustrácie. Prečo sa objavujú v našich domoch a ako sa s nimi vysporiadať? V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú bzdochy obyčajné...

Ako vznikol Mikuláš? Aká je história sv. Mikuláša?

Kto bol svätý Mikuláš? Mikuláš sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na území Turecka. Bol synom bohatých rodičov, ktorí zomreli, keď bol ešte mladý. Mikuláš sa rozhodol venovať svoj život Bohu a pomáhať chudobným a utláčaným ľuďom. Stal sa...

Ako vznikol Adventný kalendár? Adventné kalendáre v súčasnosti

Adventný kalendár je dnes neoddeliteľnou súčasťou vianočnej sezóny. Ale odkiaľ táto tradícia vzišla a ako sa vyvíjala? Ako vznikol Adventný kalendár? Prvý adventný kalendár bol vytvorený v roku 1851 a bol ručne vyrobený. Predtým si ľudia jednoducho robili čiarky na stene za každý deň decembra až do Vianoc. V roku...

Viete kto vynašiel vianočné svetielka na vianočný stromček?

Vianočné svetielka sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry počas vianočných sviatkov. Ale kto vynašiel tieto jasné vianočné symboly radosti a pokoja? Toto je história vianočných svetielok: Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku a potom to už išlo! Edward Hibberd a prvý vianočný stromček so svetielkami Edward Hibberd Johnson je považovaný za...

VIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných tradícií z celého sveta, ktoré vás môžu prekvapiť!

Každá krajina sveta má svoje vlastné tradície a zvyky, niektoré z nich sú naozaj zaujímavé a inšpiratívne. Mnohé kultúry sveta pristupujú ku vianočným sviatkom svojsky. Aj my na Slovensku máme vianočné tradície, ktoré sa mnohé desaťročia presúvajú z generácie na generáciu. Niektoré tradície zanikajú, iné vznikajú. Vianoce na...

VIANOCE: Umelý vianočný stromček alebo živý vianočný stromček. Ktorý si vybrať?

Vianoce a vianočné stromčeky? Vianoce sú časom pokoja, radosti a spoločného trávenia času s rodinou a priateľmi. K neodmysliteľným symbolom Vianoc patrí aj vianočný stromček, ktorý zdobíme rôznymi ozdobami, svetielkami a pod ktorým sa nachádzajú darčeky. No aký vianočný stromček si vybrať? Máme sa rozhodnúť pre živý alebo...