20.9 C
Bratislava
pondelok, 5 júna, 2023
ÚvodTipy a trikySom tehotná? Ako zistím,...

Som tehotná? Ako zistím, že čakám dieťa?

Zdieľaj priateľom a známym

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Ako však zistiť, či ste naozaj tehotná? Existuje niekoľko spôsobov, ako to overiť, od príznakov po testy. V tomto článku vám predstavíme niektoré z nich.

Príznaky tehotenstva

Prvým a najzrejmejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak máte pravidelný cyklus a neprichádza vám menštruácia v očakávanom termíne, môže to byť signál, že ste otehotneli. Samozrejme, existujú aj iné dôvody, prečo sa môže menštruácia oneskoriť alebo vynechať, ako napríklad stres, choroba, hormonálna nerovnováha alebo užívanie niektorých liekov.

Okrem vynechania menštruácie môžete pociťovať aj ďalšie príznaky tehotenstva, ako napríklad:

  • zväčšenie a citlivosť prsníkov
  • nevoľnosť a zvracanie
  • únava a ospalosť
  • časté močenie
  • zmeny chuti do jedla a chute na nezvyčajné potraviny
  • nafukovanie a zápcha
  • nálady a citové výkyvy

Tieto príznaky sa môžu objaviť už v prvých týždňoch tehotenstva, alebo sa môžu prejaviť neskôr alebo vôbec. Každá žena je iná a prežíva tehotenstvo individuálne. Preto nie je možné sa spoľahnúť iba na príznaky tehotenstva, ale je potrebné ich overiť aj iným spôsobom.

Tehotenský test

Najspoľahlivejším a najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, či ste tehotná, je urobiť si test tehotenstva. Testy tehotenstva sú dostupné v lekárňach alebo drogériách bez lekárskeho predpisu. Testy fungujú tak, že merajú hladinu hormónu hCG (humánny choriový gonadotropín) v moči. Tento hormón sa začína tvoriť po oplodnení vajíčka a jeho hladina rastie s priebehom tehotenstva.

Test tehotenstva sa robí tak, že sa namočí testovacia tyčinka do moču alebo sa pod nej zachytí moč pri močení. Po niekoľkých minútach sa na tyčinke objaví indikátor výsledku. Zvyčajne ide o dve čiarky (pozitívny výsledok) alebo jednu čiarku (negatívny výsledok), alebo o slová “tehotná” alebo “netehotná”. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj nejasný alebo neplatný výsledok.

Test tehotenstva je najpresnejší, ak sa urobí po vynechaní menštruácie. Ak sa urobí priskoro, môže sa stať, že test nezachytí dostatočnú hladinu hCG a ukáže negatívny výsledok, aj keď ste tehotná. Preto sa odporúča opakovať test po niekoľkých dňoch, ak máte stále podozrenie na tehotenstvo.

Photo by Imani Bahati on Unsplash

Okrem domácich testov tehotenstva existujú aj lekárske testy tehotenstva, ktoré sa robia v laboratóriu. Tieto testy môžu byť buď močové alebo krvné. Močové testy sú podobné domácim testom, ale sú presnejšie a citlivejšie. Krvné testy merajú priamo hladinu hCG v krvi a môžu zistiť tehotenstvo už 6 až 8 dní po oplodnení. Krvné testy sa robia buď na žiadosť ženy, alebo na odporúčanie lekára, ak má žena nejaké zdravotné problémy alebo riziká.

Potvrdenie tehotenstva

Ak ste si urobili test tehotenstva a ukázal pozitívny výsledok, gratulujeme! Ste tehotná! Ďalším krokom je navštíviť svojho gynekológa, ktorý vám potvrdí tehotenstvo a zistí jeho priebeh a stav. Gynekológ vám urobí gynekologické vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrenie a odber krvi. Tieto vyšetrenia slúžia na overenie tehotenstva, určenie termínu pôrodu, zistenie počtu plodov a ich polohy, vylúčenie prípadných komplikácií alebo abnormalít a zistenie vašej krvnej skupiny a rhesus faktora.

Gynekológ vám tiež poradí, ako sa starať o seba a svoje dieťa počas tehotenstva. Dostanete informácie o správnej výžive, doplnkoch stravy, cvičení, odpočinku, sexuálnom živote, prenatálnych testoch a kurzech. Gynekológ vám tiež naplánuje ďalšie návštevy a kontroly počas tehotenstva.

Tehotenstvo je zázračné obdobie v živote každej ženy. Ak ste zistili, že ste tehotná, tešíme sa s vami a prajeme vám veľa šťastia a zdravia!

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Som neplnoletá a tehotná, čo mám robiť?

Ak ste neplnoleté dievča a zistili ste, že ste tehotná, je to určite veľký šok a stres. Možno sa cítite zmätená, vystrašená, smutná alebo nahnevaná. Možno neviete, čo robiť a komu sa zveriť. V tejto situácii je dôležité, aby ste si uvedomili, že nie ste sama a že máte právo na pomoc a podporu.

Býva mi zle, asi som tehotná

Prvým krokom je overiť si tehotenstvo testom alebo lekárskym vyšetrením. Ak je test pozitívny, mali by ste sa poradiť s dôveryhodnou osobou, napríklad s partnerom, kamarátkou, sestrou, učiteľkou alebo sociálnou pracovníčkou. Táto osoba vám môže poskytnúť emocionálnu oporu, poradiť vám ďalšie kroky a sprevádzať vás na ďalšie vyšetrenia a rozhovory.

Môžem ísť ako neplnoletá ku gynekológovi?

Druhým krokom je navštíviť gynekológa, ktorý vám potvrdí tehotenstvo a zistí jeho priebeh a stav. Ku gynekológovi môžete ísť kedykoľvek, keď máte ženské problémy. Gynekológ vám tiež poradí o možnostiach, ktoré máte. Môžete sa rozhodnúť donosiť dieťa a buď ho vychovávať sama alebo ho dať do adopcie. Alebo sa môžete rozhodnúť pre ukončenie tehotenstva potratom. V každom prípade je to vaše právo a vaše rozhodnutie. Nikto vás nemôže nútiť ani zneužiť. Dôležité je nerobiť unáhlené rozhodnutia, aby nedošlo k poškodeniu zdravia s trvalými následkami, či už fyzickými, alebo psychickými. Rozprávajte sa s ľuďmi okolo seba a nechajte si poradiť.

Photo by Rae Angela on Unsplash

Povedať rodičom, že som tehotná?

Tretím krokom je povedať o tehotenstve svojim rodičom. Vieme, že to môže byť veľmi ťažké a bojíte sa ich reakcie. Možno sa obávate, že vás budú trestať, nadávať vám, vyhodiť vás z domu alebo vás nútiť k niečomu, čo nechcete. Preto je dobré mať pri sebe niekoho, kto vám bude stáť pri boku a pomôže vám komunikovať s rodičmi. Môže to byť partner, kamarátka, sestra, učiteľka alebo sociálna pracovníčka. Snažte sa byť uprimná a pokojná a povedzte svojim rodičom o svojej situácii a o svojom rozhodnutí. Počúvajte ich názor a snažte sa pochopiť ich obavy a pocity. Zároveň im dajte najavo, že potrebujete ich lásku a podporu.

Tehotenstvo neplnoletého dievčaťa je veľkou výzvou pre celú rodinu. Vyžaduje si veľa odvahy, zodpovednosti a komunikácie. Ak ste v takejto situácii, nezúfajte a neuzatvárajte sa do seba. Hľadajte pomoc a podporu od ľudí, ktorým dôverujete a ktorí vás rešpektujú. Spolu to zvládnete!

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

More from Author

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete....

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z...

Čítaj teraz

11. máj 2002: Deň, ktorý sa zapísal do histórie slovenského hokeja

Majstri sveta v hokeji! Pred 21 rokmi sa Slováci stali majstrami sveta v ľadovom hokeji. Bolo to prvýkrát v histórii, čo sa im podarilo získať zlatú medailu na tomto prestížnom turnaji. Ako prežívali tento deň slovenskí fanúšikovia, hráči a tréneri? Bol to deň plný napätia, radosti a slávy. Slovenská...

Viete že: Toto sú rastliny, ktoré môžete jesť hneď po odtrhnutí

V prírode sa nachádza množstvo rastlín, ktoré sú jedlé a zdraviu prospešné. Niektoré z nich sa dajú konzumovať priamo po odtrhnutí, bez potreby tepelnej úpravy alebo iného spracovania. Tieto rastliny môžu byť zdrojom vitamínov, minerálov, antioxidantov a ďalších prospešných látok pre naše telo. Niektoré z nich sú...

Toto ste o Červenom mori nevedeli: Prečo je červené?

Červené more je jedným z najzaujímavejších a najkrajších morí na svete. Je to vlastne záliv Indického oceánu, ktorý sa nachádza medzi Afrikou a Áziou. Na juhu sa spája s Indickým oceánom cez úžinu Bab el Mandeb a záliv Aden. Na severe sa delí na dva zálivy: Suezský...

Slováci sú psychicky vyčerpaní a rezignovaní. Ako urobiť lepšie Slovensko?

Ľudia na Slovensku sa v súčasnosti cítia unavení a rezignovaní z viacerých dôvodov. Jedným z nich je dlhodobá politická nestabilita a korupcia, ktorá podkopáva dôveru v demokratické inštitúcie a spôsobuje frustráciu a hnev medzi občanmi. Ďalším dôvodom je sociálno-ekonomická situácia, ktorá sa zhoršila aj v dôsledku pandémie...

Čo je spánková paralýza a ako ju prekonať? Videl som démona?

Prečo som sa nemohol vôbec hýbať? Spánková paralýza je stav, keď sa človek prebudí z hlbokého spánku, ale nemôže sa pohnúť ani hovoriť. Zároveň môže zažívať halucinácie, ako napríklad pocit tlaku na hrudi, prítomnosť nejakých postáv alebo zvukov v izbe, alebo pocit pádu z výšky. Tento stav môže...

Psychologický trik, bez ktorého nemôžete žiť: Rýchla pomoc pri depresii, úzkostiach a strachu

Všetci poznáme ten pocit, keď sa cítime úzkostlivo, nervózne alebo depresívne. Či už je to kvôli stresu v práci, problémom v osobnom živote alebo neistote o budúcnosti, niekedy sa zdá, že nič nám nepomôže. Ale, čo ak by sme vám povedali, že existuje jednoduchý a účinný spôsob,...

Lucídne sny a ako si ich privodiť: Tajomný svet vedomého snívania

Čo je lucídny sen? Lucídne sny sú typ snov, v ktorých si spiaci uvedomuje, že sníva. Môže mať aj určitú mieru kontroly nad postavami, dejom alebo prostredím snu. Lucídne sny sa skúmajú a popisujú už dlhé roky. Mnohí významní ľudia z dávnej i modernej doby sa zaujímali o...

Ako sa nenechať nahnevať inými ľuďmi?

Nahnevanie je prirodzená ľudská emócia, ktorá sa objavuje v rôznych situáciách. Môžeme sa nahnevať na seba, na iných ľudí, na okolnosti alebo na svet. Nahnevanie môže mať aj svoje pozitívne stránky, ak nás motivuje k zmene alebo k riešeniu problémov. Avšak, ak sa necháme nahnevať inými ľuďmi,...

Kde sú vaše deti? Šokujúce príbehy, ktoré vás donútia zmeniť svoj prístup k výchove

Viete, kde sú vaše deti práve teraz? Viete, s kým sa stretávajú, čo robia a ako sa cítia? Viete, aké majú záujmy, problémy a sny? Ak nie, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú vedieť, že sa o...

Menopauza: Čo by ste mali vedieť o menopauze. Treba sa jej báť?

Menopauza je prirodzený proces, ktorý prebieha u každej ženy v určitom veku. Menopauza znamená koniec plodnosti a menštruačných cyklov. Menopauza môže byť sprevádzaná rôznymi príznakmi a zmenami v tele a mysli. V tomto článku sa dozviete viac o tom, čo je menopauza, kedy začína, aký to má...

Skutočne chceme nájsť mimozemské civilizácie? Výhody a hrozby kontaktu s vyspelou mimozemskou civilizáciou

Ľudstvo už dlho sníva o tom, že nie je vo vesmíre samo, a že existujú iné inteligentné bytosti, ktoré by sme mohli spoznať a komunikovať s nimi. Na druhej strane sa však niektorí obávajú, že takýto kontakt by mohol byť nebezpečný a priniesť viac problémov ako výhod....

Keď vesmír láme rekordy: Niekoľko neuveriteľných faktov o našom vesmíre

Guinessova kniha rekordov 2023 zozbierala tie najextrémnejšie kuriozity z vesmíru my sa spolu pozrieme na niektoré z nich. Najchladnejšie miesto vo vesmíre Hmlovina Bumerang je mladá planetárna hmlovina a najchladnejší objekt doteraz objavený vo vesmíre, zachytený Hubbleovým vesmírnym teleskopom NASA/ESA. Nachádza sa 5000 svetelných rokov od Zeme a má...