utorok, 16 júla, 2024
ÚvodTipy a trikySom tehotná? Ako zistím,...

Som tehotná? Ako zistím, že čakám dieťa?

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Ako však zistiť, či ste naozaj tehotná? Existuje niekoľko spôsobov, ako to overiť, od príznakov po testy. V tomto článku vám predstavíme niektoré z nich.

Príznaky tehotenstva

Prvým a najzrejmejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak máte pravidelný cyklus a neprichádza vám menštruácia v očakávanom termíne, môže to byť signál, že ste otehotneli. Samozrejme, existujú aj iné dôvody, prečo sa môže menštruácia oneskoriť alebo vynechať, ako napríklad stres, choroba, hormonálna nerovnováha alebo užívanie niektorých liekov.

Okrem vynechania menštruácie môžete pociťovať aj ďalšie príznaky tehotenstva, ako napríklad:

  • zväčšenie a citlivosť prsníkov
  • nevoľnosť a zvracanie
  • únava a ospalosť
  • časté močenie
  • zmeny chuti do jedla a chute na nezvyčajné potraviny
  • nafukovanie a zápcha
  • nálady a citové výkyvy

Tieto príznaky sa môžu objaviť už v prvých týždňoch tehotenstva, alebo sa môžu prejaviť neskôr alebo vôbec. Každá žena je iná a prežíva tehotenstvo individuálne. Preto nie je možné sa spoľahnúť iba na príznaky tehotenstva, ale je potrebné ich overiť aj iným spôsobom.

Tehotenský test

Najspoľahlivejším a najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, či ste tehotná, je urobiť si test tehotenstva. Testy tehotenstva sú dostupné v lekárňach alebo drogériách bez lekárskeho predpisu. Testy fungujú tak, že merajú hladinu hormónu hCG (humánny choriový gonadotropín) v moči. Tento hormón sa začína tvoriť po oplodnení vajíčka a jeho hladina rastie s priebehom tehotenstva.

Test tehotenstva sa robí tak, že sa namočí testovacia tyčinka do moču alebo sa pod nej zachytí moč pri močení. Po niekoľkých minútach sa na tyčinke objaví indikátor výsledku. Zvyčajne ide o dve čiarky (pozitívny výsledok) alebo jednu čiarku (negatívny výsledok), alebo o slová “tehotná” alebo “netehotná”. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj nejasný alebo neplatný výsledok.

Test tehotenstva je najpresnejší, ak sa urobí po vynechaní menštruácie. Ak sa urobí priskoro, môže sa stať, že test nezachytí dostatočnú hladinu hCG a ukáže negatívny výsledok, aj keď ste tehotná. Preto sa odporúča opakovať test po niekoľkých dňoch, ak máte stále podozrenie na tehotenstvo.

Photo by Imani Bahati on Unsplash

Okrem domácich testov tehotenstva existujú aj lekárske testy tehotenstva, ktoré sa robia v laboratóriu. Tieto testy môžu byť buď močové alebo krvné. Močové testy sú podobné domácim testom, ale sú presnejšie a citlivejšie. Krvné testy merajú priamo hladinu hCG v krvi a môžu zistiť tehotenstvo už 6 až 8 dní po oplodnení. Krvné testy sa robia buď na žiadosť ženy, alebo na odporúčanie lekára, ak má žena nejaké zdravotné problémy alebo riziká.

Potvrdenie tehotenstva

Ak ste si urobili test tehotenstva a ukázal pozitívny výsledok, gratulujeme! Ste tehotná! Ďalším krokom je navštíviť svojho gynekológa, ktorý vám potvrdí tehotenstvo a zistí jeho priebeh a stav. Gynekológ vám urobí gynekologické vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrenie a odber krvi. Tieto vyšetrenia slúžia na overenie tehotenstva, určenie termínu pôrodu, zistenie počtu plodov a ich polohy, vylúčenie prípadných komplikácií alebo abnormalít a zistenie vašej krvnej skupiny a rhesus faktora.

Gynekológ vám tiež poradí, ako sa starať o seba a svoje dieťa počas tehotenstva. Dostanete informácie o správnej výžive, doplnkoch stravy, cvičení, odpočinku, sexuálnom živote, prenatálnych testoch a kurzech. Gynekológ vám tiež naplánuje ďalšie návštevy a kontroly počas tehotenstva.

Tehotenstvo je zázračné obdobie v živote každej ženy. Ak ste zistili, že ste tehotná, tešíme sa s vami a prajeme vám veľa šťastia a zdravia!

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Som neplnoletá a tehotná, čo mám robiť?

Ak ste neplnoleté dievča a zistili ste, že ste tehotná, je to určite veľký šok a stres. Možno sa cítite zmätená, vystrašená, smutná alebo nahnevaná. Možno neviete, čo robiť a komu sa zveriť. V tejto situácii je dôležité, aby ste si uvedomili, že nie ste sama a že máte právo na pomoc a podporu.

Býva mi zle, asi som tehotná

Prvým krokom je overiť si tehotenstvo testom alebo lekárskym vyšetrením. Ak je test pozitívny, mali by ste sa poradiť s dôveryhodnou osobou, napríklad s partnerom, kamarátkou, sestrou, učiteľkou alebo sociálnou pracovníčkou. Táto osoba vám môže poskytnúť emocionálnu oporu, poradiť vám ďalšie kroky a sprevádzať vás na ďalšie vyšetrenia a rozhovory.

Môžem ísť ako neplnoletá ku gynekológovi?

Druhým krokom je navštíviť gynekológa, ktorý vám potvrdí tehotenstvo a zistí jeho priebeh a stav. Ku gynekológovi môžete ísť kedykoľvek, keď máte ženské problémy. Gynekológ vám tiež poradí o možnostiach, ktoré máte. Môžete sa rozhodnúť donosiť dieťa a buď ho vychovávať sama alebo ho dať do adopcie. Alebo sa môžete rozhodnúť pre ukončenie tehotenstva potratom. V každom prípade je to vaše právo a vaše rozhodnutie. Nikto vás nemôže nútiť ani zneužiť. Dôležité je nerobiť unáhlené rozhodnutia, aby nedošlo k poškodeniu zdravia s trvalými následkami, či už fyzickými, alebo psychickými. Rozprávajte sa s ľuďmi okolo seba a nechajte si poradiť.

Photo by Rae Angela on Unsplash

Povedať rodičom, že som tehotná?

Tretím krokom je povedať o tehotenstve svojim rodičom. Vieme, že to môže byť veľmi ťažké a bojíte sa ich reakcie. Možno sa obávate, že vás budú trestať, nadávať vám, vyhodiť vás z domu alebo vás nútiť k niečomu, čo nechcete. Preto je dobré mať pri sebe niekoho, kto vám bude stáť pri boku a pomôže vám komunikovať s rodičmi. Môže to byť partner, kamarátka, sestra, učiteľka alebo sociálna pracovníčka. Snažte sa byť uprimná a pokojná a povedzte svojim rodičom o svojej situácii a o svojom rozhodnutí. Počúvajte ich názor a snažte sa pochopiť ich obavy a pocity. Zároveň im dajte najavo, že potrebujete ich lásku a podporu.

Tehotenstvo neplnoletého dievčaťa je veľkou výzvou pre celú rodinu. Vyžaduje si veľa odvahy, zodpovednosti a komunikácie. Ak ste v takejto situácii, nezúfajte a neuzatvárajte sa do seba. Hľadajte pomoc a podporu od ľudí, ktorým dôverujete a ktorí vás rešpektujú. Spolu to zvládnete!

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť...

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala...

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Čítaj teraz

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť vaše prijatie na vysnívanú vysokú školu. Je dôležité, aby bol dobre štruktúrovaný, jasný a presvedčivý. ROZDIEL: Motivačný list a štruktúrovaný životopis Štrukturovaný životopis je predstavenie osobného profilu uchádzača, ktorý v bodoch opíše svoje schopnosti, skúsenosti a pod....

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala z toho, že jej dcéra trávi príliš veľa času s mobilom a preto sa rozhodla pre zásadný krok, ktorý matke, aj dcére zmenil život! Matka, počas spánku svojej malej dcéry, naniesla na obe oči čierne očné tiene....

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu aj tajomstvo, je vták, ktorý už dlho priťahuje predstavivosť ľudí. Tento nádherný morský vták, ktorý dokáže bez oddychu vzlietnuť do neuveriteľných vzdialeností, je zázrakom prírodného sveta. Tu je niekoľko fascinujúcich faktov o tomto výnimočnom stvorení. Obrovský vták...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...