nedeľa, 3 decembra, 2023
ÚvodTipy a trikyCvičenia na pamäť pre...

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí to potrebujú. Tak ako naše ľudské telo, aj mozog človeka a naša myseľ, potrebuje precvičovať. Nedovoľme našej hlave zlenivieť. V tomto článku sa pozrieme na cvičenia pamäte, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu pamäť a funkcie vášho mozgu.

Toto sú najlepšie cvičenia na pamäť pre seniorov:

Cvičenie podporuje krvný obeh

Zistilo sa, že pravidelné fyzické cvičenie pomáha udržiavať naše kognitívne schopnosti v dobrej kondícii. Zvýšenou pohybovou aktivitou zabezpečíme lepšiu cirkuláciu krvi a s tým súvisiace správne prekrvenie končatín, ako aj mozgu. Neuróny sú zásobované kyslíkom a živinami, ktoré ich udržujú zdravé. Nepotrebujete bežať maratón, postačia vám prechádzky parkom. Dôležitý je pohyb a preto nezostávajte zatvorení doma.

Nové aktivity stimulujú ľudský mozog

Alzheimer Society odporúča zmeniť vašu rutinu, aby ste stimulovali svoj mozog. Zaradenie nových aktivít do vášho bežného dňa, ako aj zmena používania ľavej a pravej ruky, napomáhajú udržiavať vašu myseľ vo forme. Ak sa totiž niečo stane každodennou rutinou, prestanete nad tým rozmýšľať, čo spôsobí postupné zlenivenie vašej mysle. Prekvapte svoj mozog zmenou rutiny a zaradením nových postupov.

Najlepšie cvičenia pamäti pre seniorov. Ako si zlepšiť myseľ?

Krížovky, sudoku ako cvičenia na pamäť

Výskumy preukázali, že čím viac času venujete štúdiu, tým predlžujete správne fungovanie vašej mysle. Nájdite si niečo, čo milujete, kľudne to môže byť aj sudoku, šachy, krížovky, či kvízy, pomocou ktorých si precvičujete svoju myseľ.

Učenie prospieva mozgu

Nie je potrebné, aby ste získali titul PhD, aby ste zostali pri zmysloch. Vyhľadajte vo svojom okruhu rôzne kurzy, ktoré vás naučia mnoho nových informácií. Nikdy nie je neskoro učiť sa hrať na hudobný nástroj, učiť sa variť alebo sa učiť cudzí jazyk.

Pasívne aktivity zmeňte na aktívne

Pozeranie televízora môže byť príjemná aktivita, no nevyžaduje takú mozgovú aktivitu ako napríklad skladanie puzzle. Nie každá aktivita ponúka požadovanú mieru náročnosti a preto neponúka dostatok stimulácie pre váš mozog. Vypnite televízor a nebuďte len pasívnym divákom, aktívne sa zapojte všetkými zmyslami.

Nové priateľstvá a rozvoj emocionálnej inteligencie

Nové priateľstvá vám zaručia nie len krajšiu starobu, ale obohatia vás o nové pocity, ktoré vás zahrejú. Samota prehlbuje úzkosti a depresie, čo je likvidačným elementom pre ľudský mozog. Nové priateľstvá vám dodajú životnú motiváciu a prinútia vás rozmýšľať nad novými vecami, tiež vás naučia pozerať sa na okolitý svet odlišne. Pri nových priateľstvách môže dochádzať k aktívnemu rozmýšľaniu a zmene rutiny.

Mobil, telefónne čísla priateľov ako cvičenie na pamäť

Bývajú vaši priatelia a rodina ďaleko od vás? Zdvihnite mobilný telefón a zavolajte im. Veďte zaujímavé telefonické rozhovory, napríklad o vašich nových aktivitách alebo sa len tak opýtajte na ich život. Nevedia si rady? Nezabudnite im ponúknuť vaše návrhy na zlepšenie danej životnej situácie. Ak svoju myseľ chcete precvičovať, snažte sa zapamätať si telefónne čísla čo najväčšieho počtu ľudí okolo vás. Zároveň aj ich prekvapíte, ak si budete pamätať ich telefónne číslo.

Spolupracujte s mladými ľuďmi

Časté trávenie času s mladými ľuďmi vás obohatí nie len o nové pohľady na svet a názory, ale nabudia vás energiou a životnou motiváciou, o ktorú ste už možno prišli. Neodmietajte mladých ľudí a veci, ktorým sa venujú, pretože tí udržia vašu myseľ mladú.

Zatínanie pästí pomáha zlepšuje mozgovú aktivitu

Nedávna štúdia ukázala, že zatínanie pästí stimuluje aktivitu neurónov v prednom laloku, časti mozgu, ktorá má na starosti jazyk. Zatnutím ľavej päste na 90 sekúnd stimulujete pravú hemisféru a zatínaním pravej päste ľavú hemisféru. Zatínať päste môžete aj pri pozeraní televízie, tým zmeníte pasívnu aktivitu na aktívnejšiu. Webstránka Vyšetrenie cituje Propper, ktorá hovorí, že zatínanie pravej ruky tesne pred tým, ako si chcete niečo zapamätať a zatínanie ľavej päste pred tým, ako si chcete na niečo spomenúť, má mať pozitívny efekt na zlepšenie pamäte.

Riešenie príkladov a hádaniek

Počítanie príkladov, riešenie hlavolamov a lúštenie hádaniek, zvyšujú mozgovú aktivitu. Doprajte vášmu mozgu aktivity, ktoré ho potrápia. Rozmýšľajte nad riešeniami a udržujte svoju myseľ vitálnu.

Zlepšenie pamäte seniorov. Hlavolamy

Vypnutie GPS a priestorové cvičenia na pamäť

V súčasnej dobe takmer všetci využívajú pohodlné GPS služby. Ide o lokalizačné služby, na základe ktorých sa vieme orientovať v prírode alebo v meste. Skúste vypnúť GPS a uprednostnite staré známe postupy pri hľadaní ulíc. Nebojte sa pýtať ľudí, kde sa práve nachádzate. Tým, že sa prinútite rozmýšľať a nebudete len strnulo hľadieť na mapku zobrazenú na mobile, budete aktívne využívať svoj mozog a jeho oblasti, ktoré ste už dávno nevyužívali.

Pracujte aj počas dôchodku

Pokračovanie v práci je kľúčovým faktorom ako si udržať vitálnu myseľ aj v starobe. Pracovné prostredie poskytuje pestrú atmosféru, kde môžete pokračovať v sebarozvoji, učení sa nových vecí, ako aj v nadväzovaní nových vzťahov. Pracovať je rozhodne lepšie, než sedieť zatvorený doma, nerobiť nič a s nikým sa nestýkať.

Vyšetrenie uší, urológ a preventívna prehliadka

Pravidelné preventívne prehliadky a lekársky dozor vám pomôžu získať obraz o vašom zdraví. Využite špecialistov a choďte na vyšetrenie zraku, vyšetrenie sluchu, ako aj iné vyšetrenia, ktoré vám odporučí váš obvodný lekár. Pýtajte sa na svoje zdravie a buďte v kondícii. Neliečená strata sluchu prispieva, najmä u starších ľudí, ku zhoršeniu kognitívnych funkcií.

Neuróny a myseľ človeka

Neuróny, ktoré človek nevyužíva, odumierajú. Mozog dospelého človeka neustále vytvára nové neuróny, len je potrebné ich používať. Urobte si kvíz, čítajte knihy, lúštite krížovky, naučte sa nové cudzie slová, rozmýšľajte nad tým, ako urobiť koláč, aby chutil lepšie a upečte ho.

Písanie rukou a precvičovanie pamäte

Stále častejšie píšeme pomocou klávesnice, či už na mobile, alebo na počítači. Ak budete písať rukou, prospejete tým vašej mozgovej aktivite. Štúdia využívajúca zobrazovanie mozgu ukázala, že písanie písaným písmom stimuluje niekoľko oblastí v ľudskom mozgu a tiež, že písanie básní alebo zoznamov vecí, ktoré je potrebné urobiť, si vyžaduje synchronizáciu dvoch hemisfér ľudského mozgu.

Písanie rukou a zlepšovanie pamäte

Čítanie kníh a ich rekapitulácia ako cvičenia na pamäť

Nie iba čítaním kníh si udržiavame vo forme našu myseľ. Práve následná diskusia a rekapitulácia knihy s priateľmi, po jej prečítaní, je bohatou nádielkou potrebného cvičenia pamäte. Zamyslite sa nad príbehom a nad postavami. Rozprávajte sa o svojich predstavách. Predstavujete si hlavného hrdinu tak isto ako vaša kamarátka? Porovnávajte svoje poznatky a zdieľajte radosť z čítania, či už odbornej literatúry, beletrie, alebo poézie.

Pravidlo 20 minút zlepšuje sústredenie človeka

Robiť veľa vecí naraz sa nám môže zdať efektívne, opak je však pravdou. Vykonávanie niekoľkých činností v ten istý moment nie je prospešné pre naše sústredenie. Naša myseľ tiež potrebuje systém a potrebuje si získavané informácie správne organizovať, preto jej dajme priestor a nezahlcujme ju ďalšími činnosťami. Zvyčajne sa stáva, že po začatí väčšieho množstva „projektov“ nezvládneme dokončiť ani jeden. Je odporúčané, aby sme sa jednej alebo dvom činnostiam venovali 20 minút a až následne prešli na ďalšiu činnosť. Nerobte chaos vo vašej hlave a buďte organizovaní.

Rušivé elementy a význam slov v mysli človeka

Stroopov test používajú psychológovia od 30-tych rokov 20. storočia na testovanie schopnosti mozgu vykonávať úlohu bez toho, aby bol rozptyľovaný rušivými prvkami, radíme ho preto do kategórie „cvičenia na pamäť“. Test zahŕňa pomenovanie farby písmenami abecedy pri hláskovaní slova bez toho, aby vás rozptyľovala skutočnosť, že význam slova hovorí o odlišnej farbe. Test s farebnými slovami a odlišnými významami slov sa používa na odhaľovanie porúch pozornosti, no môže sa použiť aj na stimuláciu mozgu.

Považujete tento článok za užitočný? Dajte o ňom vedieť tým správnym ľuďom, ktorí to potrebujú! Máte v okolí niekoho, kto potrebuje precvičovať svoju pamäť? Práve ste získali rôzne tipy a odporúčania pre zlepšenie pamäte. Zdravie máme len jedno a preto sa oň treba starať po všetkých stránkach, takže hlavne nezabúdajte používať hlavu!

ZDROJ: MSN

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane...

Týchto 5 vecí vám zmení život od základov! Úspech zaručený!

Životy mnohých ľudí sú pestré, usporiadané a plné elánu. Ako to...

Čítaj teraz

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä ak ide o zvyšky stromov. Odstránenie pňa stromu môže byť prirodzené a netoxické. V tomto článku vám ponúkame 4 spôsoby, ako odstrániť peň z vášho pozemku alebo záhrady. Peň odstraňujeme z dôvodu, že je...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane vás, nejaké tajomstvá, o ktorých jednoducho nikdy nikomu nepovie. Život je jednoduchý a pritom komplikovaný zároveň. V súčasnosti máme však internet, ktorý nám, pod rúškom anonymity, umožňuje zdieľať tie najdivnejšie priznania mužov, ako aj priznania žien....

Týchto 5 vecí vám zmení život od základov! Úspech zaručený!

Životy mnohých ľudí sú pestré, usporiadané a plné elánu. Ako to tí ľudia robia? Čo robím zle? Prečo sa mi nedarí? Celý život ma prenasleduje len nešťastie a ja stále neviem prečo. Čo mám urobiť, aby som sa cítil lepšie? Ako začať riešiť to, že sa mi...

Odfoťte si peknú profilovú fotografiu na sociálne siete! TAKTO to docielite!

Tento článok venujeme najmä čitateľom a čitateľkám, ktorí vždy žasli nad tým, aké majú niektorí ľudia pekné fotografie na profilovej fotografii Facebooku alebo na zoznamkách. Vždy ste obdivovali ľudí s peknými fotografiami a vaša fotografia bola vždy akási slabá, nepodarená, nudná? Ste na správnom mieste, vysvetlíme vám...

Bzdocha: Ako sa zbaviť bzdochy? Zapáchajúci hmyz v domácnosti

Čo je bzdocha obyčajná? Bzdocha obyčajná je malý zapáchajúci hmyz, ktorý sa skrýva v najnepravdepodobnejších kútoch nášho domova a častokrát sa stávajú zdrojom veľkej frustrácie. Prečo sa objavujú v našich domoch a ako sa s nimi vysporiadať? V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú bzdochy obyčajné...

Ako vznikol Mikuláš? Aká je história sv. Mikuláša?

Kto bol svätý Mikuláš? Mikuláš sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na území Turecka. Bol synom bohatých rodičov, ktorí zomreli, keď bol ešte mladý. Mikuláš sa rozhodol venovať svoj život Bohu a pomáhať chudobným a utláčaným ľuďom. Stal sa...

Ako vznikol Adventný kalendár? Adventné kalendáre v súčasnosti

Adventný kalendár je dnes neoddeliteľnou súčasťou vianočnej sezóny. Ale odkiaľ táto tradícia vzišla a ako sa vyvíjala? Ako vznikol Adventný kalendár? Prvý adventný kalendár bol vytvorený v roku 1851 a bol ručne vyrobený. Predtým si ľudia jednoducho robili čiarky na stene za každý deň decembra až do Vianoc. V roku...

Viete kto vynašiel vianočné svetielka na vianočný stromček?

Vianočné svetielka sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry počas vianočných sviatkov. Ale kto vynašiel tieto jasné vianočné symboly radosti a pokoja? Toto je história vianočných svetielok: Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku a potom to už išlo! Edward Hibberd a prvý vianočný stromček so svetielkami Edward Hibberd Johnson je považovaný za...

VIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných tradícií z celého sveta, ktoré vás môžu prekvapiť!

Každá krajina sveta má svoje vlastné tradície a zvyky, niektoré z nich sú naozaj zaujímavé a inšpiratívne. Mnohé kultúry sveta pristupujú ku vianočným sviatkom svojsky. Aj my na Slovensku máme vianočné tradície, ktoré sa mnohé desaťročia presúvajú z generácie na generáciu. Niektoré tradície zanikajú, iné vznikajú. Vianoce na...

VIANOCE: Umelý vianočný stromček alebo živý vianočný stromček. Ktorý si vybrať?

Vianoce a vianočné stromčeky? Vianoce sú časom pokoja, radosti a spoločného trávenia času s rodinou a priateľmi. K neodmysliteľným symbolom Vianoc patrí aj vianočný stromček, ktorý zdobíme rôznymi ozdobami, svetielkami a pod ktorým sa nachádzajú darčeky. No aký vianočný stromček si vybrať? Máme sa rozhodnúť pre živý alebo...

VIANOCE: Vianočné nápady a dobré skutky, ktoré môžete robiť počas vianočných sviatkov!

Vianoce sú časom radosti, pokoja a lásky. Je to tiež príležitosť, ako prejaviť svoju dobrotu a štedrosť voči druhým. Ak chcete urobiť niečo dobré počas vianočných sviatkov, tu je 10 nápadov na dobré skutky, ktoré môžete vyskúšať: Darujte svoj čas! Či chceme alebo nie, ale náš osobný čas je...