nedeľa, 19 mája, 2024
ÚvodTipy a trikyCvičenia na pamäť pre...

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí to potrebujú. Tak ako naše ľudské telo, aj mozog človeka a naša myseľ, potrebuje precvičovať. Nedovoľme našej hlave zlenivieť. V tomto článku sa pozrieme na cvičenia pamäte, ktoré vám pomôžu zlepšiť vašu pamäť a funkcie vášho mozgu.

Toto sú najlepšie cvičenia na pamäť pre seniorov:

Cvičenie podporuje krvný obeh

Zistilo sa, že pravidelné fyzické cvičenie pomáha udržiavať naše kognitívne schopnosti v dobrej kondícii. Zvýšenou pohybovou aktivitou zabezpečíme lepšiu cirkuláciu krvi a s tým súvisiace správne prekrvenie končatín, ako aj mozgu. Neuróny sú zásobované kyslíkom a živinami, ktoré ich udržujú zdravé. Nepotrebujete bežať maratón, postačia vám prechádzky parkom. Dôležitý je pohyb a preto nezostávajte zatvorení doma.

Nové aktivity stimulujú ľudský mozog

Alzheimer Society odporúča zmeniť vašu rutinu, aby ste stimulovali svoj mozog. Zaradenie nových aktivít do vášho bežného dňa, ako aj zmena používania ľavej a pravej ruky, napomáhajú udržiavať vašu myseľ vo forme. Ak sa totiž niečo stane každodennou rutinou, prestanete nad tým rozmýšľať, čo spôsobí postupné zlenivenie vašej mysle. Prekvapte svoj mozog zmenou rutiny a zaradením nových postupov.

Najlepšie cvičenia pamäti pre seniorov. Ako si zlepšiť myseľ?

Krížovky, sudoku ako cvičenia na pamäť

Výskumy preukázali, že čím viac času venujete štúdiu, tým predlžujete správne fungovanie vašej mysle. Nájdite si niečo, čo milujete, kľudne to môže byť aj sudoku, šachy, krížovky, či kvízy, pomocou ktorých si precvičujete svoju myseľ.

Učenie prospieva mozgu

Nie je potrebné, aby ste získali titul PhD, aby ste zostali pri zmysloch. Vyhľadajte vo svojom okruhu rôzne kurzy, ktoré vás naučia mnoho nových informácií. Nikdy nie je neskoro učiť sa hrať na hudobný nástroj, učiť sa variť alebo sa učiť cudzí jazyk.

Pasívne aktivity zmeňte na aktívne

Pozeranie televízora môže byť príjemná aktivita, no nevyžaduje takú mozgovú aktivitu ako napríklad skladanie puzzle. Nie každá aktivita ponúka požadovanú mieru náročnosti a preto neponúka dostatok stimulácie pre váš mozog. Vypnite televízor a nebuďte len pasívnym divákom, aktívne sa zapojte všetkými zmyslami.

Nové priateľstvá a rozvoj emocionálnej inteligencie

Nové priateľstvá vám zaručia nie len krajšiu starobu, ale obohatia vás o nové pocity, ktoré vás zahrejú. Samota prehlbuje úzkosti a depresie, čo je likvidačným elementom pre ľudský mozog. Nové priateľstvá vám dodajú životnú motiváciu a prinútia vás rozmýšľať nad novými vecami, tiež vás naučia pozerať sa na okolitý svet odlišne. Pri nových priateľstvách môže dochádzať k aktívnemu rozmýšľaniu a zmene rutiny.

Mobil, telefónne čísla priateľov ako cvičenie na pamäť

Bývajú vaši priatelia a rodina ďaleko od vás? Zdvihnite mobilný telefón a zavolajte im. Veďte zaujímavé telefonické rozhovory, napríklad o vašich nových aktivitách alebo sa len tak opýtajte na ich život. Nevedia si rady? Nezabudnite im ponúknuť vaše návrhy na zlepšenie danej životnej situácie. Ak svoju myseľ chcete precvičovať, snažte sa zapamätať si telefónne čísla čo najväčšieho počtu ľudí okolo vás. Zároveň aj ich prekvapíte, ak si budete pamätať ich telefónne číslo.

Spolupracujte s mladými ľuďmi

Časté trávenie času s mladými ľuďmi vás obohatí nie len o nové pohľady na svet a názory, ale nabudia vás energiou a životnou motiváciou, o ktorú ste už možno prišli. Neodmietajte mladých ľudí a veci, ktorým sa venujú, pretože tí udržia vašu myseľ mladú.

Zatínanie pästí pomáha zlepšuje mozgovú aktivitu

Nedávna štúdia ukázala, že zatínanie pästí stimuluje aktivitu neurónov v prednom laloku, časti mozgu, ktorá má na starosti jazyk. Zatnutím ľavej päste na 90 sekúnd stimulujete pravú hemisféru a zatínaním pravej päste ľavú hemisféru. Zatínať päste môžete aj pri pozeraní televízie, tým zmeníte pasívnu aktivitu na aktívnejšiu. Webstránka Vyšetrenie cituje Propper, ktorá hovorí, že zatínanie pravej ruky tesne pred tým, ako si chcete niečo zapamätať a zatínanie ľavej päste pred tým, ako si chcete na niečo spomenúť, má mať pozitívny efekt na zlepšenie pamäte.

Riešenie príkladov a hádaniek

Počítanie príkladov, riešenie hlavolamov a lúštenie hádaniek, zvyšujú mozgovú aktivitu. Doprajte vášmu mozgu aktivity, ktoré ho potrápia. Rozmýšľajte nad riešeniami a udržujte svoju myseľ vitálnu.

Zlepšenie pamäte seniorov. Hlavolamy

Vypnutie GPS a priestorové cvičenia na pamäť

V súčasnej dobe takmer všetci využívajú pohodlné GPS služby. Ide o lokalizačné služby, na základe ktorých sa vieme orientovať v prírode alebo v meste. Skúste vypnúť GPS a uprednostnite staré známe postupy pri hľadaní ulíc. Nebojte sa pýtať ľudí, kde sa práve nachádzate. Tým, že sa prinútite rozmýšľať a nebudete len strnulo hľadieť na mapku zobrazenú na mobile, budete aktívne využívať svoj mozog a jeho oblasti, ktoré ste už dávno nevyužívali.

Pracujte aj počas dôchodku

Pokračovanie v práci je kľúčovým faktorom ako si udržať vitálnu myseľ aj v starobe. Pracovné prostredie poskytuje pestrú atmosféru, kde môžete pokračovať v sebarozvoji, učení sa nových vecí, ako aj v nadväzovaní nových vzťahov. Pracovať je rozhodne lepšie, než sedieť zatvorený doma, nerobiť nič a s nikým sa nestýkať.

Vyšetrenie uší, urológ a preventívna prehliadka

Pravidelné preventívne prehliadky a lekársky dozor vám pomôžu získať obraz o vašom zdraví. Využite špecialistov a choďte na vyšetrenie zraku, vyšetrenie sluchu, ako aj iné vyšetrenia, ktoré vám odporučí váš obvodný lekár. Pýtajte sa na svoje zdravie a buďte v kondícii. Neliečená strata sluchu prispieva, najmä u starších ľudí, ku zhoršeniu kognitívnych funkcií.

Neuróny a myseľ človeka

Neuróny, ktoré človek nevyužíva, odumierajú. Mozog dospelého človeka neustále vytvára nové neuróny, len je potrebné ich používať. Urobte si kvíz, čítajte knihy, lúštite krížovky, naučte sa nové cudzie slová, rozmýšľajte nad tým, ako urobiť koláč, aby chutil lepšie a upečte ho.

Písanie rukou a precvičovanie pamäte

Stále častejšie píšeme pomocou klávesnice, či už na mobile, alebo na počítači. Ak budete písať rukou, prospejete tým vašej mozgovej aktivite. Štúdia využívajúca zobrazovanie mozgu ukázala, že písanie písaným písmom stimuluje niekoľko oblastí v ľudskom mozgu a tiež, že písanie básní alebo zoznamov vecí, ktoré je potrebné urobiť, si vyžaduje synchronizáciu dvoch hemisfér ľudského mozgu.

Písanie rukou a zlepšovanie pamäte

Čítanie kníh a ich rekapitulácia ako cvičenia na pamäť

Nie iba čítaním kníh si udržiavame vo forme našu myseľ. Práve následná diskusia a rekapitulácia knihy s priateľmi, po jej prečítaní, je bohatou nádielkou potrebného cvičenia pamäte. Zamyslite sa nad príbehom a nad postavami. Rozprávajte sa o svojich predstavách. Predstavujete si hlavného hrdinu tak isto ako vaša kamarátka? Porovnávajte svoje poznatky a zdieľajte radosť z čítania, či už odbornej literatúry, beletrie, alebo poézie.

Pravidlo 20 minút zlepšuje sústredenie človeka

Robiť veľa vecí naraz sa nám môže zdať efektívne, opak je však pravdou. Vykonávanie niekoľkých činností v ten istý moment nie je prospešné pre naše sústredenie. Naša myseľ tiež potrebuje systém a potrebuje si získavané informácie správne organizovať, preto jej dajme priestor a nezahlcujme ju ďalšími činnosťami. Zvyčajne sa stáva, že po začatí väčšieho množstva „projektov“ nezvládneme dokončiť ani jeden. Je odporúčané, aby sme sa jednej alebo dvom činnostiam venovali 20 minút a až následne prešli na ďalšiu činnosť. Nerobte chaos vo vašej hlave a buďte organizovaní.

Rušivé elementy a význam slov v mysli človeka

Stroopov test používajú psychológovia od 30-tych rokov 20. storočia na testovanie schopnosti mozgu vykonávať úlohu bez toho, aby bol rozptyľovaný rušivými prvkami, radíme ho preto do kategórie „cvičenia na pamäť“. Test zahŕňa pomenovanie farby písmenami abecedy pri hláskovaní slova bez toho, aby vás rozptyľovala skutočnosť, že význam slova hovorí o odlišnej farbe. Test s farebnými slovami a odlišnými významami slov sa používa na odhaľovanie porúch pozornosti, no môže sa použiť aj na stimuláciu mozgu.

Považujete tento článok za užitočný? Dajte o ňom vedieť tým správnym ľuďom, ktorí to potrebujú! Máte v okolí niekoho, kto potrebuje precvičovať svoju pamäť? Práve ste získali rôzne tipy a odporúčania pre zlepšenie pamäte. Zdravie máme len jedno a preto sa oň treba starať po všetkých stránkach, takže hlavne nezabúdajte používať hlavu!

ZDROJ: MSN

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý...

Čítaj teraz

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je vždy ľahká úloha, najmä ak ste už v určitom veku a máte určité skúsenosti s mužmi. Ak patríte do vekovej kategórie od 30 do 60 rokov, možno sa vám zdá, že už nie ste taká príťažlivá...

Ako zvládnuť život na dedine? Dedina alebo mesto?

Ak ste narazili na tento článok, zaujíma vás život na dedine, hľadáte odpoveď na to, či je dobré žiť na dedine, či sa oplatí sťahovať do dediny, aký je rozdiel medzi mestom a dedinou, či je na dedine väčší kľud a jednoducho zvažujete všetky pre a proti...

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý vám znižuje sebavedomie!

Ako sa prejavuje zápach z úst? Zápach z úst, známy aj ako halitóza, je nepríjemný a intímny problém, ktorý ovplyvňuje sebavedomie človeka a celkovo aj jeho spoločenský život. Zápach z úst je najčastejšie spôsobený nahromadenými baktériami v ústnej dutine. Baktérie môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou...