ÚvodZaujímavostiAko podporiť svoj imunitný...

Ako podporiť svoj imunitný systém: ZINOK ako kľúčový minerál pre imunitu a hojenie rán

Zdieľaj priateľom a známym

Zinok je minerál dôležitý pre život človeka, ktorý je nevyhnutný pre udržanie si optimálneho zdravia. Hrá kľúčovú úlohu pri rôznych telesných funkciách, ako je imunita, hojenie rán, syntéza DNA a delenie buniek. Nedostatok zinku je bežný problém, ktorý môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, vrátane spomaleného rastu a vývoja, oslabeného imunitného systému a oneskoreného hojenia rán. V tomto článku sa pozrieme na otázky ako: Aké sú výhody Zinku? Aká je odporúčaná denná dávka Zinku? V akých potravinách sa nachádza Zinok? Aké vymyslené príbehy kolujú o Zinku?

Aké má Zinok výhody pre naše zdravie?

Zinok posilňuje imunitu

Zinok je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému. Pomáha pri vývoji a aktivácii imunitných buniek, ktoré bojujú proti škodlivým baktériám a vírusom. Štúdie ukázali, že doplnky zinku môžu znížiť riziko infekcií dýchacích ciest, najmä u detí a starších ľudí.

Zinok zlepšuje hojenie rán

Zinok hrá kľúčovú úlohu pri hojení rán a oprave tkaniva. Podporuje tvorbu kolagénu, proteínu, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu nového tkaniva. Zinok tiež pomáha pri tvorbe krvných ciev, ktoré sú potrebné na hojenie rán.

Zinok podporuje reprodukčné zdravie

Zinok je nevyhnutný pre reprodukčné zdravie mužov aj žien. Zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe testosterónu u mužov a regulácii menštruačného cyklu u žien. Zinok tiež pomáha pri vývoji zdravých spermií a vaječných buniek.

Zinok podporuje funkciu mozgu

Zinok je dôležitý pre funkciu mozgu a kognitívne zdravie. Hrá zásadnú úlohu pri prenose nervových vzruchov a tvorbe nových mozgových buniek. Nedostatok zinku je spojený s kognitívnymi poruchami a neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba.

Iné benefity užívania Zinku

Podporuje zdravie pokožky

Zinok hrá úlohu pri udržiavaní zdravia pokožky a zistilo sa, že je užitočný pri liečbe kožných ochorení, ako je akné a ekzém. Podieľa sa aj na tvorbe kolagénu, ktorý udržuje pokožku pružnú a elastickú.

Zlepšuje zdravie očí

Zinok je dôležitý pre zdravie očí a zistilo sa, že pomáha znižovať riziko vekom podmienenej makulárnej degenerácie (AMD), ktorá je hlavnou príčinou straty zraku seniorov.

Podporuje kardiovaskulárne zdravie

Zistilo sa, že zinok pomáha znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení tým, že znižuje zápal, zlepšuje hladinu cholesterolu a podporuje zdravý krvný tlak.

Môže pomôcť pri liečbe cukrovky

Zistilo sa, že zinok pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť na inzulín u ľudí s cukrovkou 2. typu.

Môže pomôcť pri prevencii rakoviny

Zistilo sa, že zinok je užitočný pri prevencii určitých typov rakoviny tým, že chráni bunky pred oxidačným stresom a podporuje imunitný systém.

Podporuje zdravie tráviaceho traktu

Zinok je dôležitý pre udržanie funkčného tráviaceho traktu a zistilo sa, že je užitočný pri liečbe stavov, ako je hnačka, ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.

Môže zlepšiť náladu a kognitívne funkcie

Zinok hrá úlohu pri regulácii nálady a kognitívnych funkcií a zistilo sa, že je užitočný pri liečbe depresie, úzkosti a poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Podporuje rast kostí

Zinok je dôležitý pre zdravie kostí a zistilo sa, že pomáha predchádzať úbytku kostnej hmoty a podporuje tvorbu kostí, najmä u žien po menopauze.

Môže zlepšiť plodnosť

Zinok je dôležitý pre plodnosť u mužov aj žien a zistilo sa, že pomáha zlepšovať kvalitu spermií a zvyšuje šance na úspešné tehotenstvo.

Môže zlepšiť atletické výkony

Zistilo sa, že zinok pomáha zlepšovať športový výkon tým, že znižuje poškodenie svalov a podporuje regeneráciu svalov.

Odporúčaná denná dávka Zinku

Odporúčaná denná dávka zinku sa líši v závislosti od veku, pohlavia a ďalších faktorov. Pre dospelých je odporúčaná denná dávka zinku 11 mg pre mužov a 8 mg pre ženy. Tehotné a dojčiace ženy môžu vyžadovať vyššie dávky zinku. Je dôležité poznamenať, že príliš veľa zinku môže byť škodlivé a môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie a hnačku.

Jedlá s obsahom Zinku

Zinok sa nachádza v rôznych potravinách vrátane mäsa, morských plodov, mliečnych výrobkov a strukovín. Niektoré z najlepších potravinových zdrojov zinku sú:

  • Ustrice: Ustrice sú najbohatším zdrojom zinku, pričom 6 stredne veľkých ustríc poskytuje 32 mg zinku.
  • Hovädzie mäso: Hovädzie mäso je ďalším dobrým zdrojom zinku, pričom 3 unce vareného hovädzieho mäsa poskytujú 4,5 mg zinku.
  • Tekvicové semienka: Tekvicové semienka sú vegetariánskym zdrojom zinku, pričom 1 unca poskytuje 2,2 mg zinku.
  • Cícer: Cícer je dobrým zdrojom zinku, pričom 1 šálka vareného cíceru poskytuje 2,5 mg zinku.

Dôležité fakty o Zinku

  • Zinok je dôležitý pre metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov.
  • Doplnky zinku môžu interagovať s určitými liekmi vrátane antibiotík a diuretík.
  • Nedostatok zinku je bežný v rozvojových krajinách, kde môže mať strava nízky obsah zinku.
  • Doplnky zinku sú dostupné v rôznych formách, vrátane kapsúl, tabliet a pastiliek.

Vymyslené príbehy a klamstvá o Zinku

Je dôležité dávať si pozor na informácie o zinku, ktoré sa zdajú byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé, alebo ktorým chýbajú vedecké dôkazy. Pred začatím užívania akýchkoľvek nových doplnkov alebo liečby sa vždy poraďte so svojím lekárom.

O zinku kolovali a pravdepodobne aj kolujú nejaké klamstvá a falošné príbehy. Tu je niekoľko príkladov:

Zinok dokáže vyliečiť COVID-19

Na sociálnych sieťach kolovali tvrdenia, že zinok dokáže vyliečiť COVID-19. Aj keď zinok môže mať určité výhody pre imunitnú funkciu a zdravie dýchacích ciest, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že môže vyliečiť COVID-19. Najlepším spôsobom, ako zabrániť ochoreniu COVID-19, je dodržiavať pokyny týkajúce sa verejného zdravia, ako je nosenie masiek, dodržiavanie sociálneho odstupu a očkovanie.

Zinkové pastilky môžu vyliečiť nádchu

Hoci sa zistilo, že zinkové pastilky pomáhajú pri skrátení trvania a závažnosti bežného prechladnutia, nie sú liekom. Zinkové pastilky sa môžu používať ako doplnok k iným liečebným postupom pri prechladnutí, ako je odpočinok a hydratácia.

Zinok môže zvýšiť testosterón

Aj keď je zinok dôležitý pre produkciu testosterónu, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že môže zvýšiť hladinu testosterónu nad normálnu úroveň. Pre celkové zdravie je dôležité udržiavať zdravé hladiny zinku, ale nadmerný príjem zinku môže byť škodlivý.

Zinok môže spôsobiť vypadávanie vlasov

Existujú tvrdenia, že zinok môže spôsobiť vypadávanie vlasov, ale neexistujú žiadne dôkazy na podporu tohto tvrdenia. V skutočnosti je zinok dôležitý pre zdravý rast vlasov a môže byť nápomocný pri liečbe vypadávania vlasov spôsobeného nedostatkom zinku.

Zinok môže spôsobiť Alzheimerovu chorobu

Existujú tvrdenia, že nadmerný príjem zinku môže spôsobiť Alzheimerovu chorobu. Neexistujú však žiadne dôkazy na podporu tohto tvrdenia. V skutočnosti je zinok dôležitý pre funkciu mozgu a môže byť nápomocný pri prevencii kognitívneho poklesu.

Zinok môže spôsobiť nedostatok medi

Sú názory, že doplnky zinku môžu spôsobiť nedostatok medi. Aj keď je pravda, že zinok môže interferovať s absorpciou medi, ak sa užíva v nadmernom množstve, vyvážený príjem oboch minerálov je dôležitý pre celkové zdravie.

Zinok môže vyliečiť akné cez noc

Vraj, aplikácia zinku na pokožku môže vyliečiť akné cez noc. Aj keď zinok môže byť užitočný pri liečbe akné, nie je to zázračný liek. Môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov dôsledného používania, kým uvidíte zlepšenie.

Zinok môže zlepšiť pamäť a učenie

Aj keď je zinok dôležitý pre funkciu mozgu a môže byť nápomocný pri prevencii kognitívneho poklesu, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že môže zlepšiť pamäť alebo učenie nad normálnu úroveň.

Zhrnutie: ZINOK

Zinok je esenciálny minerál, ktorý hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní dobrého zdravia. Je dôležitý pre imunitu, hojenie rán, reprodukčné zdravie a funkciu mozgu. Odporúčaná denná dávka zinku sa líši v závislosti od veku a pohlavia a najlepšími zdrojmi zinku sú mäso, morské plody, mliečne výrobky a strukoviny.

Doplnky zinku môžu byť užitočné pre ľudí, ktorí neprijímajú dostatok zinku zo stravy, ale je dôležité, aby ste ich užívali pod dohľadom svojho lekára.

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

More from Author

5 tipov, ako zarobiť peniaze: Ako zvýšiť svoj príjem a vybudovať si bohatstvo

Zarábanie peňazí je spoločným cieľom mnohých z nás, či už chceme...

OVERTHINKING: Ako prestať premýšľať a začať si užívať váš vzťah

Čo je overthinking? Vzťahy môžu byť krásne, no niekedy aj náročné a...

ÚSPECH na sociálnych sieťach závisí od TÝCHTO hlavných pravidiel: Instantne ZVÝŠTE svoje dosahy

Ako sa presadiť na sociálnych médiách? Presadenie sa na sociálnych médiách...

Čítaj teraz

5 tipov, ako zarobiť peniaze: Ako zvýšiť svoj príjem a vybudovať si bohatstvo

Zarábanie peňazí je spoločným cieľom mnohých z nás, či už chceme zvýšiť svoj príjem, vybudovať bohatstvo alebo jednoducho dosiahnuť väčšiu finančnú stabilitu. Aj keď neexistujú žiadne skratky k úspechu, existuje niekoľko osvedčených stratégií, ako zvýšiť svoj potenciál zárobku a čo najlepšie využiť svoje zdroje. Tu je päť...

Virtuálna realita PRE DOSPELÝCH: Second Life, miesto, kde sa stretávajú ľudia z celého sveta (18+)

Čo je Second Life? Ak si myslíš, že toto je pre deti, zbystri pozornosť! Nie je!Secondlife.com sa na prvý dojem javí ako obyčajná hra pre deti, napĺňa však charakterisiky virtuálnej sociálnej siete, keďže spája ľudí, ktorí sa buď poznajú z reálneho sveta, alebo sa nepoznajú. Život v tomto...

OVERTHINKING: Ako prestať premýšľať a začať si užívať váš vzťah

Čo je overthinking? Vzťahy môžu byť krásne, no niekedy aj náročné a je úplne bežné, že v týchto situáciách zažívame celý rad emócií. Niekedy však naša myseľ dokáže zablúdiť a my sa pristihneme, že premýšľame až príliš o každom detaile nášho vzťahu. Trápi nás, čo si náš partner...

ÚSPECH na sociálnych sieťach závisí od TÝCHTO hlavných pravidiel: Instantne ZVÝŠTE svoje dosahy

Ako sa presadiť na sociálnych médiách? Presadenie sa na sociálnych médiách môže byť zložitý proces, ktorý vyžaduje trpezlivosť, trvalú snahu a kreativitu. Tu sú niektoré tipy, ktoré vám môžu pomôcť dosiahnuť vaše ciele: Majte svoju vášeň, nájdite svoj "níš" Ak chcete tvoriť a byť influecnerom, v prvom rade potrebujete...

ZARUČENÉ spôsoby ako sa zabaviť: Čo robiť s frajerom, keď je vonku zlé počasie

Je vonku zlé počasie a vy a váš partner nemáte večerný program? Ako sa zabaviť so svojou láskou? S klesajúcou teplotou sa zvyšuje lenivosť. Ľuďom a hlavne párom sa väčšinou nechce ísť do chladného počasia. Ale, čo robiť ak je vonku zima a my máme večer pred sebou? Prinášame...

NAJLEPŠIA svadba: Aký svadobný program urobiť na svadbe? Nápady a tradície, ktoré zabavia svadobných hostí!

Aký svadobný program vymyslieť? Svadby sú len také zábavné, aký majú program. Nenechajte svadobný program na náhodu a určite si pripravte niekoľko hier pre svadobčanov, ktoré ich rozosmejú a zabavia. Návštevníci sa potrebujú baviť a svadobný alkohol naozaj nestačí. Nezúfajte, kryjeme vám chrbát a ponúkame vám niekoľko tipov...

Divoká párty ZAČÍNA: 6 zábavných hier pre dospelých, ktoré posunú váš večer na úplne iný level

Čo robiť na párty pre dospelých? Párty pre dospelých sú skvelý spôsob ako sa uvoľniť a zabaviť s priateľmi. Môže ísť o narodeninovú oslavu, rozlúčku so slobodou, alebo stretnutie s priateľmi. Aké hry pre dospelých sú vhodné na každú párty? Povieme si najzábavnejšie hry, aké v súčastnosti dominujú...

Intímny svet mužov: Toto sú odpovede na najčastejšie zvedavé otázky žien

Aké otázky píšu ženy do vyhľadávačov, ako sú napríklad Google alebo Bing? Pozrime sa na niekoľko citlivých otázok o mužoch, na ktoré by ženy radi poznali odpovede. Prečo muži sedia rozkročení? Muži sediaci s nohami od seba v rozkročenej polohe, tiež známe aj ako „manspreading“, sa často pripisuje kombinácii...

Pripálený hrniec a panvica: Ako ich vyčistiť ako profesionál

Pripálený hrniec ako aj pripálená panvica nie je zrovna to, čo by sme chceli, aby sa nám stalo. Z vlastnej skúsenosti vám vieme povedať, že sa to jednoducho občas stane. Najradšej by sme v tom momente hrniec vyhodili, ale predtým než tak urobíte, skúste niekoľko nami overených...

Huncúctva babky Márie. Ako si babička z malej dedinky na Slovensku získala srdcia všetkých dedinčanov.

Neuveríte veselým huncútstvam roztomilej babičky Márie z Drienčan, malej dedinky na Slovensku, ktorá chytila za srdce všetkých dedinčanov! Kedysi dávno, v malej dedinke Hiadeľ, uhniezdenej vo zvlnených kopcoch, žila stará pani Mária. Babku Máriu si všetci v dedine obľúbili pre jej láskavé srdce a priateľské vystupovanie, no...

Superpotravina storočia: Cvikla a jej liečivé účinky pre naše zdravie

Cvikla, známa aj ako červená repa, je výživná koreňová zelenina s množstvom výhod pre zdravie človeka. Jej liečivé účinky sú známe už po stáročia a v súčasnosti získava obľubu ako superpotravina. Prečo je konzumácia cvikly prospešná pre zdravie človeka? Aké sú účinky cvikly? Prečo je cvikla dobrá pre...

10 tipov na úspešný pracovný deň: Začnite už ráno na ceste do práce!

Chcete mať úspešný deň? Rozmýšľate nad tým, ako zefektívniť svoju rannú cestu do práce? Mnoho ľudí jazdí napríklad mestskou hromadnou dopravou, v ktorej častokrát nemajú čo robiť. Keď vám cesta do práce trvá 40 minút, nemali by ste tento čas premárniť. Toto sú tipy, ako využiť čas...