nedeľa, 3 decembra, 2023
ÚvodZaujímavostiAko podporiť svoj imunitný...

Ako podporiť svoj imunitný systém: ZINOK ako kľúčový minerál pre imunitu a hojenie rán

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Zinok je minerál dôležitý pre život človeka, ktorý je nevyhnutný pre udržanie si optimálneho zdravia. Hrá kľúčovú úlohu pri rôznych telesných funkciách, ako je imunita, hojenie rán, syntéza DNA a delenie buniek. Nedostatok zinku je bežný problém, ktorý môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, vrátane spomaleného rastu a vývoja, oslabeného imunitného systému a oneskoreného hojenia rán. V tomto článku sa pozrieme na otázky ako: Aké sú výhody Zinku? Aká je odporúčaná denná dávka Zinku? V akých potravinách sa nachádza Zinok? Aké vymyslené príbehy kolujú o Zinku?

Aké má Zinok výhody pre naše zdravie?

Zinok posilňuje imunitu

Zinok je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému. Pomáha pri vývoji a aktivácii imunitných buniek, ktoré bojujú proti škodlivým baktériám a vírusom. Štúdie ukázali, že doplnky zinku môžu znížiť riziko infekcií dýchacích ciest, najmä u detí a starších ľudí.

Zinok zlepšuje hojenie rán

Zinok hrá kľúčovú úlohu pri hojení rán a oprave tkaniva. Podporuje tvorbu kolagénu, proteínu, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu nového tkaniva. Zinok tiež pomáha pri tvorbe krvných ciev, ktoré sú potrebné na hojenie rán.

Zinok podporuje reprodukčné zdravie

Zinok je nevyhnutný pre reprodukčné zdravie mužov aj žien. Zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe testosterónu u mužov a regulácii menštruačného cyklu u žien. Zinok tiež pomáha pri vývoji zdravých spermií a vaječných buniek.

Zinok podporuje funkciu mozgu

Zinok je dôležitý pre funkciu mozgu a kognitívne zdravie. Hrá zásadnú úlohu pri prenose nervových vzruchov a tvorbe nových mozgových buniek. Nedostatok zinku je spojený s kognitívnymi poruchami a neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba.

Iné benefity užívania Zinku

Podporuje zdravie pokožky

Zinok hrá úlohu pri udržiavaní zdravia pokožky a zistilo sa, že je užitočný pri liečbe kožných ochorení, ako je akné a ekzém. Podieľa sa aj na tvorbe kolagénu, ktorý udržuje pokožku pružnú a elastickú.

Zlepšuje zdravie očí

Zinok je dôležitý pre zdravie očí a zistilo sa, že pomáha znižovať riziko vekom podmienenej makulárnej degenerácie (AMD), ktorá je hlavnou príčinou straty zraku seniorov.

Podporuje kardiovaskulárne zdravie

Zistilo sa, že zinok pomáha znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení tým, že znižuje zápal, zlepšuje hladinu cholesterolu a podporuje zdravý krvný tlak.

Môže pomôcť pri liečbe cukrovky

Zistilo sa, že zinok pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť na inzulín u ľudí s cukrovkou 2. typu.

Môže pomôcť pri prevencii rakoviny

Zistilo sa, že zinok je užitočný pri prevencii určitých typov rakoviny tým, že chráni bunky pred oxidačným stresom a podporuje imunitný systém.

Podporuje zdravie tráviaceho traktu

Zinok je dôležitý pre udržanie funkčného tráviaceho traktu a zistilo sa, že je užitočný pri liečbe stavov, ako je hnačka, ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.

Môže zlepšiť náladu a kognitívne funkcie

Zinok hrá úlohu pri regulácii nálady a kognitívnych funkcií a zistilo sa, že je užitočný pri liečbe depresie, úzkosti a poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Podporuje rast kostí

Zinok je dôležitý pre zdravie kostí a zistilo sa, že pomáha predchádzať úbytku kostnej hmoty a podporuje tvorbu kostí, najmä u žien po menopauze.

Môže zlepšiť plodnosť

Zinok je dôležitý pre plodnosť u mužov aj žien a zistilo sa, že pomáha zlepšovať kvalitu spermií a zvyšuje šance na úspešné tehotenstvo.

Môže zlepšiť atletické výkony

Zistilo sa, že zinok pomáha zlepšovať športový výkon tým, že znižuje poškodenie svalov a podporuje regeneráciu svalov.

Odporúčaná denná dávka Zinku

Odporúčaná denná dávka zinku sa líši v závislosti od veku, pohlavia a ďalších faktorov. Pre dospelých je odporúčaná denná dávka zinku 11 mg pre mužov a 8 mg pre ženy. Tehotné a dojčiace ženy môžu vyžadovať vyššie dávky zinku. Je dôležité poznamenať, že príliš veľa zinku môže byť škodlivé a môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie a hnačku.

Jedlá s obsahom Zinku

Zinok sa nachádza v rôznych potravinách vrátane mäsa, morských plodov, mliečnych výrobkov a strukovín. Niektoré z najlepších potravinových zdrojov zinku sú:

  • Ustrice: Ustrice sú najbohatším zdrojom zinku, pričom 6 stredne veľkých ustríc poskytuje 32 mg zinku.
  • Hovädzie mäso: Hovädzie mäso je ďalším dobrým zdrojom zinku, pričom 3 unce vareného hovädzieho mäsa poskytujú 4,5 mg zinku.
  • Tekvicové semienka: Tekvicové semienka sú vegetariánskym zdrojom zinku, pričom 1 unca poskytuje 2,2 mg zinku.
  • Cícer: Cícer je dobrým zdrojom zinku, pričom 1 šálka vareného cíceru poskytuje 2,5 mg zinku.

Dôležité fakty o Zinku

  • Zinok je dôležitý pre metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov.
  • Doplnky zinku môžu interagovať s určitými liekmi vrátane antibiotík a diuretík.
  • Nedostatok zinku je bežný v rozvojových krajinách, kde môže mať strava nízky obsah zinku.
  • Doplnky zinku sú dostupné v rôznych formách, vrátane kapsúl, tabliet a pastiliek.

Vymyslené príbehy a klamstvá o Zinku

Je dôležité dávať si pozor na informácie o zinku, ktoré sa zdajú byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé, alebo ktorým chýbajú vedecké dôkazy. Pred začatím užívania akýchkoľvek nových doplnkov alebo liečby sa vždy poraďte so svojím lekárom.

O zinku kolovali a pravdepodobne aj kolujú nejaké klamstvá a falošné príbehy. Tu je niekoľko príkladov:

Zinok dokáže vyliečiť COVID-19

Na sociálnych sieťach kolovali tvrdenia, že zinok dokáže vyliečiť COVID-19. Aj keď zinok môže mať určité výhody pre imunitnú funkciu a zdravie dýchacích ciest, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že môže vyliečiť COVID-19. Najlepším spôsobom, ako zabrániť ochoreniu COVID-19, je dodržiavať pokyny týkajúce sa verejného zdravia, ako je nosenie masiek, dodržiavanie sociálneho odstupu a očkovanie.

Zinkové pastilky môžu vyliečiť nádchu

Hoci sa zistilo, že zinkové pastilky pomáhajú pri skrátení trvania a závažnosti bežného prechladnutia, nie sú liekom. Zinkové pastilky sa môžu používať ako doplnok k iným liečebným postupom pri prechladnutí, ako je odpočinok a hydratácia.

Zinok môže zvýšiť testosterón

Aj keď je zinok dôležitý pre produkciu testosterónu, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že môže zvýšiť hladinu testosterónu nad normálnu úroveň. Pre celkové zdravie je dôležité udržiavať zdravé hladiny zinku, ale nadmerný príjem zinku môže byť škodlivý.

Zinok môže spôsobiť vypadávanie vlasov

Existujú tvrdenia, že zinok môže spôsobiť vypadávanie vlasov, ale neexistujú žiadne dôkazy na podporu tohto tvrdenia. V skutočnosti je zinok dôležitý pre zdravý rast vlasov a môže byť nápomocný pri liečbe vypadávania vlasov spôsobeného nedostatkom zinku.

Zinok môže spôsobiť Alzheimerovu chorobu

Existujú tvrdenia, že nadmerný príjem zinku môže spôsobiť Alzheimerovu chorobu. Neexistujú však žiadne dôkazy na podporu tohto tvrdenia. V skutočnosti je zinok dôležitý pre funkciu mozgu a môže byť nápomocný pri prevencii kognitívneho poklesu.

Zinok môže spôsobiť nedostatok medi

Sú názory, že doplnky zinku môžu spôsobiť nedostatok medi. Aj keď je pravda, že zinok môže interferovať s absorpciou medi, ak sa užíva v nadmernom množstve, vyvážený príjem oboch minerálov je dôležitý pre celkové zdravie.

Zinok môže vyliečiť akné cez noc

Vraj, aplikácia zinku na pokožku môže vyliečiť akné cez noc. Aj keď zinok môže byť užitočný pri liečbe akné, nie je to zázračný liek. Môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov dôsledného používania, kým uvidíte zlepšenie.

Zinok môže zlepšiť pamäť a učenie

Aj keď je zinok dôležitý pre funkciu mozgu a môže byť nápomocný pri prevencii kognitívneho poklesu, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že môže zlepšiť pamäť alebo učenie nad normálnu úroveň.

Zhrnutie: ZINOK

Zinok je esenciálny minerál, ktorý hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní dobrého zdravia. Je dôležitý pre imunitu, hojenie rán, reprodukčné zdravie a funkciu mozgu. Odporúčaná denná dávka zinku sa líši v závislosti od veku a pohlavia a najlepšími zdrojmi zinku sú mäso, morské plody, mliečne výrobky a strukoviny.

Doplnky zinku môžu byť užitočné pre ľudí, ktorí neprijímajú dostatok zinku zo stravy, ale je dôležité, aby ste ich užívali pod dohľadom svojho lekára.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane...

Čítaj teraz

Cvičenia na pamäť pre seniorov

Všetci chceme prežiť čo najdlhší pokojný a hlavne zdravý život. Chceme byť vitálni aj v starobe, no aby sme si život užívali aj v neskorších rokoch života, potrebujeme udržovať vo forme aj svoju pamäť. Najlepším riešením sú cvičenia na pamäť pre seniorov ako aj pre všetkých, ktorí...

Dôchodcovia sa dostali do slovnej potýčky s neznámym mužom! Lietadlo takmer nevzlietlo!

Dôchodcovia sú súčasťou našich životov a mali by sme sa k nim správať s patričnou úctou a rešpektom. Sú predsa len starší a viac si toho odžili, však? Ale ako by ste sa zachovali v situácií, ktorú si musel prežiť neznámy muž so svojou priateľkou v lietadle?...

Ako odstrániť peň stromu? Efektívne odstránenie pňa zo záhrady

Efektívne spôsoby, ako odstrániť peň stromu Udržiavanie krásnej záhrady niekedy vyžaduje zvýšenú pozornosť, najmä ak ide o zvyšky stromov. Odstránenie pňa stromu môže byť prirodzené a netoxické. V tomto článku vám ponúkame 4 spôsoby, ako odstrániť peň z vášho pozemku alebo záhrady. Peň odstraňujeme z dôvodu, že je...

Priznania mužov a žien na internete

Na konci každého dňa má každý človek, ktorého ste stretli, vrátane vás, nejaké tajomstvá, o ktorých jednoducho nikdy nikomu nepovie. Život je jednoduchý a pritom komplikovaný zároveň. V súčasnosti máme však internet, ktorý nám, pod rúškom anonymity, umožňuje zdieľať tie najdivnejšie priznania mužov, ako aj priznania žien....

Týchto 5 vecí vám zmení život od základov! Úspech zaručený!

Životy mnohých ľudí sú pestré, usporiadané a plné elánu. Ako to tí ľudia robia? Čo robím zle? Prečo sa mi nedarí? Celý život ma prenasleduje len nešťastie a ja stále neviem prečo. Čo mám urobiť, aby som sa cítil lepšie? Ako začať riešiť to, že sa mi...

Odfoťte si peknú profilovú fotografiu na sociálne siete! TAKTO to docielite!

Tento článok venujeme najmä čitateľom a čitateľkám, ktorí vždy žasli nad tým, aké majú niektorí ľudia pekné fotografie na profilovej fotografii Facebooku alebo na zoznamkách. Vždy ste obdivovali ľudí s peknými fotografiami a vaša fotografia bola vždy akási slabá, nepodarená, nudná? Ste na správnom mieste, vysvetlíme vám...

Bzdocha: Ako sa zbaviť bzdochy? Zapáchajúci hmyz v domácnosti

Čo je bzdocha obyčajná? Bzdocha obyčajná je malý zapáchajúci hmyz, ktorý sa skrýva v najnepravdepodobnejších kútoch nášho domova a častokrát sa stávajú zdrojom veľkej frustrácie. Prečo sa objavujú v našich domoch a ako sa s nimi vysporiadať? V tomto článku sa pozrieme na to, prečo sú bzdochy obyčajné...

Ako vznikol Mikuláš? Aká je história sv. Mikuláša?

Kto bol svätý Mikuláš? Mikuláš sa narodil v treťom storočí nášho letopočtu v starogréckom meste Patara, ktoré sa dnes nachádza na území Turecka. Bol synom bohatých rodičov, ktorí zomreli, keď bol ešte mladý. Mikuláš sa rozhodol venovať svoj život Bohu a pomáhať chudobným a utláčaným ľuďom. Stal sa...

Ako vznikol Adventný kalendár? Adventné kalendáre v súčasnosti

Adventný kalendár je dnes neoddeliteľnou súčasťou vianočnej sezóny. Ale odkiaľ táto tradícia vzišla a ako sa vyvíjala? Ako vznikol Adventný kalendár? Prvý adventný kalendár bol vytvorený v roku 1851 a bol ručne vyrobený. Predtým si ľudia jednoducho robili čiarky na stene za každý deň decembra až do Vianoc. V roku...

Viete kto vynašiel vianočné svetielka na vianočný stromček?

Vianočné svetielka sú dnes neoddeliteľnou súčasťou sviatočnej atmosféry počas vianočných sviatkov. Ale kto vynašiel tieto jasné vianočné symboly radosti a pokoja? Toto je história vianočných svetielok: Thomas Alva Edison vynašiel žiarovku a potom to už išlo! Edward Hibberd a prvý vianočný stromček so svetielkami Edward Hibberd Johnson je považovaný za...

VIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných tradícií z celého sveta, ktoré vás môžu prekvapiť!

Každá krajina sveta má svoje vlastné tradície a zvyky, niektoré z nich sú naozaj zaujímavé a inšpiratívne. Mnohé kultúry sveta pristupujú ku vianočným sviatkom svojsky. Aj my na Slovensku máme vianočné tradície, ktoré sa mnohé desaťročia presúvajú z generácie na generáciu. Niektoré tradície zanikajú, iné vznikajú. Vianoce na...

VIANOCE: Umelý vianočný stromček alebo živý vianočný stromček. Ktorý si vybrať?

Vianoce a vianočné stromčeky? Vianoce sú časom pokoja, radosti a spoločného trávenia času s rodinou a priateľmi. K neodmysliteľným symbolom Vianoc patrí aj vianočný stromček, ktorý zdobíme rôznymi ozdobami, svetielkami a pod ktorým sa nachádzajú darčeky. No aký vianočný stromček si vybrať? Máme sa rozhodnúť pre živý alebo...