Úvod Láska a vzťahy OVERTHINKING: Ako prestať premýšľať a začať si užívať váš vzťah

OVERTHINKING: Ako prestať premýšľať a začať si užívať váš vzťah

0
Ako mať funkčný vzťah? Čo je overthinking?

Čo je overthinking?

Vzťahy môžu byť krásne, no niekedy aj náročné a je úplne bežné, že v týchto situáciách zažívame celý rad emócií. Niekedy však naša myseľ dokáže zablúdiť a my sa pristihneme, že premýšľame až príliš o každom detaile nášho vzťahu. Trápi nás, čo si náš partner myslí, čo robí, keď nie je nablízku a či náhodou nemá niekoho iného. Tento druh nadmerného premýšľania môže byť škodlivý pre náš vzťah, čo okrem iného vedie aj k zbytočnému stresu. Tento typ nadmerného premýšľania sa volá overthinking. Tu je zopár tipov, ako prestať premýšľať a začať si užívať váš vzťah.

1. Rozpoznať, situácie kedy sa to deje

Prvým krokom k prekonaniu overthinkingu vo vzťahoch je rozpoznať, situácie kedy sa to deje. To znamená venovať pozornosť svojim myšlienkam a emóciám a identifikovať, kedy uviaznete v cykle obáv a pochybností. Keď si uvedomíte svoje sklony k overthinkingu, môžete začať podnikať kroky na ich riešenie.

2. Úprimnosť a otvorená komunikácia

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako prestať premýšľať o vzťahoch, je otvorene a úprimne komunikovať s partnerom. Veci, ktorých sa obávame, sú často založené na domnienkach alebo nedorozumeniach a rozprávanie sa o veciach môže pomôcť objasniť akýkoľvek zmätok. Je tiež dôležité aktívne počúvať svojho partnera a rešpektovať jeho pocity.

3. Sústreďte sa na prítomnosť

Ďalším kľúčom k zastaveniu prílišného premýšľania je sústrediť sa na prítomný okamih. To znamená, byť si vedomý svojich myšlienok a emócií a nestratiť sa v opakovaní si minulosti alebo v obavách z budúcnosti. Keď ste so svojím partnerom, snažte sa zostať plne prítomní a užite si daný okamih bez toho, aby ste sa nechali pristihnúť pri nadmernej analýze alebo pochybovaní o svojich pocitoch.

4. Pracovať na sebe aj mimo vášho vzťahu

Zlepšovanie samého seba mimo nášho vzťahu môže byť dobrý spôsob ako zmierniť náš overthinking. Prílišné premýšľanie totiž často pramení z nízkeho sebavedomia a úzkosti s tým spojenej. Nájdenie si aktivít, ktoré nám zvýšia sebavedomie, nám môžu pomôcť sa vo vzťahu cítiť lepšie a nerozmýšlať naraz nad toľkými vecami. Zapojenie sa do aktivít, ako je meditácia, cvičenie alebo prechádzky do prírody, sú veľmi účinnými formami starostlivosti o seba rovnako ako nájdenie času na koníčky alebo relaxáciu. Tým, že sa o seba budete starať aj mimo vášho vzťahu budete lepšie pripravení zvládnuť výzvy, ktoré so sebou partnerstvo prináša.

Na záver:

Overthinking vo vzťahoch môže byť ťažko prekonateľný, no nie je to nemožné. Keď spozorujete situáciu, že príliš premýšľate spomeňte si na tipy, o ktorých ste sa dočítali v tomto článku. Môžete si tak začať užívať svoj vzťah a zažívať skutočné potešenie z lásky.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version