Úvod Zaujímavosti Virtuálna realita PRE DOSPELÝCH: Second Life, miesto, kde sa stretávajú ľudia z...

Virtuálna realita PRE DOSPELÝCH: Second Life, miesto, kde sa stretávajú ľudia z celého sveta (18+)

0
Čo je Second Life? Je to virtuálna realita pre dospelých?

Čo je Second Life?

Ak si myslíš, že toto je pre deti, zbystri pozornosť! Nie je!
Secondlife.com sa na prvý dojem javí ako obyčajná hra pre deti, napĺňa však charakterisiky virtuálnej sociálnej siete, keďže spája ľudí, ktorí sa buď poznajú z reálneho sveta, alebo sa nepoznajú. Život v tomto virtuálnom svete je veľmi zaujímavou témou a rozhodne nie iba pre mládež. Práve naopak, v tomto svete je veľmi malá pravdepodobnosť, že natrafíte na dieťa alebo teenagera. Secondlife je totiž najmä pre dospelých ľudí alebo seniorov a myslíme to vážne.

Secondlife je virtuálny svet pre dospelých!

Second Life je druhý život, anonymný virtuálny svet pre dospelých.

Koľko rokov majú ľudia v Second Life?

Ako príklad si trochu predstavme česko-slovenskú komunitu Secondlife. Veková kategória ľudí prevažne žijúcich v tomto virtuálnom svete je niekde od 20 do 70 rokov. Títo ľudia sa denne stretávajú vo virtuálnom svete na virtuálnych parcelách, aby sa zišli so svojími priateľmi, ktorých mnohí v reálnom svete nikdy nevideli a pravdepodobne ani nikdy neuvidia.

Kde sa nachádza ČESKOSLOVENSKO v Second Life?

Československá komunita sa schádza primárne na lande ČESKOSLOVENSKO. Pomerne často sa tu konajú zábavné akcie, kde sa ľudia spolu môžu baviť, tancovať, komunikovať (voicovať), chatovať si spolu a spoznávať sa. Najrýchlejšou cestou, ako sa dostať na túto československú parcelu je cez nasledujúci „teleportačný“ odkaz:

http://maps.secondlife.com/secondlife/INFINITY%20BEACH/58/71/22

Československá komunita stretávajúca sa na virtuálnych kultúrnych podujatiach.

Registrácia do virtuálneho sveta Second Life

Predtým, než sa budete môcť dostať na land je potrebné sa registrovať a vytvoriť si svoj avatar cez oficiálnu stránku https://secondlife.com, následne si stiahnete klienta (Secondlife viewer), cez ktorý sa napojíte do virtuálneho sveta Secondlife. Po krátkom úvodnom tutoriáli môžete kliknúť na vyššie uvedený link, ktorý vás “teleportuje” na československý land alebo môžete využiť vyhľadávač miest cez Secondlife viewer.

Aký veľký je svet Second life?

Secondlife pozostáva z tisícov regiónov a sú k dispozícií pre váš teleport. Na oficiálnej webovej stránke Second Life sa nachádza celá mapa regiónov, na ktorej sa môžete presúvať myšou a oddialiť si ju alebo priblížiť.

Kreatívni ľudia tvoria kreatívne veci. Na obrázku avatari sediaci na virtuálnej STAND-UP comedy.

Aké meno vytvoriť avatarovi v Second Life?

Veľmi odporúčame, aby ste si vytvorili meno bez číslíc a najmä, aby ste si svoje meno neprepájali s realitou. Nepoužívajte svoje reálne meno, jednoducho si svoj druhý život oddeľte a vytvorte si charakter, ktorý ste vždy chceli žiť.

Ako pochopiť život v Second Life?

Reálny život sa vyvíja a dennodenne sa učíme novým veciam- tento proces trvá roky. Sú to puzzle, ktoré skladáme a získavame výsledný obraz o tom ako všetko funguje. Takisto aj život v Secondlife nepochopíme v momente registrácie do tejto siete.

Potrebujeme čas, aby sme sa zžili s naším avatarom/postavou resp. s naším novým Ja. Tento proces trvá zhruba 30 aktívnych dní strávených vo virtuálnej realite. Mnohí žijú Secondlife už viac ako 13 rokov a stále majú čo objavovať a učiť sa. Je to svet plný možností.

Dôležité sviatky ako sú Vianoce, komunita môže tráviť spolu a nikto sa necíti sám.

Nebezpečenstvo v Second Life

Upozorňujeme, že ľudia v Second life dokážu byť takisto zlí a zákerní ako aj v reálnom svete. Svet Secondlife dokáže byť takisto skazený a perverzný ako reálny život, preto v ňom musíte byť opatrní a reálny život z toho skúste úplne vynechať. Neprehliadnuteľné percento sveta Secondlife tvorí sex a veci pre dospelých.

Kto vytvoril Second Life?

Virtuálny svet Second life alebo Druhý život pochádza od spoločnosti LindenLab a jeho začiatok sa datuje na 13. marec 2006 , kedy bol zaregistrovaný prvý avatar. Najväčší boom siete bol v rokoch 2013 – 2015 práve vďaka dokumentárnym filmom a reportážam, z ktorých mnohé nájdeme na internete aj v súčasnosti. Dnes sa témy virtuálnych svetov opäť otvárajú a Secondlife znovu ožíva a zažíva prílev nových ľudí ako aj starých navrátilcov.

Spôsoby prístupu ku životu v Second Life

Virtuálny život (SL) vs. Reálny život (RL)

Ako si iní vytvárajú charakter? Nájdu sa typy ľudí, ktorí si vytvoria svoj charakter tzv. avatar, a ten si žijú bez toho, aby do toho ťahali svoj bežný reálny život. Ďalší typ ľudí sú tí, ktorí nemajú problém si reálny život prepojiť s virtuálnym svetom a so svojou reálnou tvárou.

Prirovnanie film vs. kniha a Second Life

Tu ale vzniká problém, že vyzradením svojej reálnej tváre (napr. reálnou fotografiou tváre) doslova kazíte svoj SL život, nakoľko rúcate predstavy, ktoré si o vás vaši virtuálni priatelia vytvorili. Možno si vás predstavujú ako modrookú blondínku, možno ako anjela s krídlami, pretože im každý deň spríjemňujete svojou maličkosťou- neberte im túto predstavu a nechajte ich o vás snívať- nezdieľajte reálne fotografie a súkromné reálne údaje. Je to presne ako keď čítate knihu- postavy v knihe sa budujú vo vašej predstave, no akonáhle zhliadnete film k danej knihe, tak už nikdy si inak postavy v knihe nepredstavíte.

O čom je Secondlife.com?

Skvelé na virtuálnom druhom živote je, že si môžete žiť svoj vysnívaný život, neplatia tam reálne zákony a sloboda je nekonečná- môžete sa baviť, tvoriť, zarábať, pracovať, jednoducho povedané, môžete tam robiť všetko to, čo v realite.

Avatari sa spontánne stretávajú tam, kde nájdu príjemnú spoločnosť.

Zdravotne znevýhodnení ľudia a druhý život Secondlife

Môžete tu stretnúť ľudí, ktorí v realite nemajú to šťastie žiť plnohodnotný život, napr. sú odkázaní na život na vozíčku, a tým pádom aj ich spoločenské vyžitie je veľmi slabé. Pre týchto ľudí môže byť virtuálny svet Secondlife skvelou možnosťou spoznávania a bavenia sa s inými. V ČS komunite je prípad slečny, ktorá je deň-noc napojená na dýchacích prístrojoch a pohyb v exteriéri reálneho sveta by ju jednoducho zabil.

Pre niekoho je SL hrou, pre iných je to celý život.

Ako vážne berú ľudia SecondLife?

Tak ako vy beriete seriózne svoj reálny život, nájdu sa ľudia, ktorí si naplno žijú svoj virtuálny život, preto sa ku každému koho vo virtuálnom svete spoznáte treba chovať s úctou a priateľsky.

V Second Life neverte nikomu, ale užívajte si ho

Nikdy neviete, kto sa skrýva za avatarom a čím si prešiel, tak ako ani neviete, či ten krásny ženský avatar je v realite skutočne žena. Neverte nikomu, ale zároveň verte všetkému a nechajte sa unášať svojími predstavami. Je príjemné zamilovať sa do charakteru človeka bez toho, aby ste tušili ako v realite vyzerá, fyzično tu vôbec nehrá rolu.

Skvelý nástroj na učenie cudzieho jazyka

Secondlife vás spája so svetom, s ľuďmi, s kultúrami sveta, s predstavami… Ak ste sa niekedy hanbili komunikovať v cudzom jazyku, v Secondlife to všetko odpadáva- môžete ísť do virtuálneho Paríža a rozprávať sa po francúzsky bez toho, aby ste prežívali pocit zahanbenia z neznalosti plynulej francúzštiny alebo môžete ísť do virtuálneho Londýna a rozprávať svojou kostrbatou angličtinou. Aj toto je jeden z veľmi funkčných spôsobov ako sa aktívne učiť cudzie jazyky a bola by škoda to nevyužiť.

Koncerty a výstavy sú neoddeliteľnou súčasťou života v Second Life.

Aké sú skutočné dosahy Second Life?

Hoci neodporúčame prepájať “second life” alebo teda “druhý život” s reálnym životom, častokrát sa prienikom vyhnúť nedá. Už vzniklo mnoho virtuálnych lások cez Secondlife, ktoré si k sebe našli cestu aj v reálnom svete a nakoniec spečatili svoje manželstvo pred oltárom. Všetko, čo ste sa od nás dozvedeli, sú len odporúčania, vy si žite Secondlife úplne podľa seba, je to predsa VÁŠ DRUHÝ ŽIVOT!

Cítite sa v secondlife stratení?

Ak sa v Secondlife budete cítiť stratení, dohľadajte si ČESKOSLOVENSKO, to vás spojí s československou komunitou. Veľa šťastia a prajeme vám krásne chvíle strávené s priateľmi vo virtuálnom svete.

BEZ KOMENTÁRA

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Exit mobile version