štvrtok, 18 apríla, 2024
ÚvodVianoceVIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných...

VIANOČNÉ TRADÍCIE: 20 vianočných tradícií z celého sveta, ktoré vás môžu prekvapiť!

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Každá krajina sveta má svoje vlastné tradície a zvyky, niektoré z nich sú naozaj zaujímavé a inšpiratívne. Mnohé kultúry sveta pristupujú ku vianočným sviatkom svojsky.

Aj my na Slovensku máme vianočné tradície, ktoré sa mnohé desaťročia presúvajú z generácie na generáciu. Niektoré tradície zanikajú, iné vznikajú. Vianoce na Slovensku sú krásne, no my sa v tomto článku zameriame za Vianoce v zahraničí.

Ako trávia vianočné sviatky v zahraničí?

Švédsko

Koza Yule bola švédskym vianočným symbolom, ktorý sa datuje od starovekých pohanských sviatkov. V roku 1966 však tradícia dostala úplne nový život po tom, čo niekto prišiel s nápadom vyrobiť obrovskú slamenú kozu, teraz označovanú ako koza Gävle. Podľa oficiálnej webovej stránky je koza vysoká viac ako 42 stôp, široká 23 stôp a váži 3,6 tony. Každý rok sa na tom istom mieste postaví mohutná koza. Fanúšikovia môžu dokonca sledovať priamy prenos od prvej adventnej nedele až do po Novom roku, kedy bude stiahnutý.

Švédska vianočná koza: The Yule Goat
By Tony Nordin; cropped by Beyond My Ken (talk) 17:34, 9 December 2016 (UTC) – Own work, CC BY-SA 3.0,

Filipíny

Každý rok sa v meste San Fernando koná Ligligan Parul (alebo Festival obrích lampiónov) s oslnivými lampiónmi, ktoré symbolizujú Betlehemskú hviezdu. Každá lampión sa skladá z tisícok rotujúcich svetiel, ktoré osvetľujú nočnú oblohu. Festival urobil zo San Fernanda „hlavné mesto Vianoc na Filipínach“.

Vianočné lampióny na Filipínach

Japonsko

Hoci Vianoce nie sú v Japonsku štátnym sviatkom (podľa Smithsonian Magazine sa odhaduje jedno percento populácie kresťanov), jeho občania stále nachádzajú zaujímavý a chutný spôsob, ako ich osláviť. Namiesto toho, aby sa zhromaždili pri stole na večeru s moriakom, rodiny zamieria do miestneho KFC. Tradícia začala v roku 1974 po mimoriadne úspešnej marketingovej kampani s názvom „Kurisumasu ni wa kentakkii!“ alebo „Kentucky na Vianoce!“ Reťazec rýchleho občerstvenia si udržal svoju vianočnú popularitu, čo spôsobilo, že niektorí ľudia si objednávali boxy mesiace vopred alebo stáli v dvojhodinových radách, aby dostali svoje „vianočné“ jedlo.

Island

Podobne ako 12 dní Vianoc v USA, Island ich oslavuje 13. Nnoc pred Vianocami islandské deti navštívi 13 „Yule Lads“ (synovia Grýla and Leppalúði). Po umiestnení topánok k oknu sa deti vyberú do postele. Ráno dostanú buď sladkosti (ak poslúchajú), alebo ak neposlúchajú, tak ich privítajú topánky plné zhnitých zemiakov. A vy ste si mysleli, že uhlie je hrozný darček!

Fínsko

Na Štedrý deň ráno fínske rodiny tradične jedia kašu z ryže so škoricou, mliekom alebo maslom. Ten, kto nájde mandle umiestnené v jednom z pudingov, vyhráva – no mnohé rodiny „podvádzajú“ a do pudingov skryjú hneď niekoľko mandlí, aby deťom urobili radosť. Na záver dňa je zvykom sa spoločne zohriať v saune.

Vianočné tradičné fínske jedlo

Nový Zéland

Množstvo tradícií Novozélanďanov sa sústreďuje okolo grilu, kde sa rodiny a priatelia stretávajú pri neformálnom varení čerstvých morských plodov, mäsa a sezónnej zeleniny. Novozélandský vianočný stromček je Pohutukawa, pobrežný druh, ktorý v decembri kvitne jasnočervenou farbou a poskytuje tieň počas slnečných dní, keď spievajú koledy v angličtine aj maorčine.

Vianoce, Nový Zéland, vianočné tradície

Dánsko

Pred príchodom kresťanstva k Dánom bol Štedrý deň oslavou svetlejších dní, „jól“, keďže nastal tesne pred zimným slnovratom. Dnes sú domy zdobené poverčivými postavami nazývanými „nisse“, o ktorých sa predpokladá, že poskytujú ochranu. Večer 24. decembra dánske rodiny umiestnia svoj vianočný stromček do stredu miestnosti a tancujú okolo neho počas toho, ako spievajú vianočné koledy.

Martinik

Na francúzskom karibskom ostrove Martinik je „la ribote“ dlhoročnou tradíciou. Rodiny počas adventu a na Nový rok navštevujú svojich susedov a prinášajú sviatočné jedlá, ako sú „yams“, „boudin créole“, paštéty a guláš z bravčového mäsa. Do skorých ranných hodín spolu spievajú vianočné koledy a k tradičným textom pridávajú vlastné kreolské verše.

Nórsko

V Nórsku sa vianočné obdobie, nazývané „julebord“, začína 3. decembra a počas celého mesiaca zapĺňa miestne bary a reštaurácie. Rodiny oslavujú Malé Vianoce 23. decembra. Každá má svoj vlastný rituál tento deň, ktorý môže zahŕňať zdobenie stromčeka, výrobu perníkovej chalúpky a jedenie „risengrynsgrøt“ (horúci ryžový puding).

Írsko

Íri nechávajú cez noc na prednom okne vysokú červenú sviečku. Ide o uvítací symbol tepla a prístrešia počas prázdnin. Tradičné vianočné jedlo v Írsku často zahŕňa domácu pečenú hus, zeleninu, brusnice a zemiaky.

Barbados

Vianočný stôl na Barbadose nie je kompletný bez pečenej šunky zdobenej ananásovou a šťaveľovou polevou, rumového koláča a džbánu, pokrmu inšpirovaného škótskym vplyvom na ostrove, ktorý kombinuje holubí hrášok, kukuričnú múku, bylinky a slané mäso.

Poľsko

Na Štedrý večer v Poľsku sa mnoho rodín delí o „oplatek“ (nekvasenú náboženskú oblátku), pričom každá si odlomí kúsok a navzájom si členovia rodiny prajú veselé Vianoce. Večera sa nemôže začať, kým sa na nočnej oblohe neobjaví prvá hviezda a tradične sa pri stole ponecháva ďalšie prestieranie, ak by sa niekto neobjavil bez pozvania, teda ďaľší voľný tanier pre pocestného. Túto tradíciu máme aj na Slovensku.

Holandsko

Sinterklaas je holandské meno pre svätého Mikuláša, muža, ktorého deti spoznávajú podľa jeho dlhej bielej brady, červeného plášťa a červenej mitry. Deti si dajú topánku ku komínu alebo ku zadným dverám a keď sa zobudia na vianočné ráno, čakajú ich maškrty ako perníky, marcipán a čokoládové písmenká.

Portugalsko a Brazília

Brazílske a portugalské rodiny sa zídu na Štedrý večer na večeru až o 22:00 hod. Presne o polnoci si vymenia darčeky, pripijú si a zaželajú si veselé Vianoce. Polnočná omša Missa Do Galo (Kohútia omša) je príležitosťou stretnúť sa so susedmi a širšou rodinou a zaželať im všetko najlepšie k sviatočnému obdobiu. Po bohoslužbe často nasleduje ohňostroj na námestí.

Rakúsko

Alpské krajiny ako Rakúsko majú legendu, že 6. decembra sa k ich Mikulášskym slávnostiam pripojí čert Krampus. Po ďeťoch sa žiada zoznam svojich dobrých a zlých skutkov: dobré deti sú odmenené sladkosťami, jablkami a orieškami; zlé deti sa obávajú z toho, čo Krampus prinesie na mikulášske ráno.

Južná Afrika

Zatiaľ čo tradície v Juhoafrickej republike sa líšia podľa regiónu a kultúry, väčšina rodín sa stretáva pri varení, nazývanom „braaing“. Ako hlavný chod sú marinované steaky a klobásy „boerewors“, po ktorých nasleduje zvyčajný dezert malva puding. Tradičné vianočné jedličky sú zdobené rôznymi ozdobami vrátane ručne vyrábaných korálkových afrických ozdôb.

Ukrajina

Ortodoxní kresťania tvoria takmer 49 percent obyvateľov Ukrajiny; oslavujú Štedrý deň 7. januára obliekaním sa do tradičných odevov, prechádzajú sa mestom a spievajú vianočné koledy. Obľúbenou štedrovečernou pochúťkou je jedlo s názvom „kutya“ z varenej pšenice zmiešanej s medom, mletým makom a niekedy aj orechmi. Niektoré rodiny hádžu na strop lyžicu kutya: Ak sa prilepí, v novom roku bude dobrá úroda.

Mexiko

Členovia cirkvi po celom Mexiku predvádzajú Pastorelas (Pastierske hry), aby prerozprávali vianočný príbeh. Mexické vianočné obdobie sa začína začiatkom decembra Las Posadas, náboženským pochodom, ktorý pripomína cestu Márie a Jozefa. Žiarivé červené kvety vianočnej hviezdy sa tiež používajú vo sviatočných aranžmánoch na dekoráciu v celej krajine.

Švajčiarsko

Švajčiarske rodiny si na sviatky vyrábajú vlastné adventné kalendáre. Tieto vianočné kalendáre sa dávajú deťom ako prekvapenie alebo sa vyrábajú spoločne ako zábavná aktivita. Taška na každý deň odhaľuje nové prekvapenie alebo darček, s najväčším darčekom na Štedrý večer.

Švajčiarsko - adventný kalendár, advent, darčeky

El Salvador

Krajiny Strednej Ameriky ako El Salvador si 24. a 25. decembra pripijú na Vianoce počas slávnostných ohňostrojov. Deti oslavujú menšími petardami nazývanými volcancitos (malé sopky) a estrellitas (malé hviezdy), zatiaľ čo tí, ktorí sú o niečo starší, uprednostňujú väčšie odrody a rímske sviece.

ZDROJ: CountryLiving, redakcia

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý...

Čítaj teraz

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...

Ako zbaliť muža? Ako si nájsť chlapa?

Toto je kompletný návod ako si nájsť priateľa! Zbaliť muža nie je vždy ľahká úloha, najmä ak ste už v určitom veku a máte určité skúsenosti s mužmi. Ak patríte do vekovej kategórie od 30 do 60 rokov, možno sa vám zdá, že už nie ste taká príťažlivá...

Ako zvládnuť život na dedine? Dedina alebo mesto?

Ak ste narazili na tento článok, zaujíma vás život na dedine, hľadáte odpoveď na to, či je dobré žiť na dedine, či sa oplatí sťahovať do dediny, aký je rozdiel medzi mestom a dedinou, či je na dedine väčší kľud a jednoducho zvažujete všetky pre a proti...

Nepríjemný zápach z úst je problém, ktorý vám znižuje sebavedomie!

Ako sa prejavuje zápach z úst? Zápach z úst, známy aj ako halitóza, je nepríjemný a intímny problém, ktorý ovplyvňuje sebavedomie človeka a celkovo aj jeho spoločenský život. Zápach z úst je najčastejšie spôsobený nahromadenými baktériami v ústnej dutine. Baktérie môžu uvoľňovať prchavé zlúčeniny síry, ktoré sú príčinou...