16.5 C
Bratislava
štvrtok, 28 septembra, 2023
ÚvodLáska a vzťahyKde sú vaše deti?...

Kde sú vaše deti? Šokujúce príbehy, ktoré vás donútia zmeniť svoj prístup k výchove

Zdieľaj priateľom a známym

Viete, kde sú vaše deti práve teraz? Viete, s kým sa stretávajú, čo robia a ako sa cítia? Viete, aké majú záujmy, problémy a sny? Ak nie, mali by ste sa nad tým zamyslieť. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť, lásku a podporu. Potrebujú vedieť, že sa o ne zaujímate a že im dôverujete. Potrebujú mať s vami otvorený a úprimný vzťah.

Čo robí moje dieťa na mobile?

Možno si myslíte, že vaše deti sú ešte malé a nevedia sa dostať do nebezpečenstva. Možno si myslíte, že vaše deti sú už dosť veľké a nechcú sa s vami deliť o svoj život. Možno si myslíte, že vaše deti sú dobré a poslušné a nemajú žiadne tajomstvá. Možno si myslíte, že vaše deti sú šťastné a spokojné a nemajú žiadne starosti.

Ale skutočnosť môže byť úplne iná. Vaše deti môžu byť v ohrození. Vaše deti môžu byť pod tlakom. Vaše deti môžu byť zranené. Vaše deti môžu byť sklamané. Vaše deti môžu byť osamelé.

Nechajte si povedať niekoľko príbehov z reálneho života:

 • Martin (12) je závislý na počítačových hrách. Trávi pri nich celé hodiny a ignoruje svoje povinnosti a záľuby. Jeho rodičia si myslia, že je to len nevinná zábava a nevidia v tom problém. Martin sa však stáva agresívny, izolovaný a depresívny. Nevie sa vyrovnať so stresom zo školy a má nízke sebavedomie.
 • Jana (14) si myslí, že už je dospelá a tak zdieľa svoje obnažené fotografie na internete. Veľa času trávi na sociálnych sieťach ako je Snapchat, Instagram, TikTok, či Facebook. Najprv sa odfotí iba s jedným ramienkom dole a následne ukazuje viac. Dostáva veľa nevhodných správ a ju teší, že sa o ňu niekto zaujíma. Lichotí jej to a naivne nevidí nebezpečenstvo.
 • Petra (14) je obeťou kyberšikany. Na sociálnych sieťach ju urážajú a ohovárajú jej spolužiaci. Jej rodičia si myslia, že je to len detský žart a nevidia v tom dôvod na obavy. Petra sa však cíti ponížená, vystrašená a bezmocná. Nevie sa brániť ani požiadať o pomoc. Má samovražedné myšlienky.
 • Lukáš (16) je zapletený do drogovej aféry. Experimentuje s rôznymi látkami a navštevuje podozrivé miesta. Jeho rodičia si myslia, že je to len fáza a nevidia v tom vážne riziko. Lukáš sa však dostáva do zdravotných, právnych a finančných problémov. V škole sa mu nedarí a vinu zvaľuje na učiteľov. Nevie sa vysporiadať so svojimi emóciami, ani nadviazať zdravé vzťahy. Má závislosť na drogách a ťahá do toho aj ďalších spolužiakov.
 • Eva (15) je tehotná. Mala nechránený sex s chlapcom, ktorého ani nepoznala. Jej rodičia si myslia, že je to len nešťastná náhoda a nevidia v tom dôsledok ich nedostatku záujmu. Eva sa však cíti opustená, zúfalá a zmätená. Nevie sa rozhodnúť, čo má robiť so svojím dieťaťom. Má strach z budúcnosti. Eva si ani neuvedomuje, aké všetky pohlavné choroby môže dostať, nikto jej totiž o nich nepovedal.
 • Adam (13) je zapojený do vandalizmu. Ničí cudzí majetok a spôsobuje škody. Jeho rodičia si myslia, že je to len prejav rebelstva a nevidia v tom prejav ich nedostatku autority. Adam sa však cíti nepochopený, frustrovaný a nudný. Nevie sa zapojiť do konštruktívnych aktivít ani rešpektovať pravidlá. Má problémy so zákonom.
 • Juraj (17) často trávi čas na zoznamkách a spoznal sa tam so starším chlapom, ktorý ho vlečie po hoteloch, aby sa s ním zahral, ale úplne inak, než si myslíte. Chlap mu dal voňavku a Juraj si naivne myslí, že ho starý Jozef ľúbi. Koľko mal pred ním ujo Jozef partnerov? Desiatky, možno stovky?

Venujte sa svojím deťom! Internet je nebezpečnejší viac, než si myslíte!

Toto sú len niektoré z mnohých príkladov, ktoré ukazujú, že vaše deti môžu robiť naozaj nevhodné veci, keď nie sú doma pod dohľadom a nejavíte o ne záujem. Nie sú to len výmysly ani prehnané scenáre. Sú to reálne situácie, ktoré sa môžu stať každému dieťaťu a každému rodičovi.

Nezatvárajte pred tým oči. Neignorujte signály. Nebuďte ľahostajní. Vaše deti potrebujú vašu pozornosť teraz viac ako kedykoľvek predtým.

Ako im môžete pomôcť? Ako im môžete zabrániť v tom, aby sa dostali do problémov? Ako im môžete ukázať, že ich máte radi?

 • Komunikujte s vašimi deťmi. Zaujímajte sa o ich život, pocity, názory a plány. Počúvajte ich pozorne a s rešpektom. Nehodnoťte ich, ani nekritizujte ich. Buďte im oporou a poradcom.
 • Dohliadajte na vaše deti. Verte im, ale aj kontrolujte ich. Vyhľadajte si informácie o ich priateľoch, škole, voľnočasových aktivitách a miestach, ktoré navštevujú. Dohodnite si s nimi pravidlá a hranice, dodržiavajte ich.
 • Venovať sa vašim deťom. Trávte s nimi dostatok času. Robte spolu veci, ktoré ich bavia a tešia. Učte ich novým zručnostiam a poznatkom. Podporujte ich v ich záujmoch a cieľoch. Chváľte ich za ich úspechy a povzbudzujte ich pri neúspechoch.
 • Milujte vaše deti. Ukazujte im svoju lásku slovami aj skutkami. Objímajte ich, bozkávajte ich, hovorte im, že sú pre vás dôležité a že na nich hrdí. Rešpektujte ich individualitu a osobnosť. Buďte im vzorom a inšpiráciou.

Mám ako rodič sledovať mobil svojho dieťaťa?

Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu je citlivá téma, ktorá vyvoláva rôzne názory a pocity. Niektorí rodičia si myslia, že je to nevyhnutné pre bezpečnosť a ochranu svojich detí pred nebezpečenstvami internetu a sociálnych médií. Iní rodičia si myslia, že je to porušenie súkromia a dôvery svojich detí a že im tým ubližujú.

Čo robí váš syn na mobile? Tají niečo pred vami?

Nie je jednoduché nájsť správnu rovnováhu medzi starostlivosťou a rešpektom. Každý rodič musí zvážiť svoje vlastné hodnoty, situáciu a potreby svojho dieťaťa. Niektoré veci, ktoré by ste mali mať na pamäti, sú:

 • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy poslednou možnosťou, nie prvou voľbou. Predtým by ste mali skúsiť komunikovať so svojím dieťaťom, zaujímať sa o jeho život, pocity a problémy, vytvoriť s ním otvorený a úprimný vzťah.
 • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy transparentné, nie tajné. Mali by ste svojmu dieťaťu povedať, že máte prístup k jeho mobilu a prečo to robíte. Mali by ste mu vysvetliť, že to robíte pre jeho dobro a že mu dôverujete. Mali by ste mu tiež dať možnosť vyjadriť sa k tomu a rešpektovať jeho názor.
 • Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu by malo byť vždy primerané, nie nadmerné. Mali by ste sledovať len to, čo je nevyhnutné pre bezpečnosť a ochranu svojho dieťaťa, nie jeho celý osobný život. Mali by ste rešpektovať jeho súkromie a intimitu, nie zasahovať do nich. Mali by ste používať len legálne a etické spôsoby sledovania, nie nelegálne a neetické.

Sledovanie dieťaťa a nabúranie sa mu do mobilu nie je jednoduché rozhodnutie. Vyžaduje si veľa uváženia, rešpektu a komunikácie. Nie je to ani všeliek na všetky problémy, ktoré môžu vaše dieťa potrápiť v online prostredí. Je to len jeden z nástrojov, ktoré máte k dispozícii ako rodič.

Dôležitejšie je, aby ste svojmu dieťaťu dali pocit bezpečia, dôvery a lásky. Aby ste mu ukázali, že sa o neho zaujímate a že mu chcete pomôcť. Aby ste mu boli vzorom a inšpiráciou. Aby ste mu umožnili rásť a učiť sa v digitálnom svete slobodne a zodpovedne.

Vaše deti sú vaším najväčším pokladom. Nezabúdajte na to. Nezanedbávajte ich. Neodkladajte ich. Neodpútavajte sa od nich.

Viete, kde sú vaše deti? Ak nie, zistite to. A urobte všetko pre to, aby ste boli s nimi v kontakte, v harmónii a v láske.

Tento článok je ťažký, ale verím, že vám aspoň trochu otvorí oči, pomôže a inšpiruje vás k tomu, aby ste sa viac venovali svojim ratolestiam a aby ste našli správnu rovnováhu medzi starostlivosťou a rešpektom voči svojmu dieťaťu.

Ak máte nejaké otázky, pripomienky alebo návrhy, napíšte ich do komentárov. Budeme sa tešiť na vašu spätnú väzbu.

Pomôžte nám s osvetou medzi rodičmi. Ak ste sa dostali až sem, je určite potrebné, aby si článok prečítali aj iní rodičia, prezdieľajte im ho.

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov....

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje...

Čítaj teraz

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je jednou z najťažších skúseností, ktorými môžeme prejsť. Okrem emocionálnej bolesti a smútku sa musíme vysporiadať aj s praktickými záležitosťami, ktoré sú spojené so smrťou. Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste mali podniknúť, ak vám zomrie...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný čas, a mnohí z nás sa pýtajú: "Ako dlho by sme mali čakať, než začneme znova chodiť na rande?" Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoduchá, ale existujú niektoré zásady, ktoré by ste mali zvážiť. Emócie...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov. Na celom svete však existuje nespočetné množstvo jedinečných a fascinujúcich zvykov, ktoré páry zakomponujú do svojho výnimočného dňa. Jednou z takýchto tradícií, ktorá niektorým môže zdvihnúť obočie, no pre iných má hlboký kultúrny význam, je svadobný...

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje a dôležité informácie ukladajú na internete, je bezpečnosť hesiel jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by sme nemali zabudnúť. Napriek tomu sa stále stretávame s tým, že mnoho ľudí používa slabé a veľmi bežné heslá, čo...

Návod na ospravedlnenie: Učte sa komunikovať so súcitom a empatiou

Vedieť sa ospravedlniť je jednou z najdôležitejších sociálnych zručností, ktoré môžeme mať. Bez ohľadu na to, či sme spravili chybu vo vzťahu, v práci alebo v osobnom živote, schopnosť ospravedlniť sa je kľúčová pre zachovanie zdravých vzťahov a komunikáciu so spolupracovníkmi, priateľmi a rodinou. V tomto článku...

Živelné pohromy Zeme: Strhujúce prírodné katastrofy zachytené na VIDEU!

Príroda nás obklopuje svojou nádherou a nevyspytateľnou silou. Pod jej klamlivým pokojom sa skrývajú nebezpečné javy, ktoré môžu spôsobiť ničivé katastrofy. Tieto udalosti nám pripomínajú, akí malí sme v porovnaní s prírodnými silami a dávajú nám najavo potrebu byť pripravení a informovaní, aby sme mohli reagovať v...

Prečo mačka pradie? Čo znamená, ak moja mačka pradie?

Skúmanie mnohostrannej povahy mačacieho pradenia – Harmonická zmes komunikácie Ako robí mačka? Mačka robí MŇAU. Aké iné zvuky vydáva mačka, či kocúr? Vo svete domestikovaných mačkovitých šeliem je len málo zvukov takých očarujúcich a podmanivých ako jemné bzučanie mačacieho pradenia. Je to symfónia, ktorá rezonuje s tajomstvom, pohodlím a komunikáciou, pričom...

Prekvapujúce potešenie: Uhorka s medom – generačná pochúťka

Vo svete dezertov, kde sa sladkosť a dekadencia často dostávajú do centra pozornosti, čaká na objavenie skrytý klenot: uhorka s medom. Táto nepravdepodobná kombinácia môže na prvý pohľad zdvihnúť obočie, ale vo svojich jednoduchých ingredienciách má históriu bohatú na tradície a chuťový profil, ktorý príjemne prekvapí chuťové...

TOTO STE NEVEDELI: Ako zistiť, či je vajce čerstvé? Kedy je vajce pokazené?

Je vajce ešte dobré? Vajcia sú základnou zložkou mnohých jedál a je dôležité vedieť, ako určiť ich čerstvosť a kvalitu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako zistiť, či je vajíčko dobré alebo zlé, ako zistiť, aké staré je vajíčko a pár tipov a trikov na varenie...

Stojí za ochutnanie: Melón s osviežujúcou šťavou z citróna

Leto je synonymom pre osviežujúce chute a výnimočné lahôdky, a medzi ne nepochybne patrí aj melón. No predstavte si, že môžete tento už tak lahodný kúsok ovocia ešte viac oživiť a rozjasniť. S novým spôsobom prípravy melóna, ktorý zahŕňa skvostnú šťavu z čerstvého citróna, už nikdy nebudete...

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti: Rady a zaujímavosti o mravcoch

Ako sa zbaviť mravcov? Mravce sú fascinujúce tvory, no keď si s nimi začneme deliť náš domov, môžu sa stať dosť obťažujúcimi spoločníkmi. Nezvítanými hosťami, ktorí sa rýchlo môžu rozmnožiť a zanechať za sebou neporiadok. V tomto článku sa pozrieme na spôsoby, ako sa zbaviť mravcov v dome...

Zarastanie chĺpkov: Mám vyrážky z holenia alebo ako sa zbaviť červených bodiek po holení

Zarastanie chĺpkov je pre mnohých ľudí nežiadúcou záležitosťou, ktorá môže ovplyvniť ich vzhľad a sebavedomie. Bez ohľadu na pohlavie a vek sa veľa ľudí snaží nájsť spôsoby, ako zamedziť alebo aspoň oneskoriť proces zarastania chĺpkov ako aj obmedzenie výskytu červených bodiek a vyrážok po holení. Našťastie existuje...