utorok, 14 januára, 2025
ÚvodZaujímavostiAKO VZNIKÁ snehová vločka...

AKO VZNIKÁ snehová vločka a jej magické tvary

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Snehová vločka alebo aj tzv. kryštáľ ľadu

Snehové vločky sú jedným z najkrajších prírodných úkazov, ktoré fascinujú ľudí po celom svete. Každá vločka je unikátna (ale aj nie) a jej tvar závisí od mnohých faktorov. V tomto článku sa pozrieme na to, čo ovplyvňuje tvar snehových vločiek a prečo sú také rozmanité a zároveň veľmi podobné. Ako je možné, že existujú rôzne tvary snehových vločiek? Čo rozhoduje o ich tvare?

Vznik snehových vločiek

Snehové vločky sa tvoria v oblakoch, kde sa vodná para sublimuje priamo na ľadové kryštáliky. Tento proces začína na mikroskopických časticiach prachu alebo peľu, ktoré slúžia ako jadro pre kryštalizáciu, tzv. kondenzačné jadro. Keď teplota klesne pod bod mrazu, vodná para sa začne usadzovať na týchto časticiach a vytvárať ľadové kryštály.

Jednotlivé molekuly vody sa pri zmrazovaní organizujú do šesťuholníkových (hexagonálnych) štruktúr. Táto symetria je výsledkom tvaru molekúl vody a spôsobu, akým sa spájajú. Aj keď sa základný tvar kryštálu nemení, rôznorodosť snehových vločiek vzniká vďaka neustále sa meniacim podmienkam v atmosfére počas ich rastu.

Chumáč snehu

Snehová vločka slúži aj ako pomenovanie pre chumáč snehu, ktorý sa v priebehu dopadu z mrakov, spája s inými krištáľmi ľadu.

Najväčší mýtus o snehových vločkách

Jeden z najväčších mýtov o snehových vločkách je, že žiadne dve snehové vločky nie sú rovnaké. Tento mýtus vznikol kvôli obrovskej rozmanitosti tvarov a vzorov, ktoré snehové vločky môžu mať. Hoci je pravda, že šanca nájsť dve úplne identické snehové vločky je veľmi malá, nie je to nemožné. V laboratórnych podmienkach sa podarilo vytvoriť identické snehové vločky, čo dokazuje, že za určitých podmienok môžu vzniknúť rovnaké kryštály.

Zákonitý šesťuholníkový súmerný tvar je chaoticky narušovaný vplyvom fyzikálnych podmienok. A keďže všade môžu pôsobiť na vločku odlišné fyzikálne podmienky, nachádzame v nich silnú rozmanitosť a náhodnosť, ale aj nie.

Ako vznikajú snehové vločky? ZDROJ: Expost.sk

Faktory ovplyvňujúce tvar snehových vločiek

  1. Teplota: Teplota vzduchu je jedným z najdôležitejších faktorov, ktoré ovplyvňujú tvar snehových vločiek. Pri rôznych teplotách sa tvoria rôzne tvary kryštálov:
    • Pri teplotách okolo -2 °C až -4 °C vznikajú jednoduché doskové kryštály. Tieto vločky majú tenké a ploché tvary, často pripomínajúce tanieriky.
    • Pri teplotách okolo -5 °C až -10 °C sa najčastejšie tvoria ihličkovité alebo stĺpové kryštály. Tieto tvary sú menej bežné v bežnom snehu.
    • Pri teplotách okolo -12 °C až -16 °C sa tvoria zložité hviezdicovité dendrity. Objavujú komplexné hviezdicové tvary s početnými ramenami a symetriami.
    • Pri teplotách pod -20 °C sa vytvárajú kombinované alebo nepravidelné kryštály, ktoré niekedy pripomínajú chumáče alebo zrnitý sneh.
  2. Vlhkosť: Obsah vlhkosti vo vzduchu tiež hrá významnú úlohu. Vyššia vlhkosť podporuje tvorbu zložitejších a väčších kryštálov. Naopak, nižšia vlhkosť vedie k jednoduchším tvarom.
  3. Atmosférický tlak a vietor: Tieto faktory ovplyvňujú rýchlosť rastu kryštálov a ich konečný tvar. Silný vietor môže rozfúkať kryštály a zabrániť ich spájaniu do väčších vločiek.
  4. Znečistenie a prachové častice: Mikroskopické častice v atmosfére, ako sú prach a peľ, slúžia ako jadro pre tvorbu snehových vločiek. Rôzne typy častíc môžu ovplyvniť tvar a veľkosť kryštálov.

Jedinečná snehová vločka

Každá snehová vločka je jedinečná kvôli neustále sa meniacim podmienkam v atmosfére. Počas svojho pádu prechádza vločka rôznymi vrstvami vzduchu s odlišnými teplotami a vlhkosťou, čo ovplyvňuje jej rast a konečný tvar. Tento proces je tak zložitý a variabilný, že je prakticky nemožné, aby dve vločky boli úplne identické.

Typy snehových vločiek

Podľa medzinárodnej klasifikácie existuje 10 základných typov snehových kryštálov:

  1. Doštičky – ploché, šesťuholníkové kryštály
  2. Hviezdice (dendrity) – rozvetvené hviezdicové kryštály
  3. Stĺpiky – dlhé, tenké kryštály v tvare stĺpikov
  4. Ihlice – tenké, dlhé kryštály podobné ihliciam
  5. Jednoduché vločky – základné tvary vločiek
  6. Stĺpiky s doštičkami – kombinácia stĺpikov a doštičiek
  7. Nepravidelné priestorové častice – kryštály s nepravidelnými tvarmi
  8. Krúpky – malé, guľaté kryštály
  9. Ľadové zrná – malé, pevné kryštály
  10. Krúpy – väčšie, guľaté kryštály

Zaujímavosti o snehových vločkách

  • Prvá zmienka o súmernom šesťuholníkovom tvare snehových vločiek bola už z roku 135 p. n. l., učenec Han Yin „Kvety rastlín a stromov sú väčšinou päťcípe, ale kvety snehu, ktoré nazývame ying, sú vždy šesťcípe.“, neskôr v 6. storočí autor Hsiao Tung „Červené mraky plávajú po troch štvrtinách blankytnej oblohy. A biele snehové vločky ukazujú svetu svoje šesťcípe kvety.“
  • Ďalšie mená spomínajúce snehovú vločku a jej tvar: biskup Olaus Magnus (r. 1555) , astronóm Thomas Harriot (r. 1591), filozof a matematik René Descartes (r. 1637), polyhistor Johannes Kepler (r. 1611), Wilson Bentley (r. 1885) ako 15 ročný fotografoval snehové vločky, fyzik Ukichiro Nakaya (r. 1930), expert Kenneth G. Libbrecht vyrába syntetické vločky (súčasnosť)
  • Najväčšia snehová vločka: Podľa Guinessovej knihy rekordov mala najväčšia snehová vločka priemer 38,1 cm a hrúbku 20,3 cm. Bola nájdená v Montane v roku 1887.
  • Farby snehu: Sneh môže byť aj iných farieb ako biely. Napríklad oranžový sneh môže vzniknúť v dôsledku piesku vo vzduchu, zatiaľ čo ružový sneh môže byť spôsobený prítomnosťou rias.
  • Morfogenéza ľadu: Transformácia jednoduchého ľadového hranola na komplikovanejšiu hviezdicovú vločku, a teda, keď z počiatočného chaosu vzniká určitá presná zákonitosť a poriadok, štruktúra. (tiež aj vlny, snehové záveje, pieskové duny)

Fotografie snehových vločiek zo zbierky, ktoré fotografoval Wilson Bentley

Wilson Bentley nafotografoval zbierku 5000 snehových vločiek, ktorá bola veľmi užitočná pre ich ďalšie pozorovania a skúmanie.

Tu sú niektoré z nafotografovaných mikroskopických snehových vločiek fotografom Wilsonom Bentleym:

Mikroskopické kryštále ľadu. Mikroskopické snehové vločky, Wilson Bentley.
ZDROJ: Wilson Bentley, Wikipedia

Snehové vločky sú nádherným príkladom toho, ako príroda dokáže vytvoriť nespočetné množstvo variácií z jednoduchých fyzikálnych procesov. Ich štúdium nám pomáha lepšie pochopiť atmosférické podmienky a procesy, ktoré ovplyvňujú naše počasie.

Chceš si prečítať aj o sviatku „Na svätého Dyndy“?

Ako si vyrobiť snehovú vločku?

Chcete si vytvoriť a vystrihnúť vlastnú snehovú vločku z papiera? Neváhajte, pozrite si nasledujúce video a zabavte sa:

Dúfam, že vás tento článok zaujal a že sa pri najbližšom snežení pozriete na snehové vločky s novým uhlom pohľadu. Možno sa vám podarí odchytiť niektorú z nich a preskúmať jej jedinečný tvar!

Chceš byť múdrejší? Čítaj aj Vedecko-popularizačný portál – VEDA NA DOSAH.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

Vivárium – malý ekosystém v tvojich rukách

Predstav si, že máš kúsok prírody priamo u seba doma. Živý,...

Let lietadlom: Prečo letušky pri vstupe do lietadla pozdravia

Nástup do lietadla a pozdravy letušiek Pri vstupe na palubu lietadla nás...

Pozor na podvodníkov na cestách! Ochráni vás kamera do auta!

Kamera do auta ako výborný pomocník a svedok! Na Slovensku, ako aj...

Oficiálna štátna hymna Slovenskej republiky 2025 + text štátnej hymny!

Štátna hymna Slovenska 2025: https://youtu.be/l_prv5D0FnI?si=2zcpaGnudmHmb6dO Text štátnej hymny Slovenskej republiky: Nad Tatrou sa blýska,...

Čítaj teraz

Vivárium – malý ekosystém v tvojich rukách

Predstav si, že máš kúsok prírody priamo u seba doma. Živý, pulzujúci ekosystém, ktorý môžeš pozorovať každý deň. To je vivárium – fascinujúci svet, ktorý si môžeš vytvoriť v akomkoľvek priestore. Či už si milovník prírody, alebo len hľadáš nový koníček, vivárium ti ponúkne nekonečné možnosti na...

Let lietadlom: Prečo letušky pri vstupe do lietadla pozdravia

Nástup do lietadla a pozdravy letušiek Pri vstupe na palubu lietadla nás pozdraví letuška alebo stevard. Pozdrav je súčasťou ich práce. Slúži ako forma úvádzania sa do vzťahu s pasažiermi. V tomto článku sa ale dozviete aj skutočné tajomstvo, ktoré stojí za pozdravom v lietadle! Príprava na let lietadlom Letuška...

Pozor na podvodníkov na cestách! Ochráni vás kamera do auta!

Kamera do auta ako výborný pomocník a svedok! Na Slovensku, ako aj v iných krajinách sa môžete stretnúť s poistnými podvodníkmi, ktorí vás chcú obrať o peniaze. Niektorí vodiči sa vás môžu snažiť dostať do cestných kolízií, ktoré môžu poškodiť alebo úplne zničiť vaše autá. V tomto článku...

Oficiálna štátna hymna Slovenskej republiky 2025 + text štátnej hymny!

Štátna hymna Slovenska 2025: https://youtu.be/l_prv5D0FnI?si=2zcpaGnudmHmb6dO Text štátnej hymny Slovenskej republiky: Nad Tatrou sa blýska, hromy divo bijú,zastavme ich, bratia,veď sa ony stratia,Slováci ožijú. To Slovensko naše posiaľ tvrdo spalo,ale blesky hromuvzbudzujú ho k tomu,aby sa prebralo. Informácie o štátnej hymne SR: Štátnu hymnu tvoria prvé dve slohy piesne Janka Matúšku "Nad Tatrou sa...

Virtuálne cestovanie: Objavujte svet z pohodlia domova cez VR headset!

Virtuálne cestovanie sa stalo revolučným spôsobom, ako ľudia môžu objavovať svetové destinácie bez toho, aby opustili pohodlie svojho domova. Vďaka pokroku vo virtuálnej realite (VR) a technológii online prehliadok sa ponúka neobmedzená možnosť objaviť miesta, ktoré by ste možno inak nikdy nenavštívili. Čo je virtuálne cestovanie? Čo je VR...

Kedy začína Nový rok? Ako nový rok oslavujú iné kultúry?

Novoročné oslavy v rôznych kultúrach Nový rok, symbolizujúci začiatok nového cyklu, je sviatkom oslavovaným po celom svete. No hoci sa zdá, že celý svet oslavuje 1. januára, realita je oveľa pestrejšia a zaujímavejšia. Rôzne kultúry majú svoje vlastné tradície, zvyky a dátumy, kedy vítajú nový rok. Poďme sa...

Dôchodkyne sa takmer stratili v pralese, SKVELÝ ZÁŽITOK!

Zážitky prichádzajú nečakane a v každom veku! Predstavte si, že máte 65 rokov a namiesto oddychu na lavičke sa vydáte do pralesa. Presne to urobili Ivetka (62), Bea (65) a Janka (65), ktoré sa rozhodli, že dôchodok bude časom nových dobrodružstiev. Ich výlet na východ Slovenska bol plný...

Na svätého Dyndy? Rozlúštime záhadu tohto záhadného sviatku!

Možno ste už niekedy počuli výraz "na svätého Dyndy." Toto úslovie, ktoré patrí do klenotu slovenských frazeologizmov, nesie v sebe dlhú a zaujímavú históriu. Tento zvláštny sviatok, ktorý sa nikdy nekoná, je súčasťou nášho jazyka už celé stáročia. Ale čo sa za ním skrýva? Poďme si spolu...

TOTO sú príbuzní dinosaurov! Fascinujúce spojenia minulosti a súčasnosti!

Dinosaurus naozaj vyhynul? Dinosaury, ktoré vládli Zemi pred miliónmi rokov, zanechali za sebou nielen fosílne stopy, ale aj živých potomkov a príbuzných, ktorí dodnes obývajú našu planétu. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najzaujímavejších moderných zvierat, ktoré majú blízke spojenie s dinosaurami. Dinosaurus a jeho príbuzní...

Autoškola a v akom veku získať vodičský preukaz?

Rozhodnutie, kedy si urobiť vodičský preukaz, je individuálne. Závisí od vašich životných priorít, finančných možností a sociálnych okolností. Nižšie nájdete výhody a nevýhody absolvovania autoškoly v mladom aj staršom veku. Kedy je vhodné získať vodičák? Kúpil som si auto príliš neskoro, nemám ku komu jazdiť, moja babička nedávno...

Ako zistím, že ma podvádza žena? 15 znakov, že ide o podvádzanie!

PODVÁDZA MA ŽENA, ČI MANŽELKA? Muži častokrát vycítia signály, že ich žena podvádza. Čo je znakom podvádzania a čo je podvádzanie? Kedy by mali muži spozornieť a zamyslieť sa nad vernosťou svojej ženy? Všetko o možných "red flags" sa dozviete v tomto článku. Zvýšená starostlivosť o vzhľad Zvýšená starostlivosť o...

Je čas PRESTAŤ POČÚVAŤ obľúbenú skladbu – tu je dôvod!

Obľúbená skladba alebo prečo je najlepšie prestať ju počúvať predtým, než sa vám znechutí? Hudba má mimoriadnu schopnosť ovplyvňovať naše emócie a nálady. Sme schopní pripojiť sa k melódiám a textom, ktoré sa dotýkajú našich sŕdc a sprevádzajú nás počas rôznych fáz života. Obľúbená skladba dokáže vyvolať šťastné...