18.4 C
Bratislava
streda, 27 septembra, 2023
ÚvodTipy a trikySom tehotná? Ako zistím,...

Som tehotná? Ako zistím, že čakám dieťa?

Zdieľaj priateľom a známym

Tehotenstvo je jednou z najdôležitejších udalostí v živote ženy. Ako však zistiť, či ste naozaj tehotná? Existuje niekoľko spôsobov, ako to overiť, od príznakov po testy. V tomto článku vám predstavíme niektoré z nich.

Príznaky tehotenstva

Prvým a najzrejmejším príznakom tehotenstva je vynechanie menštruácie. Ak máte pravidelný cyklus a neprichádza vám menštruácia v očakávanom termíne, môže to byť signál, že ste otehotneli. Samozrejme, existujú aj iné dôvody, prečo sa môže menštruácia oneskoriť alebo vynechať, ako napríklad stres, choroba, hormonálna nerovnováha alebo užívanie niektorých liekov.

Okrem vynechania menštruácie môžete pociťovať aj ďalšie príznaky tehotenstva, ako napríklad:

  • zväčšenie a citlivosť prsníkov
  • nevoľnosť a zvracanie
  • únava a ospalosť
  • časté močenie
  • zmeny chuti do jedla a chute na nezvyčajné potraviny
  • nafukovanie a zápcha
  • nálady a citové výkyvy

Tieto príznaky sa môžu objaviť už v prvých týždňoch tehotenstva, alebo sa môžu prejaviť neskôr alebo vôbec. Každá žena je iná a prežíva tehotenstvo individuálne. Preto nie je možné sa spoľahnúť iba na príznaky tehotenstva, ale je potrebné ich overiť aj iným spôsobom.

Tehotenský test

Najspoľahlivejším a najjednoduchším spôsobom, ako zistiť, či ste tehotná, je urobiť si test tehotenstva. Testy tehotenstva sú dostupné v lekárňach alebo drogériách bez lekárskeho predpisu. Testy fungujú tak, že merajú hladinu hormónu hCG (humánny choriový gonadotropín) v moči. Tento hormón sa začína tvoriť po oplodnení vajíčka a jeho hladina rastie s priebehom tehotenstva.

Test tehotenstva sa robí tak, že sa namočí testovacia tyčinka do moču alebo sa pod nej zachytí moč pri močení. Po niekoľkých minútach sa na tyčinke objaví indikátor výsledku. Zvyčajne ide o dve čiarky (pozitívny výsledok) alebo jednu čiarku (negatívny výsledok), alebo o slová “tehotná” alebo “netehotná”. V niektorých prípadoch sa môže objaviť aj nejasný alebo neplatný výsledok.

Test tehotenstva je najpresnejší, ak sa urobí po vynechaní menštruácie. Ak sa urobí priskoro, môže sa stať, že test nezachytí dostatočnú hladinu hCG a ukáže negatívny výsledok, aj keď ste tehotná. Preto sa odporúča opakovať test po niekoľkých dňoch, ak máte stále podozrenie na tehotenstvo.

Photo by Imani Bahati on Unsplash

Okrem domácich testov tehotenstva existujú aj lekárske testy tehotenstva, ktoré sa robia v laboratóriu. Tieto testy môžu byť buď močové alebo krvné. Močové testy sú podobné domácim testom, ale sú presnejšie a citlivejšie. Krvné testy merajú priamo hladinu hCG v krvi a môžu zistiť tehotenstvo už 6 až 8 dní po oplodnení. Krvné testy sa robia buď na žiadosť ženy, alebo na odporúčanie lekára, ak má žena nejaké zdravotné problémy alebo riziká.

Potvrdenie tehotenstva

Ak ste si urobili test tehotenstva a ukázal pozitívny výsledok, gratulujeme! Ste tehotná! Ďalším krokom je navštíviť svojho gynekológa, ktorý vám potvrdí tehotenstvo a zistí jeho priebeh a stav. Gynekológ vám urobí gynekologické vyšetrenie, ultrazvukové vyšetrenie a odber krvi. Tieto vyšetrenia slúžia na overenie tehotenstva, určenie termínu pôrodu, zistenie počtu plodov a ich polohy, vylúčenie prípadných komplikácií alebo abnormalít a zistenie vašej krvnej skupiny a rhesus faktora.

Gynekológ vám tiež poradí, ako sa starať o seba a svoje dieťa počas tehotenstva. Dostanete informácie o správnej výžive, doplnkoch stravy, cvičení, odpočinku, sexuálnom živote, prenatálnych testoch a kurzech. Gynekológ vám tiež naplánuje ďalšie návštevy a kontroly počas tehotenstva.

Tehotenstvo je zázračné obdobie v živote každej ženy. Ak ste zistili, že ste tehotná, tešíme sa s vami a prajeme vám veľa šťastia a zdravia!

Photo by Kelly Sikkema on Unsplash

Som neplnoletá a tehotná, čo mám robiť?

Ak ste neplnoleté dievča a zistili ste, že ste tehotná, je to určite veľký šok a stres. Možno sa cítite zmätená, vystrašená, smutná alebo nahnevaná. Možno neviete, čo robiť a komu sa zveriť. V tejto situácii je dôležité, aby ste si uvedomili, že nie ste sama a že máte právo na pomoc a podporu.

Býva mi zle, asi som tehotná

Prvým krokom je overiť si tehotenstvo testom alebo lekárskym vyšetrením. Ak je test pozitívny, mali by ste sa poradiť s dôveryhodnou osobou, napríklad s partnerom, kamarátkou, sestrou, učiteľkou alebo sociálnou pracovníčkou. Táto osoba vám môže poskytnúť emocionálnu oporu, poradiť vám ďalšie kroky a sprevádzať vás na ďalšie vyšetrenia a rozhovory.

Môžem ísť ako neplnoletá ku gynekológovi?

Druhým krokom je navštíviť gynekológa, ktorý vám potvrdí tehotenstvo a zistí jeho priebeh a stav. Ku gynekológovi môžete ísť kedykoľvek, keď máte ženské problémy. Gynekológ vám tiež poradí o možnostiach, ktoré máte. Môžete sa rozhodnúť donosiť dieťa a buď ho vychovávať sama alebo ho dať do adopcie. Alebo sa môžete rozhodnúť pre ukončenie tehotenstva potratom. V každom prípade je to vaše právo a vaše rozhodnutie. Nikto vás nemôže nútiť ani zneužiť. Dôležité je nerobiť unáhlené rozhodnutia, aby nedošlo k poškodeniu zdravia s trvalými následkami, či už fyzickými, alebo psychickými. Rozprávajte sa s ľuďmi okolo seba a nechajte si poradiť.

Photo by Rae Angela on Unsplash

Povedať rodičom, že som tehotná?

Tretím krokom je povedať o tehotenstve svojim rodičom. Vieme, že to môže byť veľmi ťažké a bojíte sa ich reakcie. Možno sa obávate, že vás budú trestať, nadávať vám, vyhodiť vás z domu alebo vás nútiť k niečomu, čo nechcete. Preto je dobré mať pri sebe niekoho, kto vám bude stáť pri boku a pomôže vám komunikovať s rodičmi. Môže to byť partner, kamarátka, sestra, učiteľka alebo sociálna pracovníčka. Snažte sa byť uprimná a pokojná a povedzte svojim rodičom o svojej situácii a o svojom rozhodnutí. Počúvajte ich názor a snažte sa pochopiť ich obavy a pocity. Zároveň im dajte najavo, že potrebujete ich lásku a podporu.

Tehotenstvo neplnoletého dievčaťa je veľkou výzvou pre celú rodinu. Vyžaduje si veľa odvahy, zodpovednosti a komunikácie. Ak ste v takejto situácii, nezúfajte a neuzatvárajte sa do seba. Hľadajte pomoc a podporu od ľudí, ktorým dôverujete a ktorí vás rešpektujú. Spolu to zvládnete!

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov....

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje...

Čítaj teraz

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je jednou z najťažších skúseností, ktorými môžeme prejsť. Okrem emocionálnej bolesti a smútku sa musíme vysporiadať aj s praktickými záležitosťami, ktoré sú spojené so smrťou. Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste mali podniknúť, ak vám zomrie...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný čas, a mnohí z nás sa pýtajú: "Ako dlho by sme mali čakať, než začneme znova chodiť na rande?" Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoduchá, ale existujú niektoré zásady, ktoré by ste mali zvážiť. Emócie...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov. Na celom svete však existuje nespočetné množstvo jedinečných a fascinujúcich zvykov, ktoré páry zakomponujú do svojho výnimočného dňa. Jednou z takýchto tradícií, ktorá niektorým môže zdvihnúť obočie, no pre iných má hlboký kultúrny význam, je svadobný...

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje a dôležité informácie ukladajú na internete, je bezpečnosť hesiel jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by sme nemali zabudnúť. Napriek tomu sa stále stretávame s tým, že mnoho ľudí používa slabé a veľmi bežné heslá, čo...

Návod na ospravedlnenie: Učte sa komunikovať so súcitom a empatiou

Vedieť sa ospravedlniť je jednou z najdôležitejších sociálnych zručností, ktoré môžeme mať. Bez ohľadu na to, či sme spravili chybu vo vzťahu, v práci alebo v osobnom živote, schopnosť ospravedlniť sa je kľúčová pre zachovanie zdravých vzťahov a komunikáciu so spolupracovníkmi, priateľmi a rodinou. V tomto článku...

Živelné pohromy Zeme: Strhujúce prírodné katastrofy zachytené na VIDEU!

Príroda nás obklopuje svojou nádherou a nevyspytateľnou silou. Pod jej klamlivým pokojom sa skrývajú nebezpečné javy, ktoré môžu spôsobiť ničivé katastrofy. Tieto udalosti nám pripomínajú, akí malí sme v porovnaní s prírodnými silami a dávajú nám najavo potrebu byť pripravení a informovaní, aby sme mohli reagovať v...

Prečo mačka pradie? Čo znamená, ak moja mačka pradie?

Skúmanie mnohostrannej povahy mačacieho pradenia – Harmonická zmes komunikácie Ako robí mačka? Mačka robí MŇAU. Aké iné zvuky vydáva mačka, či kocúr? Vo svete domestikovaných mačkovitých šeliem je len málo zvukov takých očarujúcich a podmanivých ako jemné bzučanie mačacieho pradenia. Je to symfónia, ktorá rezonuje s tajomstvom, pohodlím a komunikáciou, pričom...

Prekvapujúce potešenie: Uhorka s medom – generačná pochúťka

Vo svete dezertov, kde sa sladkosť a dekadencia často dostávajú do centra pozornosti, čaká na objavenie skrytý klenot: uhorka s medom. Táto nepravdepodobná kombinácia môže na prvý pohľad zdvihnúť obočie, ale vo svojich jednoduchých ingredienciách má históriu bohatú na tradície a chuťový profil, ktorý príjemne prekvapí chuťové...

TOTO STE NEVEDELI: Ako zistiť, či je vajce čerstvé? Kedy je vajce pokazené?

Je vajce ešte dobré? Vajcia sú základnou zložkou mnohých jedál a je dôležité vedieť, ako určiť ich čerstvosť a kvalitu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako zistiť, či je vajíčko dobré alebo zlé, ako zistiť, aké staré je vajíčko a pár tipov a trikov na varenie...

Stojí za ochutnanie: Melón s osviežujúcou šťavou z citróna

Leto je synonymom pre osviežujúce chute a výnimočné lahôdky, a medzi ne nepochybne patrí aj melón. No predstavte si, že môžete tento už tak lahodný kúsok ovocia ešte viac oživiť a rozjasniť. S novým spôsobom prípravy melóna, ktorý zahŕňa skvostnú šťavu z čerstvého citróna, už nikdy nebudete...

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti: Rady a zaujímavosti o mravcoch

Ako sa zbaviť mravcov? Mravce sú fascinujúce tvory, no keď si s nimi začneme deliť náš domov, môžu sa stať dosť obťažujúcimi spoločníkmi. Nezvítanými hosťami, ktorí sa rýchlo môžu rozmnožiť a zanechať za sebou neporiadok. V tomto článku sa pozrieme na spôsoby, ako sa zbaviť mravcov v dome...

Zarastanie chĺpkov: Mám vyrážky z holenia alebo ako sa zbaviť červených bodiek po holení

Zarastanie chĺpkov je pre mnohých ľudí nežiadúcou záležitosťou, ktorá môže ovplyvniť ich vzhľad a sebavedomie. Bez ohľadu na pohlavie a vek sa veľa ľudí snaží nájsť spôsoby, ako zamedziť alebo aspoň oneskoriť proces zarastania chĺpkov ako aj obmedzenie výskytu červených bodiek a vyrážok po holení. Našťastie existuje...