18.4 C
Bratislava
streda, 27 septembra, 2023
ÚvodTipy a trikyPískanie a pulzovanie v...

Pískanie a pulzovanie v ušiach: Čo je Tinnitus a ako sa s ním vysporiadať?

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je tinnitus?

Tinnitus je stav, pri ktorom počujete zvonenie alebo iné zvuky v ušiach, ktoré nie sú spôsobené vonkajším zdrojom. Tieto zvuky môžu byť rôzneho charakteru, napríklad bzučanie, hučanie, klikanie, pískanie alebo pulzovanie. Tinnitus môže byť subjektívny, čo znamená, že ho počujete len vy, alebo objektívny, čo znamená, že ho môže počuť aj lekár pri vyšetrení. Tinnitus je bežný problém, ktorý postihuje asi 15% až 20% ľudí a je obzvlášť častý u starších dospelých.

Príčiny a rizikové faktory tinnitu

Tinnitus je zvyčajne spôsobený nejakým základným stavom, ktorý ovplyvňuje sluchový systém. Medzi najčastejšie príčiny patria:

S vekom súvisiaca strata sluchu

S pribúdajúcim vekom sa sluchové bunky v vnútornom uchu (kochlea) opotrebúvajú a produkujú menej elektrických signálov do mozgu. To môže spôsobiť tinnitus alebo ho zhoršiť.

Nadmerná hlučnosť

Hlasné zvuky, ako sú streľba, koncerty, vŕtačky alebo slúchadlá, môžu poškodiť sluchové bunky a spôsobiť dočasný alebo trvalý tinnitus.

Poranenie ucha alebo hlavy

Trauma na uchu alebo hlave môže poškodiť sluchové nervy alebo vnútorné ucho a spôsobiť tinnitus.

Problém s obehovým systémom

Zmena prietoku krvi v cievach blízko ucha môže spôsobiť pulzujúci tinnitus, ktorý sa zdá byť v súlade s tepom srdca. To môže byť spôsobené vysokým krvným tlakom, aterosklerózou, nádorom hlavy alebo krku, abnormálnymi kapilármi alebo inými stavmi.

Zmeny kostí v strednom uchu

Niektorí ľudia majú nadmerný rast kosti v strednom uchu (otoskleróza), čo môže ovplyvniť sluch a spôsobiť tinnitus.

Niektoré lieky

Niektoré lieky, ako napríklad aspirín, antibiotiká, diuretiká alebo antidepresíva, môžu mať vedľajší účinok tinnitu.

Medzi ďalšie možné príčiny tinnitu patria:

 • Ušná zátka
 • Infekcia ucha
 • Meniérova choroba
 • Akustický neurom
 • Ménièrova choroba
 • Temporomandibulárny porucha (TMJ)
 • Eustachova trubica dysfunkcia

Diagnóza a liečba tinnitu:

Ak máte tinnitus, ktorý vás obťažuje, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám vyšetrí uši a zistí prípadnú základnú príčinu. Lekár vám môže tiež spraviť sluchové testy, aby zistil, či máte nejakú stratu sluchu. V niektorých prípadoch vám lekár môže tiež predpísať nejaké zobrazovacie testy, ako sú ultrazvuk, MRI, CT alebo angiografia, aby sa vylúčili vážnejšie príčiny tinnitu.

Liečba tinnitu závisí od jeho príčiny a závažnosti. Niektoré možné liečby sú:

 • Liečba základnej príčiny. Ak je tinnitus spôsobený nejakým stavom, ktorý sa dá liečiť, ako je infekcia ucha, ušná zátka, nadmerná hlučnosť alebo vysoký krvný tlak, liečba tohto stavu môže pomôcť znížiť alebo odstrániť tinnitus.
 • Zmena liekov. Ak je tinnitus spôsobený nejakým liekom, ktorý užívate, lekár vám môže odporučiť zmenu dávky alebo náhradu iným liekom.
 • Sluchové pomôcky. Ak máte stratu sluchu spolu s tinnitusom, sluchové pomôcky vám môžu pomôcť zlepšiť sluch a znížiť vnímanie tinnitu. Sluchové pomôcky môžu tiež obsahovať funkciu maskovania tinnitu, ktorá produkuje nízky úroveň bieleho šumu alebo iného zvuku, ktorý pomáha potlačiť tinnitus.
 • Maskovacie zariadenia. Tieto sú podobné sluchovým pomôckam, ale neslúžia na zlepšenie sluchu, ale iba na maskovanie tinnitu. Maskovacie zariadenia produkujú nepretržitý alebo pulzujúci zvuk na nízkej úrovni, ktorý pomáha prekryť tinnitus.
 • Terapia zvukom. Toto je typ liečby, ktorý využíva rôzne druhy zvukov na zníženie vnímania a nepohodlia spôsobeného tinnitusom. Terapia zvukom môže zahŕňať použitie maskovacích zariadení, sluchových pomôcok, hudby, prirodzených zvukov alebo terapeutických zvukov.
 • Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT). Toto je typ psychologickej liečby, ktorý vám pomáha naučiť sa lepšie zvládať svoje emócie a myšlienky spojené s tinnitusom. KBT vám môže pomôcť znížiť stres, úzkosť a depresiu spôsobené tinnitusom a zlepšiť vašu kvalitu života.
 • Poradenstvo a podpora. Tinnitus môže byť veľmi frustrujúci a osamelý problém. Hovorenie s lekárom, psychológom alebo skupinou podpory ľudí s tinnitusom vám môže pomôcť pochopiť váš stav a naučiť sa spôsoby, ako tinnitus a riziká vzniku eliminovať.

Prevencia a životný štýl s tinnitusom

Tinnitus sa nemusí dať úplne vyliečiť, ale existujú spôsoby, ako sa mu zabrániť alebo zmierniť jeho príznaky. Niektoré tipy na prevenciu a životný štýl s tinnitusom sú:

 • Chráňte si sluch. Vyhnite sa nadmernej hlučnosti a používajte ochranu sluchu, ako sú ušné tampóny alebo slúchadlá, keď ste vystavení hlasným zvukom. Pravidelne si nechajte kontrolovať sluch lekárom.
 • Zdravo sa stravujte a cvičte. Zdravá strava a pravidelné cvičenie môžu pomôcť zlepšiť váš obehový systém a znížiť riziko vysokého krvného tlaku, ktorý môže spôsobiť tinnitus. Vyhnite sa fajčeniu, alkoholu a kofeínu, ktoré môžu zhoršiť tinnitus.
 • Zvládajte stres. Stres môže zintenzívniť tinnitus a spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Naučte sa relaxačné techniky, ako je meditácia, jóga, dýchanie alebo masáž. Hľadajte spôsoby, ako si užívať život a mať pozitívny postoj.
 • Zlepšite svoj spánok. Nedostatok spánku môže zhoršiť tinnitus a ovplyvniť vaše celkové zdravie. Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim a vytvorte si pohodlné a tiché prostredie na spanie. Môžete použiť maskovacie zariadenia, hudbu alebo ventilátor na utíšenie tinnitu a uľahčenie zaspávania.
 • Hľadajte pomoc a podporu. Tinnitus môže byť izolujúci a depresívny problém. Nebojte sa hľadať pomoc od lekára, psychológa alebo skupiny podpory ľudí s tinnitusom. Môžete tiež nájsť užitočné informácie a zdroje na internete alebo v knihách.

ZHRNUTIE

Tinnitus je stav, pri ktorom počujete zvonenie alebo iné zvuky v ušiach, ktoré nie sú spôsobené vonkajším zdrojom. Tinnitus je bežný problém, ktorý postihuje asi 15% až 20% ľudí a je obzvlášť častý u starších dospelých. Tinnitus je zvyčajne spôsobený nejakým základným stavom, ktorý ovplyvňuje sluchový systém, ako je strata sluchu, nadmerná hlučnosť, poranenie ucha alebo problém s obehovým systémom. Liečba tinnitu závisí od jeho príčiny a závažnosti a môže zahŕňať liečbu základnej príčiny, zmenu liekov, sluchové pomôcky, maskovacie zariadenia, terapiu zvukom, kognitívno-behaviorálnu terapiu, poradenstvo a podporu. 

Tinnitus sa nemusí dať úplne vyliečiť, ale existujú spôsoby, ako sa mu zabrániť alebo zmierniť jeho príznaky. Niektoré tipy na prevenciu a životný štýl s tinnitusom sú: chrániť si sluch, zdravo sa stravovať a cvičiť, zvládať stres, zlepšiť svoj spánok a hľadať pomoc a podporu. Ak máte tinnitus, ktorý vás obťažuje, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám vyšetrí uši a zistí prípadnú základnú príčinu. Tinnitus sa dá zvládnuť a neznamená, že máte vážny zdravotný problém.

ZDROJE A ODKAZY:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov....

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje...

Čítaj teraz

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je jednou z najťažších skúseností, ktorými môžeme prejsť. Okrem emocionálnej bolesti a smútku sa musíme vysporiadať aj s praktickými záležitosťami, ktoré sú spojené so smrťou. Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste mali podniknúť, ak vám zomrie...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný čas, a mnohí z nás sa pýtajú: "Ako dlho by sme mali čakať, než začneme znova chodiť na rande?" Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoduchá, ale existujú niektoré zásady, ktoré by ste mali zvážiť. Emócie...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov. Na celom svete však existuje nespočetné množstvo jedinečných a fascinujúcich zvykov, ktoré páry zakomponujú do svojho výnimočného dňa. Jednou z takýchto tradícií, ktorá niektorým môže zdvihnúť obočie, no pre iných má hlboký kultúrny význam, je svadobný...

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje a dôležité informácie ukladajú na internete, je bezpečnosť hesiel jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by sme nemali zabudnúť. Napriek tomu sa stále stretávame s tým, že mnoho ľudí používa slabé a veľmi bežné heslá, čo...

Návod na ospravedlnenie: Učte sa komunikovať so súcitom a empatiou

Vedieť sa ospravedlniť je jednou z najdôležitejších sociálnych zručností, ktoré môžeme mať. Bez ohľadu na to, či sme spravili chybu vo vzťahu, v práci alebo v osobnom živote, schopnosť ospravedlniť sa je kľúčová pre zachovanie zdravých vzťahov a komunikáciu so spolupracovníkmi, priateľmi a rodinou. V tomto článku...

Živelné pohromy Zeme: Strhujúce prírodné katastrofy zachytené na VIDEU!

Príroda nás obklopuje svojou nádherou a nevyspytateľnou silou. Pod jej klamlivým pokojom sa skrývajú nebezpečné javy, ktoré môžu spôsobiť ničivé katastrofy. Tieto udalosti nám pripomínajú, akí malí sme v porovnaní s prírodnými silami a dávajú nám najavo potrebu byť pripravení a informovaní, aby sme mohli reagovať v...

Prečo mačka pradie? Čo znamená, ak moja mačka pradie?

Skúmanie mnohostrannej povahy mačacieho pradenia – Harmonická zmes komunikácie Ako robí mačka? Mačka robí MŇAU. Aké iné zvuky vydáva mačka, či kocúr? Vo svete domestikovaných mačkovitých šeliem je len málo zvukov takých očarujúcich a podmanivých ako jemné bzučanie mačacieho pradenia. Je to symfónia, ktorá rezonuje s tajomstvom, pohodlím a komunikáciou, pričom...

Prekvapujúce potešenie: Uhorka s medom – generačná pochúťka

Vo svete dezertov, kde sa sladkosť a dekadencia často dostávajú do centra pozornosti, čaká na objavenie skrytý klenot: uhorka s medom. Táto nepravdepodobná kombinácia môže na prvý pohľad zdvihnúť obočie, ale vo svojich jednoduchých ingredienciách má históriu bohatú na tradície a chuťový profil, ktorý príjemne prekvapí chuťové...

TOTO STE NEVEDELI: Ako zistiť, či je vajce čerstvé? Kedy je vajce pokazené?

Je vajce ešte dobré? Vajcia sú základnou zložkou mnohých jedál a je dôležité vedieť, ako určiť ich čerstvosť a kvalitu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako zistiť, či je vajíčko dobré alebo zlé, ako zistiť, aké staré je vajíčko a pár tipov a trikov na varenie...

Stojí za ochutnanie: Melón s osviežujúcou šťavou z citróna

Leto je synonymom pre osviežujúce chute a výnimočné lahôdky, a medzi ne nepochybne patrí aj melón. No predstavte si, že môžete tento už tak lahodný kúsok ovocia ešte viac oživiť a rozjasniť. S novým spôsobom prípravy melóna, ktorý zahŕňa skvostnú šťavu z čerstvého citróna, už nikdy nebudete...

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti: Rady a zaujímavosti o mravcoch

Ako sa zbaviť mravcov? Mravce sú fascinujúce tvory, no keď si s nimi začneme deliť náš domov, môžu sa stať dosť obťažujúcimi spoločníkmi. Nezvítanými hosťami, ktorí sa rýchlo môžu rozmnožiť a zanechať za sebou neporiadok. V tomto článku sa pozrieme na spôsoby, ako sa zbaviť mravcov v dome...

Zarastanie chĺpkov: Mám vyrážky z holenia alebo ako sa zbaviť červených bodiek po holení

Zarastanie chĺpkov je pre mnohých ľudí nežiadúcou záležitosťou, ktorá môže ovplyvniť ich vzhľad a sebavedomie. Bez ohľadu na pohlavie a vek sa veľa ľudí snaží nájsť spôsoby, ako zamedziť alebo aspoň oneskoriť proces zarastania chĺpkov ako aj obmedzenie výskytu červených bodiek a vyrážok po holení. Našťastie existuje...