nedeľa, 16 júna, 2024
ÚvodTipy a trikyPískanie a pulzovanie v...

Pískanie a pulzovanie v ušiach: Čo je Tinnitus a ako sa s ním vysporiadať?

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je tinnitus?

Tinnitus je stav, pri ktorom počujete zvonenie alebo iné zvuky v ušiach, ktoré nie sú spôsobené vonkajším zdrojom. Tieto zvuky môžu byť rôzneho charakteru, napríklad bzučanie, hučanie, klikanie, pískanie alebo pulzovanie. Tinnitus môže byť subjektívny, čo znamená, že ho počujete len vy, alebo objektívny, čo znamená, že ho môže počuť aj lekár pri vyšetrení. Tinnitus je bežný problém, ktorý postihuje asi 15% až 20% ľudí a je obzvlášť častý u starších dospelých.

Príčiny a rizikové faktory tinnitu

Tinnitus je zvyčajne spôsobený nejakým základným stavom, ktorý ovplyvňuje sluchový systém. Medzi najčastejšie príčiny patria:

S vekom súvisiaca strata sluchu

S pribúdajúcim vekom sa sluchové bunky v vnútornom uchu (kochlea) opotrebúvajú a produkujú menej elektrických signálov do mozgu. To môže spôsobiť tinnitus alebo ho zhoršiť.

Nadmerná hlučnosť

Hlasné zvuky, ako sú streľba, koncerty, vŕtačky alebo slúchadlá, môžu poškodiť sluchové bunky a spôsobiť dočasný alebo trvalý tinnitus.

Poranenie ucha alebo hlavy

Trauma na uchu alebo hlave môže poškodiť sluchové nervy alebo vnútorné ucho a spôsobiť tinnitus.

Problém s obehovým systémom

Zmena prietoku krvi v cievach blízko ucha môže spôsobiť pulzujúci tinnitus, ktorý sa zdá byť v súlade s tepom srdca. To môže byť spôsobené vysokým krvným tlakom, aterosklerózou, nádorom hlavy alebo krku, abnormálnymi kapilármi alebo inými stavmi.

Zmeny kostí v strednom uchu

Niektorí ľudia majú nadmerný rast kosti v strednom uchu (otoskleróza), čo môže ovplyvniť sluch a spôsobiť tinnitus.

Niektoré lieky

Niektoré lieky, ako napríklad aspirín, antibiotiká, diuretiká alebo antidepresíva, môžu mať vedľajší účinok tinnitu.

Medzi ďalšie možné príčiny tinnitu patria:

 • Ušná zátka
 • Infekcia ucha
 • Meniérova choroba
 • Akustický neurom
 • Ménièrova choroba
 • Temporomandibulárny porucha (TMJ)
 • Eustachova trubica dysfunkcia

Diagnóza a liečba tinnitu:

Ak máte tinnitus, ktorý vás obťažuje, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám vyšetrí uši a zistí prípadnú základnú príčinu. Lekár vám môže tiež spraviť sluchové testy, aby zistil, či máte nejakú stratu sluchu. V niektorých prípadoch vám lekár môže tiež predpísať nejaké zobrazovacie testy, ako sú ultrazvuk, MRI, CT alebo angiografia, aby sa vylúčili vážnejšie príčiny tinnitu.

Liečba tinnitu závisí od jeho príčiny a závažnosti. Niektoré možné liečby sú:

 • Liečba základnej príčiny. Ak je tinnitus spôsobený nejakým stavom, ktorý sa dá liečiť, ako je infekcia ucha, ušná zátka, nadmerná hlučnosť alebo vysoký krvný tlak, liečba tohto stavu môže pomôcť znížiť alebo odstrániť tinnitus.
 • Zmena liekov. Ak je tinnitus spôsobený nejakým liekom, ktorý užívate, lekár vám môže odporučiť zmenu dávky alebo náhradu iným liekom.
 • Sluchové pomôcky. Ak máte stratu sluchu spolu s tinnitusom, sluchové pomôcky vám môžu pomôcť zlepšiť sluch a znížiť vnímanie tinnitu. Sluchové pomôcky môžu tiež obsahovať funkciu maskovania tinnitu, ktorá produkuje nízky úroveň bieleho šumu alebo iného zvuku, ktorý pomáha potlačiť tinnitus.
 • Maskovacie zariadenia. Tieto sú podobné sluchovým pomôckam, ale neslúžia na zlepšenie sluchu, ale iba na maskovanie tinnitu. Maskovacie zariadenia produkujú nepretržitý alebo pulzujúci zvuk na nízkej úrovni, ktorý pomáha prekryť tinnitus.
 • Terapia zvukom. Toto je typ liečby, ktorý využíva rôzne druhy zvukov na zníženie vnímania a nepohodlia spôsobeného tinnitusom. Terapia zvukom môže zahŕňať použitie maskovacích zariadení, sluchových pomôcok, hudby, prirodzených zvukov alebo terapeutických zvukov.
 • Kognitívno-behaviorálna terapia (KBT). Toto je typ psychologickej liečby, ktorý vám pomáha naučiť sa lepšie zvládať svoje emócie a myšlienky spojené s tinnitusom. KBT vám môže pomôcť znížiť stres, úzkosť a depresiu spôsobené tinnitusom a zlepšiť vašu kvalitu života.
 • Poradenstvo a podpora. Tinnitus môže byť veľmi frustrujúci a osamelý problém. Hovorenie s lekárom, psychológom alebo skupinou podpory ľudí s tinnitusom vám môže pomôcť pochopiť váš stav a naučiť sa spôsoby, ako tinnitus a riziká vzniku eliminovať.

Prevencia a životný štýl s tinnitusom

Tinnitus sa nemusí dať úplne vyliečiť, ale existujú spôsoby, ako sa mu zabrániť alebo zmierniť jeho príznaky. Niektoré tipy na prevenciu a životný štýl s tinnitusom sú:

 • Chráňte si sluch. Vyhnite sa nadmernej hlučnosti a používajte ochranu sluchu, ako sú ušné tampóny alebo slúchadlá, keď ste vystavení hlasným zvukom. Pravidelne si nechajte kontrolovať sluch lekárom.
 • Zdravo sa stravujte a cvičte. Zdravá strava a pravidelné cvičenie môžu pomôcť zlepšiť váš obehový systém a znížiť riziko vysokého krvného tlaku, ktorý môže spôsobiť tinnitus. Vyhnite sa fajčeniu, alkoholu a kofeínu, ktoré môžu zhoršiť tinnitus.
 • Zvládajte stres. Stres môže zintenzívniť tinnitus a spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Naučte sa relaxačné techniky, ako je meditácia, jóga, dýchanie alebo masáž. Hľadajte spôsoby, ako si užívať život a mať pozitívny postoj.
 • Zlepšite svoj spánok. Nedostatok spánku môže zhoršiť tinnitus a ovplyvniť vaše celkové zdravie. Snažte sa dodržiavať pravidelný spánkový režim a vytvorte si pohodlné a tiché prostredie na spanie. Môžete použiť maskovacie zariadenia, hudbu alebo ventilátor na utíšenie tinnitu a uľahčenie zaspávania.
 • Hľadajte pomoc a podporu. Tinnitus môže byť izolujúci a depresívny problém. Nebojte sa hľadať pomoc od lekára, psychológa alebo skupiny podpory ľudí s tinnitusom. Môžete tiež nájsť užitočné informácie a zdroje na internete alebo v knihách.

ZHRNUTIE

Tinnitus je stav, pri ktorom počujete zvonenie alebo iné zvuky v ušiach, ktoré nie sú spôsobené vonkajším zdrojom. Tinnitus je bežný problém, ktorý postihuje asi 15% až 20% ľudí a je obzvlášť častý u starších dospelých. Tinnitus je zvyčajne spôsobený nejakým základným stavom, ktorý ovplyvňuje sluchový systém, ako je strata sluchu, nadmerná hlučnosť, poranenie ucha alebo problém s obehovým systémom. Liečba tinnitu závisí od jeho príčiny a závažnosti a môže zahŕňať liečbu základnej príčiny, zmenu liekov, sluchové pomôcky, maskovacie zariadenia, terapiu zvukom, kognitívno-behaviorálnu terapiu, poradenstvo a podporu. 

Tinnitus sa nemusí dať úplne vyliečiť, ale existujú spôsoby, ako sa mu zabrániť alebo zmierniť jeho príznaky. Niektoré tipy na prevenciu a životný štýl s tinnitusom sú: chrániť si sluch, zdravo sa stravovať a cvičiť, zvládať stres, zlepšiť svoj spánok a hľadať pomoc a podporu. Ak máte tinnitus, ktorý vás obťažuje, mali by ste navštíviť lekára, ktorý vám vyšetrí uši a zistí prípadnú základnú príčinu. Tinnitus sa dá zvládnuť a neznamená, že máte vážny zdravotný problém.

ZDROJE A ODKAZY:

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť...

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala...

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Čítaj teraz

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť vaše prijatie na vysnívanú vysokú školu. Je dôležité, aby bol dobre štruktúrovaný, jasný a presvedčivý. ROZDIEL: Motivačný list a štruktúrovaný životopis Štrukturovaný životopis je predstavenie osobného profilu uchádzača, ktorý v bodoch opíše svoje schopnosti, skúsenosti a pod....

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala z toho, že jej dcéra trávi príliš veľa času s mobilom a preto sa rozhodla pre zásadný krok, ktorý matke, aj dcére zmenil život! Matka, počas spánku svojej malej dcéry, naniesla na obe oči čierne očné tiene....

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu aj tajomstvo, je vták, ktorý už dlho priťahuje predstavivosť ľudí. Tento nádherný morský vták, ktorý dokáže bez oddychu vzlietnuť do neuveriteľných vzdialeností, je zázrakom prírodného sveta. Tu je niekoľko fascinujúcich faktov o tomto výnimočnom stvorení. Obrovský vták...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...