16.5 C
Bratislava
štvrtok, 28 septembra, 2023
ÚvodZaujímavostiLucídne sny a ako...

Lucídne sny a ako si ich privodiť: Tajomný svet vedomého snívania

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je lucídny sen?

Lucídne sny sú typ snov, v ktorých si spiaci uvedomuje, že sníva. Môže mať aj určitú mieru kontroly nad postavami, dejom alebo prostredím snu. Lucídne sny sa skúmajú a popisujú už dlhé roky. Mnohí významní ľudia z dávnej i modernej doby sa zaujímali o lucídne sny a hľadali spôsoby, ako lepšie pochopiť ich príčiny a účel. Existuje veľa rôznych teórií, ktoré vyplynuli z vedeckého výskumu na túto tému a ktoré sa dokonca objavili aj v populárnej kultúre.

Kedy sa sníva lucídny sen?

Lucídne sny sa najčastejšie vyskytujú počas fázy spánku s rýchlym pohybom očí (REM), ktorá je obdobím veľmi hlbokého spánku charakterizovaného pohybom očí, rýchlejším dýchaním a väčšou aktivitou mozgu. Do fázy REM spánku zvyčajne vstupujete asi 90 minút po zaspávaní. Trvá asi 10 minút. Počas spánku je každé obdobie REM dlhšie ako to predchádzajúce, nakoniec trvá až hodinu.

Lucídne sny sú fascinujúcim fenoménom, ktorý láka pozornosť vedcov, psychológov a bežných ľudí. V tomto článku sa priblížime k tomuto zaujímavému svetu a naučíme sa, čo sú lucídne sny, ako si ich privodiť a ako sa zbaviť nežiaducich lucídnych snov.

Ako si privodiť lucídne sny?

 • DILD (Dream Induced Lucid Dreaming) – Táto metóda spočíva v tom, že si uvedomíte, že snívate, keď ste už vo sne. Môžete si pomôcť napríklad tým, že sa počas dňa budete často pýtať: „Snívam?“ Toto sa potom prenesie do vášho snu a môže vám to pomôcť získať luciditu.
 • WILD (Wake Initiated Lucid Dreaming) – Pri tejto technike sa snažíte prejsť priamo z bdelosti do lucídneho snu. Pred spaním sa sústredíte na udržanie vedomia a pozorujete prechod do spánkového stavu.
 • MILD (Mnemonic Induced Lucid Dreaming) – V tejto metóde používate mnemotechnické pomôcky, ako sú opakovanie afirmácií alebo vizualizácie, aby ste si pred spaním pripomenuli, že budete mať lucídny sen.
 • Pravidelná kontrola reality – Počas dňa si urobte zvyk kontrolovať realitu. Napríklad sa môžete pozrieť na hodinky a overiť, či čas plynie normálne. V sne sa hodinky často správajú neobvykle, čo môže vyvolat luciditu. Môžete sa počas dňa pozrieť do zrkadla, aby ste kontrolovali realitu.
 • Veďte si denník snov a pravidelne si pripomínajte svoje sny.
 • Používajte techniky vizualizácie alebo meditácie pred spaním, môžete spolupracovať so sprievodcom (inou osobou), ktorá vás bude sprevádzať snom.
 • Používajte pomôcky na indukciu lucídnych snov, napríklad masky na spanie alebo hudbu.
 • Nastavte si budík na prerušenie REM fázy a potom sa vráťte do spánku.

Aké sú výhody lucídnych snov?

 • Menej úzkostí. Pocit kontroly, ktorý cítite počas lucídneho snu, môže zostať s vami a dať vám pocit sebavedomia. Keď si uvedomíte, že ste vo sne, môžete ovplyvňovať príbeh a jeho koniec. To môže byť terapiou pre ľudí, ktorí majú nočné mory, učiac ich, ako kontrolovať svoje sny.
 • Lepšie motorické zručnosti. Obmedzené štúdie naznačujú, že je možné zlepšiť jednoduché veci, ako je rýchlejšie ťukanie prstami, tým, že „cviky“ robíte v priebehu vášho lucídneho sna. Rovnaká časť vášho mozgu sa aktivuje, či už si predstavujete pohyby počas bdenia alebo ich vykonávate počas lucídneho sna.
 • Lepšie riešenie problémov. Výskumníci našli nejaké dôkazy o tom, že lucídne sny môžu pomôcť ľuďom riešiť problémy, ktoré súvisia s kreativitou (napríklad konflikt s inou osobou), viac ako s logikou (napríklad matematický problém).
 • Viac kreativity. Niektorí ľudia, ktorí sa zúčastnili štúdií o lucídnych snoch, boli schopní prísť s novými nápadmi alebo novým uhlom pohľadu na veci za pomocoi postáv vo svojich snoch.

Aké sú možné nevýhody a riziká lucídnych snov?

 • Nespavosť. Niektoré techniky na indukciu lucídnych snov môžu narušiť váš spánkový cyklus a spôsobiť vám problémy so zaspávaním alebo prebúdzaním.
 • Zmätenosť. Niektorí ľudia môžu mať ťažkosti rozlíšiť sen a realitu, najmä ak majú časté lucídne sny. To môže viesť k pocitu dezorientácie, strate identity alebo strachu z bláznovstva.
 • Nočné mory. Niektoré lucídne sny môžu byť veľmi intenzívne alebo desivé, najmä ak nad nimi nemáte dostatok kontroly. Môžete sa stretnúť s nepríjemnými postavami, situáciami alebo pocitmi, ktoré by ste radšej zabudli.
 • Emočné vyčerpanie. Niektoré lucídne sny môžu byť veľmi emotívne alebo náročné, najmä ak sa týkajú osobných problémov alebo traumy. Môžete sa prebudiť unavení, smutní alebo frustrovaní.

Príčiny lucídnych snov nie sú presne známe, ale môžu súvisieť s niektorými faktormi, ako napríklad:

 • Fyzické rozdiely v mozgu. Štúdie zistili, že predná časť mozgu, nazývaná prefrontálny kortex – miesto vykonávania úloh vysokej úrovne, ako je rozhodovanie a pripomínanie si spomienok – je väčšia u ľudí, ktorí majú lucídne sny. To naznačuje, že ľudia, ktorí majú najväčšiu pravdepodobnosť lucídnych snov, majú tendenciu byť sebareflexívni a premýšľať nad svojimi myšlienkami.
 • Stav medzi bdením a spánkom. Jedna malá štúdia v Nemecku sledovala elektrickú aktivitu mozgu dobrovoľníkov počas spánku. Na základe týchto meraní tvrdia vedci, že lucídne snívanie môže byť akýmsi „medzistavom“, v ktorom nie ste úplne hore, ale ani úplne nespíte.
 • Zvýšené podvedomie počas bdenia. Vaša úroveň vedomia je podobná počas bdenia a snívania. Takže zvýšením svojho podvedomia počas bdenia môžete zlepšich svoje podvedomie počas snívania. Testovanie reality je populárny spôsob, ako to dosiahnuť. Trénuje váš mozog rozpoznávať vaše vlastné podvedomie počas bdenia. Metóda spočíva v tom, že robíte kontroly reality počas dňa. Keď sa testovanie reality stane zvykom, budete môcť vyvolať podvedomie počas snívania.

Ako sa zbaviť nežiadúcich lucídnych snov?

 • Zmena spánkových návykov – Skúste zmeniť svoj spánkový cyklus alebo zmeniť prostredie, v ktorom spíte. Tieto zmeny môžu pomôcť znížiť pravdepodobnosť vzniku lucídnych snov.
 • Relaxačné techniky – Pred spaním vyskúšajte meditáciu, dýchanie alebo jemné strečingové cvičenia na uvoľnenie tela a mysle. Tieto techniky môžu napomôcť k pokojnejším a menej intenzívnym snom.
 • Vyhýbanie sa spúšťačom – Zistite, čo spúšťa vaše lucídne sny. Môže to byť napríklad stres, konzumácia alkoholu alebo určité potraviny. Keď zistíte, čo vášmu telu nesvedčí, môžete sa týmto faktorom vyhnúť.
 • Vyjadrenie zámeru – Pred spaním si povedzte, že nechcete mať lucídny sen. To môže pomôcť nastaviť vašu myseľ na menej intenzívne sny.
 • Konfrontácia so snom – Ak sa vám zdá nepríjemný lucídny sen, skúste ho konfrontovať a zistiť, čo vám chce povedať. Možno sa tým zbavíte nejakého vnútorného konfliktu alebo stresu, čo vám pomôže mať pokojnejšie sny.

Zaujímavosti o lucídnych snoch:

 • Niektorí vynálezci, matematici a umelci tvrdili, že lucídne sny im pomohli prísť na nové nápady, riešenia alebo diela. Napríklad Nikola Tesla, Srinivasa Ramanujan, Salvador Dali a Lewis Carroll boli známi lucídni snívači.
 • Niektorí ľudia používajú lucídne sny na zábavu, splnenie svojich túžob alebo prekonanie svojich strachov. Napríklad môžu lietať, cestovať do iných svetov, stretávať sa so slávnymi osobnosťami alebo bojovať s príšerami.
 • Niektorí ľudia používajú lucídne sny na sebarozvoj, duchovný rast alebo liečenie. Napríklad môžu komunikovať so svojím podvedomím, vyhľadávať vnútorné vedenie, liečiť svoje fyzické alebo emocionálne rany alebo prežívať transcendentálne stavy vedomia.
 • Niektorí ľudia majú lucídne sny spontánne bez akéhokoľvek úsilia alebo tréningu. Toto sa môže stať z rôznych dôvodov, napríklad keď si všimnú niečo nezvyčajné alebo nesúladné vo sne, keď sa prebudia a potom zaspia späť do rovnakého snu alebo keď majú veľmi intenzívny alebo emocionálny sen.
 • Približne 55% ľudí zažilo aspoň jeden lucídny sen v priebehu svojho života, ale len 23% ľudí malo jeden alebo viac lucídnych snov za mesiac.
 • Lucídne sny sa môžu vyskytovať častejšie u žien a ich počet môže klesať s vekom.
 • Lucídne sny sa môžu vyskytovať aj u ľudí s narkolepsiou, stavom sprevádzaným nekontrolovateľnými záchvatmi spánku počas dňa a poruchami spánku v noci. Viac ako 77% pacientov s narkolepsiou zažilo lucídne sny.
 • Lucídne sny môžu mať pozitívne aj negatívne účinky. Napríklad môžu pomôcť zlepšiť motorické zručnosti, kreativitu a riešenie problémov. Na druhej strane môžu narušiť kvalitu spánku a spôsobiť zmätenosť alebo nočné mory.

Lucídne sny sú zaujímavým a fascinujúcim fenoménom, ktorý ponúka možnosť skúmať svoju podvedomú myseľ a ovplyvňovať svoje skúsenosti vo sne. Tento fenomén nám môže priniesť úžasné zážitky a pomôcť nám spoznať samých seba. Učením sa, ako si privodiť a regulovať lucídne sny, môžeme využiť ich potenciál pre sebarozvoj a zlepšenie kvality nášho života. Ak sa chcete naučiť lucídne snívať, môžete vyskúšať niektoré z vyššie uvedených techník a vidieť, čo sa stane. Pamätajte však na to, že lucídne sny nie sú pre každého a môžu mať aj svoje nevýhody. Preto je dôležité zachovať si zdravý rozum a rešpektovať svoje hranice a potreby.

ZDROJE:

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov....

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje...

Čítaj teraz

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je jednou z najťažších skúseností, ktorými môžeme prejsť. Okrem emocionálnej bolesti a smútku sa musíme vysporiadať aj s praktickými záležitosťami, ktoré sú spojené so smrťou. Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste mali podniknúť, ak vám zomrie...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný čas, a mnohí z nás sa pýtajú: "Ako dlho by sme mali čakať, než začneme znova chodiť na rande?" Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoduchá, ale existujú niektoré zásady, ktoré by ste mali zvážiť. Emócie...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov. Na celom svete však existuje nespočetné množstvo jedinečných a fascinujúcich zvykov, ktoré páry zakomponujú do svojho výnimočného dňa. Jednou z takýchto tradícií, ktorá niektorým môže zdvihnúť obočie, no pre iných má hlboký kultúrny význam, je svadobný...

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje a dôležité informácie ukladajú na internete, je bezpečnosť hesiel jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by sme nemali zabudnúť. Napriek tomu sa stále stretávame s tým, že mnoho ľudí používa slabé a veľmi bežné heslá, čo...

Návod na ospravedlnenie: Učte sa komunikovať so súcitom a empatiou

Vedieť sa ospravedlniť je jednou z najdôležitejších sociálnych zručností, ktoré môžeme mať. Bez ohľadu na to, či sme spravili chybu vo vzťahu, v práci alebo v osobnom živote, schopnosť ospravedlniť sa je kľúčová pre zachovanie zdravých vzťahov a komunikáciu so spolupracovníkmi, priateľmi a rodinou. V tomto článku...

Živelné pohromy Zeme: Strhujúce prírodné katastrofy zachytené na VIDEU!

Príroda nás obklopuje svojou nádherou a nevyspytateľnou silou. Pod jej klamlivým pokojom sa skrývajú nebezpečné javy, ktoré môžu spôsobiť ničivé katastrofy. Tieto udalosti nám pripomínajú, akí malí sme v porovnaní s prírodnými silami a dávajú nám najavo potrebu byť pripravení a informovaní, aby sme mohli reagovať v...

Prečo mačka pradie? Čo znamená, ak moja mačka pradie?

Skúmanie mnohostrannej povahy mačacieho pradenia – Harmonická zmes komunikácie Ako robí mačka? Mačka robí MŇAU. Aké iné zvuky vydáva mačka, či kocúr? Vo svete domestikovaných mačkovitých šeliem je len málo zvukov takých očarujúcich a podmanivých ako jemné bzučanie mačacieho pradenia. Je to symfónia, ktorá rezonuje s tajomstvom, pohodlím a komunikáciou, pričom...

Prekvapujúce potešenie: Uhorka s medom – generačná pochúťka

Vo svete dezertov, kde sa sladkosť a dekadencia často dostávajú do centra pozornosti, čaká na objavenie skrytý klenot: uhorka s medom. Táto nepravdepodobná kombinácia môže na prvý pohľad zdvihnúť obočie, ale vo svojich jednoduchých ingredienciách má históriu bohatú na tradície a chuťový profil, ktorý príjemne prekvapí chuťové...

TOTO STE NEVEDELI: Ako zistiť, či je vajce čerstvé? Kedy je vajce pokazené?

Je vajce ešte dobré? Vajcia sú základnou zložkou mnohých jedál a je dôležité vedieť, ako určiť ich čerstvosť a kvalitu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako zistiť, či je vajíčko dobré alebo zlé, ako zistiť, aké staré je vajíčko a pár tipov a trikov na varenie...

Stojí za ochutnanie: Melón s osviežujúcou šťavou z citróna

Leto je synonymom pre osviežujúce chute a výnimočné lahôdky, a medzi ne nepochybne patrí aj melón. No predstavte si, že môžete tento už tak lahodný kúsok ovocia ešte viac oživiť a rozjasniť. S novým spôsobom prípravy melóna, ktorý zahŕňa skvostnú šťavu z čerstvého citróna, už nikdy nebudete...

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti: Rady a zaujímavosti o mravcoch

Ako sa zbaviť mravcov? Mravce sú fascinujúce tvory, no keď si s nimi začneme deliť náš domov, môžu sa stať dosť obťažujúcimi spoločníkmi. Nezvítanými hosťami, ktorí sa rýchlo môžu rozmnožiť a zanechať za sebou neporiadok. V tomto článku sa pozrieme na spôsoby, ako sa zbaviť mravcov v dome...

Zarastanie chĺpkov: Mám vyrážky z holenia alebo ako sa zbaviť červených bodiek po holení

Zarastanie chĺpkov je pre mnohých ľudí nežiadúcou záležitosťou, ktorá môže ovplyvniť ich vzhľad a sebavedomie. Bez ohľadu na pohlavie a vek sa veľa ľudí snaží nájsť spôsoby, ako zamedziť alebo aspoň oneskoriť proces zarastania chĺpkov ako aj obmedzenie výskytu červených bodiek a vyrážok po holení. Našťastie existuje...