utorok, 16 júla, 2024
ÚvodZaujímavostiLucídne sny a ako...

Lucídne sny a ako si ich privodiť: Tajomný svet vedomého snívania

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je lucídny sen?

Lucídne sny sú typ snov, v ktorých si spiaci uvedomuje, že sníva. Môže mať aj určitú mieru kontroly nad postavami, dejom alebo prostredím snu. Lucídne sny sa skúmajú a popisujú už dlhé roky. Mnohí významní ľudia z dávnej i modernej doby sa zaujímali o lucídne sny a hľadali spôsoby, ako lepšie pochopiť ich príčiny a účel. Existuje veľa rôznych teórií, ktoré vyplynuli z vedeckého výskumu na túto tému a ktoré sa dokonca objavili aj v populárnej kultúre.

Kedy sa sníva lucídny sen?

Lucídne sny sa najčastejšie vyskytujú počas fázy spánku s rýchlym pohybom očí (REM), ktorá je obdobím veľmi hlbokého spánku charakterizovaného pohybom očí, rýchlejším dýchaním a väčšou aktivitou mozgu. Do fázy REM spánku zvyčajne vstupujete asi 90 minút po zaspávaní. Trvá asi 10 minút. Počas spánku je každé obdobie REM dlhšie ako to predchádzajúce, nakoniec trvá až hodinu.

Lucídne sny sú fascinujúcim fenoménom, ktorý láka pozornosť vedcov, psychológov a bežných ľudí. V tomto článku sa priblížime k tomuto zaujímavému svetu a naučíme sa, čo sú lucídne sny, ako si ich privodiť a ako sa zbaviť nežiaducich lucídnych snov.

Ako si privodiť lucídne sny?

 • DILD (Dream Induced Lucid Dreaming) – Táto metóda spočíva v tom, že si uvedomíte, že snívate, keď ste už vo sne. Môžete si pomôcť napríklad tým, že sa počas dňa budete často pýtať: „Snívam?“ Toto sa potom prenesie do vášho snu a môže vám to pomôcť získať luciditu.
 • WILD (Wake Initiated Lucid Dreaming) – Pri tejto technike sa snažíte prejsť priamo z bdelosti do lucídneho snu. Pred spaním sa sústredíte na udržanie vedomia a pozorujete prechod do spánkového stavu.
 • MILD (Mnemonic Induced Lucid Dreaming) – V tejto metóde používate mnemotechnické pomôcky, ako sú opakovanie afirmácií alebo vizualizácie, aby ste si pred spaním pripomenuli, že budete mať lucídny sen.
 • Pravidelná kontrola reality – Počas dňa si urobte zvyk kontrolovať realitu. Napríklad sa môžete pozrieť na hodinky a overiť, či čas plynie normálne. V sne sa hodinky často správajú neobvykle, čo môže vyvolat luciditu. Môžete sa počas dňa pozrieť do zrkadla, aby ste kontrolovali realitu.
 • Veďte si denník snov a pravidelne si pripomínajte svoje sny.
 • Používajte techniky vizualizácie alebo meditácie pred spaním, môžete spolupracovať so sprievodcom (inou osobou), ktorá vás bude sprevádzať snom.
 • Používajte pomôcky na indukciu lucídnych snov, napríklad masky na spanie alebo hudbu.
 • Nastavte si budík na prerušenie REM fázy a potom sa vráťte do spánku.

Aké sú výhody lucídnych snov?

 • Menej úzkostí. Pocit kontroly, ktorý cítite počas lucídneho snu, môže zostať s vami a dať vám pocit sebavedomia. Keď si uvedomíte, že ste vo sne, môžete ovplyvňovať príbeh a jeho koniec. To môže byť terapiou pre ľudí, ktorí majú nočné mory, učiac ich, ako kontrolovať svoje sny.
 • Lepšie motorické zručnosti. Obmedzené štúdie naznačujú, že je možné zlepšiť jednoduché veci, ako je rýchlejšie ťukanie prstami, tým, že „cviky“ robíte v priebehu vášho lucídneho sna. Rovnaká časť vášho mozgu sa aktivuje, či už si predstavujete pohyby počas bdenia alebo ich vykonávate počas lucídneho sna.
 • Lepšie riešenie problémov. Výskumníci našli nejaké dôkazy o tom, že lucídne sny môžu pomôcť ľuďom riešiť problémy, ktoré súvisia s kreativitou (napríklad konflikt s inou osobou), viac ako s logikou (napríklad matematický problém).
 • Viac kreativity. Niektorí ľudia, ktorí sa zúčastnili štúdií o lucídnych snoch, boli schopní prísť s novými nápadmi alebo novým uhlom pohľadu na veci za pomocoi postáv vo svojich snoch.

Aké sú možné nevýhody a riziká lucídnych snov?

 • Nespavosť. Niektoré techniky na indukciu lucídnych snov môžu narušiť váš spánkový cyklus a spôsobiť vám problémy so zaspávaním alebo prebúdzaním.
 • Zmätenosť. Niektorí ľudia môžu mať ťažkosti rozlíšiť sen a realitu, najmä ak majú časté lucídne sny. To môže viesť k pocitu dezorientácie, strate identity alebo strachu z bláznovstva.
 • Nočné mory. Niektoré lucídne sny môžu byť veľmi intenzívne alebo desivé, najmä ak nad nimi nemáte dostatok kontroly. Môžete sa stretnúť s nepríjemnými postavami, situáciami alebo pocitmi, ktoré by ste radšej zabudli.
 • Emočné vyčerpanie. Niektoré lucídne sny môžu byť veľmi emotívne alebo náročné, najmä ak sa týkajú osobných problémov alebo traumy. Môžete sa prebudiť unavení, smutní alebo frustrovaní.

Príčiny lucídnych snov nie sú presne známe, ale môžu súvisieť s niektorými faktormi, ako napríklad:

 • Fyzické rozdiely v mozgu. Štúdie zistili, že predná časť mozgu, nazývaná prefrontálny kortex – miesto vykonávania úloh vysokej úrovne, ako je rozhodovanie a pripomínanie si spomienok – je väčšia u ľudí, ktorí majú lucídne sny. To naznačuje, že ľudia, ktorí majú najväčšiu pravdepodobnosť lucídnych snov, majú tendenciu byť sebareflexívni a premýšľať nad svojimi myšlienkami.
 • Stav medzi bdením a spánkom. Jedna malá štúdia v Nemecku sledovala elektrickú aktivitu mozgu dobrovoľníkov počas spánku. Na základe týchto meraní tvrdia vedci, že lucídne snívanie môže byť akýmsi „medzistavom“, v ktorom nie ste úplne hore, ale ani úplne nespíte.
 • Zvýšené podvedomie počas bdenia. Vaša úroveň vedomia je podobná počas bdenia a snívania. Takže zvýšením svojho podvedomia počas bdenia môžete zlepšich svoje podvedomie počas snívania. Testovanie reality je populárny spôsob, ako to dosiahnuť. Trénuje váš mozog rozpoznávať vaše vlastné podvedomie počas bdenia. Metóda spočíva v tom, že robíte kontroly reality počas dňa. Keď sa testovanie reality stane zvykom, budete môcť vyvolať podvedomie počas snívania.

Ako sa zbaviť nežiadúcich lucídnych snov?

 • Zmena spánkových návykov – Skúste zmeniť svoj spánkový cyklus alebo zmeniť prostredie, v ktorom spíte. Tieto zmeny môžu pomôcť znížiť pravdepodobnosť vzniku lucídnych snov.
 • Relaxačné techniky – Pred spaním vyskúšajte meditáciu, dýchanie alebo jemné strečingové cvičenia na uvoľnenie tela a mysle. Tieto techniky môžu napomôcť k pokojnejším a menej intenzívnym snom.
 • Vyhýbanie sa spúšťačom – Zistite, čo spúšťa vaše lucídne sny. Môže to byť napríklad stres, konzumácia alkoholu alebo určité potraviny. Keď zistíte, čo vášmu telu nesvedčí, môžete sa týmto faktorom vyhnúť.
 • Vyjadrenie zámeru – Pred spaním si povedzte, že nechcete mať lucídny sen. To môže pomôcť nastaviť vašu myseľ na menej intenzívne sny.
 • Konfrontácia so snom – Ak sa vám zdá nepríjemný lucídny sen, skúste ho konfrontovať a zistiť, čo vám chce povedať. Možno sa tým zbavíte nejakého vnútorného konfliktu alebo stresu, čo vám pomôže mať pokojnejšie sny.

Zaujímavosti o lucídnych snoch:

 • Niektorí vynálezci, matematici a umelci tvrdili, že lucídne sny im pomohli prísť na nové nápady, riešenia alebo diela. Napríklad Nikola Tesla, Srinivasa Ramanujan, Salvador Dali a Lewis Carroll boli známi lucídni snívači.
 • Niektorí ľudia používajú lucídne sny na zábavu, splnenie svojich túžob alebo prekonanie svojich strachov. Napríklad môžu lietať, cestovať do iných svetov, stretávať sa so slávnymi osobnosťami alebo bojovať s príšerami.
 • Niektorí ľudia používajú lucídne sny na sebarozvoj, duchovný rast alebo liečenie. Napríklad môžu komunikovať so svojím podvedomím, vyhľadávať vnútorné vedenie, liečiť svoje fyzické alebo emocionálne rany alebo prežívať transcendentálne stavy vedomia.
 • Niektorí ľudia majú lucídne sny spontánne bez akéhokoľvek úsilia alebo tréningu. Toto sa môže stať z rôznych dôvodov, napríklad keď si všimnú niečo nezvyčajné alebo nesúladné vo sne, keď sa prebudia a potom zaspia späť do rovnakého snu alebo keď majú veľmi intenzívny alebo emocionálny sen.
 • Približne 55% ľudí zažilo aspoň jeden lucídny sen v priebehu svojho života, ale len 23% ľudí malo jeden alebo viac lucídnych snov za mesiac.
 • Lucídne sny sa môžu vyskytovať častejšie u žien a ich počet môže klesať s vekom.
 • Lucídne sny sa môžu vyskytovať aj u ľudí s narkolepsiou, stavom sprevádzaným nekontrolovateľnými záchvatmi spánku počas dňa a poruchami spánku v noci. Viac ako 77% pacientov s narkolepsiou zažilo lucídne sny.
 • Lucídne sny môžu mať pozitívne aj negatívne účinky. Napríklad môžu pomôcť zlepšiť motorické zručnosti, kreativitu a riešenie problémov. Na druhej strane môžu narušiť kvalitu spánku a spôsobiť zmätenosť alebo nočné mory.

Lucídne sny sú zaujímavým a fascinujúcim fenoménom, ktorý ponúka možnosť skúmať svoju podvedomú myseľ a ovplyvňovať svoje skúsenosti vo sne. Tento fenomén nám môže priniesť úžasné zážitky a pomôcť nám spoznať samých seba. Učením sa, ako si privodiť a regulovať lucídne sny, môžeme využiť ich potenciál pre sebarozvoj a zlepšenie kvality nášho života. Ak sa chcete naučiť lucídne snívať, môžete vyskúšať niektoré z vyššie uvedených techník a vidieť, čo sa stane. Pamätajte však na to, že lucídne sny nie sú pre každého a môžu mať aj svoje nevýhody. Preto je dôležité zachovať si zdravý rozum a rešpektovať svoje hranice a potreby.

ZDROJE:

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť...

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala...

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Čítaj teraz

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť vaše prijatie na vysnívanú vysokú školu. Je dôležité, aby bol dobre štruktúrovaný, jasný a presvedčivý. ROZDIEL: Motivačný list a štruktúrovaný životopis Štrukturovaný životopis je predstavenie osobného profilu uchádzača, ktorý v bodoch opíše svoje schopnosti, skúsenosti a pod....

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala z toho, že jej dcéra trávi príliš veľa času s mobilom a preto sa rozhodla pre zásadný krok, ktorý matke, aj dcére zmenil život! Matka, počas spánku svojej malej dcéry, naniesla na obe oči čierne očné tiene....

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu aj tajomstvo, je vták, ktorý už dlho priťahuje predstavivosť ľudí. Tento nádherný morský vták, ktorý dokáže bez oddychu vzlietnuť do neuveriteľných vzdialeností, je zázrakom prírodného sveta. Tu je niekoľko fascinujúcich faktov o tomto výnimočnom stvorení. Obrovský vták...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...