16.5 C
Bratislava
streda, 27 septembra, 2023
ÚvodTipy a trikyCucflek: znamienko lásky alebo...

Cucflek: znamienko lásky alebo nepríjemná modrina?

Zdieľaj priateľom a známym

Čo je cucflek?

Cucflek je ľudové označenie pre dočasnú modrinu alebo škvrnu, ktorá vzniká intenzívnym bozkávaním alebo cucaním kože, prípadne jej jemným hryzením. Tým sa poškodia drobné podkožné cievy, z ktorých sa cez praskliny dostane krv. Z lekárskeho hľadiska ide o malý hematóm. Má modrofialovú farbu a je podobný iným typom podliatín. A môže byť tvorený zhlukom červených fliačikov. Môže byť výsledkom milostnej predohry a môže sa objaviť kdekoľvek na tele, najčastejšie však na krku. Doba, po ktorú je cucflek viditeľný, kolíše od niekoľkých dní až po niekoľko týždňov.

História cucfleku

Cucflek nie je novodobý fenomén, ale existuje už dlhšie. Už v starovekom Ríme sa verilo, že cucflek je znakom lásky a vernosti.

V stredoveku sa cucflek považoval za dôkaz cudnosti a nevinnosti dievčat, pretože sa predpokladalo, že ak by mali sexuálny styk, tak by stratili panenstvo a krv by im vytekala z pošvy.

V 19. storočí sa cucflek stal symbolom vášne a erotiky a bol často zobrazovaný v literatúre a umení.

V 20. storočí sa cucflek stal populárnym medzi mladistvými ako spôsob, ako si označiť svojho partnera alebo partnerku pred ostatnými.

Význam cucfleku v rôznych krajinách a kultúrach

ČÍNA

V Číne sa cucflek považuje za hanbu a neuctivosť voči rodine a spoločnosti. Ľudia sa snažia ho zakryť alebo odstrániť čo najskôr.

JAPONSKO

V Japonsku sa cucflek nazýva „akuma no kisu“ (diablov bozk) a je považovaný za znak nevery a nevernosti. Ľudia sa ho hanbia a boja sa ho ukázať verejne.

INDIA

V Indii sa cucflek nazýva „kaala teeka“ (čierna škvrna) a je považovaný za ochranu pred zlým okom a nešťastím. Ľudia si ho robia na čele alebo na tvári.

BRAZÍLIA

V Brazílii sa cucflek nazýva „chupão“ (veľké sátie) a je považovaný za dôkaz lásky a horúcej noci. Ľudia si ho robia na viditeľných miestach a chvália sa ním pred priateľmi.

Ako vzniká cucflek?

 1. Vznik – cucflek sa vytvorí v dôsledku poškodenia drobných podkožných ciev pri intenzívnom líbaní, sání alebo skúšaní. Tým unikne krv a vytvorí sa modrofialová skvrna na koži.
 2. Začiatok hojenia – po niekoľkých dňoch sa cucflek môže začať hojiť. V tomto štádiu sa modrofialová farba môže meniť na zelenkavú alebo žltastú, keď sa rozpadajú krvné zrazeniny a telo začína čistiť zvyšky krvi.
 3. Rozpad krvných zrazenín – krvné zrazeniny sa v cucfleku môžu rozpadať a rozptýliť pod kožou. Tým sa môže cucflek stať viditeľne svetlejším alebo modrofialový odtieň môže byť nahradený žltou alebo zelenou farbou.
 4. Koniec hojenia – cucflek sa po niekoľkých dňoch alebo týždňoch začne pomaly hojiť. V tomto štádiu sa môže jeho farba zmeniť na svetlohnedejšiu alebo svetlšiu, keď sa obnovujú kožné bunky a krvné cievy sa uzdravujú.
 5. Zmiznutie – nakoniec, po zhruba 1 až 3 týždňoch, sa cucflek úplne vstrebá a zmizne, keď sa koža obnoví a krvné cievy sa vrátia do normálu.

Nepríjemné následky cucfleku

 • Cucflek môže byť bolestivý a citlivý na dotyk, najmä ak je veľký alebo hlboký.
 • Cucflek môže spôsobiť alergickú reakciu alebo infekciu, ak je koža poškodená alebo znečistená.
 • Cucflek môže byť príčinou závisti, žiarlivosti alebo konfliktov medzi partnermi alebo s inými ľuďmi.
 • Cucflek môže byť dôvodom posmechu, výsmechu alebo hanby, ak je viditeľný na verejnosti alebo v práci.

Ako sa zbaviť cucfleku alebo ako odstrániť cucflek?

Cucflek odtránime aj týmito spôsobmi:

 • Masírovanie. Kefkou alebo prstami jemne masírujte cucflek. Krv pod kožou sa rozptýli a zmierni sa opuch a začervenanie. Problematické miesto si masírujte 6 až 12 minút.
 • Chladenie. Studený obklad je vhodný ako na monokel pod okom, tak aj na odstránenie cucfleku. Studený obklad aplikujte na cucflek, prípadne môžete požiť aj ľad alebo studenú lyžicu.
 • Zohrievanie. Na cucflek si prikladáme teplý obklad, buď uterák namočený v teplej vode alebo využijeme fľašu s teplou vodou. Opakujte niekoľkokrát v priebehu dňa po dobu 10 až 20 minút, až kým cucflek nezmizne.
 • Prírodné prostriedky. Aloe vera, banánová šupka, jablčný ocot, citrónová šťava, med, cesnak, petržlen a tiež aj zubná pasta. Všetky spomenuté prostriedky majú antiseptické, protizápalové a upokojujúce účinky. Ich aplikáciou na cucflek a ich niekoľko minútovým alebo hodinovým pôsobením odstránite cucflek.

Môže cucflek spôsobiť infarkt?

Existuje mýtus, že cucfleky môžu viesť k tvorbe krvných zrazenín a dokonca k infarktu. Tento mýtus však nie je podložený vedeckými dôkazmi. Cucflek je len malá modrina alebo skvrna, ktorá vzniká v dôsledku poškodenia drobných podkožných ciev. Tento druh poškodenia ciev sa líši od poškodenia ciev, ktoré vedie k tvorbe krvných zrazenín. Krvné zrazeniny sa vyskytujú v hlbokých žilách a artériách a môžu byť dôsledkom mnohých faktorov, ako sú napríklad genetické faktory, hormonálne poruchy, obezita, sedavý spôsob života a podobne. Takže, povedať, že cucflek môže spôsobiť infarkt, nie je správne a nie je podložené vedeckými dôkazmi.

Dá sa z cucfleku nakaziť pohlavnou chorobou?

Cucflek nie je infekčný a nemôže sa prostredníctvom neho prenášať pohlavná choroba. Cucflek je len fyzikálna reakcia na poranenie tkaniva, ktorá vedie k zahusťovaniu krvi v mieste poranenia a k tvorbe modriny. Pohlavné choroby sú závažné infekcie, ktoré sa prenášajú cez sexuálny styk a môžu mať rôzne dôsledky pre zdravie. Ak máte podozrenie na pohlavnú chorobu, mali by ste sa poradiť s lekárom a podstúpiť testovanie a liečbu. Testovať na pohlavné choroby sa môžete u kožného lekára, urológa, alebo využijete platené testovanie.

Píše sa správne cucflek alebo cucfľak?

Mnohí ľudia si kladú otázku, či sa správne píše cucflek alebo cucfľak. Správna verzia slova je cucflek s písmenom „e“. Toto slovo pochádza z nemeckého výrazu „Knutschfleck“, čo znamená „líbací fliačik“. V slovenčine sa však tento výraz často nesprávne prekladá ako „cucfľak“. Je to však len nesprávna transkripcia z nemeckého slova, ktoré sa u nás dlhodobo používa. Pre správnu komunikáciu a porozumenie je však lepšie používať správne slovo cucflek.

Najpopulárnejšie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

ČÍTAŤ VIAC

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov....

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje...

Čítaj teraz

Ako postupovať v prípade smrti člena rodiny alebo blízkeho človeka?

Čo robiť, ak niekto zomrie? Ako zariadiť pohreb? Strata blízkej osoby je jednou z najťažších skúseností, ktorými môžeme prejsť. Okrem emocionálnej bolesti a smútku sa musíme vysporiadať aj s praktickými záležitosťami, ktoré sú spojené so smrťou. Tu je niekoľko krokov, ktoré by ste mali podniknúť, ak vám zomrie...

Kedy ísť na ďalšie rande alebo ako zvládnuť rozchod?

Kedy ísť na ďalšie rande? Rozchod môže byť ťažký a emocionálne náročný čas, a mnohí z nás sa pýtajú: "Ako dlho by sme mali čakať, než začneme znova chodiť na rande?" Odpoveď na túto otázku nie je úplne jednoduchá, ale existujú niektoré zásady, ktoré by ste mali zvážiť. Emócie...

Netradičný svadobný program: Svadobný únos alebo únos nevesty zo svadby

Pri svadobných tradíciách často myslíme na obrady, sľuby a výmenu prsteňov. Na celom svete však existuje nespočetné množstvo jedinečných a fascinujúcich zvykov, ktoré páry zakomponujú do svojho výnimočného dňa. Jednou z takýchto tradícií, ktorá niektorým môže zdvihnúť obočie, no pre iných má hlboký kultúrny význam, je svadobný...

TOTO je zoznam najčastejšie používaných hesiel na Slovensku: Používate niektoré z nich?

V dnešnej digitálnej dobe, kedy sa takmer všetky naše osobné údaje a dôležité informácie ukladajú na internete, je bezpečnosť hesiel jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré by sme nemali zabudnúť. Napriek tomu sa stále stretávame s tým, že mnoho ľudí používa slabé a veľmi bežné heslá, čo...

Návod na ospravedlnenie: Učte sa komunikovať so súcitom a empatiou

Vedieť sa ospravedlniť je jednou z najdôležitejších sociálnych zručností, ktoré môžeme mať. Bez ohľadu na to, či sme spravili chybu vo vzťahu, v práci alebo v osobnom živote, schopnosť ospravedlniť sa je kľúčová pre zachovanie zdravých vzťahov a komunikáciu so spolupracovníkmi, priateľmi a rodinou. V tomto článku...

Živelné pohromy Zeme: Strhujúce prírodné katastrofy zachytené na VIDEU!

Príroda nás obklopuje svojou nádherou a nevyspytateľnou silou. Pod jej klamlivým pokojom sa skrývajú nebezpečné javy, ktoré môžu spôsobiť ničivé katastrofy. Tieto udalosti nám pripomínajú, akí malí sme v porovnaní s prírodnými silami a dávajú nám najavo potrebu byť pripravení a informovaní, aby sme mohli reagovať v...

Prečo mačka pradie? Čo znamená, ak moja mačka pradie?

Skúmanie mnohostrannej povahy mačacieho pradenia – Harmonická zmes komunikácie Ako robí mačka? Mačka robí MŇAU. Aké iné zvuky vydáva mačka, či kocúr? Vo svete domestikovaných mačkovitých šeliem je len málo zvukov takých očarujúcich a podmanivých ako jemné bzučanie mačacieho pradenia. Je to symfónia, ktorá rezonuje s tajomstvom, pohodlím a komunikáciou, pričom...

Prekvapujúce potešenie: Uhorka s medom – generačná pochúťka

Vo svete dezertov, kde sa sladkosť a dekadencia často dostávajú do centra pozornosti, čaká na objavenie skrytý klenot: uhorka s medom. Táto nepravdepodobná kombinácia môže na prvý pohľad zdvihnúť obočie, ale vo svojich jednoduchých ingredienciách má históriu bohatú na tradície a chuťový profil, ktorý príjemne prekvapí chuťové...

TOTO STE NEVEDELI: Ako zistiť, či je vajce čerstvé? Kedy je vajce pokazené?

Je vajce ešte dobré? Vajcia sú základnou zložkou mnohých jedál a je dôležité vedieť, ako určiť ich čerstvosť a kvalitu. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, ako zistiť, či je vajíčko dobré alebo zlé, ako zistiť, aké staré je vajíčko a pár tipov a trikov na varenie...

Stojí za ochutnanie: Melón s osviežujúcou šťavou z citróna

Leto je synonymom pre osviežujúce chute a výnimočné lahôdky, a medzi ne nepochybne patrí aj melón. No predstavte si, že môžete tento už tak lahodný kúsok ovocia ešte viac oživiť a rozjasniť. S novým spôsobom prípravy melóna, ktorý zahŕňa skvostnú šťavu z čerstvého citróna, už nikdy nebudete...

Ako sa zbaviť mravcov v domácnosti: Rady a zaujímavosti o mravcoch

Ako sa zbaviť mravcov? Mravce sú fascinujúce tvory, no keď si s nimi začneme deliť náš domov, môžu sa stať dosť obťažujúcimi spoločníkmi. Nezvítanými hosťami, ktorí sa rýchlo môžu rozmnožiť a zanechať za sebou neporiadok. V tomto článku sa pozrieme na spôsoby, ako sa zbaviť mravcov v dome...

Zarastanie chĺpkov: Mám vyrážky z holenia alebo ako sa zbaviť červených bodiek po holení

Zarastanie chĺpkov je pre mnohých ľudí nežiadúcou záležitosťou, ktorá môže ovplyvniť ich vzhľad a sebavedomie. Bez ohľadu na pohlavie a vek sa veľa ľudí snaží nájsť spôsoby, ako zamedziť alebo aspoň oneskoriť proces zarastania chĺpkov ako aj obmedzenie výskytu červených bodiek a vyrážok po holení. Našťastie existuje...