nedeľa, 16 júna, 2024
ÚvodZaujímavostiAko podporiť svoj imunitný...

Ako podporiť svoj imunitný systém: ZINOK ako kľúčový minerál pre imunitu a hojenie rán

Odoberajte nás na Facebooku:

Zdieľaj priateľom a známym

Zinok je minerál dôležitý pre život človeka, ktorý je nevyhnutný pre udržanie si optimálneho zdravia. Hrá kľúčovú úlohu pri rôznych telesných funkciách, ako je imunita, hojenie rán, syntéza DNA a delenie buniek. Nedostatok zinku je bežný problém, ktorý môže spôsobiť množstvo zdravotných problémov, vrátane spomaleného rastu a vývoja, oslabeného imunitného systému a oneskoreného hojenia rán. V tomto článku sa pozrieme na otázky ako: Aké sú výhody Zinku? Aká je odporúčaná denná dávka Zinku? V akých potravinách sa nachádza Zinok? Aké vymyslené príbehy kolujú o Zinku?

Aké má Zinok výhody pre naše zdravie?

Zinok posilňuje imunitu

Zinok je nevyhnutný pre správne fungovanie imunitného systému. Pomáha pri vývoji a aktivácii imunitných buniek, ktoré bojujú proti škodlivým baktériám a vírusom. Štúdie ukázali, že doplnky zinku môžu znížiť riziko infekcií dýchacích ciest, najmä u detí a starších ľudí.

Zinok zlepšuje hojenie rán

Zinok hrá kľúčovú úlohu pri hojení rán a oprave tkaniva. Podporuje tvorbu kolagénu, proteínu, ktorý je nevyhnutný pre tvorbu nového tkaniva. Zinok tiež pomáha pri tvorbe krvných ciev, ktoré sú potrebné na hojenie rán.

Zinok podporuje reprodukčné zdravie

Zinok je nevyhnutný pre reprodukčné zdravie mužov aj žien. Zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe testosterónu u mužov a regulácii menštruačného cyklu u žien. Zinok tiež pomáha pri vývoji zdravých spermií a vaječných buniek.

Zinok podporuje funkciu mozgu

Zinok je dôležitý pre funkciu mozgu a kognitívne zdravie. Hrá zásadnú úlohu pri prenose nervových vzruchov a tvorbe nových mozgových buniek. Nedostatok zinku je spojený s kognitívnymi poruchami a neurodegeneratívnymi ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba.

Iné benefity užívania Zinku

Podporuje zdravie pokožky

Zinok hrá úlohu pri udržiavaní zdravia pokožky a zistilo sa, že je užitočný pri liečbe kožných ochorení, ako je akné a ekzém. Podieľa sa aj na tvorbe kolagénu, ktorý udržuje pokožku pružnú a elastickú.

Zlepšuje zdravie očí

Zinok je dôležitý pre zdravie očí a zistilo sa, že pomáha znižovať riziko vekom podmienenej makulárnej degenerácie (AMD), ktorá je hlavnou príčinou straty zraku seniorov.

Podporuje kardiovaskulárne zdravie

Zistilo sa, že zinok pomáha znižovať riziko kardiovaskulárnych ochorení tým, že znižuje zápal, zlepšuje hladinu cholesterolu a podporuje zdravý krvný tlak.

Môže pomôcť pri liečbe cukrovky

Zistilo sa, že zinok pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a zlepšuje citlivosť na inzulín u ľudí s cukrovkou 2. typu.

Môže pomôcť pri prevencii rakoviny

Zistilo sa, že zinok je užitočný pri prevencii určitých typov rakoviny tým, že chráni bunky pred oxidačným stresom a podporuje imunitný systém.

Podporuje zdravie tráviaceho traktu

Zinok je dôležitý pre udržanie funkčného tráviaceho traktu a zistilo sa, že je užitočný pri liečbe stavov, ako je hnačka, ulcerózna kolitída a Crohnova choroba.

Môže zlepšiť náladu a kognitívne funkcie

Zinok hrá úlohu pri regulácii nálady a kognitívnych funkcií a zistilo sa, že je užitočný pri liečbe depresie, úzkosti a poruchy pozornosti s hyperaktivitou (ADHD).

Podporuje rast kostí

Zinok je dôležitý pre zdravie kostí a zistilo sa, že pomáha predchádzať úbytku kostnej hmoty a podporuje tvorbu kostí, najmä u žien po menopauze.

Môže zlepšiť plodnosť

Zinok je dôležitý pre plodnosť u mužov aj žien a zistilo sa, že pomáha zlepšovať kvalitu spermií a zvyšuje šance na úspešné tehotenstvo.

Môže zlepšiť atletické výkony

Zistilo sa, že zinok pomáha zlepšovať športový výkon tým, že znižuje poškodenie svalov a podporuje regeneráciu svalov.

Odporúčaná denná dávka Zinku

Odporúčaná denná dávka zinku sa líši v závislosti od veku, pohlavia a ďalších faktorov. Pre dospelých je odporúčaná denná dávka zinku 11 mg pre mužov a 8 mg pre ženy. Tehotné a dojčiace ženy môžu vyžadovať vyššie dávky zinku. Je dôležité poznamenať, že príliš veľa zinku môže byť škodlivé a môže spôsobiť nevoľnosť, vracanie a hnačku.

Jedlá s obsahom Zinku

Zinok sa nachádza v rôznych potravinách vrátane mäsa, morských plodov, mliečnych výrobkov a strukovín. Niektoré z najlepších potravinových zdrojov zinku sú:

  • Ustrice: Ustrice sú najbohatším zdrojom zinku, pričom 6 stredne veľkých ustríc poskytuje 32 mg zinku.
  • Hovädzie mäso: Hovädzie mäso je ďalším dobrým zdrojom zinku, pričom 3 unce vareného hovädzieho mäsa poskytujú 4,5 mg zinku.
  • Tekvicové semienka: Tekvicové semienka sú vegetariánskym zdrojom zinku, pričom 1 unca poskytuje 2,2 mg zinku.
  • Cícer: Cícer je dobrým zdrojom zinku, pričom 1 šálka vareného cíceru poskytuje 2,5 mg zinku.

Dôležité fakty o Zinku

  • Zinok je dôležitý pre metabolizmus sacharidov, bielkovín a tukov.
  • Doplnky zinku môžu interagovať s určitými liekmi vrátane antibiotík a diuretík.
  • Nedostatok zinku je bežný v rozvojových krajinách, kde môže mať strava nízky obsah zinku.
  • Doplnky zinku sú dostupné v rôznych formách, vrátane kapsúl, tabliet a pastiliek.

Vymyslené príbehy a klamstvá o Zinku

Je dôležité dávať si pozor na informácie o zinku, ktoré sa zdajú byť príliš dobré na to, aby boli pravdivé, alebo ktorým chýbajú vedecké dôkazy. Pred začatím užívania akýchkoľvek nových doplnkov alebo liečby sa vždy poraďte so svojím lekárom.

O zinku kolovali a pravdepodobne aj kolujú nejaké klamstvá a falošné príbehy. Tu je niekoľko príkladov:

Zinok dokáže vyliečiť COVID-19

Na sociálnych sieťach kolovali tvrdenia, že zinok dokáže vyliečiť COVID-19. Aj keď zinok môže mať určité výhody pre imunitnú funkciu a zdravie dýchacích ciest, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že môže vyliečiť COVID-19. Najlepším spôsobom, ako zabrániť ochoreniu COVID-19, je dodržiavať pokyny týkajúce sa verejného zdravia, ako je nosenie masiek, dodržiavanie sociálneho odstupu a očkovanie.

Zinkové pastilky môžu vyliečiť nádchu

Hoci sa zistilo, že zinkové pastilky pomáhajú pri skrátení trvania a závažnosti bežného prechladnutia, nie sú liekom. Zinkové pastilky sa môžu používať ako doplnok k iným liečebným postupom pri prechladnutí, ako je odpočinok a hydratácia.

Zinok môže zvýšiť testosterón

Aj keď je zinok dôležitý pre produkciu testosterónu, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že môže zvýšiť hladinu testosterónu nad normálnu úroveň. Pre celkové zdravie je dôležité udržiavať zdravé hladiny zinku, ale nadmerný príjem zinku môže byť škodlivý.

Zinok môže spôsobiť vypadávanie vlasov

Existujú tvrdenia, že zinok môže spôsobiť vypadávanie vlasov, ale neexistujú žiadne dôkazy na podporu tohto tvrdenia. V skutočnosti je zinok dôležitý pre zdravý rast vlasov a môže byť nápomocný pri liečbe vypadávania vlasov spôsobeného nedostatkom zinku.

Zinok môže spôsobiť Alzheimerovu chorobu

Existujú tvrdenia, že nadmerný príjem zinku môže spôsobiť Alzheimerovu chorobu. Neexistujú však žiadne dôkazy na podporu tohto tvrdenia. V skutočnosti je zinok dôležitý pre funkciu mozgu a môže byť nápomocný pri prevencii kognitívneho poklesu.

Zinok môže spôsobiť nedostatok medi

Sú názory, že doplnky zinku môžu spôsobiť nedostatok medi. Aj keď je pravda, že zinok môže interferovať s absorpciou medi, ak sa užíva v nadmernom množstve, vyvážený príjem oboch minerálov je dôležitý pre celkové zdravie.

Zinok môže vyliečiť akné cez noc

Vraj, aplikácia zinku na pokožku môže vyliečiť akné cez noc. Aj keď zinok môže byť užitočný pri liečbe akné, nie je to zázračný liek. Môže trvať niekoľko týždňov alebo mesiacov dôsledného používania, kým uvidíte zlepšenie.

Zinok môže zlepšiť pamäť a učenie

Aj keď je zinok dôležitý pre funkciu mozgu a môže byť nápomocný pri prevencii kognitívneho poklesu, neexistuje žiadny dôkaz, ktorý by naznačoval, že môže zlepšiť pamäť alebo učenie nad normálnu úroveň.

Zhrnutie: ZINOK

Zinok je esenciálny minerál, ktorý hrá dôležitú úlohu pri udržiavaní dobrého zdravia. Je dôležitý pre imunitu, hojenie rán, reprodukčné zdravie a funkciu mozgu. Odporúčaná denná dávka zinku sa líši v závislosti od veku a pohlavia a najlepšími zdrojmi zinku sú mäso, morské plody, mliečne výrobky a strukoviny.

Doplnky zinku môžu byť užitočné pre ľudí, ktorí neprijímajú dostatok zinku zo stravy, ale je dôležité, aby ste ich užívali pod dohľadom svojho lekára.

Odoberajte nás na Facebooku:

Najpopulárnejšie

ČÍTAŤ VIAC

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť...

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala...

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že...

Čítaj teraz

Ako napísať najlepší motivačný list na vysokú školu?

Motivačný list pre vysokú školu je dôležitý dokument, ktorý môže ovplyvniť vaše prijatie na vysnívanú vysokú školu. Je dôležité, aby bol dobre štruktúrovaný, jasný a presvedčivý. ROZDIEL: Motivačný list a štruktúrovaný životopis Štrukturovaný životopis je predstavenie osobného profilu uchádzača, ktorý v bodoch opíše svoje schopnosti, skúsenosti a pod....

Dcéra mala čierne kruhy pod očami! Šokujúci dôvod!

Dcéra sa zobudila s čiernymi kruhmi pod očami! Matka už bola zúfala z toho, že jej dcéra trávi príliš veľa času s mobilom a preto sa rozhodla pre zásadný krok, ktorý matke, aj dcére zmenil život! Matka, počas spánku svojej malej dcéry, naniesla na obe oči čierne očné tiene....

TOTO je najväčší vták na Zemi a najväčší cestovateľ!

Najväčší vták na mori a v oceánoch Albatros, meno, ktoré vzbudzuje úctu aj tajomstvo, je vták, ktorý už dlho priťahuje predstavivosť ľudí. Tento nádherný morský vták, ktorý dokáže bez oddychu vzlietnuť do neuveriteľných vzdialeností, je zázrakom prírodného sveta. Tu je niekoľko fascinujúcich faktov o tomto výnimočnom stvorení. Obrovský vták...

VAROVANIE: TOTO sú techniky ako médiá a manipulátori ovplyvňujú starých rodičov!

Vo veku hyper-konektivity a okamžitých informácií je ľahké mať pocit, že sme všetci dôvtipnejší a múdrejší ako generácie pred nami. Ale pravda je zložitejšia, a pokiaľ ide o našich milovaných starých rodičov, v tieni nových technológii, politickej zmeny a špeciálnych manipulačných techník na sociálnych sieťach číha čoraz...

Nebezpečný vodný jav: Vlny oceánu v šachovnicovej štruktúre!

Predstavte si toto: ste na palube lode a vychutnávate si pokojné hojdanie vĺn. Známy zvlnený pohyb sa zrazu premení na skľučujúci pohľad – Mozaiku vody, ktorá vykazuje hrebene stúpajúce v presnej mriežke. Aj keď pripomína scénu zo surrealistického filmu, tento jav, nazývaný „štvorcové vlny“ alebo „prekrížené more“,...

Darovanie obličky: Muži si mysleli, že im dorastú nové ľudské orgány!

V Nepále nedávno vypukla celkom tragická situácia, v ktorej sa skupina mužov stala obeťou podvodníkov, ktorí ich presvedčili, aby predali svoje obličky sľubujúc, že im orgány dorastú. Všetko toto sa deje v dedine Hokse, ktorá je teraz známa ako „údolie obličiek“, kde takmer každá domácnosť má skúsenosť...

Ako dosiahnuť celosvetový mier: Dlhodobý plán na dosiahnutie mieru!

Je vôbec možné dosiahnuť celosvetový mier? Celosvetový mier je akási pozlátka, trblietavý ideál, za ktorým sa ľudstvo v dejinách ženie. Vo svete, aj napriek snahám o mier, vznikajú stále nové a nové konflikty, ktoré burcujú spoločnosť a nenávisť v nej. Dosiahnutie trvalého mieru v globálnom meradle je nesmerne...

Najhoršia SVADBA: Nočná mora pre nevestu. TOTO určite nerobte na svadbe!

Vyhnite sa svadobným trapasom! Svadobné oslavy sú plné radosti a emocionálnych okamihov, no môžu sa tiež stať miestom pre nepríjemné situácie, ak nie sú dodržiavané určité spoločenské zásady. Vedieť, čo na svadbe nerobiť, je takmer rovnako dôležité ako vedieť, čo robiť. Nevhodné správanie môže zničiť atmosféru a spôsobiť...

Svadobný obrad: ŽENÍCH a 5 vecí, ktoré mu behajú po rozume!

Svadobný deň – obdobie, keď sa snívajú sny a plány pre budúcnosť sa pretvárajú do skutočnosti. Pre ženícha a nevestu je toto jedinečné podujatie plné emócií, očakávaní a spomienok. Keď vstupujú do svadobného obradu, ich myšlienky a srdcia sú plné túžob a obáv, radostí a úzkostí. Avšak...

Ženy v strednom veku: Toto by ste mali vedieť pred 40-tkou!

Najlepšie rady pre ženy v strednom veku: Kto nevie kam ide, nikdy tam nepríde. Stanovujte si ciele. Začnite tými menšími. Rozptyľovanie je najväčším zabijakom úspechu. Ničí váš mozog. Ak hľadáš lásku, prestaň, láska príde vtedy, keď budeš robiť veci, ktoré miluješ. Neberte si k srdcu slová od ľudí, ktorí nie sú...

Ako zarobiť peniaze? Zaručený zisk a zarábanie peňazí!

V prvom rade si musíte uvedomiť, že zarábanie peňazí je ÚPLNE JEDNODUCHÉ a dokážeme vám to! Návod na zarábanie peňazí: Peniaze sú dôležitou súčasťou nášho života. Potrebujeme ich na zaplatenie nájmu, jedla, oblečenia, zábavy a ďalších vecí, ktoré nám robia radosť. Ale nie všetci máme dostatok peňazí, aby sme...

Najlepšie pizza slimáky z lístkového cesta a ich história

Pizza slimáky sú jednoduché a vynikajúce pečivo, ktoré si môžete pripraviť doma za pár minút. Potrebujete len lístkové cesto, syr, šunku, pizza korenie a vajíčko. Pizza slimáky sa pečú do zlatista a sú krehké a šťavnaté. Môžete ich podávať teplé alebo studené, ako predjedlo, desiatu, večeru alebo...